•  

  pokaż komentarz

  Eugenika i czystość rasowa to podstawa każdego rozwijającego się społeczeństwa

 •  

  pokaż komentarz

  Ojczem eugeniki jest kuzyn Darwina, Francis Galton. Termin czy też pojęcie "rasa" był dość popularny w tamtym czasie. Zresztą pełny tytuł największego dzieła we współczesnej biologii brzmi:

  "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt".

  Biologia z początku XX wieku, była w pewnej pułapce, podobnie jak fizyka, gdzie twierdzono, że nic juz się nie da odkryć. Sam Darwin z braku laku musiał opierać metodologię o rasy, legendą pozostaje fakt, że podobno miał w domu książę Grzesia Mendla, ale nigdy jej nie otworzył, bo była zawoskowana. Koniec końców koncepcja ras, umarła w biologii wraz z rozwojem genetyki i pracami takich antropologów już w latach 30 XX w, jak Huxley czy Livingstone, szczególnie słynne powiedzenie tego drugiego:

  nie ma ras, są jedynie kliny

  Dzisiaj pojęcie ras, ma jedynie status historyczny, czasem używa się go potocznie, ale nie jest stosowane w sporze naukowym, głównie dlatego, że jest przestarzałe i oparte głównie o fenotyp, a nie genotyp. Co ciekawe w Polsce również istniało towarzystwo eugeniczne , jego członkiem był nawet słynny prof. Talko-Hryncewicz. Ale w Polsce jak w lesie, ograniczono się jedynie do rozważań teoretycznych ( ͡° ͜ʖ ͡°)