Wiarygodność AMA została potwierdzona

AMA: Gdzie i jak latać dronem bez licencji, kursów i egzaminów?

AMA: Gdzie i jak latać dronem bez licencji, kursów i egzaminów?

Masz drona o masie poniżej 250g np. DJI Mini 2, ale nie wiesz, czy i gdzie możesz nim wystartować? Od jakiego wieku? Czy musisz przechodzić szkolenie? Czy musisz go zarejestrować? Jak daleko i wysoko możesz latać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Gargamel: wpadł zakop i pytanie ;) Ciekawa konfiguracja. Odpowiadając, ok 700 zł z każdego kursu VLOS i około 1400 zł z kursu BVLOS, ale trzeba odjąć koszty uzyskania przychodu, podatki, amortyzację sprzętu, utrzymanie lądowiska, wypłata dla instruktora itp. więc te zyski się rozmywają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziarnodlakur: Ceny lecą na łeb na szyję przez ostatnie 2 lata, większość marudzi, że za kursy trzeba płacić, ale po to jest to AMA, żeby wam uzmysłowić, że wcale nie musicie robić żadnych płatnych kursów i egzaminów. A to że jak chcesz polatać cięższym dronem bliżej ludzi lub w mieście i nad ludźmi to już trzeba podnieść uprawnienia i zrobić dodatkowe kursy to łatwo porównać do tego że mam kartę rowerową (haha), prawko na motocykl albo nawet prawko kat. B, to czemu nie mogę jeździć ciężarówką? albo autem dostawczym z przyczepą...

 •  

  pokaż komentarz

  @IRONSKY_UAVTechnology ok, kupilem w media markt dji mini 2, odpaliłem, zarejestrowałem w aplikacji dji i co jakis czas wychodzę przed blok i latam. Nie robiłem żadnego kursu, egzaminu, itd, nie mam kamizelki drone operator, po prostu wychodzę, startuję, robię fotki, filmiki, ląduję, składam drona i tyle. Rozumiem, że to nie jest obecnie legalne? Czy moglibyscie mi podeslac link gdzie mam kliknąć i zarejestrowac drona/zrobic jakis test? kiedys chcialem to ogarnąć, ale na stronie byly rozne klasy, rodzaje itd, i się zniechęciłem, bylo to zbyt malo czytelne, a wg mnie powinno wygladac tak: masz dji mini 2? kliknij tu. Masz mavic pro? kliknij tu. i tak dalej. Czegos takiego bardzo mi brakuje w polskim internecie, moze Wy byscie się pokusili o taką rozpiskę krok po kroku - wg mnie jak ktos lata w PL dronem to to jest glownie marka dji, a tam tych modeli dronów nie ma aż tak przesadnie dużo do opisania. Z góry dzięki!

  •  

   pokaż komentarz

   @daaw: @PeaceUN: Staram się powoli pisać właśnie takie artykuły stricte pod konkretne drony, kolejny będzie o przedziale do 500g, czyli też podkategoria A1, ale tutaj łapać się będą tylko Mavic Air 1 i Spark, oraz inne o masie <500g. Odpowiadając na pytanie: Taki lot był nielegalny. Legalne będzie dopiero jak zrobisz to o czym piszę w artykule czyli musisz zrobić rejestrację pilota i operatora. Kursu A1/A2 nie musisz przechodzić latając DJI Mini 1 lub 2 (ale zalecamy, warto wiedzieć conieco, a kurs zajmie ci z 40 minut?). Całe info, darmowy kurs + darmowa rejestracja znajdziesz na stronie drony.ulc.gov.pl. Poza tym nie musisz mieć żadnej kamizelki. Twoje jedyne obowiązki latając miniaczem to
   (1) Jednorazowo zarejestrować się BEZPŁATNIE na stronie drony.ulc.gov.pl
   (2) Przed każdym lotem robić chceck-in w DARMOWEJ aplikacji DroneRadar i zapoznać się z ewentualnymi obostrzeniami w przestrzeni powietrznej i strefami geograficznymi.
   (3) Zawsze latać w zasięgu swojego wzroku.
   (4) Zachować zdrowy rozsądek w lotach, czyli przykładowo: nie płoszyć zwierząt, zachować szczególną ostrożność i obserwować niebo, aby nie doszło do kolizji z innym użytkownikiem przestrzeni powietrznej lub przeszkodą terenową typu drzewo, linie wysokiego napięcia, nie latać nad zgromadzeniami ludzi (np. koncerty).

  •  

   pokaż komentarz

   @daaw: Ojtam ojtam, widzę że już jakiś pierwszy lepszy dronohejter się znalazł bo na każdej wypowiedzi mam już po minusie :) Mi nie o plusy i minusy chodzi, bo o tym rymował Magik #pdk ale o to żeby rozwiać spore wątpliwości, które nadal są wśród was, bo często odpowiadamy wam na pw i czasami coś tam na mirko. Zwróć uwagę, że nowe prawo droNOWE obowiązuje już cały pierwszy kwartał 2021, a nadal są problemy ze zrozumieniem. Idzie wiosna, zaraz majówka, niejeden z was weźmie drona ze sobą - chodzi o to żeby sobie problemów zbędnych nie narobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @fobofob: Jak Ci aplikacja się zawiesi to korzystasz po prostu ze starej formy kontaktu telefonicznego do służb ruchu lotniczego. Jeśli nie skontaktujesz się i nie zaznaczysz - latasz niezgodnie z prawem.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: Jest obowiązkowy od momentu zapisu w tarczy "antykryzysowej"

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: Tylko te które drony które wg dyrektywy unijnej uznawane są za zabawki https://ironsky.pl/czy-moj-dron-zalicza-sie-do-zabawek/ - nie ma czekina - ponadto tutaj info że BSP muszą robić czekin https://www.pansa.pl/uas_open/

 •  

  pokaż komentarz

  @IRONSKY_UAVTechnology: Standardowo jak taksówkarze niedługo będziecie pewnie dokładać do biznesu :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie jest najciekawsze miejsce, w którym lataliście dronem?

 •  

  pokaż komentarz

  Latacie nocą? Widzicie wtedy coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)