•  

  pokaż komentarz

  Sprawa istotnie nie jest prosta. Ktoś by ewentualna kompromitacje musiał brać na klatę.
  Po pierwsze ten samolot Polsce jest po nic. Marzenia o ataku na kreml przy ich pomocy to mrzonki. Polsce potrzebne jest bliskie wsparcie z powietrza i wojska aeromobilne a te potrzebują śmigłowców i mułów roboczych do wsparcia.
  F-35 miał sens jako element ekosystemu wojskowego USA jeśli by spełniał założenia jakie miano na myśli.
  PO pierwsze miał byc tanim mułem roboczym no ale nie jest jest drogi i w zakupie i utrzymaniu. Miał być tańsza alternatywa dla f-22 ale f-22 jest za mało po drugie czekały na młodszego brata na tyle długo ze sa przestarzałe. I tak f-35 będzie musiał współpracować z f-15 i to f-15 będzie w roli myśliwca przewagi powietrznej. Jak nie wyszło tanio to to niszczy całą idee jednego samolotu dla wszystkich który i tak nikogo w pełni nie zadawała. Następca dla hariera powinien powstać w ramach zupełnie innego programu. Spokrewnionego i możliwie zunifikowanego ale płatowiec już powinien być inny by innych wersji nie obciążać "grzechem pierworodnym".
  Teraz jest taki porblem że w zasadzie nie wiadomo co z tym zrobić a do roli samolotu bliskiego wsparcia będą używać żadne tam stealtch a śmigłowego Texana. O tym żeby f-35 miał być niszczycielem czołgów nikt nawet już nie marzy. To był mis na czasy wojny która już nigdy miała nie nadejść. Ale się szykuje i trzeba działać. Natomiast za dużo kasy chcieli na tym misiu zarobić i teraz trzeba trzymać fason.
  Nowy samolot musi być po prostu tani bo nawet USA nie stać było by na zastąpienie wszystkiego co miał zastąpic f-35.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: akurat u nas, czyli w warunkach działania w środowisku nasyconym wrogimi srodkami OPL o zasięgu posiadającym praktycznie cały kraj- to nawet ma sens. Nie ma sensu w konfliktach asymetrycznych, no a do klasycznego patrolowania granic jest po prostu drogi

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: @murison: Jeśli chodzi o jankeskie samoloty to wyłącznie EA-18G Growler, którego wojska USA zamówiły ponad 120 sztuk. Jest to model do walki elektronicznej, oparty na bardzo udanym F/A-18E/F Super Hornet, którego wyprodukowano ponad 600 sztuk. Cena F35 to ponad 400 mln dolarów a 18G tylko 68mln dolarów. Juz nie wspomnę o masakrycznych kosztach obsługi naziemnej! No ale polska musi w jakiś sposób zapłacić wdg ustawy 447.

   źródło: a.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Paramount: Skąd masz te ceny? F-35A kosztuje 100 mln, a problem z EA-18G jest taki, że to samolot TYLKO do walki elektronicznej, F-35A to samolot wielozadaniowy i wbrew pozorom całkiem dobrze nadający się do zadań SEAD/DEAD, choć wyspecjalizowane samoloty WRE jak najabrdziej się przydają

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku:

   Po pierwsze ten samolot Polsce jest po nic. Marzenia o ataku na kreml przy ich pomocy to mrzonki. Polsce potrzebne jest bliskie wsparcie z powietrza i wojska aeromobilne a te potrzebują śmigłowców i mułów roboczych do wsparcia.

   Jakim ataku na Kreml? Ktoś musi wykonywać misje SEAD/DEAD, ktoś musi koordynować Harpimi Szponami w CASie czy misjach A2A, a jak chcesz COINami walczyć u nas to rosyjska oplot pozdrawia serdeczniie

   I tak f-35 będzie musiał współpracować z f-15 i to f-15 będzie w roli myśliwca przewagi powietrznej

   Jak USAF dostanie NGAD, to F-15 będą przez niego zastępowane i to całkiem niedługo

   Teraz jest taki porblem że w zasadzie nie wiadomo co z tym zrobić a do roli samolotu bliskiego wsparcia będą używać żadne tam stealtch a śmigłowego Texana. O tym żeby f-35 miał być niszczycielem czołgów nikt nawet już nie marzy. To był mis na czasy wojny która już nigdy miała nie nadejść

   Izrael na nie nie narzeka podczas bombardowań na syryjską oplot, a program A/O-XX został wywalony przez USAF i przejęty przez wojska specjalne które zakupią trochę sztuk do wsparcia w Afganistanie czy innym Mali. A do CASu jak najbardziej się przydaje. W praktyce i tak nikt do tego nie używa działek w prawdziwej wojnie, więc lepiej lecieć czymś co ma większą szansę na przeżycie niż mniejsze. I nie ma nic lepszego w niszczeniu czołgów niż F-35A z kilkoma skrzydłowymi niosącymi kilkadziesiąt GBU-53

   o był mis na czasy wojny która już nigdy miała nie nadejść. Ale się szykuje i trzeba działać.

   USA i sporo innych krajó zachodnich odwracają się od prowadzenia wojen przeciwapartyzanckich do szykowania się do wojny pełnoskalowej

  •  

   pokaż komentarz

   @murison: Problemem nie jest nasycenie obrona plot a to że z polskich lotnisk nie będą w stanie funkcjonować a na to żeby inni nie pomogli rosja będzie miała inne środki.

   SEAD

   @Dodwizo: To nie F-35 i nie w takiej ilości. On nigdy do tego nie miał służyć. Co wiecej miał mieć zdolności manewrowe co najmniej jak 4gen a nie ma. Tak jak wielu rzeczy nie ma bo zostały poświęcone na rzecz stealth i zabaw w dostosowanie płatowca do 3 rożnych ról miało być tanio a okazało się ze będzie w h..j drogo (ale taki był plan zbrojeniówki USA od poczatku) problem w tym że aktualnie oczekuje się od tego samolotu zdolności bojowych a tego nie planowano.
   ->Jak USAF dostanie NGAD, to F-15 będą przez niego zastępowane i to całkiem niedługo
   Po pierwsze jak dostanie. Bo puki co to tylko ciśnięcie f-35. Co ciekawe tak jak zostaje przy f-15 tak zostają F-18 w nowej wersji. Problem z f-35 jest taki że on się zestarzeje zanim dojrzeje.
   ->USA i sporo innych krajów zachodnich odwracają się od prowadzenia wojen[..]
   Do prowadzenia wojen w ogóle. Bo już miał być pokój na świecie i tylko parady i pokazy lotnicze.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku:

   To nie F-35 i nie w takiej ilości. On nigdy do tego nie miał służyć.

   Jak najbardizej miał, służy i będzie służyć. W ilośći we wsparciu F-16 też starczy.

   Co wiecej miał mieć zdolności manewrowe co najmniej jak 4gen a nie ma

   Jak najabrdziej ma, a w wypsoażeniu bojowym wiele maszyn 4 generacji zjada na śniadanie. Z bardzo prostego powodu. Dołóż do F-16 uzbrojenie rakiety przeciwlotnicze, bomby, podskrzydłowe zbiorniki paliwa, zasobniki obserwacyjne i F-16 rusza się jak mucha w smole, gdzie F-35 ma to wszystko schowane w kadłubie

   Tak jak wielu rzeczy nie ma bo zostały poświęcone na rzecz stealth

   Jakich np?

   problem w tym że aktualnie oczekuje się od tego samolotu zdolności bojowych a tego nie planowano.

   Kurde, Izrael o tym zapomniał i bombarduje za pomocą F-35 Syrię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Po pierwsze jak dostanie. Bo puki co to tylko ciśnięcie f-35. Co ciekawe tak jak zostaje przy f-15 tak zostają F-18 w nowej wersji. Problem z f-35 jest taki że on się zestarzeje zanim dojrzeje.

   NGAD w tej dekadzie powinien rozpocząć dostawy

   Do prowadzenia wojen w ogóle. Bo już miał być pokój na świecie i tylko parady i pokazy lotnicze.

   Dziwnym trafem USA i ogółem zachód w międzyczasie był zajęty kilkuanstoma operacjami wojskowymi i wojnami, od Afgansitanu, przez Irak do Afryki subsaharyjskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Zmiana warty w Białym Domu i cyk, zmiana narracji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kompleks militarno-przemysłowy lubi to.

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet Amerykanie nie są tak pewni opłacalności f35 jak Polacy ( ͡° ͜ʖ ͡°) w razie czego kupimy wszystkie. Czego się nie robi dla przyjaciół.