•  

  pokaż komentarz

  "Dziś jesteśmy świadkami, że dorobek wielu pokoleń uczciwych księży, ludzi świeckich jest niszczony przez nieumiejętność rozwiązywania trudnych spraw".

  A co jeśli księża od zawsze molestowali seksualnie dzieci, i od zawsze było to ukrywane, tylko kiedyś ich władza nad umysłami ludzi w połączeniu z brakiem takiego medium jak internet sprawiała, że nigdy to nie wychodziło na jaw? I dlatego nigdy wcześniej takich "trudnych spraw" nie rozwiązywano, bo oficjalnie ich nie było, ale nieoficjalnie i owszem. Po prostu strategia zamiatania pod dywan w obecnych czasach przestała działać, taka jest różnica. Przecież część z tych księży oskarżanych o krzywdzenie dzieci to były bardzo zasłużone dla Kościoła osoby, przynajmniej zdaniem samego Kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   czy Kościół nie zbankrutuje od pozwów o odszkodowania od ofiar molestowania seksualnego?

   Nie, przecież jest dotowany pośrednio z budżetu państwa. Skoro się znalazły 2 mld na TVP to i się na pewno znajdą pieniądze w budżecie na ewentualne ratowanie bankrutującego Kościoła. Za pieniądze wszystkich Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   na pewno znajdą pieniądze w budżecie na ewentualne ratowanie bankrutującego Kościoła

   @R187:

   źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   pokaż komentarz

   @R187 przecież na początku internetu narracja była taka że to narzędzie szatana

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli księża od zawsze molestowali seksualnie dzieci

   @R187: Przecież tajemnicą poliszynela jest, że jeżeli któryś syn w rodzinie był ciepły, to się posyłało do seminarium, żeby nie przynosił wstydu rodzinie.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli księża od zawsze molestowali seksualnie dzieci, i od zawsze było to ukrywan
   @R187:
   A co jeśli ludzie ważni/przy władzy od zawsze molestowali seksualnie dzieci, i od zawsze było to ukrywane?
   Pierdzielenie i uogólnianie, niestety nic nie wnosi. Jak się nie lubi katolików to trzeba obrzucić g*wnem wszystkich, coś się przylepi.

   Winni powinni być ukarani czy chodzą w sutannie, czy w mundurze czy ze znaczkiem PiS czy PO czy Che Gevarą.

   Mówienie, że wszyscy katolicy/księża są źli jest nie prawdą jak i mówienie, że wszyscy katolicy/księża są dobrzy. To techniki walki dezinformacją.

  •  

   pokaż komentarz

   Mówienie, że wszyscy katolicy/księża są źli jest nie prawdą

   @marw: Nie jest prawdą, że wszyscy, oczywiście. Ale za to jest prawdą, że wielu co nawet samemu tak nie robi, to i tak przykłada do tego procederu rękę, bo w Kościele takich się ukrywa, przenosi na inne parafie, załatwia sprawy wewnątrz instytucji zamiast powiadomić świecką prokuraturę, słowem zamiata pod dywan aby nie psuć wizerunku Kościoła jako wyroczni i autorytetu w sprawach moralnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @R187: 1000 lat temu internetu nie było, więc wszelkie ujawnianie miało dojść ograniczony charakter https://en.wikipedia.org/wiki/Liber_Gomorrhianus

  •  

   pokaż komentarz

   @R187: Pytanie zupełnie zbędne. Kościół zawsze miał kłopoty z obyczajnością wśród kleru. Teraz to widać szczególnie, bo obieg informacji jest o wiele większy i wszystko można szybko nagłośnić, a i tak niewiele wychodzi na jaw, bo ludzie się wstydzą czy boją o tym mówić.

   Wszak reforma Lutra m.in. dlatego się powiodła, że miał duże poparcie ze strony ludu, a miał, bo obyczajność kleru wołała o pomstę do nieba. Księża czy zakonnicy jedli i chlali na umór, ładjaczyli się bez specjalnego wstydu. Postępowali gorzej niż świeccy. W końcu papież jeden drugi się za to wzieli i ukrucili takie praktytki, ale to nigdy nie zniknęło, raczej zeszło do podziemia. Celibat to wymysł szatana. Popęd seksualny jest najpotężniejszą siłą we Wszechświecie, a ignorowany prowadzi do udręki psychicznej czy różnych wynaturzeń. Ale kasa najważniesza dla Kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli ludzie ważni/przy władzy od zawsze molestowali seksualnie dzieci, i od zawsze było to ukrywane?

   @marw: No to wtedy mamy do czynienia z problemem pedofilii u władzy. Temat dotyczy jednak pedofilii w sutannach, nie należy go rozmywać retoryką na poziomie "a u nich być może biją murzynów".
   I nikt nie próbuje sugerować, że źli są wszyscy księża, to wyjątkowo glupkowaty chochoł. Zły jest Kościół Katolicki który instytucjonalnie ukrywał pedofilię, co zostało wielokrotnie udowodnione czarno na białym. Jeśli wyjdzie, że rząd ukrywał pedofilów, jak pojawiały się ofiary to przenosił ich między urzędami to twoje porównanie będzie miało jakiś sens. Nic takiego jednak nie miało miejsca, więc kto tutaj stosuje dezinformację?

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli ludzie ważni/przy władzy od zawsze molestowali seksualnie dzieci, i od zawsze było to ukrywane?
   Pierdzielenie i uogólnianie, niestety nic nie wnosi. Jak się nie lubi katolików to trzeba obrzucić g*wnem wszystkich, coś się przylepi.


   @marw: Racja. Jak ważni molestowali dzieci to nie ma co się czepiać księży że molestują. Niepotrzebnie się czepiamy kościoła o notoryczne ukrywanie pedofilii bo przecież ważni zawsze molestowali. Trzeba się przyzwyczaić a nie obrzucać pedofila gównem bo jeszcze mu się przylepi.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie lubię takiego pieprzenia. "Dorobek lat uczciwych księży" - a może po prostu starym zwyczajem sprawy były zamiatane pod dywan? I jedyne co się zmieniło, to utrudnienie tego procederu?

  Może po prostu kościół ma coś w sobie, coś w swoim jądrze, co powoduje, że przyciąga osoby zdegenerowane? Bo wymienić się potencjalnie degenerujących rzeczy da sporo - nieskazitelne przekonanie o własnej słuszności. Kto rości sobie prawo do zbawienia wszystkich? Kościół. Kto rości sobie prawo do mówienia i ustalania etyki? Kościół. Kto uważa, że przechowuje "słowo boga"? Kościół. Kto chroni swoich, przenosi ich po parafiach i tylko w ostateczności odpowiada władzy świeckiej, gdy nie ma już innej możliwości? Kościół. Ile % księży to pedofile? Szacuje się, że około 4%. Co prawie dwudziesty ksiądz to pedofil.

  Ks. Isakowicz-Zalewski robi tu jedynie za wentyl bezpieczeństwa. Jeśli kościół to bankrut moralny, to po co w nim jeszcze jest? Czas przestać dawać się ogrywać kościołowi i wierzyć w jego bajanie - JEST NIEREFORMOWALNY. W ŻADNYM kraju kościół nie poradził sobie z pedofilią w swoich szeregach. Tylko władza świecka może poradzić sobie z tym zagrożeniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zoodiak: Kościół robi też sporo dobrego ale to w żaden sposób nie wyklucza to tego co się dzieje złe w nim i zdegenerowanych księży.
   Sam kościół sobie nie poradzi teraz bo musi zniknąć pokolenie myślące "Złe mówienie o kościele to Zło" -> dlatego tak jak napisałeś powinno się zaangażować świecką komisję (lepszą niż ta obecna) do wyrwania chwastów.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132:

   Sam kościół sobie nie poradzi teraz bo musi zniknąć pokolenie myślące "Złe mówienie o kościele to Zło"

   To nigdy nie zniknie, bo jądro kościoła zakłada, że kościół jest nieskazitelny - w samej koncepcji kościoła jako jedynego zbawiciela ludzkości i głosiciela ewangelii Chrystusa (i jej interpretatora).

   Ufanie kościołowi na tym etapie jest uważam naiwnością. To nie jest zdolna do przemiany instytucja. Nie jest też taki jej system.

   To, co można zrobić, to roztoczyć nad kościołem silny system kontroli świeckiej - tak jak się dzieje to w każdym innym kraju. Kościół naprawdę nie jest bez powodu na cenzurowanym - stanowi po prostu zagrożenie dla wolnych obywateli i ich wolności. Dowodów w Polsce dużo ostatnim czasem.

   Dlatego powtarzam: to nie jest kwestia chwastów. Idea systemu kościelnego jest w swym jądrze zepsuta i szkodliwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zoodiak: > To nigdy nie zniknie, bo jądro kościoła zakłada, że kościół jest nieskazitelny - w samej koncepcji kościoła jako jedynego zbawiciela ludzkości i głosiciela ewangelii Chrystusa (i jej interpretatora).

   Tutaj niestety się mylisz bo Kościół jako instytucja jest nazywany instytucją ludzi grzesznych i nie jest bez skazy. Nawet papież i każdy o tym wie. Niestety narracja Rydzyka (czyli ta która wychodzi poza mury normalnych kościołów) jest inna i taka jak piszesz. Ufanie instytucji kościoła nie jest naiwnością ale nadzieją że wybije się głos tych którzy walczą bo jest kilku takich poza Zalewskim.
   Silny system kontoli świeckiej ma tylko taki problem że on tak naprawdę jest przeciw kościołowi a nie żeby go niszczyć. Mówisz że jest zagrożeniem dla wolności obywateli -> tak ale tylko w Polsce bo są konszachty na linii Rydzyk itp <=> PIS. Tutaj nie ma nic to wspólnego z wolnością bo Kościół jest wolnością = chcesz to chodzisz i wierzysz a jak nie to nie chodzisz. PS. tak wiem nie zawsze tak było. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj niestety się mylisz bo Kościół jako instytucja jest nazywany instytucją ludzi grzesznych i nie jest bez skazy.

   @wykopek132: Zgadza się. Fachowo nazywa się to "zaburzeniem podejścia do winy". Z jednej strony masz ludzi grzesznych, ale z drugiej strony Ci sami grzeszni ludzie zawsze uzyskają rozgrzeszenie.

   Ufanie instytucji kościoła nie jest naiwnością ale nadzieją że wybije się głos tych którzy walczą bo jest kilku takich poza Zalewskim.

   Ten problem istnieje od setek lat. Ostatnia próba reformacji to 1960+ rok i II sobór. Po 20 latach wszystko wróciło na stare śmieci. Nie jesteś w stanie zreformować instytucji, która nie jest w stanie przyznać, że jej jądro jest wadliwe. Każda próba reformy (były takie podejmowane, chociażby 1960+) kończą się porażką.

   Czas przestać dlatego wierzyć w możliwość reformy kościoła - nie da się. Jedną z prób była reformacja... i co? I nic.

   Mówisz że jest zagrożeniem dla wolności obywateli -> tak ale tylko w Polsce bo są konszachty na linii Rydzyk itp <=> PIS.

   Nie tylko, w Irlandii działo się to samo - i tak naprawdę w każdym kraju, w którym kościół zdobył władzę. Jeśli kościół nie jest trzymany za mordę, to szybko wnika w struktury władzy. Dzieje się tak od starożytności i chociażby Bizancjum.

   Tutaj nie ma nic to wspólnego z wolnością bo Kościół jest wolnością = chcesz to chodzisz i wierzysz a jak nie to nie chodzisz.

   Nie jest to prawdą. Kościół kształtuje etykę danego kraju i chociażby zakaz aborcji nie wynika z jakiejkolwiek racjonalności tylko dogmatu kościelnego o świętości życia. W ten sposób kościół kształtuje etykę osób niewierzących - a nawet innowierców! To jest AŻ TAK totalitarna instytucja.

   Ufanie instytucji kościoła nie jest naiwnością ale nadzieją że wybije się głos tych którzy walczą bo jest kilku takich poza Zalewskim.

   Nie ma żadnej nadziei. Kościół wielokrotnie pokazał, że nie jest zdolny do zreformowania się. To, co się dzieje, to nie są żadne nowe sytuacje. Wychodzące problemy pedofilii sięgają lat 80. i dalej.

   Polacy muszą się otrząsnąć, inaczej księża będą gwałcić im dalej najpierw dzieci, a potem wnuki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zoodiak: Rozumiem twoją opinię choć w niektórych kwestiach myślę inaczej. Np. Franciszek przyznaje że jest zepsucie kościoła -> co innego nasz Episkopat ale to tematy na dłuższe dyskusje. Zresztą i tak Cię nie przekonam do zmiany sposobu patrzenia na ten problem. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopek132: To nie jest opinia. Polecam w tej kwestii prof. Polaka: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4942406/system-koscielny-czyli-przewagi-pana-k

   Franciszek przyznaje że jest zepsucie kościoła -> co innego nasz Episkopat ale to tematy na dłuższe dyskusje.

   Franciszek jest częścią tworzącą ten system. Trochę wspominał o tym Fjałkowski przy okazji dyskusji o modernizmie, polecam zapoznać się z jego Q&A na YT. Polak mówił o Franciszku trochę delikatniej, zauważając, że napotyka dokładnie na ten sam problem, na jaki napotykali hierarchowie w latach 60. - brak akceptacji niedoskonałości systemu kościelnego.

   Zresztą i tak Cię nie przekonam do zmiany sposobu patrzenia na ten problem. :)

   To nie jest kwestia przekonania, tylko po prostu spojrzenia na fakty i podjęcia działań - tak jak podjęto je w Irlandii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zoodiak: Owszem i w Irlandii kościół się oczyścił. Wielu ludzie odeszło od niego ale zmieniło się troszkę postrzeganie kościoła po oczyszczeniu.
   Wiem że Franciszek jest częścią systemu tak jak i Benedykt był. Tak jak i on nie dał rady nic zmienić bo aktualnie wygląda to bardzo skostniale z zewnątrz i wewnątrz w sumie też. Kościół instytucjonalny to porażka która poszła kilkanaście wieków temu w zła stronę. Ale to też dłuższe dywagacje i wiele rzeczy które powinny być teraz całkiem inne.

   Co do Polaka to owszem rozumiem jego podejście i widzi on wiele rzeczy. Książka zawiera wiele rzeczy wartych uwagi ale o niektórych nie wspomina. :)

   Co do Fjałkowskiego to słyszałem kilka wypowiedzi i ciężko mi się czasami z nim po prostu zgodzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zoodiak: to coś w sobie to kasa i władza reszta sama przychodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  To nie jest nieumiejętność, tylko strach przed utratą stanowisk i niechęć do brania na klatę odpowiedzialności za swoje czyny.

  •  

   pokaż komentarz

   @szelma77: Mi się wydaje, że to po prostu taka solidarność w ich kręgach. Tak jak kryją się policjanci, wojskowi itd. to oni również trzymają klikę, w której chronią sobie maksymalnie plecy, przez co każdy będzie krył występki innych, wiedząc samemu, że w razie lipy będzie miał spokój dalej. Dlatego takie więzi są tak trudne do rozbicia i leczenie takiej patologii to lata. Jedynie laicyzacja społeczeństwa może to przyspieszyć, bo dopiero spadek wpływów może kogoś zmusić do bardziej stanowczych kroków nie tylko w Watykanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jedynie laicyzacja społeczeństwa może to przyspieszyć
   @XpedobearX:
   Na początku gadasz z sensem, ale tutaj zamiast logiki wtłaczasz własne przekonania. Jak niby laicyzacja poprawi sytuacje ukrywania pedofilii?

   Tacy śliscy pedofile co pójdą gdzie bądź, aby praca była lekka, kasa i okazja to przestaną się rodzić? Pójdą i poszli też do innych struktur, czy to mundurowych, nauczycielskich czy partyjnych. A może, nie będą się już musieli kryć, bo w postępowym nowoczesnym zlaicyzowanym społeczeństwie jest miejsce dla każdego?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak niby laicyzacja poprawi sytuacje ukrywania pedofilii?

   @marw: Spadek wpływów oraz rzeszy wiernych może poruszyć beton wyżej, aby ludzi przekonać do powrotu. Dopóki wierni chodzili i płacili, po co ruszać swoich?

   A może, nie będą się już musieli kryć, bo w postępowym nowoczesnym zlaicyzowanym społeczeństwie jest miejsce dla każdego?

   No raczej nie, gdy krzywdzi się osoby postronne.

 •  

  pokaż komentarz

  Nowe czasy nowe metody. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: szustak.png

 •  

  pokaż komentarz

  Moralnie to oni zbankrutowali już dawno