Turcja odmawia uznania Krymu za rosyjski i popiera przystąpienie Ukrainy do NATO

Turcja odmawia uznania Krymu za rosyjski i popiera przystąpienie Ukrainy do NATO

Turcja jest zaangażowana w strategiczne partnerstwo z Ukrainą, zamierza rozszerzyć współpracę z Kijowem w dziedzinie obronności i nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję - powiedział prezydent Turcji Recep Erdogan po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Stambule.

 •  

  pokaż komentarz

  nooo, grubo, Recep wysłął sygnał i dobrze kalkuluje

  •  

   pokaż komentarz

   @Kemekan przyznam że jestem w szoku (ʘ‿ʘ) gość już się w tańcu nie pierdzieli z jednej strony ciśnie ruskich w Syrii z drugiej na Ukrainie a z trzeciej jeździ po Izraelu jak po łysej kobyle a to wszystko jest okraszone wisienką w postaci totalnej wyjebki na to czego chce USA. Albo jest z niego genialny strateg albo szaleniec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker trzyma za mordę własnych obywateli, z opozycja się rozprawił nie tak dawno, duży i silny militarnie kraj. Myślę że ani szaleniec ani strateg, cwaniak wie Rosja nie powinna się za bardzo panoszyć w regionie bo to Turcja jest tam pierwsza siłą, Izrael wróg tradycyjny świata arabskiego więc Turcja nie może się wyłamywać z tej nienawiści a do tego siedzi w NATO zarazem mając wyj!!@ne na jego ustalenia

   Duży może wiecej

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: @morghul: a dopiero jakiegoś deala Rosja i Turcja dokonali, coś z atomem tak? hehe Recep, ma to w dupie, chyba że to ustawka za porozumieniem stron.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman biznes jest biznes tylko Polska w biznesie myśli o tak nieistotnych sprawach jak honor czy przywiązanie do wartości ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: W sumie to było do przewidzenia. Wystarczy spojrzeć na mapę. Turcji nie jest na rękę silna Rosja w basenie Morza Czarnego, więc wspiera tutaj Ukrainę.

  •  

   pokaż komentarz

   nooo, grubo, Recep wysłął sygnał i dobrze kalkuluje

   @Kemekan: próbuje wynegocjować zgodę na strzelanie do Kurdów w Syrii xD

  •  

   pokaż komentarz

   Izrael wróg tradycyjny świata arabskiego więc Turcja nie może się wyłamywać z tej nienawiści a do tego siedzi w NATO zarazem mając wyj$%$ne na jego ustalenia

   @morghul: Kocham wypowiedzi wypokowych ekspertów. Po pierwsze, Turcja to nie jest żaden świat arabski (faux pas równe z powiedzeniem, że Polska czy Słowacja to część ruskiego miru), a jej relacje z Izraelem są poprawne (oba państwa mają ambasady w drugim państwie - rzecz nie do pomyślenia dla jakiegokolwiek innego bliskiego geograficznie Izraelowi państwa muzułmańskiego, a lotnisko w Stambule to jeden z większych hubów przesiadkowych dla podróżujących samolotem obywateli Izraela, bo żaden inny kraj w pobliżu Izraela nie pozwala u siebie lądować samolotom wylatującym z tego kraju)

  •  

   pokaż komentarz

   @jednorazowy ja czekam aż wejdą w sojusz z chinolami jak to ostatnio zrobił Iran wtedy będzie się działo ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: W sumie to Turcja ma b. dobre położenie geograficzne względem Rosji. Może też i prawdopodobnie już to robią blokować sobie flotę czarnomorską, co kompletnie zmienia ich zasięg i znaczenie. No i mają rozpracowane te ich wyrzutnie najnowsze, bo sami je niedawno od ruskich kupili. Erdogan umie rozgrywać innych perfekcyjnie i chwała mu za to. Jako kraj możemy się tylko od niego uczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2 "Hej, Netanjahu, zachowuj się. Jesteś tyranem, który morduje palestyńskie dzieci - tak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odpowiedział w środę premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, który nazwał go "tureckim dyktatorem atakującym izraelską demokrację". Jest to kolejne starcie słowne między przywódcami w ostatnich miesiącach."

   Kto się czubi ten się lubi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @madmin przyznam że nasze położenie geograficzne niewiele się różni od tego tureckiego tylko nasze orły to ciepłe kluchy na arenie międzynarodowej

  •  

   pokaż komentarz

   No i mają rozpracowane te ich wyrzutnie najnowsze, bo sami je niedawno od ruskich kupili.

   @madmin: Wersje eksportowe nigdy nie są tożsame z tymi przeznaczonymi do obrony własnego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Dwóch nacjonalistycznych idiotów rządzi obecnie w tych krajach, to nic dziwnego, że używają ostrzejszego języka wobec siebie, to cecha wspólna populistycznych przywódców. Natomiast historycznie w porównaniu do innych krajów tamtego regionu, Turcja jest bardzo przyjaźnie nastawiona do Izraela

  •  

   pokaż komentarz

   Albo jest z niego genialny strateg albo szaleniec.

   @Afrobiker: raczej desperat. Od dawna widać, że dalekosiężnego postrzegania to on nie posiada. Skopał własną armię, dał się wciągnąć obecnie w kilka konfliktów na raz. To mentalność podobna do Łukaszenki.

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2 to jest bardzo szorstka przyjaźń

  •  

   pokaż komentarz

   Po pierwsze, Turcja to nie jest żaden świat arabski (faux pas równe z powiedzeniem, że Polska czy Słowacja to część ruskiego miru), a jej relacje z Izraelem są poprawne (oba państwa mają ambasady w drugim państwie - rzecz nie do pomyślenia dla jakiegokolwiek innego bliskiego geograficznie Izraelowi państwa muzułmańskiego, a lotnisko w Stambule to jeden z większych hubów przesiadkowych dla podróżujących samolotem obywateli Izraela, bo żaden inny kraj w pobliżu Izraela nie pozwala u siebie lądować samolotom wylatującym z tego kraju)

   @azen2: fakt, z arabami przesadziłem ale miałem raczej muzułmańskie klimaty które z definicji z żydami się nie kochają delikatnie mówiąc. Co do poprawności relacji to ja się nie zgadzam, to że nie napierdzielają w siebie rakietami regularnie to nie znaczy ze mozna to nazwać poprawnością relacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov dyktatorzy na całym świecie mają sporo cech wspólnych. Ktoś to chyba nawet kiedyś badał ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kemekan:

   Ukraina uchwalila dekret ze bedzie odbijac od ruskich Krym 24 Marca 2021. Bez uzgodnienia akcji z USA by tego nie zrobili. Rowniez bez pomocy NATO sami Krymu nie odbija. Tresc dekretu ponizej:

   In accordance with Article 107 of the Constitution of Ukraine, I decree:
   1. To put into effect the decision of the National Security and Defense Council of Ukraine of March 11, 2021 “On the Strategy of deoccupation and reintegration of the temporarily occupied territory of the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol” (attached).
   2. To approve the Strategy of deoccupation and reintegration of the temporarily occupied territory of the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol (attached).
   3. Control over the implementation of the decision of the National Security and Defense Council of Ukraine, enacted by this Decree, shall be vested in the Secretary of the National Security and Defense Council of Ukraine.
   4. This Decree shall enter into force on the day of its publication.

   President of Ukraine V.ZELENSKY
   March 24, 2021
   https://www.president.gov.ua/documents/1172021-37533

  •  

   pokaż komentarz

   @morghul: duży tak, silny militarnie siłą NATO- to jak Morawiecki, silny tym, kto za nim stoi czyli Kaczyńskim. Za Turcją i tolerancją dla ich wybryków (zakup rakiet od Rosji) stoi ich położenie i wbrew pozorom, wykonywanie poleceń z Waszyngtonu (a polecenia są różne: od bądź uległy do bądź aktywny w stosunku do tego, czy tamtego). Nic się nie dzieje bez powodu a Turcja bez NATO na więcej problemów niż NATO bez Turcji. Chociaż to i tak złapał Polak Tatarzyna a Tatarzynza łeb trzyma...

  •  

   pokaż komentarz

   przyznam że jestem w szoku (ʘ‿ʘ) gość już się w tańcu nie pierdzieli z jednej strony ciśnie ruskich w Syrii z drugiej na Ukrainie a z trzeciej jeździ po Izraelu jak po łysej kobyle a to wszystko jest okraszone wisienką w postaci totalnej wyjebki na to czego chce USA. Albo jest z niego genialny strateg albo szaleniec.

   @Afrobiker: trzyma za morde UE (Niemcy), USA mu nie zagraża, bo Turcja ma druga armię na świecie, a Rosja... no cóż, biedna i niepotrzebna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ja czekam aż wejdą w sojusz z chinolami jak to ostatnio zrobił Iran wtedy będzie się działo ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Afrobiker: dwaj nasi przyjaciele? Może zrobią rozbiór ruskich

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: można sobie założyć 25% margines skuteczności. To wystarczy.

  •  

   pokaż komentarz

   a z trzeciej jeździ po Izraelu jak po łysej kobyle

   @Afrobiker: tylko w wypowiedziach a nie w działaniach. A Izrael też wspolpracuje wojskowo z Ukrainą między innymi przy dronach, ktore zostaly użyte w Karabachu przeciwko wojskom Armenii na czym najwiecej skorzystała Rosja wiec nie łudź się że w tych sojuszach cokolwiek jest oczywiste i proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kemekan podnosi stawke zeby w razie robienia interesow z ruskimi mial z czego schodzic :-) tak samo bylo kiedy zestrzelili mysliwiec. Jednego dnia sie bluzgali z putinem a za tydzien juz byli najlepsiejsi kumplowie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin- mylisz współpracę z biznesem (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2:

   mają ambasady w drugim państwie - rzecz nie do pomyślenia dla jakiegokolwiek innego bliskiego geograficznie Izraelowi państwa muzułmańskiego,

   źródło: IMG_20210412_223624.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker:

   genialny strateg

   źródło: IMG_20210412_223913.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @morghul: Wszystko ladnie napisane ale wiesz ze Turcy to nie arabowie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: śmieszne jest to, że ktoś jest w szoku, iż kraj o ambicjach mocarstwowych próbuje twardo i bezczelnie realizować swoje interesy... choć może to nie jest tak śmieszne... a raczej tragiczne, że żyjesz w kraju który nauczył Cię i przyzwyczaił do bycia zszokowanym, iż można wogóle dbać o własne interesy bez względu na innych i stawiać je na i pierwszym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Han_zajscia mój szok wynika z metod stosowanych w polityce zagranicznej a nie z samego faktu jej prowadzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: to są całkiem normalne metody. To, że polscy hmmm... "wybrańcy" (gdyż nazywanie ich mianem polityków czy rządzących jest przesadą) nie są zdolni wogóle do takiego myślenia, nie mówiąc już o działaniach - to tylko świadczy o naszych "wybrańcach". Choć w sumie to potrafią oni być bezczelni i zdecydowani - kiedy dbają o swój interes względem państwa i narodu im podlegającego

  •  

   pokaż komentarz

   @Han_zajscia to są bardzo oryginalne i ryzykowne metody a nie normalne bo gdyby każdy kraj się zachowywał tak jak Turcy to świat wyglądał by całkiem inaczej. A nasi prowadzą politykę klękania i robienia laski komu się da i ta metoda polityki zagranicznej to już jest jak najbardziej normalna i typowa dla Polski ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @azen2:
   Nie wspomniałeś o tym, że Turcji trochę niezręcznie mówić o samostanowieniu narodów mając Kurdów
   No i oczywiście Turcja przecież od lat pośrednio walczy z Rosją w Górskim Karabachu
   Niemniej cały manewr może być obliczony głownie na poprawę stosunków z USA

 •  

  pokaż komentarz

  W interesie Turcji jest aby siły rosyjskie w basenie morza czarnego nie wzrosły stąd wsparcie dla Ukrainy. Stanowisko jak najbardziej zrozumiałe z tureckiego punktu widzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   W interesie Turcji jest aby siły rosyjskie w basenie morza czarnego nie wzrosły stąd wsparcie dla Ukrainy. Stanowisko jak najbardziej zrozumiałe z tureckiego punktu widzenia.

   @kam966: Tak działa geopolityka. Krym to wielki, stacjonarny lotniskowiec, z którego można kontrolować większość akwenu Morza Czarnego.

  •  

   pokaż komentarz

   W interesie Turcji jest aby siły rosyjskie w basenie morza czarnego nie wzrosły stąd wsparcie dla Ukrainy. Stanowisko jak najbardziej zrozumiałe z tureckiego punktu widzenia.

   @kam966: Tak działa geopolityka. Krym to wielki, stacjonarny lotniskowiec, z którego można kontrolować większość akwenu Morza Czarnego.

   @skitarii: Równie dobrze Turcja można uznać Krym za rosyjski w ramach ustępstw na Kaukazie¯\_(ツ)_/¯ Dla nich wymarzona akcja, inni się leją a oni się poparciem dzielą to temu a to temu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Nie. Rosja od wieków dąży do odbicia Konstantynopola i wolnej drogi morskiej na ocean bez lodu. Turcję od wieków ratują europejskie mocarstwa, teraz usa. Ale ameryka słabnie. Dla Turcji jedyna szansa to głowice nuklearne, maja teraz amerykańskie, ale sojusze się zmienia. Można ich przehandlować za ropę czy tam gaz.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: Morze bałtyckie właśnie cały czas skute lodem ... a Władywostok leży nad jeziorem

  •  

   pokaż komentarz

   @eternos15: Drugi rajd jak Cuszima? Rosja 300 lat napierała na step i kaukaz by nie mieć spłachetka na Bałtykiem. I kulturowo trzeci Rzym odbija Drugi. A może potem Pierwszy. Czapka Monomacha, panslawizm... Carowie byli protektorami Jerozolimy. Turcja z imperium została kadłubowym państwem narodowym. Militarnie Rosja/zsrr/federacja są w stanie podbić Turcję i zająć cieśniny. Ale dla równowagi blokuja ja mocarstwa. Dla Rosji to lepszy kierunek jak Łotwa czy Finlandia. Ukraina i potemwyzwalanie prawosławnych, po to Putin do cerkwi chadza...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie. Rosja od wieków dąży do odbicia Konstantynopola i wolnej drogi morskiej na ocean bez lodu.

   @wuadek: teraz mają szansę na drogę północną, a droga do Konstantynopola wiedzie przez Bałkany, Rumunia jest w NATO¯\_(ツ)_/¯

   Ale ameryka słabnie.

   @wuadek: Rosja też jest cieniem własnej potęgi¯\_(ツ)_/¯

   Dla Turcji jedyna szansa to głowice nuklearne, maja teraz amerykańskie, ale sojusze się zmienia. Można ich przehandlować za ropę czy tam gaz.

   @wuadek: Turcy jeszcze takich ambicji nie pokazują, fikają w Syrii, na Kaukazie (wspieranie Azerów przeciwko Ormianom), teraz wspierają Ukrainę politycznie, ciągłe zatargi z Grecją mają, z Izraelem mają nawet napięte stosunki. Próbują dodatkowo sił w Azji Środkowej, panturkizm wymyślili na te potrzeby( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   I kulturowo trzeci Rzym odbija Drugi. A może potem Pierwszy. Czapka Monomacha, panslawizm... Carowie byli protektorami Jerozolimy.

   @wuadek: fajne porównanie, my kiedyś też byliśmy w Moskwie na przykład¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Najbardziej przej%$@ne ma Ukraina, bo wcale nie chodzi o nią, a o potyczki między mocarstwami.
  Jak do tego dojdzie, to w ruinie będzie Ukraina, a nie Rosja czy kraje zachodnie.
  Całe szczęście, że jesteśmy w UE czy NATO, bo gdyby nie to, to Polska, a nie Ukraina byłaby terenem takiego sporu, a Putin zaatakowałby Podlasie, twierdząc, że chroni mniejszość Rosyjską.

 •  

  pokaż komentarz

  Dyktatorek doskonale wie, że umocnienie pozycji Rosji nic mu szczególnego nie przyniesie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ukraina w NATO to kłopoty dla Rosjan w Naddniestrzu. To taka zapomniana przez świat pseudo-republika leżąca między Mołdawią, a Ukrainą, gdzie ruska mafia zarabia na tamtejszej ropie. Rumunia jest w NATO więc nagle Ruscy byliby osaczeni. To jest też jeden z powodów dlaczego zajęli Krym - stamtąd prosta droga do Odessy, a z niej do Naddniestrza. Do tego będąc w NATO Ukraina osaczałaby Białoruś od południa i rozszerzyła potencjalny front natowsko-rosyjski. To zaś oznacza przerzucenie większej ilości wojsk ze wschodu co oczywiście ucieszyłoby ChRL i Japonię.

  •  

   pokaż komentarz

   Ukraina w NATO to kłopoty dla Rosjan

   @Wronski444: ...starają się je zatem rozwiązać w jedyny sposób, jaki potrafią: za pomocą czołgów. Im nie przyjdzie przecież do głowy coś takiego, jak poszanowanie cudzych granic lub respektowanie decyzji podjętej demokratycznie przez sąsiedni naród. Kusić potrafią jedynie tanimi surowcami i tym, że jeśli będziesz grzeczny to być może cię nie napadną.

   Bandycki kraj z bandyckimi obyczajami, gdzie traktaty międzynarodowe z podpisami i pieczęciami najwyższych władz państwowych ważą tyle, co zdechły karaluch. Oby kiedyś udało się wreszcie wyciąć ten ropiejący wrzód na dupie świata, który mógł być perłą ludzkości, a stał się zakałą.

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Generalnie to geopolityka wymusza ich ekspansję. Wokół jest wiele słabych państw. Ale faktycznie mogliby iść drogą chińską i utrzymywać wpływy bez działań zbrojnych. Ale co innego im zostało? Dzisiejsza Rosja to cień dawnego ZSRS. Upadłe imperium, które może już tylko trollować, hakować i uprawiać hybrydowe wojny bez nadziei na lepszą przyszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   Generalnie to geopolityka wymusza ich ekspansję. Wokół jest wiele słabych państw.

   @Wronski444: Cywilizowane kraje mają dla słabszych sąsiadów ofertę gospodarczą, kulturalną i technologiczną, z której obie strony czerpią korzyści. Rosja potrafi sąsiadom zaoferować wyłącznie swoje czołgi i but na mordzie. Bo przecież model społeczny z korupcją, HIV-em, alkoholizmem i brakiem autostrad czy toalet w domostwach nie zaimponuje dzisiaj nikomu, nawet w biednej Afryce. Gdzie notabene na terenach pustynnych mają obecnie większe zbiory z hektara, niż Rosjanie u siebie. To nie żart.

   Ale co innego im zostało? Dzisiejsza Rosja to cień dawnego ZSRS. Upadłe imperium

   @Wronski444: Stali się cieniem na własne życzenie. Kraj z takim potencjałem, technologią, zasięgiem geograficznym, nauką itp. został zniszczony, a szanse zmarnowane, bo zamiast się rozwijać i pracować, woleli napadać na innych i chlać wódkę. Dla nich szczyt ambicji, to jak inni się ich boją i ich nienawidzą.