Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.
Tak wyglądał Afganistan w latach 60!

Tak wyglądał Afganistan w latach 60!

@P........s foreignpolicy.com #swiat #afganistan #lata #60 #islam

Komu to przeszkadzało?! Zdjęcia na kolejnych stronach.

 •  
  P........s

  +101

  pokaż komentarz

  Kumpel tak to skomentował:

  "Dobrze się stało, że to znalazłeś i podlinkowałeś.
  Kilku znajomych jak było w Iranie dowiedziało się od miejscowych, że Afganistan przed inwazją sowiecką był oazą wolności. Jedna kobieta (Iranka, obecnie mężatka i babcia) pokazywała mu zdjęcia z podróży do Afganistanu (60'/70'). Jako 17-letnia hipisiara pojechała z koleżanką do Kabulu autostopem! Opowiadała że tam było wtedy fajnie. Jak jechały na pace to miejscowi częstowali je baką. Podczas drugiej podróży do Kabulu poznała obecnego męża.
  Jak to i inne rzeczy opowiadam ludziom, to często uważają mnie za wariata lub za kogoś kto przesadza. "

  http://libertarianizm.net/thread-1076-post-12932.html#pid12932

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: zwłaszcza ruskim. To inspirowana przez ZSRR partia marksistowska obaliła (1978 r ) legalny i demokratyczny rząd Afganistanu sprowadzając wojnę, zniszczenie i ruskiego okupanta (wiadomo, że to ostatnie to najgorsza ze wszystkich plag).

  •  

   pokaż komentarz

   @Premislaus: wierzycie, że te zdjęcia nie są pozowane ? ^^

  •  
   r......o

   +27

   pokaż komentarz

   @crackcomm: Niektóre na pewno są. W latach 60. używano antycznego wynalazku, aparatu z kliszą fotograficzną. Ten archaiczny sprzęt był mniej dokładny, nie rejestrował kolorów, nie miał podglądu zrobionego zdjęcia natychmiast po jego zrobieniu - dlatego by zwiększyć szansę zrobienia udanego zdjęcia, pozowano.

  •  
   K............a

   +16

   pokaż komentarz

   @qbik: gdyby nam wjechali tak w dupe jak i im, to też byśmy latali z kałachami, chustami na mordzie i traktowali wrogo wszystkich dookoła, pewnie nawet byśmy sie wysadzali przy patrolach, ale tu to zbyt głęboki temat na generalizowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Premislaus: Ja też się cieszę że to pokazałeś. To pouczające zobaczyć jak to było kiedyś w Afganistanie. W Iranie czy Iraku swego czasu też nie było źle. A dla nas to może być nauka jak otaczający nas Świat może się zmienić. Teraz możemy sobie spokojnie żyć w środku Europy ale to nie znaczy że jest to dane raz na zawsze. Może być zewnętrzna inwazja (jak w Afganistanie) czy wewnętrzna rewolucja (jak w Iranie) i wszystko się zmieni. Dlatego trzeba być ostrożnym i uważnym.

  •  

   pokaż komentarz

   Polecam film "Chłopiec z Latawcem"
   lub najlepiej książkę

   co nieco oddaje jak tam było i jak jest teraz po ruskich

  •  

   pokaż komentarz

   @Premislaus: dodałem do powiązanych zdjęcia z Iranu przed rewolucją islamską

  •  

   pokaż komentarz

   @responso: czy ty wiesz o czym piszesz? Aparat z kliszą nie jest antycznym wynalazkiem, który z powodu braku podglądu zdjęcia na ekranie z tyłu aparatu uniemożliwia wykonanie udanego zdjęcia. W latach 60 rządziła Leica M3, którą wielu uważa za najlepszy aparat kiedykolwiek wyprodukowany i używają jej do dnia dzisiejszego.

   To nie jest tak, że skoro fotograf nie mógł zrobić 100 ujęć i zobaczyć ich podglądu na ekranie to pozowano ujęcie. Po prosu musiał dobrze pomyśleć przed naciśnięciem spustu migawki i zrobić wszystko, żeby to jedno ujęcie było dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: amerykance wcale nie pomagali. to przeciez oni szkolili wszystkich rebeliantów i ich finansowali... jak przegonili ruskich to doszli do wladzy (a, ze zbyt swiatli nie byli - glownie wiesniacy) to dowalili rzady zacofania (trzeba przyznac, ze bywaly czasy kiedy arabi przodowali w nauce i technice - choc to bylo dawno temu). no i nie pomogl Chomeini z rewolucja kulturowa w Iranie...

  •  

   pokaż komentarz

   @hugon: Amerykanie (głównie za pomocą CIA) finansowali chyba każdego kto mógł w jakiś sposób zaszkodzić interesom ZSRR: Radio Wolna Europa, Solidarność, Talibowie, Pinochet, Saddam Husajn, szach Iranu Palawi itd. ZSRR już dawno nie istnieje a taka polityka będzie jeszcze przez wiele lat będzie nam się czkawką odbijać.

  •  
   h.......u

   +1

   pokaż komentarz

   @responso: Antyczny sprzęt nie i nie rejestrował kolorów. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAAHAH

   Jakbyś nie wiedzia to średnioformatowe kliszaki dalej oferują znacznie większa rozdzielczość od nawet najlepszego cyfrowego hasela. Jak nie wierzysz to ci moge podesłąć skan z mojego w rozdzielczości 2400 dpi które było tylko POŁOWĄ możliwości skanera (dało to obraz o rozdzielczości 24 mpix). Bez takiego kodakachrome prawdopodobnie nie powstałoby WIELE z najsławniejszych zdjęć które dalej cieszą oko z kolorowych magazynów. W świecie mody dalej często się uzywa analogwych mamyi. Jeszcze 5-10 lat temu w fotografii reporterskiej królowałały lustra analogowe z tym że fotograf musiał targac torbe negatywów a w tej dziedzinie liczy się wygoda i dostępnośc danych. (Taki nikon f6 oferuje 8 klatek na sekunde) Zdjęcia prawdopodbnie były pozowane tak samo jak dzisiaj by nie wystrzelać lustra do granic możliwości. Same analogowe foty często jeszcze spotkasz wszędzie tam gdzie ludzie maja czas na jego obróbke, głównie potrale fotograficzne i magazyny typu NG - Pojedz sobie ze swoim zaj%!istym syfrakiem na antarktyde czy sahare zobaczymy jak ci pójdzie :).

   Wspomniania o Kodakchrome http://www.newsweek.com/photo/2011/01/04/kodachrome.html

   ps. Jestem ciekawy czy po 40 latach leżenia w piwnicy karta pamięci dalej będzie posiadała wgrane na nia zdjęcia. Obróbka negatytów starszych od niejednego digartowicza nie jest niczym nowym. (sam takie obrabiam) Dodam jeszcze że w posiadaniu mam Rolleicorda 2b który został wyprodukowany w 38-39 roku, a działa znakomiscie mimo że przeleżał wiele lat w pudle. Ciekawe czy nowe plastikowe soniaczki tak potrafia :)

   ps2. 31 letni ilford http://www.ilfordphoto.com/pressroom/article.asp?n=122

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: ruskim kochanie, ruskim. To oni rozpętali w Afganistanie piekło. Nikt inny.

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: Podziękuj tym co chcieli tam komunę wprowadzić, Amerykanie tylko potem ich wspierali, aby ZSRR tam nie wygrał.

  •  
   r......o

   -1

   pokaż komentarz

   @hitsezonu: Się mądrzysz, a na jaki temat, masz pojecie tylko Ty sam. Foty z artykułu są robione najpewniej aparatami dla kowalskiego czy nowaka, są czarno-białe. A słowami antyczny i archaiczny ironizowałem a propos wypowiedzi crackcomm.

  •  

   pokaż komentarz

   @responso: Ruscy ruskimi, ale z tego co ja kojarzę to największe spustoszenie w tym kraju wprowadzili Pakistańczycy którzy wywalili ruskich z Afganistanu. Wtedy powstała Islamska republika, bo Pakistańczycy osadzili w tym kraju Talibów, zniszczono wtedy dziedzictwo światowej kultury jakim były gigantyczne pomniki Buddy w Bayman, wtedy też puszczono z dymem biblioteki, palono książki na ulicach i wymordowano elitę intelektualną. Dla mnie to oni odpowiadają za cofnięcie Afganistanu w rozwoju o kilka dziesięcioleci. Amerykanie wtargnęli przecież do Afganistanu właśnie po to żeby walczyć z talibami, a nie ruskimi.

  •  
   r......o

   0

   pokaż komentarz

   @remul: O czym Ty mówisz? Ja z hitsezonu o aparatach mówię, nie o ruskich, nie o polityce, nie religii.

  •  

   pokaż komentarz

   @responso: kolorowe zdjęcia na kliszy robili żołnierze niemieccy w czasie II WŚ. W latach 60-tych to nie była żadna nowość. Chociaż kolorowa klisza była dość droga.

  •  
   l.....2

   -1

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Ale czy musimy dla takiej nauki sięgać aż do Afganistanu? Wystarczy spojrzeć na Rzeczpospolitą, która w złotym wieku była spichlerzem Europy, a po względnie niedługim czasie zniknęła z map.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: I Rzeczpospolita to dla większości czas zbyt odległy, na pograniczu średniowiecza. A Afganistan czy z nowszych Argentyna a teraz Grecja to przykład jak względnie bogate, stabilne i nowoczesne państwo może szybko się pogrążyć. Przecież nawet u nas mało kto zwrócił uwagę że z końcem roku był liczony stosunek naszego długu do PKB. Tylko dzięki sztuczkom księgowym i szczęśliwym wahnięciom kursowym przeczołgaliśmy się pod 55% progiem ostrzegawczym. Wystarczyłoby abyśmy mieli trochę pecha a ten rok byłby co najmniej trudny. Byłyby bolesne cięcia i prawdopodobne gwałtowne protesty społeczne. PO pewnie przegrałaby nadchodzące wybory (co może wielu by nawet ucieszyło) na korzyść tych co obiecają więcej i ukierunkują społeczną nienawiść (może PIS ale może i inni populiści). Może po pewnym czasie sytuacja by się uspokoiła i byłoby OK ale nauka z Afganistanu czy z innych państw płynie taka że sprawy mogą potoczyć się w znacznie gorszym kierunku i wystarczy trochę pecha i kilka błędnych decyzji - to jest właśnie straszne.

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: LEGALNY I DEMOKRATYCZNY ? O Boże ROTFL do kwadratu. Człowieku oprócz nienawiści do ruskich nie wyniosłeś żadnej wiedzy nt. Afganistanu. Tam się rżną od 40 lat i żadne zdjęcia tego nie zmienią.Na skutek długotrwałej suszy w latach 1970-1973, w wyniku której zmarło z głodu ok. 80 tys. osób (mimo dostaw żywności z USA, ZSRR i Chin), gwałtownie pogorszyła się sytuacja gospodarcza Afganistanu . Ten "legalny i demokratyczny" rząd doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu a komuchy z LDPA też w nim z początku były. Potem się Muhammadowi Daudowi odwidziało (zresztą była to szuja pierwszej wody) i zaczął aresztować członków LDPA, którzy mieli spore poparcie w społeczeństwie a zwłaszcza armii.

   Mam nadzieję że nie zburzyłem waszych marzeń. Oaza wolności gdzie z głodu zdychało 20 000 ludzi na rok. Jakie to piękne.

  •  

   pokaż komentarz

   @hitsezonu: Nie wspomniales, ze sa tez cyfrowe srednio-formatowce, nie mowiac o pelnoklatkowych lustrzankach. Nie wrzucajmy profesjonalnego sprzetu cyfrowego do jednego wora z plastikowymi Soniaczami reklamowanymi na nk...

  •  

   pokaż komentarz

   @sncf: film akurat jest przeciętny, dużo lepsza jest książka na której podstawie został nakręcony. Polecam wszystkim.

  •  

   pokaż komentarz

   @hugon: poczytaj o historii Afganistanu. Po przegonieniu ruskich nikt tak naprawdę nie doszedł do władzy, tylko dawni bojownicy o wolność teraz zaczęli walczyć ze sobą o władzę w Państwie. Taki Kabul był podzielony na kilka stref. Po pewnym czasie ludzie zmęczeni tymi wojnami poparli kogoś kto obiecał im z tymi wojnami skończyć. Byli to Talibowie Trzeba przyznać, że przegonili wszystkich watażków i przez pewien czas był "spokój" tylko, że okupiony dyktaturą islamską.

  •  
   h.......u

   0

   pokaż komentarz

   @t0rmentor: przeca wspomniałem o cyfrowym haselku. Co nie zmienia faktu ze do fot w wielkisci a4 wystarczy spokojnie 12 ładnych megapixeli. (w sensie co przy iso 100 nie sypia kolorowym bohomazem)

   @responso może i ironizowałeś ale nie zmienia to faktu w internecie trzeba się spodziewać wszystkiego (nie raz czytałem czy słyszałem pytania w podobnym tonie). Może te aparaty i były dla kowalskiego ale nawet taki obiektyw helios oferuje znakomitą jakość (jak się model trafi) a materiał był praktycznie ten sam. (kodakt trix czy inne materaiły ilforda posiadaja te same wlasciwosci w różnych puszkach)

 •  
  d........e

  +78

  pokaż komentarz

  Dziękuje za ten wykop!
  Stanowi piękną odpowiedź dla wsyzystkich tych dyletantów, którzy postulują wysadzić i zaorać. I nikt absolutnie nie wierzy mi, kiedy próbuje przekonać, że w Afganistanie było kiedyś inaczej.

  Mam niesamowita słabość do tego kraju właśnie ze względu na jego tragiczną historię i otwarty niegdyś charakter. To wlaśnie na jego przykladzie w największej części zbudowałam sobie przekonanie, że fanatyzm rodzi się na gruncie biedy, cierpienia, braku edukacji i polityczno-religijnej indoktrynacji.

  Komu to przeszkadzało?!

  Ruskim, którzy wj*ali się w ramach niesienia bratniej pomocy. I Pakistanowi, któremu nie w smak były nawoływania afgańczyków do stworzenia pasztuńskiej autonomii.

  A potem były już tylko lata wyniszczającej wojny, katastrof humanitarnych, tortur i taktyki spalonej ziemi. A na sam koniec, jako wisienka na torcie - do Afganistanu przyleźli talibowie, podbijając wykrwawiony kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziadekwie: i dlatego jak zobczylem te zdjecia a potem napis ze to "dawny" Afganistan to myslalem ze sobie ktos jaja robi :P ... a tu takie mile zaskoczenie ze kraj ktory kojarzy sie z turban-owymi ekstremistami .... byl kiedys na poziomie .... szkoda ze juz tak nie jest :|

  •  

   pokaż komentarz

   @dziadekwie: Talibowie wyszkoleni przez Amerykanów przeciw ZSRR.A teraz my niesiemy tam pokój z granatem w ręku.

  •  
   h.......u

   0

   pokaż komentarz

   @dziadekwie: zoba se nowego top gira do iraku pojechali. Też nawet teraz nie jest tam najgorzej. Zapraszam również do takiego pana http://maciejmoskwa.digart.pl/ odwiedza od czasu do czasu Iran kraj który ma opinie siedliska terrorystow.

  •  
   d........e

   +2

   pokaż komentarz

   @Ellaz50: Talibowie wyszkoleni przez Amerykanów przeciw ZSRR.

   Amerykanie zbroili mudźahedinów. Kiedy talibowie wkroczyli do Afganistanu, ruskich ci pierwsi już dawno wykurzyli z kraju.

   A teraz my niesiemy tam pokój z granatem w ręku

   Tak, to jest znamienne - Afgańczycy na początku cieszyli się z amerykańskiej interwencji, uchodźcy zaczęli nawet wracać do kraju. Ale z biegiem czasu zaczęli ich postrzegać jako okupantów, więc musiały się tam dziać piękne rzeczy

   Tak czy inaczej, sytuacja jest patowa. Jeśli przestaniemy tam nieść pokój, z granatem czy czy cukierkami, będziemy mieli piękną rzeź. Bo tego, co zrobiliby talibowie po powrocie, wolę sobie nie wyobrażać.

 •  
  k........9

  +5

  pokaż komentarz

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć ,bo na Wiki nie jest to jasno powiedziane, po co i jakim prawem Rosja wjechała w 80' do Afganistanu? Żeby "pomóc" ? Podobnie jak u nas?

  Edit: Zastanawia mnie też, dlaczego bo zamachu stanu, dokonanego przez marksistów, ONZ nie kiwnał palcem, żeby pomóc Afgańczykom. Czy nas spotka to samo, kiedy Ruskim zachce się ekspansji na zachód?

  •  

   pokaż komentarz

   @kuleczka69:

   po co i jakim prawem Rosja wjechała w 80' do Afganistanu? Żeby "pomóc" ? Podobnie jak u nas?

   Po to samo co amerykanie, czarne złoto i inne podziemne ciekawostki. A oficjalnie nieśli bratnią pomoc, też podobnie jak amerykanie. A jakiem prawem? Prawem silniejszego.

   Zastanawia mnie też, dlaczego bo zamachu stanu, dokonanego przez marksistów, ONZ nie kiwnał palcem, żeby pomóc Afgańczykom. Czy nas spotka to samo, kiedy Ruskim zachce się ekspansji na zachód?

   Wszyscy gracze na arenie międzynarodowej kiwają palcem tylko kiedy mają w tym interes i na tym się polityka międzynarodowa opiera, na interesie. Trzeba to zrozumieć, porzucić dziecięcy idealizm i tak się na tej arenie ustawić aby nikomu się nie opłacało nam dokopać, to pewniejsze niż jakakolwiek armia.
   A gadki o przyjaźni? Są dla nas to znaczy dla mas, wyborców itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuleczka69: zwróć uwagę, że "pomoc" wysyłana jest tylko do krajów bogatych w ropę, lemingom się tłumaczy, że to taki zbieg okoliczności

  •  

   pokaż komentarz

   @kuleczka69: "z kim może sąsiadować Rosja? Z kim chce. A z kim chce? Z nikim." Oto odpowiedź na Twoje pytanie.

  •  
   N.......................r

   0

   pokaż komentarz

   @kuleczka69: Oczywiście, zawsze to Rosjanie są źli i ekspansywni. Dlaczego Amerykanie się pchają do Afganistanu - o nie, o to się kuleczka69 oczywiście nie zapyta.

   Tak, wiem, że komentarz sprzed 4 tygodni.

 •  

  pokaż komentarz

  to ja polecam film o Iranie: bardzo nietypowa forma przekazu http://www.filmweb.pl/Persepolis u nich było odwrotnie: dyktator popierany przez "zachód" (jak na Kubie) i późniejsza rewolucja

  •  
   d........e

   +1

   pokaż komentarz

   @pogomce: To też jest ciekawy przykład. I też, prawdę mówiąc, historia łamiąca stereotypy.

   Bo nam sie wydaje, że każdy muslim rodzi się w burce i z turbanem na głowie. A tam jest pokazane, jak oni stawiali przeciw temu opór, jak pili alkohol, trzymali się za ręce, słuchali zachodniej muzyki - często pod groźba utraty życia.