•  

  pokaż komentarz

  Wystarczy zlikwidować TK i przekazać możliwość orzekania o zgodności z Konstytucją sądom powszechnym do włącznego zatwierdzania w ostatniej instancji przez Sąd Najwyższy.

  •  

   pokaż komentarz

   @newtonq: tak. te ich postulaty to mnożenie stanowisk dla swoich. Po za tym pomysły, żeby sędziowie byli wybierani tylko przez sędziów...

  •  

   pokaż komentarz

   @newtonq: No i jeszcze przydałyby się mechanizmy weryfikacji/zwalniania sędziów przez społeczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: taki mechanizm jest potrzebny nie tylko wobec sędziów ale polityków, sędziów, urzędników. Kontrola społeczna musi wejść na zdecydowanie wyższy poziom. Ponadto, kary za korupcję, nepotyzm i kumoterstwo powinny być karą obosieczną - obejmować nie tylko uzyskującego korzyść ale także proponującego taką korzyść poprzez dożywotnie wykluczenie z uczestnictwa w życiu publicznym - bierne prawo wyborcze i wykonywanie funkcji publicznych w tym zatrudniania w urzędach administracji publicznej (włączając w to samorządy). Jesteśmy dużym krajem więc przesianie takiego ziarna przez ten plew nie będzie problemem.

  •  

   pokaż komentarz

   przekazać możliwość orzekania o zgodności z Konstytucją sądom powszechnym

   @newtonq: Sądy powszechne już teraz mają taką możliwość. W konkretnej sprawie. Tylko boją się z niej korzystać.

  •  

   pokaż komentarz

   @newtonq: wystarczy zmienić konstytucję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: Kukiz chciał - jakoś jego sędziowie pokoju nie zyskali oszałamiającego wsparcia społecznego.
   A szkoda...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Bo nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności za anarchię państwa. Sędziowie w większości to jednak porządni etatyści. Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby nikt nie wiedział, czy przepis, na który się powołuje, jest wiążący? Już dziś orzecznictwo jest mało przewidywalne. To byłby kosmos. Prowadzenie biznesu w takim kraju wiązałoby się z ryzykiem większym niż w Afryce subsaharyjskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Kukiz chciał - jakoś jego sędziowie pokoju
   @to_po_prostu_ja: Przecież oni mieli wejść w kapcie po kolegiach do spraw wykroczeń i rozstrzygać sprawy o kradzież batonika

   nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności
   @to_po_prostu_ja: Politycy tworzą prawo na kilogramy w Polsce i to do tego sprzeczne. Nie dziwię się sędziom rejonowym że odpychają się orzeczeniami wyższych instancji zamiast dochodzić co było pierwsze - kura czy jajko

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież oni mieli wejść w kapcie po kolegiach do spraw wykroczeń i rozstrzygać sprawy o kradzież batonika

   @ZostaneMistrzem: Dobre i to na początek. Przynajmniej byliby wybierani. Poza tym, to nie byłyby tylko dawne kolegia. Mieli też mieć drobnicę cywilną. Czy karnista musi się zajmować sraniem psa na trawnik?

   A i jeszcze jedna rzecz - Kukiz postulował, żeby to był rezerwuar do rekrutacji na sędziów sądów powszechnych.

   Politycy tworzą prawo na kilogramy w Polsce i to do tego sprzeczne. Nie dziwię się sędziom rejonowym że odpychają się orzeczeniami wyższych instancji zamiast dochodzić co było pierwsze - kura czy jajko

   Nie ma nic złego w przewidywalnym, ujednoliconym przez wyższe instancje orzecznictwie. Im jestem starszy, tym bardziej doceniam nawet niesprawiedliwe, ale przewidywalne orzecznictwo. Stabilność jest ważna.

  •  

   pokaż komentarz

   @to_po_prostu_ja: Stare pomysły Kukiza mi się podobały. Natomiast chciałbym zobaczyć w praktyce tych sędziów pokoju przy wymaganiach wyższego prawniczego na jakiś zadupiach. Mogły by być cyrki jak w U Pana Boga za piecem ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Bosz... trybunał zawsze był przesiąknięty politycznymi mechanizmami. Ile razy wydał wyrok w oparciu o nieszczęsny artykuł 2. Pod który można podpiąć naprawdę wszystko?

  Teraz zlikwidować jak tak naprawdę nikt nie ma wątpliwości, że ten wyrok jest właściwy? Nikt przecież nie woła Konstytucja. Bo co jak co nie da się do niego przyczepić.

  A teraz żądania:

  1. zlikwidowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Stanu i powołanie w ich miejsce Trybunału Rzeczypospolitej;
  Przecież to jedno i to samo. Trybunał stanu można zlikwidować bo i tak nikt nigdy przed nim nie stanął. Sąd powszechny może się tym zajmować. Ale zamiana 1 nazwy na drugą to pudrowanie dupy.

  2. wybieranie sędziów Trybunału Rzeczypospolitej : w połowie przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a w drugiej -przez obywateli w wyborach bezpośrednich;
  Sędziowie wybierani przez sędziów i przez motłoch. No pięknie... Już głupszego pomysłu nie słyszałem. Sami siebie będą wybierać i dodatkowo motłoch? To już nie będzie chodziło o przestrzeganie prawa a o zadowolenie wyborców?

  3. powołanie trzech Prokuratorów Trybunalskich, którzy mogą wnosić oskarżenia przed ten Trybunał - jednego powoływanego przez Prezydenta, jednego przez Sejm i jednego przez Senat;
  Po co?

  4. posiadanie przez wszystkich członków Trybunału Rzeczypospolitej oraz przez Prokuratorów Trybunalskich kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego;
  Może po prostu niech sąd najwyższy się tym zajmuje? Po co mnożyć instytucje.

  5. wprowadzenie zasady, że sędziowie Trybunału Rzeczypospolitej oraz Prokuratorzy Trybunalscy w okresie zajmowania stanowiska i 4 lata przed jego objęciem, nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów;
  A do samorządu sędziowskiego mogą? Znowu będą się kisić we własnym sosie i sami o sobie decydować. Po to jest idea 3 podziału władzy, żeby każdy kontrolował każdego.

  6. doprowadzenie do tego, by sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa wybierali sędziowie, a nie politycy.
  Osz piękny fikołek. A może posłów niech wybierają posłowie? Trój podział władzy ponowie sędziowie. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. itp itd. Jak sędziowie się boją jakiejkolwiek kontroli. Stąd przecież wyszła "kasta sędziowska".

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejny reminder: Duda do dziś nie zaprzysiężył trzech legalnie wybranych sędziów w 2016 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Których trzech? Bo zaprzysiężonych przez PO było wtedy 5, z czego 2 nielegalnie. Swoją drogą nie pamiętam wtedy protestów że PO robi zamach na TK że strony instytucji okołosędziowskich, które teraz najgłośniej krzyczą co podważa ich wiarygodność jego rzekomo bezstronnych.

  •  

   pokaż komentarz

   2 nielegalnie

   @prep: xD
   Za to może dostaniesz 70 groszy premii.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: fajne argumenty znajduję wśród moich wykopkowych kompanów

  •  

   pokaż komentarz

   @prep: Wszyscy byli nielegalnie, bo kadencje wszystkich zmienianych upływały w czasie, gdy mógł zebrać się już nowy parlament, a uchwała ws wyboru nie może być warunkowa.
   Poza tym TK nie może oceniać uchwał Sejmu (co sam stwierdził). Również uchwały stwierdzającej nieważność wcześniejszej uchwały.
   Nie mylmy wreszcie przekonań i emocji z legalnymi środkami kontroli aktów organów naczelnych.
   Poza tym nikt chyba nie zauważył, że jeden z wybranych przez PO jest sędzią NSA XD
   No i mało kto pamięta, że Rzepliński wypłacał im od początku pensje - nie bał się zarzutów?

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Uważasz, że legalna była zmiana ustawy o TK żeby PO wybrało sobie sędziów na zapas? Czyli jak PiS przegra wybory, zmieni ustawę o TK i wybierze sędziów na kolejne 20 lat to powiesz, że wszystko jest w porządku i zgodnie z prawem, tak?

 •  

  pokaż komentarz

  A jak wybierani byli poprzedni sędziowie TK?

 •  

  pokaż komentarz

  Eh, kiedyś to były niezależne sądy, nie to co dzisiaj...

  źródło: youtube.com