•  

  pokaż komentarz

  Pod każdym tego typu znaleziskiem uaktywnia się masa pisowskich trolli, ciągle te same nicki xD

  •  

   pokaż komentarz

   @deziom: tu już nawet nie używają argumentów kryjących że "to nieprawda" tylko, że "haha no demokracja jest do dupy, dwóch może przegłosować żeby okradać jednego" itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Reepo: demokracja jest spoko tak jak i jej owoce, które obecnie zbieramy :D

  •  

   pokaż komentarz

   @yd6d7hhds: obecnie zbieramy o wiele bardziej owoce populizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Haramb3: przecież to nieodłączny element demokracji :D

  •  

   pokaż komentarz

   @yd6d7hhds: nope. Nieodłączny element naszego podwórkowego fundamentalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Haramb3: no tak, tylko u nas występuje to zjawisko

  •  

   pokaż komentarz

   @Reepo: tymczasem, jeden karzeł może przegłosować żeby okraść wszystkich! ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   @yd6d7hhds: jest spora różnica między występowaniem, a posiadaniem realnego wpływu na kształtowanie państwa. Ta różnica bierze się natomiast z doświadczenia w demokracji, którego nasz naród nie ma, a inne ten etap mają praktycznie za sobą.

   Tak samo populizm nie jest zjawiskiem zarezerwowanym dla demokracji, a jest prostym narzędziem socjotechnicznym.

  •  

   pokaż komentarz

   haha no demokracja jest do dupy, dwóch może przegłosować żeby okradać jednego

   @Reepo: Przecież właśnie to się stało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Haramb3: podsumowując co piszesz to demokracja jest wtedy jak wygrywają ci co mi pasują. A jak ludzie wybiorą na przykład populistów to już nie jest demokracja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wezymord: @vitek6: Dojrzała demokracja to taka, która ma mechanizmy zabezpieczające system przed jego obaleniem - my z racji krótkiego trwania demokracji w kraju mieliśmy te mechanizmy najwidoczniej za słabe, bo rząd był w stanie nielegalnie podporzadkować sobie niezależne wcześniej od nich instytucje, przez co mogą łamać prawo, bo nikt ich za to nie rozliczy. Jeśli samo istnienie głosowania jest dla was istotą demokracji, to w takim razie należałoby uznać Białoruś, Rosję i inne autorytarne kraje za demokratyczne - no bo w końcu organizowane są wybory.

  •  

   pokaż komentarz

   @Reepo: pis wprowadził dodatkowe zabezpieczenia przed jego obaleniem :)

  •  

   pokaż komentarz

   Dojrzała demokracja to taka, która ma mechanizmy zabezpieczające system przed jego obaleniem - my z racji krótkiego trwania demokracji w kraju mieliśmy te mechanizmy najwidoczniej za słabe, bo rząd był w stanie nielegalnie podporzadkować sobie niezależne wcześniej od nich instytucje, przez co mogą łamać prawo, bo nikt ich za to nie rozliczy.

   @Reepo: to prawda. To nie kwestia demokracji a każdego systemu.

   Jeśli samo istnienie głosowania jest dla was istotą demokracji, to w takim razie należałoby uznać Białoruś, Rosję i inne autorytarne kraje za demokratyczne - no bo w końcu organizowane są wybory.

   @Reepo: nie można bo w tamtych nie można wybrać. U nas można tylko ludzie wybierają głupio.

  •  

   pokaż komentarz

   @Reepo: jedna przykra rzecz trzeba sobie uświadomić. Polacy nigdy nie chcieli demokracji. Tego argumentu przed 89 nie było. Nawet postulaty solidarności pomijały takie kwestie jak wybory władzy. Ludzie chcieli jedynie więcej socjalu (władzą ma dać, władzą ma zagwarantować) ale kiedy władza nie miała już nic zorganizowała okrągły stół i wtedy dostaliśmy demokrację. Nie był to jednak postulaty społeczeństwa, dlatego społeczeństwo tak naprawdę nigdy tego nie doceniło, a w efekcie tak łatwo oddało. No i mamy to co mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: a skąd wiesz że u nas można jeszcze wybierać, a na ile to jest to powolne gotowanie żaby, żeby nie wywołać masowych protestów? To nie jest zero jedynkowa granica - jaką masz pewność, że aktualna władza posiadając takie zaplecze jest w stanie przegrać? Mówimy tu już nie tylko o skorumpowanych mediach które należą do rządu, które na zlecenie kłamią i manipulują, ale też o mechanizmach chroniących przed fałszerstwem wyborczym - sądownictwo przejęte, PKW przejęte, policja i prokuratura też jest pod wodzą partii - jeśli samo ogłupianie społeczeństwa pod swoją narracje nie starczy na wygranie wyborów nikt PiSowi nie broni zrobienie afery pt. "opozycja fałszuje wybory" i ogłoszenie się zwycięzcą (o ile w USA to z Trumpem nie zadziała, o tyle w tak niedojrzałej demokracji jak w Polsce to zadziała bez problemu).

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6:

   podsumowując co piszesz to demokracja jest wtedy jak wygrywają ci co mi pasują.

   Tak, dokładnie o to mi chodziło. Tylko platforma obywatelska, ekscelencjo tusk wracaj ratować kraj!

   A tak na poważnie to słyszałem te "podsumowania" tysiąc razy i nadal są niczym innym, jak popularnymi hasełkami, które mają ośmieszyć podstawowe wartości wynikające z ustroju demokratycznego, a które wpływają na jego sprawność.
   Otóż w pierwszej kolejności wygrywa partia/koalicja, bądź Prezydent z największą ilością głosów, wybory zatwierdza komisja, sąd przyklepuje, a potem następuje zaprzysiężenie. PiS te formalne warunki spełnił pomimo karygodnych uchybień, które realnie wpłynęły na to zwycięstwo, ale akceptuję to, bo państwo nie jest politycznym folwarkiem i się z tego prędzej czy później podniesie, a my ten konieczny etap również będziemy mieli za sobą. I to te uchybienia są puentą tego sporu o stan demokracji. Te uchybienia są również pośrednim skutkiem obecnych i wcześniejszych afer, kontrowersji, braku odpowiedzialności politycznej, polaryzacji, gdyż do władzy dochodzą ludzie bez planu na rządzenie, ale z parciem na stołki.
   Utożsamianie sprzeciwu wobec polityczno-społecznej praktyki danej partii z osobistymi preferencjami wyborczymi, cechami osobowymi, czy utajnionymi korzyściami to trik żywcem wyjęty z Trybuny Ludu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Haramb3: wszystko co piszesz jest częścią demokracją i z niej bezpośrednio wynika. Ludzie tak wybierają to tacy ludzie rządzą.

   a skąd wiesz że u nas można jeszcze wybierać, a na ile to jest to powolne gotowanie żaby, żeby nie wywołać masowych protestów?

   @Reepo: udowodnij, że nie można.

   To nie jest zero jedynkowa granica - jaką masz pewność, że aktualna władza posiadając takie zaplecze jest w stanie przegrać?

   @Reepo: nie jest w stanie bo ludzie są głupi.

   Mówimy tu już nie tylko o skorumpowanych mediach które należą do rządu, które na zlecenie kłamią i manipulują, ale też o mechanizmach chroniących przed fałszerstwem wyborczym - sądownictwo przejęte, PKW przejęte, policja i prokuratura też jest pod wodzą partii - jeśli samo ogłupianie społeczeństwa pod swoją narracje nie starczy na wygranie wyborów nikt PiSowi nie broni zrobienie afery pt. "opozycja fałszuje wybory" i ogłoszenie się zwycięzcą (o ile w USA to z Trumpem nie zadziała, o tyle w tak niedojrzałej demokracji jak w Polsce to zadziała bez problemu).

   @Reepo: to jak tak się stanie to pogadamy. Póki co wszystkie wyborcy zostały podjęte przez ludzie. Przykładem jest chociażby senat gdzie pis stracił większość.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: to co napisałem jest jedynie mechanizmem wyboru, za którym powinny iść również wartości wynikajace z tego ustroju. Chociażby w wartości te nie wpisuje się upartyjniona telewizja publiczna, faworyzująca jednego z kandydatów i w obecnych warunkach mocno utrudniająca uczciwą i równą kampanię, a podatki płacimy wszyscy. Także faworyzowanie jednego z kandydatów i tworzenie nagonki na innych jest nieuczciwe wobec samego społeczeństwa.

   To, że w danym kraju jest karta z głosem i urna, nie znaczy, że panuje tam demokracja. Na Białorusi masz wybory, w Korei Północnej również odbywają się wybory. Komuniści przed 1989 rokiem także szczycili się swoją demokracją, ale jej nie było i co do tego żaden historyk nie ma wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   Chociażby w wartości te nie wpisuje się upartyjniona telewizja publiczna, faworyzująca jednego z kandydatów i w obecnych warunkach mocno utrudniająca uczciwą i równą kampanię, a podatki płacimy wszyscy. Także faworyzowanie jednego z kandydatów i tworzenie nagonki na innych jest nieuczciwe wobec samego społeczeństwa.

   @Haramb3: to prawda.

   To, że w danym kraju jest karta z głosem i urna, nie znaczy, że panuje tam demokracja

   @Haramb3: nigdzie nic takie nie napisałem.

   Na Białorusi masz wybory, w Korei Północnej również odbywają się wybory. Komuniści przed 1989 rokiem także szczycili się swoją demokracją, ale jej nie było i co do tego żaden historyk nie ma wątpliwości.

   @Haramb3: tylko, że u nas są normalne wybory i ludzie wybierają. A to, że wybierają głupio bo lecą na tanie chwyty nie sprawia, że nie ma demokracji. Jest tylko się tobie wybór nie podoba.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: również nie napisałem, że demokracji nie ma, bo jej elementy można stosować w pewnym zakresie, a w innym rozmontowywać. Tak jak napisałem, akceptuję te wydarzenia, bo zadziałały instytucjonalne mechanizmy, a nieuszanowanie tego groziłoby niebezpiecznym precedensem i kryzysem ustrojowym, który bardzo by nas pogrzebał. Sam wykop mówi o "niepełnej" demokracji, a nie jej "braku".
   Także obecne rządy nie są winą ustroju, czy wyborców, ich głupoty czy naiwności, a władzy, która świadomie i z pełną premedytacją zasady tego ustroju ignoruje, co wpływa na taki obraz państwa. Gdyby Zjednoczona Prawica szanowała prawo i elementarne zasady wpływające na uczciwą rywalizację, to dzisiaj być może nie rozmawialibyśmy o problemach, które z demokracji się rzekomo wywodzą.

  •  

   pokaż komentarz

   Także obecne rządy nie są winą ustroju, czy wyborców, ich głupoty czy naiwności, a władzy, która świadomie i z pełną premedytacją zasady tego ustroju ignoruje, co wpływa na taki obraz państwa. Gdyby Zjednoczona Prawica szanowała prawo i elementarne zasady wpływające na uczciwą rywalizację, to dzisiaj być może nie rozmawialibyśmy o problemach, które z demokracji się rzekomo wywodzą.

   @Haramb3: nie zgadzam się. To jest wina wyborców, którzy mimo tego, że rząd nie przestrzega prawa a po ich rządach widać, że nasz słaby ustrój i jego instytucje nie potrafią się przed tym obronić i nic im nie można zrobić znów ich wybierają. Jako ostatni hamulec ludzie zawiedli.

   Władza zasady ustroju ignoruje bo może i jej ustrój i ludzie na to pozwalają. Jakby nie mogła albo ludzie by powiedzieli stop to byśmy teraz o tych problemach nie rozmawiali. To ludzie dali im władze.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli jesteś kandydatem opozycyjnym w wyborach, to media publiczne non stop tworzą negatywne materiały o Tobie - nie ma co liczyć na coś chociażby neutralnego, po prostu same ataki i szczucie.

  Ktoś się dziwi, że jesteśmy coraz mniej demokratycznym krajem? Demokracja to nie tylko sposób głosowania, ale przede wszystkim określone standardy. Wybory mają być równe i wolne, rządy praworządne i transparentne, media publiczne neutralne.

 •  

  pokaż komentarz

  Wyobraźcie sobie ze taki Kaczyński dochodzi do władzy w latach 90. Zero NATO, zero Uni. Jesteśmy drugą Białorusią.

 •  

  pokaż komentarz

  Komuchy zawsze beda komuchami.

 •  

  pokaż komentarz

  po pierwsze, oko.press == xD
  po drugie skoro oddalamy się od demokracji to bardzo dobrze, bo demokracja to gówno. Demokracja polega na tym że dwóch gości może zadecydować że odbierze trzeciemu wszystko co ma.