•  

  pokaż komentarz

  Szok! Jak to możliwe że nie inwestują w nas ogromnych ilości pieniędzy żebyśmy to tylko my mieli zysk! Kto by się spodziewal!

  •  

   pokaż komentarz

   Szok! Jak to możliwe że nie inwestują w nas ogromnych ilości pieniędzy żebyśmy to tylko my mieli zysk! Kto by się spodziewal!

   @NieznanyWykopek: Tak jasne... i tą całą infrastrukturę jak mosty, drogi wybudowane w 50% z funduszy EU przenoszą z Polski do Niemiec...

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Z infrastruktury korzystamy my. Jednak na jej budowie, jak wynika z raportu, korzystały firmy niemieckie albo bezpośrednio jako wykonawcy inwestycji albo pośrednio jako producenci towarów albo materiałów. Więc fundusze europejskie w równym stopniu dawały nam infrastrukturę co stymulowały rynek niemiecki (sic!)

   Zdradzę jeszcze jedno - jeśli nie stworzymy własnego przemysłu to na utrzymaniu infrastruktury też mogą zarabiać firmy niemieckie. Często nawet produkcja w Polsce należy do kapitału zagranicznego i przynosi zyski właścicielom w Berlinie czy Bonn a nie dajmy na to, w Łodzi czy Katowicach.

   Zgadnij do kogo należą "polskie" cementonie z grupy Górażdze mające ok. 1/4 rynku. O Dyckerhoff Polska mające ok. 1/10 rynku nie pytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: z artykułu wynika coś wręcz odwrotnego

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Z którego niby fragmentu wynika coś przeciwnego? Czyli, że nie będziemy musieli utrzymywać infrastruktury albo, że nie będzie na tym utrzymaniu zarabiać niemiecka gospodarka?

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: to prawda, że przetargi dostawały niemieckie firmy, później one to zlecały polskim podwykonawcom, kto trochę lizną temat to wie jak to wyglądało

  •  

   pokaż komentarz

   @leglion: A podwykonawcy używali materiałów czy produktów niemieckich jak niemiecki cement, niemieckie turbiny czy niemiecka fotowoltaika. Więc w sumie robili za montownie. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: po pierwsze, niemieckie firmy nie dominują w przetargach infrastruktualnych, nawet nie są na podium, a co do utrzymania, to zależy od odcinka i jak niby mają zarabiać na utrzymaniu dróg

  •  

   pokaż komentarz

   @leglion: to podaj nazwę kilka przykładów z tego roku.

  •  

   pokaż komentarz

   jak niby mają zarabiać na utrzymaniu dróg

   @h225m: Podejrzewam, że w ten sam sposób w jaki zarabiały na wykonaniu projektów a KE dostrzegła ten fakt w swoich danych. Pewnie na serwisowaniu, naprawie albo wymianie własnych produktów, które wcześniej zrealizowali w ramach projektów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo podrjrzewasz, czyli nie masz pojęcia i walisz zwykłą demagogia.
   Jasno to widać w przypadku gadki o masowej wygranej girm niemieckich w przetargach czy kwestji oze z niemiec

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Podejrzewam, że KE ma coś na poparcie swojego raportu. Może nie zauważyłeś, ale to jej dane i tezy a nie moje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: i z nich wynika, ze zarabiamy 150% tego, co niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: To już sam wymyśliłeś, bo w raporcie niczego takiego nie ma. I takie twierdzenie jest bez podstawy.

   Próbujesz jako "zarobek" przedstawić przepływy finansowe. A realia są takie, że jeśli 85% inwestycji niemieckiej wracało do Niemiec, to znaczy, że 15% procent musiał pokryć ktoś inny. Jeśli to byliśmy my to trzeba zestawić udział w kosztach z udziałem w tym, do której gospodarki trafiły te pieniądze. I jeśli udział własny w kosztach był większy niż owe 15% udziału w "zarobku" to mogliśmy jeszcze do takiej inwestycji dopłacić. Podczas gdy nam się wmawia, że coś otrzymaliśmy. I to pomijając wszelkie inne koszty dostosowania gospodarek, kosztów demograficznych związanych z migracjami czy kosztów/korzyści politycznych związanych z integracją.

   Fundusze europejskie pozwoliły kontrolować przekształcenia gospodarcze w Nowej Europie oraz wesprzeć pośrednio własne gospodarki. Bilans dopiero poznamy.

   pokaż spoiler pomijając uproszczenie modelu

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: a teraz podaj, ile z naszego euro wraca z powrotem

   KE przedstawiła także zyski dla poszczególnych krajów z funkcjonowania jednolitego rynku. W wartościach bezwzględnych zdecydowanie najwięcej na jednolitym rynku zyskują Niemcy, którzy rocznie na jego funkcjonowaniu zyskują 208 mld euro, co jest równoznaczne 5,22 proc. DNB.

   Relatywnie więcej zyskuje Holandia, która jest wielki hubem przeładunkowy dla handlu. Holendrzy na funkcjonowaniu jednolitego rynku zyskują rocznie 84 mld euro, co daje 9,46 proc. DNB. Polska zyskuje co roku 43,83 mld euro, co jest równoznaczne z 7,1 proc. DNB.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Jak na razie nasze zwroty były większe od składek, a przynajmniej się tak przyjmuje, ale lada moment to się zmieni. Więc dyskusja tym bardziej na czasie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: to pokaż te mechanizmy. Dwa , największe obszary to infrastruktura i rolnictwo. Jak wypływają stąd pieniądze do Niemiec

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Chyba kolejny raz masz problem ze zrozumieniem znaleziska. Znalezisko mówi o danych KE i MR. Opracowanych lub analizowanych przez prof. Marcina Piątkowskiego. Więc dyskutuj z nimi - danymi KE, MR lub wnioskami profesora.

   Wypok at its best: "udowodnij, że profesor ma rację". XDDD

   Może nie ma racji. Ale nadal jest bardziej wiarygodny od twojego podważania.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: ok. Przetargi infrastrukturalne nie wygrywają niemieckie firmy. Asfslt jest krajowy, do tego cała podbudowa. Cement niby niemiecki w czesci, stal też krajowa. Coś pominełem.
   Rolnictwo.
   Stosując twoją retorykę, to niemcy wcale nie mają wlasnych producentów ciągników i maszyn rolniczych, są włosi i ameryksnie.
   Matetiał siewny też ciekawie wypada. Najwieksze firmy w pl są z anglii i chin.
   Dopiero w opryskach widać niemców, choć tutaj nie mają wielkiej pozycji.
   Teraz pasze, tutaj widać tylko sano, choć rynek kontroluje krajowy wipasz, cedrob i amerykanski cargill

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: małe sprostowanie. W paszach rządzą amerykanie, Polacy i Holendrzy

  •  

   pokaż komentarz

   Przetargi infrastrukturalne nie wygrywają niemieckie firmy. Asfslt jest krajowy, do tego cała podbudowa. Cement niby niemiecki w czesci, stal też krajowa. Coś pominełem.

   @h225m: Rozumiem, że za pomocą tego barwnego, jednozdaniowego opisu podważasz zagregowane dane MR albo wnioski profesora. Napisz im proszę koniecznie, bo inaczej nie dowiedzą się jak bardzo się mylą.

   pokaż spoiler XDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: trudno jest coś zanegowac, skoro nigdy tych danych nikt nie widział.
   I teraz, co konkretnie w moim monologu się nie zgadza. Sam twierdziles, że niemcy wygrywają przetargi i tak transferuja xyski, a tu xonk i ich ni ma

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Dyskutuj rzeczowo, odnoś się do rzeczywistych wypowiedzi a nie własnych dopowiedzeń:
   1. pisz o dane i metodykę do ObserwartoraGospodarczego, profesora i od MR.
   2. Nigdzie nie twierdziłem, że Niemcy wygrywają przetargi. Tylko, że znalezisko twierdzi, że bezpośrednio lub pośrednio otrzymują pieniądze ze projektów dofinansowanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: zdradzę ci tajemnicę, artykuł na obserwatorze morze napisać każdy, bez żadnych źródeł.
   Bym napisał coś, gdybym go widział, a tutaj go nie ma.

   Nigdzie nie twierdziłem, że Niemcy wygrywają przetargi. Tylko, że znalezisko twierdzi, że bezpośrednio lub pośrednio otrzymują pieniądze ze projektów dofinansowanych

   Trza sprawdzać swoje komy

   infrastruktury korzystamy my. Jednak na jej budowie, jak wynika z raportu, korzystały firmy niemieckie albo bezpośrednio jako wykonawcy inwestycji albo pośrednio jako producenci towarów albo materiałów. Więc fundusze europejskie w równym stopniu dawały nam infrastrukturę co stymulowały rynek niemiecki (sic!)

   Więc gdzie te firmy niemieckie od asfsltu, podbudowy , stali, podkladów kolejowych czy generalny wykonawca

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo:

   >jeśli nie stworzymy własnego przemysłu

   Poplakalem sie :--DDDD

  •  

   pokaż komentarz

   Ja płaczę widząc naiwność jakoby stara unia dawała nam coś za darmo. Na pewno z dobroci serca. Wiele set lat albo nawet tysiące lat państwa ze sobą rywalizowały i wykorzystywały się... aż przyszła UE i rozdaje cukierki za darmo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ile jeszcze razy te nieprawdziwe bzdety będziecie powtarzać w tej rządowej propagandzie? Jeszcze mieszacie totalnie z dupy kwestie zwrotów z inwestycji, jakichś przepływów itp. Co za propagandowe gówno.

  Ps. jak już podajecie dane o zyskach z wolnego handlu innych krajów to łaskawie byście wrzucili tez o tych Polski bo specjalnie nie dodaliście informacji, że Polska zarabia 56 mld euro co roku na samym byciu w strefie wolnego handlu z UE.

 •  

  pokaż komentarz

  Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że Niemcy są największym płatnikiem składek do unijnego budżetu, jednocześnie są też największym beneficjentem funkcjonowania jednolitego rynku.

 •  

  pokaż komentarz

  Na kazdy euro zainwestowanym w Polsce Niemcy stracily 15 centow ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Znalezisko typowo antyEU. To chyba normalne, że część do nich wraca, a nie ginie w PL jak w czarnej dziurze. Powinniśmy się cieszyć, że z każdej inwestycji zostaje nam 15% wkładu spoza kraju.