•  

  pokaż komentarz

  tl;dw: zastępca Merkel ogłosiła "Westbindung" - większe związanie się z USA jeszcze przed wynikiem wyborów, żeby chronić "zachód" przed ambicjami globalnej supremacji Chin i agresji Rosji.

  Ah niemiaszki - przed chwilą mega eksport do Chin i Nord Stream 2, a teraz Rosja i Chiny be.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy to jeden z najbardziej gospodarnych narodów Europy do tego największą gospodarka Europy. Tylko głupiec by chciał się z nimi kłócić mając Rosję na wschodzie
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko głupiec by chciał się z nimi kłócić
   @Walus002: ale wydanie wiadomości bez ataku na Niemcy to nie wiadomości

  •  

   pokaż komentarz

   @Walus002: akurat mamy to w genach od wielu stuleci

  •  

   pokaż komentarz

   @Walus002: Jakbyśmy okradli pół świata, to i na 100 lat by wystarczyło, no i tez bylibyśmy jednym z najbardziej gospodarnych narodów ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

   Odnośnie kłótni, to możemy być ich wasalami, albo partnerami, to drugie oznacza, że nie możemy ścieżką różnych zdradkow, za każdym razem wypinać dupy, gdy coś się Niemcom nie podoba ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: lol, Niemcy okradli pół świata? To ile mieli tych kolonii?

  •  

   pokaż komentarz

   akurat mamy to w genach od wielu stuleci

   @stilewski: Nie bardzo. Granica polsko-niemiecka na przestrzeni tysiąc lat była przez zdecydowaną większość czasu bardzo stabilna i bez wojen. To widać na mapach, gdzie zachodnia granica praktycznie zmienia się od czasów Kazimierza Wielkiego do rozbiorów.

   Do tego coś, co mocno kłóci się z PRLowską (a potem pisowską) propagandą historyczną, ale państwo Piastów było wspierane przez cesarstwo jako projekt suwerennego państwa buforowego na wschodzie. Większość wojska, jakim dysponował Kazimierz Odnowiciel, zostało przysłane z Rzeszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @waro: kilka mieli, ale słyszałeś o 2WŚ co nie?

   Plus likwidacja elity i grabież wszystkiego z kraju, który był największą dla nich konkurencją czyli Polski, no i plan Marschalla, reszta przyszła sama ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Jakbyśmy okradli pół świata, to i na 100 lat by wystarczyło, no i tez bylibyśmy jednym z najbardziej gospodarnych narodów ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

   @b4994: p$!?#@@isz synek. Akurat Niemcy, w przeciwieństwie do UK, Francji, Belgii, etc. prawie nic nie zysksly na kolonializmie bo zanim sie zjednoczyly to tort byl podzielony. Akurat ten narod zbudowal swoja potege w przytłaczającej wiekszosci wzorowa organizacja i ciezka praca.

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: dorobili się na wojnie, którą ostatecznie przegrali? Chyba nie byłeś najmocniejszy w szkole z historii, co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: synek to ci pampersy zmienia gamoniu, co do ciężkiej pracy, to masz rację, zwłaszcza niewolników przywożonych wagonami do rajchu

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: ale historia sie nie zaczyna w 20 wieku xD

  •  

   pokaż komentarz

   @vukko: ale historia Niemiec jako państwa, to dopiero wiek 19 ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: przeniesienie montażu do krajów, gdzie jest tania siła robocza i ingerencja polityczna to nie jest przypadkiem kolonializm?

  •  

   pokaż komentarz

   budowal swoja potege w przytłaczającej wiekszosci wzorowa organizacja
   @Tzebullaque: No tak, wzorowa organizacja. Niemcy dobrze wiedzą, że o sukcesie narodu decydują światłe jednostki, przedsiębiorcy, politycy, uczeni. Przed wojną listy ogarniętych Polaków, a od pierwszych dni wojny rozpoczęli systematyczne mordowanie https://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: gdybysmy mieli zloto zamiast piasku to przy takich politykach bylibysmy nadal kolonią.

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994 kiedy Polska była największa konkurencją dla Niemiec? Ja p@#?%%$e mam nadzieję, że nie uczą tego w szkole tylko to twoje wysrywy xD

  •  

   pokaż komentarz

   synek to ci pampersy zmienia gamoniu, co do ciężkiej pracy, to masz rację, zwłaszcza niewolników przywożonych wagonami do rajchu

   @b4994: tak. Bo Niemcy istnieja od 1939. Doucz sie synek i nie truj dupy bo krotko mowiac w temacie Niemiec w dupie byles, c%!@! widziales i gowno wiesz.

   przeniesienie montażu do krajów, gdzie jest tania siła robocza i ingerencja polityczna to nie jest przypadkiem kolonializm?

   @mposte: nastepny z wiedza historyczna na poziomie ameby. To przeniesienie montazu uratowalo chlew obsrany gownem przed bezrobociem 20%. Lata 90 to pewnie dla ciebie kompletnie nieznana historia. Tak naprawde obecny dobrobyt Polakow to glownie zasluga Niemcow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: jprdl! kolejny zakompleksiony folksdojcz, synku 25 lat pracuję z niemcami, mam biuro ta i w PL, pojęcia nie masz o czym piszesz gamoniu!

  •  

   pokaż komentarz

   grabież wszystkiego z kraju, który był największą dla nich konkurencją czyli Polski

   @b4994: rozjebujesz system xD
   Jeden z najbiedniejszych krajow Europy to byla najwieksza konkurencja TOP 5 gospodarki swiata. Dawaj cos jeszcze xD

  •  

   pokaż komentarz

   dorobili się na wojnie, którą ostatecznie przegrali? Chyba nie byłeś najmocniejszy w szkole z historii, co?

   @waro: a slyszales o szwajcarskich bankach? (jeden z powodow dlaczego Szwajcaria byla "neutralna" w wojnie bylo to, ze nie wybrzydzali i przyjmowali nawet zlote zeby wyrwane ludziom idacym do komor gazowych)

   Wiele z tych "zlotych pociagow" nigdy nie zostalo nawet odnalezionych, czasem tylko przerozne dziela i precjoza sie "odnajdywaly" u obywateli, dziwne ze byli oni w zdecydowanej wiekszosci niemcami xD

   Takie kraje jak Polska, kraje Beneluxu, Francja i Rosja w okupowanych obszarach czy pln Wlochy zostaly de facto zlupione przez III Rzesze, wbrew pozorom... "bylo co krasc", a po wojnie byl taki rozp@%!?@#, ze w sumie nikt tego nie rozliczal.

   PS. Chociaz nie twierdze jak OP ze rozkradli pol swiata, to spore naduzycie :)

  •  

   pokaż komentarz

   jprdl! kolejny zakompleksiony folksdojcz, synku 25 lat pracuję z niemcami, mam biuro ta i w PL, pojęcia nie masz o czym piszesz gamoniu!

   @b4994: no wlasnie. Argumentów zero, wiedzy zero. Typowy cebulak jest typowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: tja... i szwaby tak sobie tu wlazły, wymordowali 6 mln ludzi, bo urządzili sobie wieczór oczyszczenia.. idź byc debilem na onecie (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, wzorowa organizacja. Niemcy dobrze wiedzą, że o sukcesie narodu decydują światłe jednostki, przedsiębiorcy, politycy, uczeni. Przed wojną listy ogarniętych Polaków, a od pierwszych dni wojny rozpoczęli systematyczne mordowanie https://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion

   @24xls: nastepny as xD
   Historia zaczyna sie w 1939, co? Polska edukacja nie nauczyla niczego wartościowego o historii Europy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: zero wiedzy...? (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   zero wiedzy...? (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

   @b4994:

   jprdl! kolejny zakompleksiony folksdojcz, synku 25 lat pracuję z niemcami, mam biuro ta i w PL, pojęcia nie masz o czym piszesz gamoniu!

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: nawet jeśli okradli byśmy cały świat to i tak ch%# by z tego było przez polityków. Jeśli nie chcesz wypinać dupy Niemcom to zawsze możesz "robić laskę amerykańcom". Wyboru dużego nie ma niestety.

  •  

   pokaż komentarz

   @edward-villin: tak ci od dziecka wpajają do głowy, mentalność niewolnika, z której można i trzeba sie wyzwolić ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: bo p#?##%?isz kocopały, jak przystało na prawilnego folksdojcza ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: My byliśmy kolonia niemiecką przez sto dwadzieścia trzy lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inna sprawa że Namibijczycy mogą się z Tobą nie zgodzić :).

   @adam2a: Zapominasz o Prusach wschodnich gdzie Niemcy prowadzili z Polakami wojnę przez kilkaset lat. Krzyżacy bez wsparcia cesarstwa wschodniorzymskiego upadliby w krótkim czasie. Nie mówiąc o tym że cesarstwo wówczas lobbowało mocno antypolską narrację w Watykanie. Jagiełło musiał się powoływać na Św. Augustyna i na rozgrzeszajacy casus wojny sprawiedliwej bo pachniało ekskomuniką.
   Jedyny przychylny nam władca niemiecki Otton III miał mentalność Bizantyjską i gardził niemieckim prostactwem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Gdyby nie zmarł młodo, nasza historia mogłaby się potoczyć dużo korzystniej.
   O zamachu Brandenburczyków na naszego Przemysła II również trzeba wspomnieć.
   Już w legendach polskich mamy prostackiego Rytgiera, wzgardzonego przez Wandę.

   Naród niemiecki niemal zawsze działał przeciwko narodowi polskiemu w białych rękawiczkach. Jednak od zarania dziejów był nam wrogi. Nie bez powodu chrzest przyjęliśmy od Czechów.

   Dla mnie kwintesencją niemieckiej mentalności jest zachowanie wobec Kopernika. W czasach jemu współczesnych, gdy jego teoria heliocentryczną była wyśmiewana, był nazywany astrologiem "sarmackim". Obecnie najchętniej uznaliby go za 100% Niemca.

  •  

   pokaż komentarz

   Naród niemiecki niemal zawsze działał przeciwko narodowi polskiemu w białych rękawiczkach. Jednak od zarania dziejów był nam wrogi. Nie bez powodu chrzest przyjęliśmy od Czechów.

   @GhorgorBej: To jest bardzo fajna sprawa, i czystej wody dziedzictwo PRLowskiej narracji propagandowej. Otóż to nic nie znaczy, bo Czechy był wtedy częścią cesarstwa. Realny wybór był między obrządkiem wschodnim i zachodnim. Mieszko wybrał ten od sojuszniczych Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   bo p?$$!##isz kocopały, jak przystało na prawilnego folksdojcza ¯_(ツ)_/¯

   @b4994: tak generalnie to niemalze wzorowa projekcja.

   My byliśmy kolonia niemiecką przez sto dwadzieścia trzy lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inna sprawa że Namibijczycy mogą się z Tobą nie zgodzić :).

   @GhorgorBej: bylismy tez kolonia naszych braci Wegrow i Rosjan. Z niemieckiej kolonii pozostal nam najlepiej rozwiniety obszar IIRP.
   Namibijczycy? No to rzeczywiscie na nich Niemcy zbudowali swoja potege gospodarcza. Co tam UK czy Francja, imperia nad ktorymi slonce nie zachodzilo. Namibia k$!@a!

  •  

   pokaż komentarz

   @Walus002: jak mi ktos dał w ryj i wymordował całą rodzinę to unikam kontaktów z nim a najchętniej to bym go zaj!$%ł.

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994:

   I później wjechali Sowieci i sobie okradli dosłownie połowe Europy razem z tym co piszesz co Niemcy pokradli. I jakoś ta Rosja jest słaba gospodarczo mając do tego w ch#$ zasobów gazu i ropy. Ciekawe czemu? Argument z dupy i pozbawiony jakiegokolwiek sensu.

   Niemcy po prostu umieją w biznes.

  •  

   pokaż komentarz

   mposte

   @Tzebullaque: Historycznie to mamy już prawie zrealizowany plan Mitteleurope czyż nie amebo?

  •  

   pokaż komentarz

   @lock_75: owszem, umieją i mam do nich duży szacunek, co nie zmienia faktu, że nie są jakąś alfą i omegą, korzystali i nadal korzystają w dużej mierze z intelektu i ciężkiej pracy innych narodów, w tym dużej mierze z Polski. Poza tym w przeciwieństwie do Rosji, w Niemczech obywatel jest podmiotem, a nie przedmiotem.

   Co do ruskich, to kraj gułag, ludzie cudowni, ale stłamszeni, dużo by pisać ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Historycznie to mamy już prawie zrealizowany plan Mitteleurope czyż nie amebo?

   @mposte: chyba cos ci sie w cytacie sp?%!@$!ilo. Zreszta nie jestes nawet w stanie poprawnie zapisac tego sformulowania. Niemniej generalizujac i upraszczajac potwierdzasz tylko kim jestes.

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: Nigdy nie byłem w Rosji ale po wielu filmikach na yt z blogów itd. naród (szczególnie młoda generacja) faktycznie mega pozytywny. Są oczywiście też stare kuce z mentalnością stalinowską. Jak będę miał okazję to się na pewno wybiorę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: Wzorcową pracą przymusową zapomniałeś dodać baranie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lock_75: byłem wielokrotnie, ludzie zajebiści, ale gdzie dwóch ruskich naraz się zbierze, to już chcą założyć imperium ( ͡º ͜ʖ͡º)

   no i dumni z tego, że piją szampana ustami swoich oligarchów, a naokoło bieda aż piszczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: czyli argumentów do dyskusji jednak brak¯\_(ツ)_/¯

   pokaż spoiler wiedza z historii i geopolityki też kiepska lvl ameba

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: ale nie okradlismy bo rzadzili nami nieudacznicy, wszystko co nam sie udalo przy odrobine szczescia osiagnac zaraz sami zniszczylismy i sprzedalismy sami. Daleko na naszej polityce nie zaszlismy, rozbiory, strata sporej czesci terytorium i ludnosci, 2ga wojna, likwidacja elit itd. A niemcy przegrali wojne i dyktuja warunki. Nawet nasz byly premier tusk jest na ich posylki.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: tak się składa, że to nie PRLowska propaganda a opinia J. Piłsudskiego. A jego o wrogość wobec Niemców nie podejrzewam ( ͡° ͜ʖ ͡°). Podałbym cytat, ale pożyczyłem lekturę i nie mam jej od roku ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z tego co pamiętam to czytałem o tym u Urbankowskiego, jednak nie pamiętam o jakie źródła oparł się on.

   To dlaczego nie wzięliśmy od Niemiec? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cesarstwo ewidentnie dążyło do tego, byśmy zgięli karki. Tylko Otton III uważał nas za równych sobie dając Chrobremu insygnia władzy. Jego następca chciał nas uczynić poddanymi.
   Chrzest wzięliśmy od Słowian, kulturowo odrębnych i dość niezależnych w swojej polityce Czechów. Czesi mieli inny mit założycielski i przyjęcie od nich chrztu miało znaczenie polityczne. Wcześni Piastowie byli dobrzy w te karty.

   Sztuką jest współpracować z potencjalnymi wrogami i mieć z współpracy większe korzyści niż oni.

   @Tzebullaque: Nie chodziło mi o budowanie potęgi gospodarczej na Namibii, ale na Polsce( ͡° ͜ʖ ͡°). Nasz przemysł i bogactwo naturalne ziem, były drenowane przez Prusy przez długie lata.
   O Namibii wspomniałem ze względu na szczególną brutalność Niemców na ich terenach. Moglibyśmy przybić z nimi piątkę ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Z niemieckiej kolonii najlepiej rozwinięty był tylko przemysł i rolnictwo, kultura to był popiół i zgliszcza, co najlepiej świadczy o kolonizacji i wyjaławianiu potencjału ludności.

   „Bijcie w Polaków, by im ochota do życia odeszła” „Osobiście współczuję ich położeniu, ale jeżeli pragniemy istnieć, nie pozostaje nic innego, jak ich wytępić. Wilk też nie odpowiada za to, że Bóg go stworzył takim, jakim jest; dlatego też zabija się go, gdy się tylko może” - esencja polityki Niemieckiej na ziemiach polskich.

   Tyle o wspaniałym narodzie niemieckim. Kogo wy chwalicie ludzie. Ciężka praca, chyba polegająca na czystkach etnicznych i grabieży. Prawda jest taka, że Niemcy powinni się uczyć o Polsce w tej samej narracji jak Amerykanie o murzynach u siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @edward-villin: Obecnie nie ma, jednak trzeba być przygotowanym na zmianę kierunku wiania wiatru.
   Zupełnie nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie, że nasze elity na to przygotowane nie są ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @johnmullins666: przegrali wojne, tja... te zniszczone miasta i wsie, te rozkradzione dobra i wymordowana elita...(-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque i milonami dolarów po wojnie od USA. Taki drobiazg zapomniałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @waro: tyle razy pisałem że w obecnych czasach bycie debilem to nobilitacja a nie hańba :( zatem zastanawiam się hańbo skąd wpadłeś na pomysł że dorobek Niemiec wziął się z czegoś innego niż grabież podbitych państw ? w czasie WWII

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: Przecież Niemcy (wtedy Prusy) dokonali naszego rozbioru i siłą wprowadzali germanizację, więc jaka stabilność, co ty pier*olisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: niemcy nas ograbili.. wszyscy nas bijo. Jakby nie niemcy, rosjanie, czesi, pogoda, lokalizacja, szlachta, rzad i uklad gwiazd bylibysmy potega. (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   lol, Niemcy okradli pół świata? To ile mieli tych kolonii?

   @waro: kolonie, to powolni Brytole, co mieli czas na zabawę o drobne nie licząc przerwy na herbatkę, a dla szybkich niemców czas to pieniądz.
   Wyskoczyli dwa razy w świat na szybkie zwiedzanie gdzie zajmowali się zbieraniem wartościowych rzeczy, a niepotrzebne utylizowali z czego też umieli zrobić szmal.
   W krótkim czasie zarobili tyle, że ich prawnukowie nie tylko żyją z tej kasy, ale i mają z czego inwestować w swój dalszy rozwój na swoim podwórku, a nie w przedsięwzięcia przynoszące teraz straty, jak brytole i ich byłe kolonie.
   A ktoś tam kiedyś napomknął, że coś przegrali. Chyba chodziło o jakąś błahostkę, bo inaczej nie zostaliby pierwszą gospodarką w europie i jedną z największych na świecie

  •  

   pokaż komentarz

   @edward-villin: Jak się Niemcy faktycznie dogadają z USA, to będziemy brani na dwa baty.

  •  

   pokaż komentarz

   Nasz przemysł i bogactwo naturalne ziem, były drenowane przez Prusy przez długie lata.

   @GhorgorBej: o jakim polskim przemysle mowisz? O jakim bogactwie naturalnym konkretnie? Prawie caly przemysl na ziemiach polskich zbudowali Niemcy. Zabor pruski byl najbardziej uporzadkowanym i rozwinietym regionem IIRP.
   Wystarczy to porownac z pozostalymi zaborami.

   i milonami dolarów po wojnie od USA. Taki drobiazg zapomniałeś.

   @madtrexx: taaaaa. PIERDYLIARDAMI DOLARUF!!!!111
   120 lat temu Niemcy byly 2/4 gospodarka swiata w zaleznosci od metodologii. Okolo 80 lat temu byli w stanie podbic praktycznie całą Europe i tluc sie z reszta świata pare lat. Jestes kolejna osoba, dla której historia zaczyna sie w 1939 - typowa ofiarą polskiego systemu edukacji historycznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque zapomniałeś o polityce na kredyt Hitlera, ale to tylko kolejny drobiazg, który zapomniałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: Pracowałem parę ładnych lat dla dużej Amerykańskiej firmy technologicznej. Mielimy biura inżynieryjne w USA oraz kilku krajach europejskich (w tym Niemczech). Wszyscy najbardziej narzekali na Niemców - tak słabego poziomu nie było w żadnym innym biurze do tego Niemieccy inżynierowie byli strasznie leniwi i ciągle mieli z czymś problemy! Najgorsze w tym było to ze dzięki kodeksowi pracy, który bardzo chronił pracowników oraz związkom nic nie mogliśmy zrobic - byli nie do ruszenia. Ot takie moje osobiste doświadczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @666wykopek666: Dokładnie tak jest, wcale nie musimy mieć w stosunku do nich żadnych kompleksów, poza tym na produkcji, czy działach inżynieryjnych siedzi pełno obcokrajowcow, jednak do zarządzania rzadko przebije się ktoś inny niż Niemiec ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: Z trzech zaborów na plus wychodzi TYLKO przemysł i rolnictwo. Cała reszta, czyli kultura, administracja, edukacja, prawo (poczytaj o wozie Drzymały, ten to dopiero się przyjaźnił z naszymi dobrymi sąsiadami ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) sprzyjało wynaradawianiu ziem polskich.

   Przemysł? Papierniczy, sukienniczy, browarniczy, skórzany, farby, produkty metalowe, drewniane, huty. kilka jeszcze by się znalazło

   Pytasz o zasoby naturalne? poważnie? Kiedy Polska za późnych Jagiellonów była nazywana spichlerzem europy?

   Drewno, ziemia (tonami wywożona w czasie IIWŚ z terenów polskich i ukraińskich), zboże, konopie, len, alkohole, skóry, miedź, ołów, sól, srebro. Naprawdę głupio mi wymieniać siłę gospodarki polskiej Polakowi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
   Polska nie mogła mieć rozwiniętego przemysłu, ponieważ utraciła niepodległość przed wiekiem pary, jednak trochę tego przemysłu było.

   Zresztą co z tego że przemysł i rolnictwo wyglądało najlepiej z zaborów, skoro i tak wyglądało źle? Po IWŚ państwo polskie to była ruina i poletko wywiadowcze trzech mocarstw. Dotąd się zastanawiam jakim cudem odepchnęliśmy barbarię ze wschodu. Swoją drogą gdzie byli wtedy "przyjaciele" Niemcy? jakaś pomoc, amunicja, medykamenty? Samo to że nam wtedy nie wbili noża w plecy, to już pomogli. Co innego Czesi.

   Co to za ostatnio za mit przyjaźni polsko- niemieckiej? Odnoszę wrażenie, że Niemieckie Euro za bardzo niektórym uderzyło do głowy.

   Nie wiem kim jesteś ani czemu rozsiewasz niemiecką propagandę, jednak warto abyś sięgnął po jakieś źródła historyczne z IRP Jagiellonów lub Piastów. Ja zacząłem od Kronik Thietmara, więc w zasadzie od początku, pierwszego treściwego źródła o Państwie polskim.

  •  

   pokaż komentarz

   zapomniałeś o polityce na kredyt Hitlera, ale to tylko kolejny drobiazg, który zapomniałeś

   @madtrexx: no i co w zwiazku z tym? Czolgi wolniej jezdzily?

   Z trzech zaborów na plus wychodzi TYLKO przemysł i rolnictwo. Cała reszta, czyli kultura, administracja, edukacja, prawo (poczytaj o wozie Drzymały, ten to dopiero się przyjaźnił z naszymi dobrymi sąsiadami ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) sprzyjało wynaradawianiu ziem polskich.

   @GhorgorBej: nie musze czytac o wozie Drzymaly a germanizacja byla calkowicie sensownym rozwiazaniem na dluga mete, jakkolwiek to brzmi z polskiej perspektywy. Wiekszy, sprytniejszy zjada mniejszego czy slabszego. Zawsze tak bylo i bedzie. Jedna z glownych przyczyn upadku Austro-Wegier bylo liberalne podejscie do narodow, ktore dazyly do niepodleglosci.

   Pytasz o zasoby naturalne? poważnie? Kiedy Polska za późnych Jagiellonów była nazywana spichlerzem europy?

   @GhorgorBej: tak. Powaznie. KP w XVI wieku bylo chyba najwiekszym panstwem Europy (a juz na pewno TOP 3)
   i to, ze wtedy byla duzy eksporterem zboz ma dowodzic, ze wielkopolski i slaski wycinek owego KP byl pareset lat pozniej znaczacym producentem zboz? Slabo.

   Drewno, ziemia (tonami wywożona w czasie IIWŚ z terenów polskich i ukraińskich), zboże, konopie, len, alkohole, skóry, miedź, ołów, sól, srebro. Naprawdę głupio mi wymieniać siłę gospodarki polskiej Polakowi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @GhorgorBej: Rozumiem, ze teraz przeskoczyles z zaborow do lat 1939-1945? Zabawnie brzmi w kontekscie realiow IIRP mowienie o SILE gospodarki. Raczej wypadałoby mowic o jej zacofaniu i slabosci. Oczywiscie najbardziej uprzemyslowionai cywilizowana byla pruska Wielkopolska i Śląsk.

   Polska nie mogła mieć rozwiniętego przemysłu, ponieważ utraciła niepodległość przed wiekiem pary, jednak trochę tego przemysłu było.

   @GhorgorBej: ciekawe jakim wujem za tym Czechosłowacja, ktora rowniez byla pod niemieckim butem i to znacznie dłużej po odzyskaniu niepodleglosci, w 20 leciu miedzywojennym byla jednym z najbardziej uprzemyslowionych panstw Europy.
   Pewnie dlatego, ze Niemiec budowal i pozwalal budowac przemysl na tych ziemiach. Tu po raz kolejny casus wysokorozwinietych Wielkopolski i Śląska.

   Co to za ostatnio za mit przyjaźni polsko- niemieckiej? Odnoszę wrażenie, że Niemieckie Euro za bardzo niektórym uderzyło do głowy.

   @GhorgorBej: nie ma czegos takiego jak przyjazn miedzy panstwami. To jest propagsnda dla debili. Sa gry interesow. Interesow wspolnych obopolnie korzystnych mamy mnostwo i powinnismy dbac o to by bylo ich jak najwiecej.

   Nie wiem kim jesteś ani czemu rozsiewasz niemiecką propagandę, jednak warto abyś sięgnął po jakieś źródła historyczne z IRP Jagiellonów lub Piastów. Ja zacząłem od Kronik Thietmara, więc w zasadzie od początku, pierwszego treściwego źródła o Państwie polskim.

   @GhorgorBej: niemiecka propaganda xD
   Po co mam siegac po zrodla dotyczace IX-XVI wieku w dyskusji o ostatnich 2 wiekach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: > germanizacja byla calkowicie sensownym rozwiazaniem na dluga mete, jakkolwiek to brzmi z polskiej perspektywy

   niemiecka propaganda xD

   I na tym zakończmy dyskusję.

   Jakby ktoś się zastanawiał na czym polega esencja niemieckiej propagandy, zapraszam do wpisów @Tzebullaque ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @GhorgorBej: to sie nazywa obiektywne-w-miare-mozliwosci-spojrzenie na sprawe. Ty patrzysz z polskiej, wyedukowanej w duchu "Niemiec twoj wrog" perspektywy. Inaczej nie potrafisz, zamkneli cie w pudelku z konkretna soczewka. Niemniej swiat sklada sie z bilionow bilionow odcieni szarosci. Nie jestes w stanie zrozumiec perspektywy prusaka chcacego ujednolicic swoj kraj. Upraszczasz wszystko, co jest zupelnie normalne dla tzw homo sapiens, ale niestety jest to kompletnie zbiasowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tzebullaque: Jeśli to "oświecone", "obiektywne" i nieograniczone polskimi naleciałościami spojrzenie, to pochwała germanizacji, kulturkampfu i rasizmu w stosunku do Polaków i reszty Słowian(choćby Serbołużyczan mieszkających na terenie Niemiec), kogokolwiek, to ja wolę być ograniczony.

   Ktokolwiek, kto pochwala germanizację czy wszelkie inne działania wynaradawiające jest rasistą. Gardzę takim postępowaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   kiedy Polska była największa konkurencją dla Niemiec? Ja p#@$?#$e mam nadzieję, że nie uczą tego w szkole tylko to twoje wysrywy xD

   @soundboy: Polska była swego czasu jedną z największych gospodarek świata. Debilu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pivoo ja p##@%#%e serio chcesz porównywać gospodarkę ze średniowiecza? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @soundboy: https://www.britannica.com/place/Poland

   In the mid-1500s, united Poland was the largest state in Europe and perhaps the continent’s most powerful nation.

   Według encyklopedii też.

  •  

   pokaż komentarz

   @soundboy: Nasz kraj od tysiąca lat się nap!%!!%!a z Niemcami o dominację. Były momenty w historii kiedy to my byliśmy górą. To że teraz mamy mały dołek, nie znaczy że za 100 lat to oni znowu nie będą pod naszym butem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pivoo k!!?a ale dzban z Ciebie xD to że kiedyś mieliśmy dobry okres w średniowieczu ma się nijak do czasów po epoce przemysłowej. A teza, że Niemcy będą pod naszym butem może jedynie się zrodzić w wąskim móżdżku prawaka, który chce chełpić swoje ego.

  •  

   pokaż komentarz

   A teza, że Niemcy będą pod naszym butem może jedynie się zrodzić w wąskim móżdżku prawaka, który chce chełpić swoje ego.

   @soundboy: Za 100 lat wszystko się może zdarzyć, USA może przestać istnieć, może być rozpad Chin, Rosja może zaatakować Europę, kraje afrykańskie mogą zacząć dominować przemysł tak jak teraz azjatyckie.

   Lewak o malutkim móżdżku jest zbyt prosty żeby móc sobie wyobrazić takie zdarzenia na mapie geopolitycznej, więc woli żeby Polska zniknęła z mapy, przejęta przez potężniejszych, mądrzejszych i silniejszych Niemców. Lewak jest nawet zbyt głupi żeby pojąć, że PiS nie będzie rządził wiecznie, więc lewak pisze w internecie głupoty w stylu "To już lepiej żeby Niemcy nami rządzili, p0laczki nie potrafią".

   Lewak nie potrafi sobie wyobrazić, że narody są silne dzięki swoim obywatelom, a nie rządom. Z jakiegoś powodu lewakom przeszkadza to, że Polacy są zajebiści.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy w świecie pod Amerykańskim przywództwem wyrosły na potęgę technologiczną i 3 eksportera produktów na świecie. Pod względem eksportu do PKB są bezsprzecznie na pierwszym miejscu biorąc pod uwagę wyłącznie większe państwa. Więc dlaczego miałyby wybrać Chiny zamiast USA. Przecież dla Chińczyka każdy nie Chińczyk to człowiek gorszej kategorii. To samo jest na szczeblu państwowym. Wystarczy że Chiny poczują że są od kogoś silniejsze to relacja się zmienia ze współpracy na relacje władca-poddany. Chiński system dla obywateli zachodu jest obcy i nie ma w sobie nic przyciągającego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Czy przypadkiem w swoim opisie Chin nie pomyliłeś ich np. z Japonią? Bo to Japonia a nie Chiny dały się poznać światu jako kraj skrajnie agresywny, dążący do podporządkowania sobie innych krajów w regionie. Podobnie jak zresztą Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy przypadkiem w swoim opisie Chin nie pomyliłeś ich np. z Japonią? Bo to Japonia

   @janusz_z_czarnolasu: A Ty chyba pomyliłeś czasy. Bo dawniej rzeczywiście Japonia i Niemcy były agresywne i ekspansywne. Ale dzisiaj Japonia to państwo skrajnie pacyfistyczne co jest dzisiaj problemem. Samo USA chce żeby Japonia zaczęła się militaryzować i zmieniła konstytucje. Niemcy dzisiaj to też państwo pacyfistyczne które zrozumiało że jest za słabe żeby narzucić siłowo swoją władze dlatego stworzyli sobie UE. Dodatkowo Japonia i Niemcy nigdy nie miały siły wystarczającej żeby znacznie górować nad swoimi sąsiadami. Podczas drugiej wojny światowej pkb USA było znacznie większe niż łączne pkb Niemiec i Japonii. Dzisiaj Chiny mają większe PKB niż łącznie Indie,Japonia,Rosja i jeszcze parę innych państw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: bo Koreańczycy kupują chińskie komponenty a potem z LG jedzie to np do BMW ???
   wpadł covid samochody się nie sprzedają nagle wracają do amerykanów ...
   przykładów jest mnóstwo ...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Japonia a nie Chiny
   @janusz_z_czarnolasu: Wojna w Korei to jednak trochę bliższa przeszłość niż IIWŚ, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: Japonia to najbardziej pacyfistyczny duży kraj na świecie. Bardziej pokojowe są tylko małe kraje, niemające żadnego wpływu na świat.

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Global_Peace_Index

  •  

   pokaż komentarz

   Japonia to najbardziej pacyfistyczny duży kraj na świecie. Bardziej pokojowe są tylko małe kraje, niemające żadnego wpływu na świat.

   @Katsukyun: Wybacz, ale biorąc pod uwagę historię IIWŚ to tak beznadziejnego komentarza dawno nie czytałem nawet tu na Wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @BLEBLEBLEX1: miniujecie ok to skąd miałem pieniądze ??? patriotą za socjal jest być łatwiej niż realistą za drobne ...

   w układzie finansowym podpisywałem kwity na 300000 $ 2-3 razy dziennie ... a potem to rozładowywałem
   wykopki maja klapki przed oczami ??? ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy coś innego głęboko znacznie niżej

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: Typowy polak tkwiący mentalnie w komunie xD II WŚ minęła, a ludzie odpowiedzialni za ten okres wraz z nią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Z takiego powodu, że USA chce mieć wpływy w Europie z pominięciem Niemców. To właśnie dlatego są przeciwko rurze co ją Angele ciagnie od Putina. I stąd rozmowy na ten przykład z Białorusią o przesyłanie surowców przez hub w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: dlatego, ze na dzien dzisiejszy Chiny sa wazniejszym partnerem handlowym dla Niemiec niz USA.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy w świecie pod Amerykańskim przywództwem wyrosły na potęgę technologiczną

   @Koniasz: achtung, achtung! 100 lat temu tez byli potega technologiczna. I 150 lat temu również.

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: nie pomylil, Japonia teraz sie bardzo ucywilizowala i bardziej beda traktowac bialego jak czlowieka niz chinczycy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz:

   Niemcy w świecie pod Amerykańskim przywództwem wyrosły na potęgę technologiczną i 3 eksportera produktów na świecie.

   Oni byli mocni gospodarczo już wcześniej. Po wojnie Amerykanie pomogli tylko ustabilizować RFN, ale tamte miejsca były bogate już sporo wcześniej. Na to się składa min. ogólnodostępna edukacja. Twórcy silnika spalinowego - Benz i Maybach nie mieli bogatych rodzin, ale mogli odebrać darmową edukację, co pchnęło ich do zostania inżynierami/wynalazcami. Maybach to nawet miał gorzej, bo będąc dzieckiem stracił rodziców, ale trafił do miejsca, gdzie mógł się kształcić.
   Tamte rejony bardzo szybko pojęły, że odpowiednio wyszkoleni/wykształceni ludzie na szczeblu gospodarczym i administracyjnym. Zresztą do dziś Niemcy bardzo szanują specjalistów.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego stworzyli sobie UE

   @Koniasz: przecież to nie Niemcy wymyślili pomysł integracji europejsiej, a Francuzi, a konkretnie Jean Monnet.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Niemcy za to co zrobili w '39-45 zasługują na całkowita zagładę, jak szczury.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius:
   Dokladnie odwrotnie do polskich januszow, ktorzy zawsze mieli powiedzenie, nie podoba sie to wypi..... jest 10 na twoje miejsce, nie wazne ze nic nie wiedza ani nie maja doswiadczenia, najwyzej ktos inny nie dostanie wyplaty jak fiema nie bedzie miala zysku...
   Takie to polskie eldorado gdzie tylko prawdziwy brak alternarywy pozwoli polskiemu inzynierowi na jakiekolwiek godny zarobek....

  •  

   pokaż komentarz

   przecież to nie Niemcy wymyślili pomysł integracji europejsiej, a Francuzi, a konkretnie Jean Monnet.

   @CytrynowySorbet: Francja wpadła na pomysł paktu węgla i stali. Czyli paktu typowo gospodarczego. Późniejsza integracja to już nie jest wyłączny pomysł Francji. Najwięcej na integracji zyskały Niemcy i to one są dzisiaj najpotężniejszym państwem unii. Jak i najbardziej entuzjastycznie nastawionym państwem do dalszej integracji. Teraz bez UK unia to Niemiecki teatrzyk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: co z tego że Chiny czy Indie mają wielkie PKB, skoro PKB na mieszkańca niskie? Wolałbyś mieszkać w kraju o wysokim PKB czy wysokim PKB per capita?

  •  

   pokaż komentarz

   @Katsukyun: Japonia jest tak pacyfistyczna że niedawno sprawiła sobie lotniskowce... a nie, przepraszam, to tylko "niszczyciele śmigłowcowe" xD. Pacyfizm Japonii dawno się skończył, zgrywają się tylko, bo raz - Amerykanie są zobowiązani żeby ich chronić, i dwa - pewnie mieliby spore protesty jakby otwarcie zaczęli się militaryzować. Ale kombinują jak mogą a ich "siły samoobrony" są jedną z silniejszych armii świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Muszą wejsc w dupe amerykanom, żeby pozwolili na dokończenie Nord Stream 2.

  •  

   pokaż komentarz

   @zeroR3: No i co z tego? Wykorzystują je do obrony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Katsukyun: Głupi jesteś jeśli myślisz że lotniskowce służą do obrony czegokolwiek poza interesami, ale czego się spodziewać po kimś kto z miejsca daje minusa xDD. Nie mniej ci wyjaśnię, lotniskowiec to okręt stricte ofensywny, pozwalający korzystać z sił lotniczych poza zasięgiem sprzymierzonych lotnisk lądowych. Jak tylko się bronisz, jest ci zbędny bo przecież operujesz z własnej ziemi i nie potrzebujesz dopłacać olbrzymich pieniędzy do utrzymywania, eskorty i zaopatrzenia takiego okrętu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak i najbardziej entuzjastycznie nastawionym państwem do dalszej integracji.

   @Koniasz: no nieprawda. Niemcy akurat są do dalszej integracji dość sceptycznie nastawieni. I znowu, to Francja jest głównym pociągowym dalszej i głębszej integracji.

   Teraz bez UK unia to Niemiecki teatrzyk.

   @Koniasz: ciągle, to samo pieprzenie. W którym konkretnie miejscu?
   W Komisji, gdzie każdy kraj ma swojego przedstawiciela na stanowisku komisarza, czyli na 27 członków jest 1 Niemka?
   Czy może w PE, gdzie Niemcy mają 13% liczby posłów?
   A może w Radzie Europejskiej, gdzie na 29 członków jest 2 Niemców (Merkel jako kanclerz + von Leyen jako szefowa KE).
   A może w EBC gdzie w jego zarządzie na 25 członków jest 2 Niemców?

  •  

   pokaż komentarz

   W którym konkretnie miejscu?

   @CytrynowySorbet: W najważniejszym. W gospodarce i liczbie ludności.

   Czy może w PE, gdzie Niemcy mają 13% liczby posłów?

   @CytrynowySorbet: Czyli najwięcej posłów( ͡° ͜ʖ ͡°). Plus najwięcej pieniędzy żeby podkupować innych.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli najwięcej posłów
   Najwięcej ludności to i najwięcej posłów. Ale biorąc pod uwagę wielkość gospodarki to na tym tracą, bo taka Polska z 4 razy mniejszą gospodarką ma tylko dwa razy mniej posłów.

   Plus najwięcej pieniędzy żeby podkupować innych.
   Podkupowanie jest nielegalne, więc jeśli jesteś tego pewny to leć do prokuratury, a nie tu piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @zeroR3: Nie chcę ci psuć narracji, ale będąc wyspą inwestuje się raczej w marynarkę, a nie np. wojska pancerne. Lepiej się bronić na morzu z dala od granic, niż wpuszczać wroga na swój teren i dobiero myśleć co dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: ale to było w okresie kiedy w Niemczech rządziło coś na kształt naszej 'zjednoczonej prawicy' - NSDAP się nazywało i historia ich rozliczyła. W okresie kiedy Niemcami nie rządziły militarystyczne zjeby jakoś się z nimi dogadywaliśmy, teraz też byśmy mogli to nam w polityce wrzód wyrósł o nazwie PiS.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: Japonia owszem, jeszcze 100 lat temu. Sprawdź dlaczego Chiny nazywają siebie Państwem Środka.

  •  

   pokaż komentarz

   @qciek: Spokojnie, nie psujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jasne w marynarkę muszą inwestować: krążowniki, fregaty łodzie podwodne i kutry patrolowe. Ale zakładając że Japonia chce się tylko bronić, nie potrzebują lotniskowca, bo utrzymanie takiego okrętu to duże koszty głównie konserwacji, ochrony i zaopatrzenia, większe od utrzymania lotniska o znacznie większych możliwościach od niego, kiedy przecież nic nie zabrania samolotom startować z lądu i wspierać okręty. Plusy posiadania to większy zasięg (nie koniecznie, bo samoloty startujące z lotniskowca muszą być odpowiednio mniejsze i zazwyczaj przenoszą mniej paliwa) i marginalnie szybszy czas reakcji. Zaczyna się to dopiero opłacać, jak trzeba operować z dala od domu, dlatego podtrzymuje swoją tezę.

 •  

  pokaż komentarz

  Chińskie koncerny ostatnio wygrały z niemieckimi kilka lukratywnych przetargów na dostawy maszyn. Niemcy już nie są największym dostawcą przemysłu ciężkiego. Dlatego nagle sobie przypomnieli skąd im nogi wyrastają.

 •  

  pokaż komentarz

  ktoś potrafi wyjaśnić czemu cała produkcja poszła do chin?