•  

  pokaż komentarz

  Mnie to przeraża i wcale nie jest do śmiechu. Grecja przy tym to pikuś, nasza gospodarka może nie podnieść się z tego dołka tak, jak ich. W dodatku mentalność, roszczeniowość i brak wiedzy społeczeństwa, którzy nie wiedzą czego wypadkową jest inflacja i jakie konsekwencje będzie niosła ze sobą. Ludzie nie myślą i nie są zdolni planować dalej niż na dzień w przód. Władza jest kalką/cieniem społeczeństwa. Jeżeli dalej rodacy będą wybierać rządzących podobnych sobie, to niebawem będzie płacz i zgrzytanie zębami, szukanie winnych.. jakby to, miało cokolwiek rozwiązać ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ciuplowski: nie boj sie jestesmy 36mln rynkiem zbytu dla niemiec i montownia ojropy. Grecji nie sposcili do kibla to i nas nie sposzcza. Staniemy sie co najwyzej kato-biedo-hiszpania 2. Duzy kraj bez sily przebica.
   Ale mnie to nie dziwi. Od 30 lat jestemy na dorobku. O ile w latach 90tych bylo szaro (pamietam z dziecinstwa) to lata 2010-2020 juz takie nie byly. Szkoda ze tyle kasy sie przej?!?lo np na ryneczki i inne pomniki zamiast budowac jakies oszczyszalnie, spalarnie, wiatraki, elektrownie itd. Ale polaczki maja to na co zasluzyly

  •  

   pokaż komentarz

   @ciuplowski: Na szczęście nie mamy euro, więc wystarczy hiperinflacja żeby wszystko wróciło na właściwe tory.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzaryMarek: Ty tak serio czy jaja sobie robisz? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Wiesz czym jest hiperinflacja dla zwykłych ludzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: Jest to problematyczne przez 2-3 miesiące, ale lepiej żeby lud pocierpiał kilka miesięcy, niż żeby kraj wpadł w 20 letnią stagnacje jak Grecja.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzaryMarek: Hahahaha, JPRDL człowieku. I co dalej? Jak chcesz to zjawisko powstrzymać? Wymienić pieniądze? Hiperinflację chcesz zdusić w trzy miesiące? Przepraszam, ale czy jesteś idiotą czy trolem?

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: wiesz czym jest 10 letnie 30% bezrobocie? Grecja jest 11 lat po kryzysie wciąż na niższym poziomie niż przed a jej dług względem PKB większy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Zakładasz, że w czasie hiperinflacji bezrobocia nie będzie? Troll numer 2? Gdybyśmy dziś mieli Euro to mielibyśmy kompletnie w doopie deficyt budżetowy bo to Makrela by się musiała martwić o pilnowanie pieniądza a tak to jesteśmy montownią Europy, ze śmieszną, staczającą się w przepaść walutą i postępującym zadłużeniem. Jaka piękna katastrofa :) Grecji nie spuścili do kibla tylko dlatego właśnie żeby nie zawalić Euro. Z Drachmą to byliby dziś tureckim kalifatem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: grecja ma niecale 10mln ludzi i polowa to emeryci i budzetowka. Polska strukture demograficzono-zusowska bedzie miala taka sama juz za chwile. Ale nie przeszkadzalo to pisowi j!?#c w gospodarke rok w rok 50mld z kapelusza na bombelka+. Grecy sie opamietali chyba troche jak im Chinczycy kupili port w pireusie i chcieli wykupic strategiczna linie kolejowa do tego portu. Oni juz sie nigdy nie podniosa, ale przynajmniej maja ladne morze.

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: Grecja też jest montownie pozbawioną kontroli nad własną gospodarką. I nie będzie żadnej hiperinflacji. A co do gówno waluty to zobacz sobie średnie kursy do euro. Złotówka jest jedną z najstabilniejszych walut świata. Wiem że dla polskich analfabetów z wykopu fakty to coś niepojętego bo oni tylko chlew obsrany gówno potrafią napisać a następnie wyć na państwo, prywaciarzy, pato develo[opis odnośnikaperów i inne bolszewickie urojenia plus polki. Nawet nie zauważając że jest się takim samym roszczeniowczem jak patus na zasiłku na którego pluje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: No jasne, ty masz kontrolę nad kartoflaną gospodarką dzięki złotówce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jesteś typowym trollem, który wrzuca do jednego wora walutę, prywaciarzy (do których sam się zaliczam), pato developers itd. Tak, złotówka była dość stabilną walutą do czasu, gdy do niej się nie dobrał mister Glapa and his company.

   źródło: Zrzut ekranu 2020-10-22 o 11.37.01.png

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: wkleić wykre z danymi z 3 miesięcy gdzie jest wahanie w sumie na poziomie 15 groszy w dyskusji o stabilności waluty xD Zobacz sobie wykres w skali 10 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Ja znam wykres w skali dziesięciu lat, dlatego napisałem:

   Tak, złotówka była dość stabilną walutą do czasu, gdy do niej się nie dobrał mister Glapa and his company.

   Czego nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: no dobra ale zobacz w jakiej teraz jest sytuacji Grecja. Oni się z tego nie podniosą bardzo długo. Ile czasu trwała hiperinflacja po wojnie na Ukrainie, rok? Wolisz rok tragedii czy tragedie rozciągniętą na 20 lat i sprzedaż 1/3 majątku narodowego. Obje sytuacje są słabe ale jednak pierwsza ma trochę lepszą perspektywę. Gospodarka z bardzo tanią walutą staje się bardzo konkurencyjna cenowo i to zapewnia wzrost gospodarczy w porównaniu do dzisiejszej perspektywy Grecji która nie ma dziś żadnej przyszłości.

   źródło: 2222222222222.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarza01: Grecja nigdy nie była na topie, latami żyli na koszt Niemiec podobnie jak Hiszpanie. Reset pokazał wyłącznie tyle, że król był nagi. Pamiętasz lata 90te w Polsce? To nie trwało rok, tylko mniej więcej do 2005 roku kiedy to wszystko zaczęło się w miarę kręcić, głównie dzięki otwarciu na Europę, zastrzykom kasy stamtąd tak w formie dotacji jak i transferów prywatnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Grecja montownią? Tam nie ma fabryk, bo płace są za duże przy małej innowacyjności, kraj stoi na turystyce

  •  

   pokaż komentarz

   kraj stoi na turystyce

   @piotr240: Na turystyce to stoją te ich gówno wysepki gdzie jest bieda i a młodzi dawno uciekli bo żadnej pracy nie ma. Tam gdzie w miarę da się żyć to regiony gdzie są jakieś montownie, budowy i usługi typu bankowość IT. Z turystyki nigdy nie będzie bogactwa to może być tylko dodatek. Nawet taka Grecja która jest turystycznym rajem nie przekracza 20% pkb z turystki liczonej jako całość branży gastronomicznej i hotelarskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Czego nie rozumiesz?

   @artur_gutner: Tego że za glapy nie ma większych odchyleń od normy. Jedynym zauważalnym skokiem na Polskiej walucie jest kryzys z lat 2008 - 2010. Od tego okresu złotówka miała niewielkie wahania, nawet obecnie na razie nie ma zbyt wielkich odchyleń od normy mimo działań NBP wymierzonych większe osłabienie złotówki.

   źródło: Przechwytywanie.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   Grecja nigdy nie była na topie

   @artur_gutner: czemu odwracasz kota ogonem? O czym jest dyskusja? O sytuacji Grecji czy o tym jak lepiej wyjść z zadłużenia?
   Fakty są takie że Ukraina po majdanie potrzebowała 2 lat by PKB znowu zaczęło rosnąć, gracja po upadku lehmana potrzebowała na to 8 lat. 2 lata hiperinflacji albo 8 lat stagflacji. Sory ale pierwsza opcja wygrywa w przedbiegach.

   Pamiętasz lata 90te w Polsce?

   @artur_gutner: no ty chyba nie pamiętasz.. ale służę tabelką.
   Denominacja była w 95 roku. Już w tym samym roku polskie PKB zaczeło rosnąć od 2000 roku mamy znaczący wzrost około 50B rocznie.

   Także odnieś się do meritum i podaj jakieś fakty albo źródła danych tak jak ja bo to teraz to ty wychodzisz na idiotę.

   źródło: jhgjfghjhfgfhjgffjh.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarza01: Osłabienie waluty oznacza przeniesienie kosztu bankructwa na obywateli i to jeszcze ze znikomym efektem bo wyjście z długów nawet po pogorszeniu stopy życiowej i oszczędności mieszkańców nadal trwa długo po tym. Jak kraj jest niewypłacalny to powinien bankrutować i tyle. Odmawiasz spłaty zobowiązań i restrukturyzujesz dług a koszty ponoszą ci co pożyczyli pieniądze, czyli ponieśli ryzyko w zamian za oczekiwane zyski a nie Mirek co oszczędza od kilku lat by mieszkanie sobie kupić.

   Nawet empirycznie jest udowodnione, że po czymś takim spokojnie można pożyczać pieniądze dalej i nie dochodzi do żadnej blokady dostępu do długu ponieważ wierzyciele wychodzą z założenia, że skoro dopiero zbankrutowałeś to kolejne bankructwo jeżeli będzie to dopiero za jakiś czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner: na załączonym wykresie widać że kapitał zaczyna "uciekać" (żeby nie napisać spierd....)

  •  

   pokaż komentarz

   : Osłabienie waluty oznacza przeniesienie kosztu bankructwa na obywateli i to jeszcze ze znikomym efektem bo wyjście z długów nawet po pogorszeniu stopy życiowej i oszczędności mieszkańców nadal trwa długo po tym.

   @Herubin: No tak tylko w sytuacji gdy mleko się wylało trzeba znaleźć najoptymalniejszy sposób naprawy sytuacji a nie dywagować że i tak jest rozlane.

   Jak kraj jest niewypłacalny to powinien bankrutować i tyle. Odmawiasz spłaty zobowiązań i restrukturyzujesz dług a koszty ponoszą ci co pożyczyli pieniądze, czyli ponieśli ryzyko w zamian za oczekiwane zyski a nie Mirek co oszczędza od kilku lat by mieszkanie sobie kupić.

   @Herubin: Tylko Mirek jest beneficjentem istnienia państwa i wyborcą więc jak najbardziej musi ponieść konsekwencje swoich decyzji.

   Nawet empirycznie jest udowodnione, że po czymś takim spokojnie można pożyczać pieniądze dalej i nie dochodzi do żadnej blokady dostępu do długu ponieważ wierzyciele wychodzą z założenia, że skoro dopiero zbankrutowałeś to kolejne bankructwo jeżeli będzie to dopiero za jakiś czas.

   @Herubin: Najpierw to wierzyciele muszą ci umorzyć dług a ty wyjść na prostą. Niestety Grecja mimo ogromnych odpisów dalej nie mogła wyjść z powodu polityki oszczędzania narzuconej przez Północ Europy nie pozwalającej EBC na podjęcie przez lata potrzebnego dodruku i dofinasowania greckiej gospodarki. Gdyby Grecja miała swoją walutę ponieśli by konsekwencje w postaci spadku siły nabywczej waluty i wyszli dojść szybko na prostą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ciuplowski: Szczerze? Mowi sie ze rynek nieruchomości ma upaść ale wg mnie to najlepszy moment na wzięcie kredytu i kupno nieruchomości. Realna inflacja jest wyższa dla większości osob niz mowią statystyki a lepiej nie bedzie. Stopy beda na tym samym poziomie na lata albo może nawet wejdziemy w ujemne zeby taki dług spłacać

  •  

   pokaż komentarz

   Osłabienie waluty oznacza przeniesienie kosztu bankructwa na obywateli i to jeszcze ze znikomym efektem bo wyjście z długów nawet po pogorszeniu stopy życiowej i oszczędności mieszkańców nadal trwa długo po tym. Jak kraj jest niewypłacalny to powinien bankrutować i tyle. Odmawiasz spłaty zobowiązań i restrukturyzujesz dług a koszty ponoszą ci co pożyczyli pieniądze, czyli ponieśli ryzyko w zamian za oczekiwane zyski a nie Mirek co oszczędza od kilku lat by mieszkanie sobie kupić.

   @Herubin: Nie masz pojęcia o ekonomii. Jedno wynika z drugiego. Wzrost rentowności obligacji, w konsekwencji bankructwo i zaprzestanie spłaty zadłużenia prowadzi do hiperinflacji - każdy sprzedaje twoją walutę tak ja twój dług i nikt nie chce go kupować.

   Grecja właśnie nie zbankrutowała i nie odmówiła spłaty zadłużenia. Cześć długów zrestrukturyzowano a resztę nadal grzecznie spłacają.

   Wracaj do podręcznika z ekonomii.

   Nawet empirycznie jest udowodnione,

   @Herubin: no empirycznie mi udowodniłeś że nie masz pojęcia o czym piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet empirycznie jest udowodnione,

   @Herubin: to weź mi empirycznie pokaż gdzie Wenezuela pożycza teraz pieniądze.. bo z tego co wiem to sprzedają wszystko co się da żeby tylko funkcjonować.

   Wk!!$ia mnie już ta wasza ignorancja. Gówno wiesz w temacie. Nie masz pojęcia jak wygląda bankructwo kraju.. ale mordą kłapać to pierwszy. Wk!!$iłem się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Wierzyciel nic nie musi umarzać. W sytuacji gdy jesteś na skraju bankructwa problem długu nie jest u dłużnika ale u wierzyciela i to on jest stroną słabszą. Wierzycielowi jak najbardziej w takiej sytuacji zależy na tym, by odzyskać cokolwiek.

   Niestety Grecja mimo ogromnych odpisów dalej nie mogła wyjść z powodu polityki oszczędzania narzuconej przez Północ Europy nie pozwalającej EBC na podjęcie przez lata potrzebnego dodruku i dofinasowania greckiej gospodarki.

   Grecja nie miała wcale żadnych dużych odpisów. W praktyce umarzano tyle ile nazbierało się z absurdalnych odsetek jakie były w tamtym momencie sam dług był nietykany. Polityka oszczędzania była jak najbardziej zasadna, a Grecja ją wdrażała okropnie topornie robiąc ciągle problemy. Przy tak spieprzonym budżecie jaki miała Grecja gdyby ścieli dług bardziej agresywnie i wdrożyli od razu oszczędności by wyeliminować deficyt pierwotny to w 2 lata by sprawę domknęli ale ani nie zdecydowano się na agresywne umorzenie długów ani nie wprowadzano zaleceń oszczędnościowych przez co się to wlekło latami.

   Gdyby Grecja miała swoją walutę ponieśli by konsekwencje w postaci spadku siły nabywczej waluty i wyszli dojść szybko na prostą.

   Nie wyszliby szybko na prostą. Może w PKB tak ale w samym dobrobycie obywateli realnie by latami powracali do pierwotnego stanu, gdy bankructwo prawie nie wpływa na gospodarkę kraju obecnie.

   Tylko Mirek jest beneficjentem istnienia państwa i wyborcą więc jak najbardziej musi ponieść konsekwencje swoich decyzji.

   To nie Mirek pożyczał swoje pieniądze tylko banki niemieckie i francuskie ciągnąc z tego latami zyski wiedząc jako profesjonalista, że w przypadku wpadki może je stracić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarza01:

   Nie masz pojęcia o ekonomii.

   Od liceum finalista olimpiad z ekonomii i przedsiębiorczości, magister a część moich tekstów była publikowana. Na chwilę obecną to ty swoją ignorancją pieprzysz głupoty nie mające nic wspólnego z obecną wiedzą ekonomiczną.

   to weź mi empirycznie pokaż gdzie Wenezuela pożycza teraz pieniądze.. bo z tego co wiem to sprzedają wszystko co się da żeby tylko funkcjonować.

   Wenezuela jest krajem odciętym od rynków finansowych przez embarga. Przed bankructwem także nie mieli dostępu do rynków finansowych.

   Wzrost rentowności obligacji, w konsekwencji bankructwo i zaprzestanie spłaty zadłużenia prowadzi do hiperinflacji - każdy sprzedaje twoją walutę tak ja twój dług i nikt nie chce go kupować.

   Znowu gówno prawda. Takie zależności istniały w czasach początków istnienia rynków finansowych obecnie jest to jednak nieaktualne i już po 4 miesiącach po bankructwie państwo wraca na rynek finansowy a efekty na oprocentowanie występują wyłącznie w 1 roku po bankructwie. Polecam tutaj artykuł Mentzena jak opublikował podczas pisania swojego doktoratu o długu publicznym, gdzie odnosi się do wielu badań: http://www.aunc.ekonomia.umk.pl/Pliki/2012/06_Mentzen.pdf

   Sam efekt bankructwa to zaledwie 1-3% na PKB, czyli w praktyce cofnięcie się zaledwie o rok, a jednocześnie w dłuższym terminie eliminuje się garba długu który ogranicza wzrost w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @ciuplowski: największym problemem tego kraju jest niewyedukowane społeczeństwo, które po prostu nic, albo bardzo mało rozumie. Dlatego ludzie w rządzie to miernoty a gospodarka w efekcie szoruje jajami po dnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @aciuplowski: Polska musi p?!??!!nac, zaczniemy od nowa od najnizszych stawek bez kredytów ale wreszcie odetniemy sie od dziadostwa,koniec z Krusem, rewolucja zusu, sluzby zdrowia i samorzadu, redukcja administracji...nasze dzieci beda juz godnie zyc po europejsku

  •  

   pokaż komentarz

   Wierzyciel nic nie musi umarzać. W sytuacji gdy jesteś na skraju bankructwa problem długu nie jest u dłużnika ale u wierzyciela i to on jest stroną słabszą. Wierzycielowi jak najbardziej w takiej sytuacji zależy na tym, by odzyskać cokolwiek.

   @Herubin: ale twoja ignorancja jest żenująca. Ty wiesz jak wygląda rynek długu? Wiesz, że handluje się tam obligacjami? Wiesz że spadek cen obligacji prowadzi do wzrostu ich rentowności i odsetek od zadłużenia? Wiesz jakie są konsekwencje umarzania i nie spłaty zadłużenia? Wystrzał rentowności, spirala zadłużenia. Wiesz że ten dług jest denominowany w określonej walucie?

   > Znowu gówno prawda. Takie zależności istniały w czasach początków istnienia rynków finansowych obecnie jest to jednak nieaktualne i już po 4 miesiącach po bankructwie państwo wraca na rynek finansowy a efekty na oprocentowanie występują wyłącznie w 1 roku po bankructwie.

   @Herubin: panie olimpijczyk, rzeczywistość nie koresponduje z twoimi dywagacjami. 2 lata potrzebowały obligacje Ukrainy by wrócić do poprzedniej rentowności. Przynajmniej na Ukrainie, która po majdanie przestała spłacać zadudnienie(czyli tak jak by zbankrutowała - jak sam piszesz). Hrywna coś też nie może się podnieść tak szybko jak byś pisał.

   Sam efekt bankructwa to zaledwie 1-3% na PKB, czyli w praktyce cofnięcie się zaledwie o rok, a jednocześnie w dłuższym terminie eliminuje się garba długu który ogranicza wzrost w przyszłości.

   @Herubin: masz na górze PKB ukrainy. No pokaż mi do ten spadek PKB o 1-3%.. bo ja tu widzę spadek o 50%.

   Ja nie jestem teoretykiem i uważam że ekonomia mocno się wymyka twierdzeniom teoretyków dlatego poproszę przykłady na poparcie tych twierdzeń.. bo jak na razie mój przykład im przeczy i to grubo..

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: dobra tam była wojna to się nie liczy.. Argentyna w 2001 roku. Bankructwo, przestała spłacać zadłużenie. PKB spadło z 260 na 100 mld czyli spadek o jakieś 60%. Powrót do poprzedniej wartości PKB zajął im 5 lat. Było wszystko, hiperinflacja, run na banki i 60% społeczeństwa poniżej progu ubóstwa, bezrobocie 25%. Nie mam danych o rentowności obligacji.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_debt_restructuring

   tu jest napisane że w 2013 roku po restrukturyzacji długu rozpoczętym w 2005 roku, rentowność argentyńskich obligacji nadal wynosi 10%. Tu chyba nie trzeba nic dodawać. 12 lat, nie rok.

   http://biznes.onet.pl/lekcja-argentynska-co-oznacza-bankructwo-panstwa-dla-jego-obywateli/51b6lj

   czekam teraz na przykład gdzie po bankructwie:
   "już po 4 miesiącach po bankructwie państwo wraca na rynek finansowy a efekty na oprocentowanie występują wyłącznie w 1 roku po bankructwie." oraz "Sam efekt bankructwa to zaledwie 1-3% na PKB".

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarza01: Ja p#$@%$#e kończę tą dyskusje bo widzę że rozmawiam z idiotą. Nie bez powodu przy wnioskowaniu ekonomiści stosują założenie ceteris paribus. Ukraina po Majdanie była w trakcie rewolucji politycznej oraz wojny hybrydowej. Wystrzał rentowności oraz spadek PKB miałaby niezależnie od tego czy dług by obsługiwała czy nie a ty to rzucasz jako argument... Zresztą jak widać nawet będąc w stanie wojny jej rentowności poszły w dół szybko.

   Nie jesteś ani teoretykiem ani empirystą tylko pieprzysz na podstawie chłopskiego rozumu. Masz przytoczoną pracę z szerokimi źródłami analizującymi kilkadziesiąt bankructw, więc kończę temat bo poziom odpowiedzi jakie dostaje jest żenująca niski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: dlatego ci dałem 2 przykłady żebyś sobie mógł wybrać. Nie ma w tej pracy przykładu żadnego kraju. Tak jak ty nie dałeś żadnego przykładu na to co twierdzisz..
   a ekonomistom to możesz być jak sobie tak napiszesz.

   Nie wiesz jak wygląda rynek długu, opisujesz to jakby Janek Stasiowi 10zł pożyczył.

   Sam efekt bankructwa to zaledwie 1-3% na PKB

   piszesz o spadku PKB czy dynamiki PKB? Czy sam nie wiesz. Bo w pracy jest dynamika a ty sobie napisałeś samo PKB. Ignorancie.

   analizującymi kilkadziesiąt bankructw

   @Herubin: niema w tej pracy żadnych przykładów, są tylko odwołania do prac gdzie nie wiadomo jakie są kryteria i co jest brane pod uwagę.
   tak jak ty nie masz żadnych przykładów na swoje tępe pierdolenie.

   Piszesz o długu jak dzieci w przedszkolu, mylisz PKB i dynamikę PKB, nie dajesz żadnych przykładów na potwierdzenie swoich tez - ekonomista olimpijczyk xD

   ja w odróżnieniu od ciebie jestem po prostu praktykiem rynku.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy już wstaliśmy z kolan, czy wciąż wstajemy i będzie jeszcze lepiej?

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba więcej emerytur staruchom dać 15tą i 16tą i bombelkom 1000+

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna