Programowanie PLC w języku LAD Tutorial: Off i On Delay

Trochę zmieniłem podejście od ostatniego tutoriala i postanowiłem pokazywać zastosowania niż omawiać same funkcje bloków. Myślę że taka forma każdemu odpowiada. Jeśli macie jakieś pytania co do odcinka to piszcie w komentarzach.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam takie pytanie może mądre może głupie nie wiem ( ͡º ͜ʖ͡º)

  Miałem na podyplomówce bardzo pobieżne spotkanie z PLC i nie mogłem pojąć jaki jest sens bawienia się w rysowanie drabinek jak można mieć normalny kod w STL - z komentarzami, wersjonowaniem itp.?

  Wykładowca nie umiał odpowiedzieć inaczej niż "bo tak się robi" i "mało kto pisze w STL".

  •  

   pokaż komentarz

   @hitherto: LAD bardziej przypomina obwody elektryczne, a automatyków różni to, że jednym bliżej do elektroniki, a innym do programowania przy czym łączy ich to, że są do dupy w obu tych kwestiach. XD

   pokaż spoiler Wiem po sobie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @hitherto: Każdy pisze w czym mu jest wygodnie, takie jest moje zdanie. Jednak jeśli chodzi o języki graficzne to są one po to by wprowadzić w pewnym stopniu jakieś uproszczenie. Nie każdy np. nadaje się do pisania w STL, ale lepiej mu pójdzie programowanie w LAD np.

  •  

   pokaż komentarz

   @hitherto: @Mechatronikadlawszystkich: sie koledze chyba pomyliło z SCL, STL jest nieczytelny, nawet po czasie trzeba sie zastanawiać "co miałem na myśli". Nie raz debugowałem po kimś kod, długo schodzi.SCL jest ok. Co do LAD czasami łatwiej i szybciej coś naklikac ;-) np. pokaż mi wbudowaną obsługę zobcza w SCL, SCL = operacje na tablicach i danych, generowanie DB, sql itp. LAD = proste stany maszyn, GRAPH = sterowanie mistrz (debug dla dużych systemów)

  •  

   pokaż komentarz

   @hitherto: każdy z tych LAD, FBD, STL, SCL jest niby zoptymalizowany pod konkretne zadania. W jednym łatwiej narysować prostą logikę typu gdy A i B to włącz C. W innym łatwiej zaprogramować "state machine". SCL miał w służyć do prowadzenia obliczeń (typu a:= b*b+sqrt(c))
   Jak dla mnie wszystkie te "języki" są straszliwie przestarzałe. Ich używanie w porównaniu do normalnych języków programowania to czysty masochizm. Oczywiście rozumiem, że to koszt kompatybilności wstecznej sięgającej dziesięcioleci.
   Ja używam SCL do wszystkiego. Dzięki temu mogę mieć kontrolę wersji kodu w gicie. Mogę zdalnie przesłać komuś i to nawet SMSem kawełek kodu do poprawienia. Ciarki mnie przechodzą na myśl o wyjaśnianiu przez telefon jak połączyć kreską jakieś 2 prostokąty. A porównywanie wersji kodu przed i po zmianie w wersji graficznej to jak zabawa w "znajdź 10 różnic".