„Strategia energetyczna z atomem dobrym przykładem dla innych”

„Strategia energetyczna z atomem dobrym przykładem dla innych”

„Jestem przekonany, że budowa energetyki jądrowej w Polsce jako stabilnej podstawy to właściwe odczytanie trendów przyszłości mówi” – minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w rozmowie z BiznesAlert.pl.

 •  

  pokaż komentarz

  Od lat 80 ubiegłego wieku świat odchodzi od elektrowni jądrowych, Włochy wyeliminowały takie elektrownie podobnie jak i Austria, Japonia ostatnio otworzyła 22 elektrownie węglowe, niemcy otworzyły ostatnio ogromną elektrownie węglową.

  Natomiast my Polacy ktorzy nie mamy infrastuktury, nie mamy zaplecza naukowego, nie mamy paliwa do elektrowni jądrowej, marzymy aby w końcu powstała taka elektrownia u nas.

  Obecne elektrownie 3 generacji budowane są na około 40 lat, koszt wyprodukowania energii z atomu są około 30 % niższe niż w przypadku węgla, natomiast dostosowanie Polski do działania w niej, jak i zbudowania elektrowni jądrowej nigdy się nie zwróci, czas na budowe elektrowni jądrowej obecnie minął, być może za jakiś czas technologia wejdzie na taki poziom, że budowa elektrowni jądrowej będzie opłacalna, niestety obecie nie jest.

 •  

  pokaż komentarz

  taaa, jak wszyscy zaczną ustalać miejsce wybudowania elektrowni przez kilkadziesiąt lat to chyba nic z tego nie wyjdzie nigdzie