•  

  pokaż komentarz

  Skądś znam takie oficjalne statystyki...

 •  

  pokaż komentarz

  Zaratusztrianizm prawie 8%, fajnie że mieszkańcy Iranu wracają do korzeni.

  •  
   dmot

   +47

   pokaż komentarz

   @elim: Wracają czy nigdy nie odeszli? Co do Zaratusztrianizmu - generalnie ciekaw jestem ilu chrześcijan poczytało kiedyś coś o innych religiach i zauważyło pewne podobieństwa chrześcijaństwa do tego co było wcześniej ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @elim: Szczególnie że ta religia w dalszym ciągu tam funkcjonuje. Według konstytucji Iranu, jest wolność wyznania. 8% z prawie 90% milionowego kraju to więcej niż praktykujących katolików u nas.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do Zaratusztrianizmu - generalnie ciekaw jestem ilu chrześcijan poczytało kiedyś coś o innych religiach i zauważyło pewne podobieństwa chrześcijaństwa do tego co było wcześniej

   @dmot: judaizm z którego wywodzą się chrześcijaństwo i islam czerpie pełnymi garściami z zaratusztranizu, właściwie to Jahwe stał się jedynym i wszechmogącym bogiem dopiero po zetknięciem się Żydów z Persami. Wcześniej był jednym z wielu bogów, opiekunem Żydów, kimś w stylu babilońskiego Marduka obok którego funkcjonowali inni bogowie, miał też żonę.
   Żydzi usunęli jednak równie potężnego przeciwnika Ormuzda - Arymana, przez co religie abrahamowe nie posiadają żadnego logicznego sensu.
   Poza tym w mitologii chrześcijańskiej czy żydowskiej jest też multum skopiowanych historii z wierzeń ludów Mezopotamii, takich jak choćby potop, Wieża Babel czy wręczenie przykazań przez bóstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @doker0: Szatan jest tworem Boga i nie jest mu równy, judeoislamskochrześcijański Bóg ogólnie nie ma sensu ponieważ jako istota wszechpotężna i wszechwiedząca zna dokładnie przyszłość i przeszłość, wie też jak każdy się będzie zachowywał i jak każdy skończy, ogólnie tworzy ludzi i skazuje ich na wieczne potępienie a coś takiego jak wolna wola nie istnieje. Taka istota nie ma logicznego sensu a stało się tak ponieważ Żydzi chcieli żeby ich bóg był jeszcze potężniejszy od perskiego Ormuzda i zlikwidowali jego równie potężnego przeciwnika Arymana a z Szatana początkowo zrobili oskarżyciela a później ewoluował we władcę piekieł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: mnie od zawsze zastanawiało - jest sobie szatan jako wróg boga. A skoro jest jego wrogiem, to czemu niby w chrześcijańskim piekle tam trafiające cierpią wieczyście? Czemu wróg boga miałby karać ludzi za to, że nie żyli tak jak jego wróg im przykazał? Nie powinien ich za to jakoś nagradzać, albo mieć na to wywalone kto do niego trafia?
   A co do całej mitologii którą wspominasz, polecisz jakieś źródło gdzie mógłbym o tym więcej poczytać? Bo mocno mnie teraz zaciekawiłeś. Wiedziałem że chrześcijaństwo czerpało z innych religii, ale o usunięciu niewygodnego przeciwnika boga nie slyszałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: przy czym każdy przejaw wielobóstwa w żydowskich księgach jest surowo potępiany i jasno przedstawiany jako odstępstwo od zasad religii. Nawet jeśli możliwe jest, że historia religii została "poprawiona" przez anachroniczne przedstawienie takich czynów jak pożenienie Jahwe z Isztar za bluźnierstwo, to jednak nie zmienia to faktu, że należałoby zaznaczyć, iż to co piszesz to niepoparte niczym domysły.

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: https://www.wikiwand.com/pl/Dewa_(zaratusztrianizm) tu można poczytać np o stworzeniu świata które jest znacznie ciekawsze w perskim wydaniu niż w żydowskim gdzie po prostu bóg sobie latał nad wodami i mówił niech się stanie, co ciekawe u zarania dziejów nie istniał czas według Zaratustry i dopiero Bóg Ormuzd uruchomił jego upływ.
   A Aryman został usunięty przez Żydów ponieważ chcieli mieć boga jeszcze potężniejszego od perskiego który nie ma żadnych sobie godnych przeciwników, wszystko może i zna przyszłość każdej żywej i duchowej istoty. Problem w tym że według takiej filozofii Jahwe jest złym bogiem ponieważ skazuje swoje dzieci na wieczne potępienie, ba nawet znając dokładnie przyszłość wszystkiego świadomie tworzy je by cierpiały przez wieczność męki w piekle ponieważ nie posiadają wolnej woli i nie ma opcji by mogły odmienić swój los.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas potop jest na całym świecie, nie tylko na bliskim wschodzie ale również w Ameryce

  •  

   pokaż komentarz

   Miałem okazję być właśnie w Świątyni Zaratusztrianizmu

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Czcigodny_pOOtas: ale w sumeryjskiej nie byl jego tworem jedynie podwladnym. Zmienil role ale jednak sie przeniosl.

  •  

   pokaż komentarz

   Żydzi usunęli jednak równie potężnego przeciwnika Ormuzda - Arymana, przez co religie abrahamowe nie posiadają żadnego logicznego sensu.

   @Czcigodny_pOOtas:

   Dlaczego nie mają sensu? Bo nie ma równoważnego przeciwnika, tylko zapchajdziura w postaci Szatana, który jest stworzony przez Boga? A swoją droga nie rozumiem jaka jest różnica miedzy Szatanem a Lucyferem. O jednym się mówi, że jest zbuntowany, a drugi że upadły. Czy według chrześcijaństwa to są dwa rozdzielne wydarzenia?

   Polecisz jakąś literaturę na ten temat?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego nie mają sensu?

   @matewek: to proste. Jedyny i wszechpotężny bóg znający przyszłość każdej istoty (skoro jest wszechpotężny to musi znać przyszłość) tworzy ludzi na które sprowadza różne nieszczęścia typu np biblijny potop ale też choroby, wojny itp, ostatecznie większość z nich wrzuca do piekła na wieczne potępienie chociaż dokładnie wie jeszcze przed ich narodzinami jacy będą. Jeżeli jest wszechmogący to los każdego człowieka ale i Szatana od samego początku do końca zaplanował a wolna wola nie istnieje. Czy Bóg który świadomie tworzy swoje istoty tylko po to by wiecznie cierpiały jest dobry?
   A czemu Żydzi wymyślili wszechpotężnego boga? Ponieważ chcieli żeby ich Bóg był jeszcze potężniejszy od perskiego Ormuzda a wszechpotężny bóg nie może mieć równie silnego przeciwnika - Arymana.

 •  

  pokaż komentarz

  U nas też mówi się 95% katolików. Ale jak kościół sam bada faktyczny poziom religijności, to wychodzi mniej niż 30% ¯\( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jak kościół sam bada faktyczny poziom religijności, to wychodzi mniej niż 30%

   @kubako: Co jest i tak naciągane bo 2 lata temu zmienili tak liczenie by podójnie liczyć niektóre osoby oraz zmniejszono liczbę tzw. zobowiązanych. Oczywiście mimo kombinacji i tak statystyki pokazują spadek, ale już nie zapaść.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Super, więcej miejsca w niebie dla mnie (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz to akurat nie ma znaczenia, bo liczba miejsc w niebie jest konkretnie podana. I nie ma ich za wiele ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Nie prawda. Masz nieaktualne dane. Słyszałem z pewnych źródeł, że miejsce w niebie znajdzie się dla każdego WIERZĄCEGO, więc NIE WIERZĄCY niech się cisną w piekle. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz no tak, zapomniałem że bóg często zmienia zadanie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   no tak, zapomniałem że bóg często zmienia zadanie ;)

   @kubako: Ten Prawdziwy i Jedyny - nie zmienia. Ale odnalezienie prawdy i interpretacji Jego przekazu może podlegać nowym przekładom. Pzdr

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz sam powiedziałeś, że mam nieaktualne dane. Jeśli więc dane są zawsze takie same, tylko ich interpretacja się zmienia, to skąd masz pewność, że aktualna jest właściwa i za jakiś czas się nie zmieni znowu? Może się mylisz i jednak jest tak jak napisano, a nie tak jak to akurat ktoś zinterpretował ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz: a dlaczego bóg zesłał suszę na kraj w 39, i zrobił niemieckiej armii autobahn z pól? Hm? Co ty właściwie sprzedajesz?

  •  

   pokaż komentarz

   a dlaczego bóg zesłał suszę na kraj w 39, i zrobił niemieckiej armii autobahn z pól

   @Osagiel: Bóg testuje ludzi, czy są wytrwali w wierze, nawet wtedy gdy grzech (Diabeł) ogarnia umysły większości. Stado owiec otoczone przez bardzo wiele wilków, dalej powinno podlegać głosowi i zasadom pasterza (Pana). I nic nie sprzedaje. Wiarę się ma, albo nie. Wiarę można stracić i poddać się powierzchownym i doczesnym korzyściom z grzechu, albo się nią natchnąć i nawrócić poprzez pokutę i rozgrzeszenie nawet będąc grzesznikiem. Bóg jest miłosierny i dobry dla dobrych, ale też okrutny i surowy dla złych. Pozdrawiam.

   pokaż spoiler Dobry - wierzący i kierujący się Jego słowem; Zły - innowierca, ,,nawrócony" przez siły nieczyste.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz: czyli bóg doprowadził do śmierci milionów więcej Polaków nie zsyłając odrobiny błota, bo jesteśmy wszyscy źli?

  •  

   pokaż komentarz

   czyli bóg doprowadził do śmierci milionów więcej Polaków nie zsyłając odrobiny błota, bo jesteśmy wszyscy źli?

   @Osagiel: Nie. Śmierć nie jest czymś ,,złym" dla Boga, bo jest tylko przejściem w życie wieczne. Ludzie którzy odebrali życie drugiemu człowiekowi, skazują się na wieczne potępienie, ale ludzie którzy zginęli z ich ręki i wiedli poczciwy żywot, dostępują nieskończonego szczęścia i łaski. Nie ma drogi na skróty, czasem trzeba ,,wycierpieć swoje" w tym krótkim ludzkim życiu, żeby móc cieszyć się nieskończonym szczęściem i beztroską w zaświatach. Daje to nadzieję i otuchę w dalszej walce ze złem jakie nas (wierzących) spotyka. Pzdr

  •  

   pokaż komentarz

   sam powiedziałeś, że mam nieaktualne dane. Jeśli więc dane są zawsze takie same, tylko ich interpretacja się zmienia, to skąd masz pewność, że aktualna jest właściwa i za jakiś czas się nie zmieni znowu? Może się mylisz i jednak jest tak jak napisano, a nie tak jak to akurat ktoś zinterpretował ;)

   @kubako: Bardzo możliwe, że się zmieni znowu. Słowo Boże nie może być rozumiane jednoznacznie. To słowo które będzie wybrzmiewać wiele tysiącleci. Jak przyrzekałem przed Bogiem na mszy (nie figurą w kościele, ale Nim samym - moim wewnętrznym i wiecznym Bogiem Ojcem), że wierzę w Jego Kościół Powszechny i Jego prawdy w nim zawarte.

  •  

   pokaż komentarz

   Słowo Boże nie może być rozumiane jednoznacznie.

   @ToadieGooniedzwiedz: Wiadomo, bóg nie mógł dać jednoznacznego słowa, to byłoby zbyt trudne dla niego (albo zbyt proste dla ludzi).

   Ale na szczęście, oprócz niejasnego przekazu, dał nam też "tłumaczy", którzy dziwnym trafem rozumieją to czego inni nie rozumieją. Już oni nam wytłumaczą co ten biedny bóg chciał naprawdę powiedzieć, mówiąc co innego :)

  •  

   pokaż komentarz

   Wiadomo, bóg nie mógł dać jednoznacznego słowa, to byłoby zbyt trudne dla niego (albo zbyt proste dla ludzi).

   Ale na szczęście, oprócz niejasnego przekazu, dał nam też "tłumaczy", którzy dziwnym trafem rozumieją to czego inni nie rozumieją. Już oni nam wytłumaczą co ten biedny bóg chciał naprawdę powiedzieć, mówiąc co innego :)

   @kubako: Nie byłoby to trudne dla Niego, ale niemożliwe, żeby to wyrazić w taki sposób, żeby to mogło być interpretowane w odpowiedni sposób przez wiele tysiącleci. Przez to wyznaczył piewców swego słowa poprzez papieży, którzy są następcami apostołów. To, że zdanie jest inaczej interpretowane w odniesieniu do odpowiedniej sytuacji nie jest niczym niezwykłym. Jak jest z prawem konstytucjonalnym np.? To samo, tylko w bardziej zdziczały i niekontrolowany odgórnie sposób. Pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli im bardziej kościół miesza się w politykę, tym bardziej na tym traci? Gdzieś już to widziałem.

 •  

  pokaż komentarz

  Nieśmiale przypomnę że są dwa główne odmiany Islamu. Szyizm oraz Sunnizm. Szyizm jest trochę łagodniejszy, sunnizm radykalniejszy. Sunnizm nienawidzi Szyizmu, gdyż w ich mniemaniu oni są bluźniercami. A Iran jest jedynym w przeważającej większości Szyickim krajem na bliskim wschodzie. Szyici dominują też w Iraku, ale jest to jakieś 60-37%.

  No i zasadniczo sunnici chcą powybijać szyitów. Iran doskonale o tym wie, dlatego robią wszystko co w ich mocy, żeby mówiąc kolokwialnie ich dojechać. No i dlatego przekłamują że 99.5% to muzułmanie (i to do tego szyiccy!), żeby obniżyć morale sunnickiej grupy. Ma za zadanie to wysłać jasny komunikat - jesteśmy monolitem (mimo że nie są)

  Zeby nie było, nie usprawiedliwiam cenzury, ale rozumiem po co oni ją stosują. Tam trwa w wielu miejscach regularna wojna, i nie, nie jest to wojna na pyskówki na facebooku i jakimś irańskim wykopie. Tak jak brzydzę się zbrodniami UPA i banderowców, ale rozumiem dlaczego Ukraińcy zrobili zwrot w ich kierunku.

  Jakby ktoś chciał więcej poczytać o konflikcie zachęcam --> https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1638919,1,szyici-i-sunnici---skad-sie-bierze-konflikt-miedzy-nimi.read

  •  

   pokaż komentarz

   sunnizm radykalniejszy

   @maiahi: Który Sunnizm? Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej to Sunnici, Turcy to Sunnici, polscy Tatarzy to Sunnici, muzułmanie w Singapurze to w większości też Sunnici.

   Islam sunicki to nie monolit i pisanie, że "Sunnici są radykalni" to turbo uogólnienie i wrzucenie wszystkich do jednego worka

  •  

   pokaż komentarz

   Który Sunnizm? Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej to Sunnici, Turcy to Sunnici, polscy Tatarzy to Sunnici, muzułmanie w Singapurze to w większości też Sunnici.

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: Singapur chyba z Malezją pomyliłeś

   Singapur jest również mieszanką wyznaniową. 16,4% stanowią bezwyznaniowcy, a jako główne wyznania można wymienić[37][38]:

   buddyzm – 33,9%,
   chrześcijaństwo – 18,2%
   protestantyzm – 10,8%
   katolicyzm – 7,1%
   islam – 14,3%
   hinduizm – 5,2%
   tradycyjne religie plemienne – 2,3%
   inne – 9,7% (gł. taoizm).

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Singapur

   Islam sunicki to nie monolit i pisanie, że "Sunnici są radykalni" to turbo uogólnienie i wrzucenie wszystkich do jednego worka

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: za terroryzm międzynarodowy, Al-Kaidę, wojnę w Afganistanie (Talibowie), Państwo Islamskie odpowiadają właśnie sunnici, a więc to jest ten bardziej powalony odłam. Szyicki hezbollach też bawi się w terroryzm, jednak skierowany tylko w jeden kraj Izrael.

  •  

   pokaż komentarz

   Singapur chyba z Malezją pomyliłeś

   @Kaczypawlak: Celowo podałem tu przykład Singapuru - jako kraju w którym mieszka znaczna ilość sunnickich muzułmanów, a mimo to Singapur uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej tolerancyjnych państw świata. Prezydentem Singapuru jest muzułmanka - Halimah Yacob

   W Singapurze mamy Sunnickich muzułmanów i w Arabii Saudyjskiej mamy Sunnickich muzułmanów. Jak widać Sunnizm to nie monolit

   źródło: encrypted-tbn0.gstatic.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Celowo podałem tu przykład Singapuru - jako kraju w którym mieszka znaczna ilość sunnickich muzułmanów, a mimo to Singapur uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej tolerancyjnych państw świata. Prezydentem Singapuru jest muzułmanka - Halimah Yacob

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: ich jest tylko 14% w Singapurze¯\_(ツ)_/¯ Jak muzułmanów jest mało to nie fikają, bo wiedzą, że marnie skończą. Problemy się robią jak już ich jest przynajmniej 20-25% w kraju. We Francji są problemem.

   W Singapurze mamy Sunnickich muzułmanów i w Arabii Saudyjskiej mamy Sunnickich muzułmanów. Jak widać Sunnizm to nie monolit

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: no nie jest, jednak w Nigerii sunnici mordują chrześcijan, Malezja nie uznaje Izraela, Filipiny mają problemy z sunnickimi terrorystami u siebie. Sudan się kłania, też wojna religijna między sunnitami a chrześcijanami. W Pakistanie czy Afganistanie też są sunnici i problemy robią (Talibowie).

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Problemy Filipin sięgają jeszcze czasów kolonialnych kiedy siłą wcielono do kraju muzułmański Sułtanat Sulu i przy pomocy Stanów Zjednoczonych wymordowano dziesiątki tysięcy ludzi którzy się temu sprzeciwiali. Nigeria, Sudan i inne kraju Afryki - tu problemem jest postkolonialny brak poczucia państwowości, granice państw wytyczane od linijki oraz nierównomierny dostęp do złóż naturalnych, wody i ziem uprawnej prowadzi do wielu konfliktów. Warto wspomnieć o trwającym konflikcie w Etiopii między Katolikami a Protestantami, o chrześcijańskiej organizacji Antybalaka która dokonywała maskar ludności cywilnej w Republika Środkowoafrykańskiej czy o chrześcijańskiej Armii Bożego Oporu która to doprowadziła do wojny domowe w Ugandzie. Założyciel organizacji twierdził, że miał widzenia od samego ducha Świętego. O przyczynach konfliktu w Pakistanie i Afganistanie są całe książki ale ty wszystko spłycasz do kwestii "islam"

   Malezja nie uznaje Izraela,
   No i?

  •  

   pokaż komentarz

   O przyczynach konfliktu w Pakistanie i Afganistanie są całe książki ale ty wszystko spłycasz do kwestii "islam"

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: akurat teraz jednymi z głównych graczy w Afganistanie są Talibowie

   Malezja nie uznaje Izraela,

   No i?

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: czyli robi to samo co inne kraje muzułmańskie i większość wierzących w Allacha