•  

  pokaż komentarz

  Ja przekazuję do ZUSu tylko po to, żeby nie mieli tych 15% na "już". Ukradli raz, drugi — to i trzeci raz ukradną ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  pokaż spoiler ZUS już dawno zbankrutował, ale niestety nikt nie ma na tyle RiGCzu, żeby to powiedzieć głośno.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja przekazuję do ZUSu tylko po to, żeby nie mieli tych 15% na "już". Ukradli raz, drugi — to i trzeci raz ukradną ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   @tr0llk0nt0: a ja jestem odmiennego zdania:
   Argumenty bez dyskusji:
   - jak ukradną to ukradną (i tak nic z tym nie zrobisz)

   ZUS:
   - jak dasz do ZUS to pieniądze od razu wyparują, zostanie po nich zapis na subkoncie ZUS = znikną z runku (było - nie ma), albo rząd stanie się właścicielem twoich "inwestycji" które prowadziło za ciebie OFE.
   - jak dasz do ZUS to pobierając emeryturę będziesz przy ich wyciąganiu płacił 17% podatku dochodowego od całości (również od części którą będą wypłacać z subkonta po OFE)
   - jak ci się zemrze to kasa wyparuje (było nie ma)

   IKE:
   - raz tylko pobiorą przy przekształceniu 15% (potem wyciągając kasę masz tax free zarówno od zysków jak i od kapitału)
   - jak ci się zemrze to kasa jest dziedziczona w całości (przepisują na subkonto żony i może kasę ruszyć po osiągnieciu wieku emerytalnego), jak twoi spadkobiercy są już na emeryturze (np. rodzice) to cała kasa jest im po prosty wypłacana w gotówce!
   - kasa zostaje na rynku jako prywatny kapitał firm które operują środkami na funduszach IKE

   Ja wole raz zapłacić daninę i mieć spokój i potencjalnie opcję dziedziczenia kasy - bo i tak pewnie nie dożyję emerytury bo w potencjalnie 2045 roku wiek emerytalny będzie wynosił 100 lat :)

   Ale o czym mu tu dyskutujemy:
   1. Dla wielu polaków to jednak dyskusja czysto "teoretyczna" - bo tylko 10% ludzi ochroniło 50% kasy w OFE przy pierwszej transformacji (wtedy domyślnie 100% szło do ZUS i trzeba było się pofatygować z dyspozycją aby coś te 50% zachować).
   2. Dużo ludzi ma tam jakieś naprawdę drobne kwoty rzędu 5-10k, tylko zarabiający całkiem dobrze mogą pochwalić się kwotami rzędu 30-50k zł zgromadzonych na tych kontach.

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: twoje dzieciece zaufanie do wladz robi wrazenie.
   problem z tymi wynalazkami nie polega na obliczaniu procentow ale na tym ze wladze okradajac polakow 2 razy stracily zaufanie.
   ja np nie przyjmuje argumentu ze place 15% raz, bo nikt mi nie zagwarantuje ze za chwile ta czy kolejna wladza nie opodatkuje pieniedzy z IKE,

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: też zostaje w Ike, w OFE mam aktualnie 24k PLN i szkoda mi żeby ZUS je przej!!$ł.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: Zarzucasz mi zaufanie do władz ale w punkcie 1 napisałem:

   Argumenty bez dyskusji:
   - jak ukradną to ukradną (i tak nic z tym nie zrobisz)


   Na OFE po 1 kradzieży zostało mi ponad 40k, więc wolę aby w wypadku mojej śmierci aby ta kasa poszła do spadkobierców. Emerytury i tak pewnie nie dożyję albo wiecznie będą przesuwać wiek emerytalny, albo wprowadzą emfiteutę obywatelską.

  •  

   pokaż komentarz

   @tr0llk0nt0
   @gchmurka
   ZUS niedawno mówił, że za 3-4 lata kończy się I'm kasa.
   Więc albo latasz dziurę w ZUS albo dajesz I'm 15% na propagandę TVPis ¯\(ツ)

   Drogie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że te 15% I tak byś stracił wypłacając OFE w postaci podatku dochodowego. To ma być zwolnione z tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: w latach 80-90 łez mówili że ZUS musi upaść. Moja matka mi mówiła , że tak gadali, dodatkowo byli niepewni ustroju (że jak się zmieni to nic nie będzie z tej kasy która odkładali).
   I teraz jakoś po 40 latach doczekała emerytury Także nie wiadomo jak to będzie, aczkolwiek trzeba robić tak aby jak najniższy ZUS płacić (np. ucieczka w b2b) i samodzielnie inwestować zaoszczędzona kasę.

  •  

   pokaż komentarz

   raz tylko pobiorą przy przekształceniu 15% (potem wyciągając kasę masz tax free zarówno od zysków jak i od kapitału)

   @gchmurka: raz pobiorą 15%, aż nie zmieni się ekipa i nie wymyślą czegoś nowego i znowu nie pobiorą 15% likwidując Ci całe zyski. Rządy to gówno, ja już trzeci skok na pieniądze z emerytur obserwuję, a do emerytury mam jeszcze ze 30 lat lol

  •  

   pokaż komentarz

   @Budo: w opcji po przekształceniu na razie jest furtka. Że jak umrzesz to każde dostają spadkobiercy. Więc masz szansę że umrzesz szybciej niż znów ukradną. W opcji ZUS nie bądź żadnych gwarancji....

  •  

   pokaż komentarz

   @gchmurka: i mam się z tego cieszyć czy jak? Jeśli to ma być argument za, to musisz chyba coś lepszego wymyśleć, bo "może umrzesz zanim ukradną" do mnie nie przemawia.

 •  

  pokaż komentarz

  Dzięki za ten materiał. Fajnie, rzeczowo i obiektywnie przedstawione wady i zalety obydwu rozwiązań. Tego mi było trzeba.

 •  

  pokaż komentarz

  Poprzednia, transfer do ZUS był domyślny, teraz transfer do IKE jest domyślny. Zakładając, że ustawa ma służyć interesom politycznym można dojść do wniosku, że dla własnego interesu lepiej zrobić odwrotnie niż domyślnie proponuje władza. Może to naciąganie, ale często najprostsze rozumowania nie odbiegają od prawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Przekazanie środków do ZUS, koloryzowana ikonografika:

  źródło: southparkstudios.mtvnimages.com

 •  

  pokaż komentarz

  Ja się zastanawiam co się stanie z wpłatami zamiast OFE . Jak teraz jakiś procent wypłaty jest wysyłany do OFE to czy adekwatnie będzie wysyłane to do nowego IKE .