Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć.

Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć.

Następstwem będą problemy finansowe z utrzymaniem potężnej infrastruktury. Rozpocznie się łączenie parafii, zamykania mniejszych; to już się dzieje, tylko się o tym nie mówi. Będziemy zsuwać się po równi pochyłej. Nie widzę w polskim Kościele żadnej siły moralnej, która mogłaby ten proces zatrzymać.

 •  

  pokaż komentarz

  No to jest po porostu naturalna kolej rzeczy. I tak niesamowite jak długo Kościół dzięki indoktrynacji i zawlaszczaniu pojęcia polskości sie utrzymał. Ale niestety edukacja i dostęp do informacji jest bezwzględny.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenXen47: Paradoksalnie komuna i PRL pomogła przetrwać Kościołowi w Polsce. Wtedy nawet dla niewierzących był jedyną ogólnokrajową 9instytucją wolną od partyjnego przekazu. Uśpieni i rozleniwieni polskim papieżem i uległością kolejnych rządów )od lewa od prawa), księża uznali, że wystarczy dzwonić dzwonami, a ludzie tłumnie przyjdą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Domowik: To była raczej świadoma polityka JP2, który w szczególności w Polsce postawił na obrzędowość i tożsamościowość jako recepty na uniknięcie utraty wpływów jak w Europie Zachodniej. Skutek będzie oczywiście odwrotny. Zamiast kontrolowanego obniżenia lotów z zachowaniem pozycji, będzie spadek na łeb i szyję.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenXen47: Przecież to się wszystko kołem toczy. Kościół będzie upadał bo elity kościelne za bardzo się rozpasały, będzie postępować laicyzacja, potem lewica znów pokaże swoje oblicze i ludzie masowo będą się nawracać. Ludzie ciągle przeżywają te same wzloty i upadki bo ciągle rodzą się nowe pokolenia które muszą spróbować wszystkiego na nowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Domowik:Więź – katolickie czasopismo społeczno-kulturalne wydawane w Warszawie od 1958 roku. Decyzja o przyznaniu koncesji na wydawanie czasopisma zapadła na posiedzeniu Biura Politycznego PZPRw dniu 28 VI 1957 r.[1] Od grudnia 1981 do marca 1982 czasopismo było zawieszone. W latach 1958–2012 był to miesięcznik (od roku 2008 ukazywały się 2 numery/kwartał). W roku 2013 pismo stało się kwartalnikiem. - info z wiki.
   Więź – to pseudokatolickie czasopismo założone za zgodą komunistów. Miało za zadanie pranie mózgów polskich katolików. Lewaki jarają się artykułami tworzonymi przez przeciwników Kościoła Katolickiego. Nic nowego. Religia jest największym wrogiem partii. Znamy to z historii. Poniżej zdjęcie kościoła "otwartego" przez bolszewików.

   źródło: startpage.com

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: mi osobiście nie przeszkadza, czy ktoś się nawróci, czy ludzie znów zaczną chodzić do kościoła. Zależy mi jedynie, żeby kościół przestał być kolejną władzą w Polsce, odspawać go od publicznych pieniędzy i polityki. Niech sobie żyje swoim życiem, pomaga ludziom którzy wierzą. Przypadek Irlandii pokazał, że wcale takim kołem ta historia nie musi się potoczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: Z dzisiejszym, postępującym poziomem edukacji, wiedzy, dostępem do informacji i samo-świadomości nowego pokolenia - koło nie potoczy się dalej. Gdyby tak było - kościół nie popełniłby obecnego błędu chowania głowy w piasek i bezczelnego zaprzeczania. Robi to bo myśli, że elektorat im wystarczy... Dziś przysłowiowy 30-latek kojarzy Elona Muska, ale ma gdzieś arcybiskupa, o jego danych personalnych nie wspominając. Inna sprawa, że kościół to nadal największy na świecie właściciel ziemi i nieruchomości, więc mają zapas na setki lat, jest tam też pomimo całego syfu garstka ludzi, którzy zadbają chociaż o jego spadek kulturowy. Więc drogi są dwie - ślepota i kierunek w stronę radykalizmu, lub model prawosławny, gdzie oddzielenie wiary od życia społecznego i politycznego działa znacznie lepiej. Każdy pilnuje swoich pieniędzy, a modli się jak ma potrzebę. Poczekajmy, to się dzieje na naszych oczach.

  •  

   pokaż komentarz

   @let_it_be: Zobaczysz że wszyscy wrócą do wiary bo tak to się zawsze toczy. Teraz jest etap laicyzacji a potem będzie etap nawracania się ludzi. Ale to że ludzie odchodzą to jest wina hierarchów którzy obrośli w piórka, odeszli od nauki którą głoszą, albo nawet sami w nią nie wierzą, wiara wróci do swoich korzeni bo kościół najpierw musi upaść by się odrodzić na nowo. Irlandia też przejdzie etap nawracania. Ale świat nie znosi próżni, kościół podupadnie ale to nie znaczy że religia zniknie z naszego życia i polityki, zobaczysz że Islam chwilowo wypełni tą lukę.

  •  

   pokaż komentarz

   Z dzisiejszym, postępującym poziomem edukacji, wiedzy, dostępem do informacji i samo-świadomości nowego pokolenia - koło nie potoczy się dalej.

   @LucaBrazi: Potoczy się. Każde pokolenie przeżywa wszystko na nowo. Tylko etapy pokoleniowe są dosyć krótkie bo są jeszcze dłuższe i dłuższe i jeszcze dłuższe okresy które się powtarzają. Wszystko kręci się w koło.Tak samo można powiedzieć że rządy nie będą się już zadłużać bo wiedzą że kończy się to hiperinflacją a jednak wiemy jak to działa a i tak musimy tego spróbować na nowo. Bo nowe lepiej smakuje niż stare. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Zobaczysz że wszyscy wrócą do wiary bo tak to się zawsze toczy.

   @1realista1: Kosciol nie ma obecnie ani w przyszlosci nic do zaoferowania mlodym pokoleniom. Kiedys mial: edukacje, pieniadze, prawo i wplyw na lokalna spolecznosc. Jak wyobrazasz sobie powrot kosciola do wladzy, gdy ludzie sa mobilni i lokalne spolecznosci przestaja istniec, edukacja swiecka jest lepsza od koscielnej, medycyna rozwinela sie na tyle, ze zastepuje 'zdrowaski' a ze wzgledu na skandale pedofilskie i machlojki istnieje w spleczenstwie przeswiadczenie o potrzeba oddzielenia kosciola od panstwa? Jaka potrzebe i funkcje ma pelnic kosciol w nowoczesnym spoleczenstwie? Ja widze tylko duchowa, ale to za malo na odrodzenie kosciola.

  •  

   pokaż komentarz

   @kowalzki: Imperia rosną i upadają. Ludzkie ego rośnie wraz z postępem a potem ludzie sami się unicestwiają i ego spada do zera. To są etapy, teraz tego nie widzisz bo patrzysz na mikro etap w historii ludzkości. Jeszcze wrócimy może nie do jaskiń ale do czasów gdy będziemy walczyć o przetrwanie i nie będzie internetu i wszystkich wynalazków. Taką mamy naturę. Potem zaczniemy się nawracać, kościół przejdzie metamorfozę i nie będzie już złotych klamek, bo wszystko wraca do korzeni i się odradza, jak feniks.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: wątpię, żebym zobaczył, to bardzo długie procesy i za mojego życia ten trend może się jeszcze nie odwrócić.

  •  

   pokaż komentarz

   @let_it_be: Myślę że zdążysz. A to dlatego że właśnie wchodzimy w okres szybkich zmian. Te pęknięcia które się pojawiają jak problemy gospodarcze, chwiejąca się postawa obecnego imperium(USA) i pretendent w postaci Chin, to są pęknięcia obecnego ładu który obowiązuje, laicyzacja się społeczeństw mocno religijnych między innymi też jest częścią tego procesu. Widzimy zmiany gospodarcze, światopoglądowe oraz geopolityczne. Z reguły to dochodzi do kulminacji a potem następują szybkie zmiany. Nawet na naszej planecie zaczynają zachodzić zmiany z klimatem, procesami geologicznymi. Kto wie może za 20 lat następna wojna będzie już na kamienie. I mówię to całkiem poważnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: nie mogę się zgodzić, wszystko jest wypadkową rozwoju i informacji. To po prostu ewolucja, a kościół trzyma się jej wszelkimi sposobami, dlatego nadal trwa. Owszem - duchowość i tradycja jak najbardziej mogą koegzystować z nauką w społeczeństwie (patrz - Japonia) i do tego będą dążyć "coraz mądrzejsze" społeczności. Islam i jego radykalizm jest tego przeciwieństwem - zauważ, że tam społeczeństwo nie jest w stanie się rozwinąć bo ciągle dziewice w niebie są najważniejsze. Zwierzęce traktowanie drugiego człowieka to inny temat. Ale to droga do nikąd. Taka indoktrynacja prowadzi do wyniszczenia i pomimo zalewu Europy - technokracja wygra. Polska jest w dobrym miejscu na skali historii chrześcijańskiej. Jeszcze niedawno (komuna) kościół był symbolem walki o wolność, społeczeństwo okazywało za to swoją wdzięczność. Ktoś powie - to było 40 lat temu. Ale tak naprawdę to tylko 40 lat. Tempo zmian jest zbyt duże i społeczeństwa rozwijające się wzięły już z katolicyzmu to, co miały dobrego wziąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem - duchowość i tradycja jak najbardziej mogą koegzystować z nauką w społeczeństwie (patrz - Japonia) i do tego będą dążyć "coraz mądrzejsze" społeczności. Islam i jego radykalizm jest tego przeciwieństwem - zauważ, że tam społeczeństwo nie jest w stanie się rozwinąć bo ciągle dziewice w niebie są najważniejsze. Zwierzęce traktowanie drugiego człowieka to inny temat. Ale to droga do nikąd. Taka indoktrynacja prowadzi do wyniszczenia i pomimo zalewu Europy - technokracja wygra.

   @LucaBrazi: Zobaczysz że wszystko będziemy poznawać na nowo. A w zasadzie to nowe pokolenia bo ty patrzysz przez pryzmat max 60 lat i głównie wyciągasz wnioski na podstawie swoich obserwacji które są tylko małym wycinkiem historii. Ja się zgadzam że kościół teraz podupadnie, tą lukę wypełni islam ale to będzie chwilowe, masz rację, nie da się w naszym społeczeństwie zaszczepić takiej ideologii na długo tak samo jak nie da się zaszczepić miłości do komunizmu. Ja tylko jestem obserwatorem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: myślę, że przyjmujesz te 3000/4000 lat jako "pełną" historię ludzkości. A tak naprawdę obecnie w przeciągu 70/80 lat zadziało się tyle, co przez połowę tego czasu. Tempo jest ogromne i jesteśmy na pograniczu wspaniałych możliwości. Owszem - radykałowie będą siedzieć w swoich świątyniach i przestrzegać przed zgubą cywilizacyjnego postępu. Na to zawsze znajdzie się grupa płaskoziemców. Ale jakby umykało Tobie, że prędzej kościół zainwestuje w swoje udziały ziemskie na marsie, niż zaryzykuje utratę wpływów. Przez wiele setek lat była to najpotężniejsza korporacja, dziś natomiast więcej dusz kontroluje byle Facebook. Oni pójdą za pieniędzmi, tak jak każde imperium o którym wspominasz. Ale to już nie będzie sexy. Dziś sexy jest AI, Deepfake i wyścig na czerwoną planetę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to już nie będzie sexy. Dziś sexy jest AI, Deepfake i wyścig na czerwoną planetę.

   @LucaBrazi: Ale ty ciągle patrzysz z perspektywy dziś, dziś dziś. Pomyśl co będzie jutro. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: i z tym się zgadzam, ale powiedz zatem jaką rolę widzisz w kościele w kontekście tych zmian. Jak może chcieć (poza radykalizmem) uratować swoją pozycję, kiedy jego jedyną bronią jest ukrywanie własnych zbrodni, kłamstw i całego raka, który go toczy. Setki tysiące kobiet wychodzą na ulicę, aby walczyć o swoje prawa. Kościół nie walczy o niczyje, tylko o własne - czyli o utrzymanie się na powierzchni. Nawet biedne starsze zmanipulowane kobiety nie wiedzą o co walczą, jeśli staną przed kościołem z transparentem "Jezusa". Nie rozumieją, że jeśli zachorują, to i tak kościół się tym nie przejmie. Kościół chce władzy i pieniędzy, duchowość już dawno jest w nim mniejszością. Na zdrowy rozum, to właśnie w kościele nastąpi wielki rozłam i tąpnięcie. Inaczej podzieli losy Nokii i Kodaka

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: dziś to nic więcej jak postęp sposobu myślenia, który jest nieuniknionym etapem ewolucji.

  •  

   pokaż komentarz

   i z tym się zgadzam, ale powiedz zatem jaką rolę widzisz w kościele w kontekście tych zmian. Jak może chcieć (poza radykalizmem) uratować swoją pozycję, kiedy jego jedyną bronią jest ukrywanie własnych zbrodni, kłamstw i całego raka, który go toczy. Setki tysiące kobiet wychodzą na ulicę, aby walczyć o swoje prawa. Kościół nie walczy o niczyje, tylko o własne - czyli o utrzymanie się na powierzchni.

   @LucaBrazi: Jaką rolę widzę w kościele? Taką jaką zawsze człowiek pokłada w wierze. A co widzę co się stanie z kościołem? Upadnie, ale wiara przetrwa i kościół przetrwa jednak bez przepychu, bez pałaców, bez złotych klamek. Kościół wróci do korzeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: no ale kiedy w historii tak było, że ludzie wierzyli, potem przestawali wierzyć, a potem wracali do wiary?

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: no właśnie to jest pytanie, jak przetrwa. Nie wierzysz chyba, że Ci wszyscy brzuchaci kapłani porzucą swoje dobre auta... to też ludzie, którzy już dawno nie wierzą, w to co sami głoszą. Została garstka naprawdę uduchowionych. Przypomina mi się scena z "Młodego Papieża", kiedy nowo-wybrany ogłasza powrót do korzeni ascetycznych, kardynałowie muszą zdać swoje pierścienie i majątki. Nowy ład trwa może z tydzień, ponieważ zupełnym przypadkiem nowy papież schodzi na zawał :) Islam potrafi zmanipulować swoich tak mocno, ponieważ jest z nimi na równi. Watykan natomiast od dawna jest oderwany od rzeczywistości, jakikolwiek dialog to fikcja. Tyle tylko że dopiero teraz do ludzi tak dobitnie to dociera. Rozumiem twoje podejście do tematu i też chciałbym, aby kulturowy i duchowy spadek kościoła przetrwał, bo pomimo zła jakie wyrządził, zrobił też wiele dobrego. Natomiast przy obecnym mafijnym charakterze nie ma na to ani szansy, ani pomysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wotto: Wielokrotnie. Chociaż często bywało tak że jedną wiarę zastępowała inna gdy ludzie już przestawali wierzyć. Chociażby w babilonie ludzie odrzucili Boga, komunizm też odrzucał Boga i wiarę i chciał pokazać ego człowieka jako nadrzędną jednostkę. Zależy jak ustawisz swój mikroskop(świadomość). Jedni mówią polityka jest ważna to co tu i teraz a inni geopolityka bo oni patrzą na innym zoomie. Przestawiają swoje lornetki tak by patrzeć z dalszej odległości. Jednak zawsze gdy ego człowieka rośnie w siłę i jego wiara słabnie to potem następują zdarzenia które odwracają ten proces. To jest ciekawe. Że zawsze jak już zbliżamy się do tego Boga czyli w rzeczywistości myślimy że sami nim jesteśmy to nagle coś nam daje w kość i pokorniejemy i zaczynamy się kajać, modlić i prosić o przebaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   no właśnie to jest pytanie, jak przetrwa. Nie wierzysz chyba, że Ci wszyscy brzuchaci kapłani porzucą swoje dobre auta... to też ludzie, którzy już dawno nie wierzą, w to co sami głoszą. Została garstka naprawdę uduchowionych.

   @LucaBrazi: Wiara przetrwa tak samo jak trwa każda idea, ludzie są tylko nosicielami. Mogę się założyć że niedługo wyjdą wszystkie wały kościoła ale i nie tylko kościoła bo teraz jesteśmy w etapie świadomości i informacji więc co do kwestii kościoła to dowiemy się o wielu obrzydliwościach min. takich jak dzieci które były wysyłane do Watykanu i tam znikały czyli handel dziećmi z sierocińców. I te majątki stopnieją, brzuchaci kapłani schudną a ludzie jeszcze długo będą to pamiętać ale później zderzymy się z rzeczywistością, islam już puka do drzwi i się nie pyta czy można wejść tylko wchodzi. I tak to widzę powrót naszej wiary bo właśnie wartości jakie niesie są uniwersalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenXen47: i dzięki Bogu. Niech ten p%#?%%#nik sie zwinie. Coraz więcej ludzi ma świadomość ze na Boga liczyć jest dość naiwne. Ale nic dziwnego że ludziom ciezko jest się pogodzić ze to by było ns tyle świadomości.

  •  

   pokaż komentarz

   kościół to nadal największy na świecie właściciel ziemi i nieruchomości, więc mają zapas na setki lat

   @LucaBrazi: KK jest drugim jednostkowym właścicielem ziemskim w PL. Wyprzeda go jedynie SP. Według znanych mi szacunków, na 2020 rok, KK posiada ok. 0,5-0,6% całkowitej powierzchni kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   lokalne spolecznosci przestaja istniec

   @kowalzki: tutaj będzie jakiś "powrót" (w innej formie), co na zachodzie już się zdarza i jest trochę alternatywą dla narodowego poczucia wspólnoty, bo ludzie odzyskują wpływ na otaczającą rzeczywistość i mają potrzebę realnej więzi z innymi. U nas na razie są tylko tego przejawy, co dobrze widać w przypadku pandemii, ale potrzeba jeszcze szerszego myślenia. Tylko uczestnictwo Kościoła w tym procesie jest wątpliwe, bo musiałby się mocno zmienić tj. zerwać z całym wcześniejszym bagażem, ukierunkować się na ludzi i zaoferować jakieś rozwiązanie bieżących problemów, ale do tego trzeba poważnego odmłodzenia kadr, co w tak hierarchicznej i anachronicznej organizacji zwyczajnie nie wydaje się możliwe, a jak się dokona ono samoistnie, to będzie już za późno. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @plpi2018: w statystykach oficjalnych, jak mniemam? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @LucaBrazi: nie mam żadnych szacunków co do gruntów nabywanych przez kler lub słupy kleru, jeśli o to pytasz

  •  

   pokaż komentarz

   @HansLanda88: czy możesz podać przykłady tych inicjatyw na zachodzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Domowik: Dokładnie, a teraz jest wręcz odwrotnie bo kosciol wspiero dyktando partyjne i ludzie od niego odchodzą. Dodatkowo kler kryje zboczeńcow ze swoich szeregów. Nikt tak nie zniechecił ludzi do kościoła w tym kraju tak jak pis i biskupi przez ostatnie lata.

  •  

   pokaż komentarz

   Kasa musi się zgadzać. Nie po to ks. Alojzy Orszulik, ks. abp Bronisław Dąbrowski, ks. bp Tadeusz Gocłowski pili wódeczkę w Magdalence z Kiszczakiem, by nie być głównym beneficjentem przemian ustrojowych. Pokorne ciele dwie matki ssie, a pokorni słudzy KK nie mają żadnych oporów, by ssać z lewej, prawej, unijne, mafijne i twoje, zawstydzając najstarszy zawód świata.

  •  

   pokaż komentarz

   Chociażby w babilonie ludzie odrzucili Boga

   @1realista1: niby kiedy? wyznawali Marduka i resztę Anunnaki aż do czasu gdy zostali podbici przez Persów, chociaż ich różne mity zostały np skopiowane do biblii w trochę zmienionej formie i tym sposobem przetrwały do dzisiaj

  •  

   pokaż komentarz

   @TenXen47 tak, ale ekonomiczna rola nie będzie słabnąć

  •  

   pokaż komentarz

   świat nie znosi próżni

   @1realista1: Gówno prawda. Większość wszechświata to próżnia. Czechy, po przegonieniu religijnych oszustów pozostają laickie od średniowiecza.

  •  

   pokaż komentarz

   I tak niesamowite jak długo Kościół dzięki indoktrynacji i zawlaszczaniu pojęcia polskości sie utrzymał.

   @TenXen47:w dużej mierze pomógł mit JPII

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko zastanówmy się, czy dla katolików to coś złego? Skończy się era korporacji KK, funkcje kapłańskie trzeba będzie łączyć z normalnym życiem. Skończy się masówka, która istnieje dzięki konformizmowi. To będzie powrót do korzeni.
  Jedynym którym może to przeszkadzać to sukienkowa kasta bo utraci władzę i pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @El3xetor: zależy dla których katolików. część ludzi ma potrzebę nie tyle wyznawania wiary, ale ustawiania wszystkiego w danym kraju pod swoje wierzenia. nie starcza im sama wolność religijna i możliwość nieskrępowanego czczenia bóstwa/bóstw - należy wszystkich innych zmusić do postępowania zgodnie z "regułami" - mimo że te zasady są tym ludziom kompletnie obce (przykład: dlaczego w Polsce w stołówkach państwowchy - np. w szpitalach - ryba jest zawsze i tylko w piątek? pomijam już sprawę tego, ze chorzy nie mieli nigdy nakazy zachowywania postu. ryby są ok w diecie - ale są ok również we wtorki, środy i wsyzstkie inne dni tygodnia).

   wracając - dla tycg ludzi to będie problem, bo nagle będą żyli w państwie, które zezwalając na większą swobodę innym będzie równocześnie z perspektywy tych "mocno wierzących" dopuszczało do "rozkładu społecznego". a dlaczego piszę "mozno wierzących" - bo to ludzie tak naprawdę słabej wiary, tacy, ktorzy potrzebują nakazów i zakazów wychodzących z instytucji i prawa by ich przestrzegać. ich wewnętrzy system bowiem jest za słaby i mu ine ufają.

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger: a już totalnie mnie rozwala jak ci którzy chcą narzucać innym swoje wierzenia mówią, że są dyskryminowani

  •  

   pokaż komentarz

   @Szynka12: tak. to jest aż śmieszne - ale dla tych ludzi "dyskryminacja" to jest to, że świat nie jest dokładnie taki jakiego oni żadają.

   to fanatycy, a oni nie zatrzymają się nigdy. dlatego trzeba dać im odpór. im nigdy nie będzie dość - zawsze, po każdym "zwycięstwie" będą planowali kolejne kroki (przykładem czego jest działalność Pani Godek)

  •  

   pokaż komentarz

   @secret_passenger:
   Nie chcialbym Cie zasmucac, ale ryba w piątki to tradycja nie tylko w "zasciankowej" Polsce. W UK ryba w piatki to zloty standard. W niektorych landach w Nimcach jest dokladnie tak samo. I uwierz mi w inne dni rybka nie pojawia sie w menu. A z tego co kojarze to ani nasi sasiedzi ani anglosasi nie grzesza swoja poboznoscia.

  •  

   pokaż komentarz

   a już totalnie mnie rozwala jak ci którzy chcą narzucać innym swoje wierzenia mówią, że są dyskryminowani

   @Szynka12: Mówisz o religi LPTG która jest obecnie nauczana przez tęczowych misjonarzy - latarników. Niedziela świętem katolików. Tęczowy piątek świętym dniem dewiantów. Obejrzyj sobie film.

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety polski Kościół jest sam sobie winien. Zamiast zająć się formacją młodych to wystarczyło im wspólne granie na gitarze, śpiewanie Barki i tłumy w Legnicy. Nawet nie potrafią od tylu lat wykorzystać gigantycznych możliwości, jakie dają lekcje religii na szkołach, żeby kształtować młode pokolenie. Zero autorefleksji nad stanem wiary ludzi, zero prób zainteresowania kolejnych pokoleń.

  A potem zdziwnie, kiedy ludzie deklarujący się jako katolicy potrafią opowiadać się za aborcją, wierzyć w horoskopy i stopniowo odchodzić od wiary i Kościoła. Bo okazuje się, że wszystko opiera się o tradycję i przyzwyczajenia, które przegrywają w starciu z wygodą współczesnego świata.

 •  
  t............r

  +65

  pokaż komentarz

  Laicyzacja postępuje ale punktem zwrotnym będzie gdy ludzie przestaną zgłaszać się po sakramenty typu ślub, chrzest, komunia. Teraz wiele osób niby nie chodzi do kościoła ale nie mają odwagi zrezygnować z kościelnych tradycji ze względu na rodzinę lub otoczenie.

 •  

  pokaż komentarz

  jezszcze za pisu nie ale 2-3 lata i ktos sie wezmie za to zeby te gnojki placily odszkodowania za to ze ukrywali i przenosili ksiezy pedofilow. Wtedy to bedzie dopiero "rownia pochyla".

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna