Komórki płodów i szczepionki - o co tu właściwie chodzi?

Kasia Gandor prostym językiem wyjaśnia Episkopat. Polecam obejrzeć. ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  A ja Kasię zawsze wykopię. Bardzo ją lubię i cenię.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: Zrzut ekranu 2021-04-19 o 09.49.47.png

 •  

  pokaż komentarz

  świetna sprawa! jesteś se takim płodem spisanym na straty, a tu cyk i współczesna medycyna daje ci możliwość ratowania żyć. dużo więcej to warte niż moje pożal się boże życie narodzone

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli ktoś przypadkiem przegapił aferę, to w ostatnim Tygodniku daliśmy streszczenie:

  Polscy biskupi stawiają życie i zdrowie Polaków niżej od płodów abortowanych kilkadziesiąt lat temu. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski wydał stanowisko przeciw szczepionkom AstraZeneca i J&J. Ze względu na użycie w procesie produkcyjnym linii komórkowych z abortowanych płodów polscy katolicy mogą je stosować tylko wtedy, gdy nie mają żadnego wyboru i zostaną wprost do tego zmuszeni, na przykład przez przepisy albo pracodawcę. Zaleca im się równocześnie manifestowanie sprzeciwu wobec tego rodzaju szczepionek na każdym kroku. Stanowisko sugeruje też możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych szczepień. Jaki to wszystko będzie miało wpływ na proces wyszczepienia polskiej populacji? Nie wiemy, ale niestety się domyślamy. Absolutyzm moralny zabija. Warto pamiętać, że stosowane linie komórkowe (np. HEK 293) są skutkiem ubocznym aborcji, które odbyły się z przyczyn niezależnych w latach 70. i 80. Od tego czasu są namnażane i mogą być namnażane w nieskończoność. Nie występują też w samej szczepionce. [Konferencja Episkopatu Polski]

  Ale to nie koniec historii, Terlikowski ciekawie opisał meltdown komunikacyjny polskiego Kościoła w tej sprawie:

  źródło: meltdown.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon To żadna afera nie jest, zarówno KNW jak i KEP dopuszcza wszystkie szczepionki ze względu na wyższe dobro. Jeśli pojawi się wybór szczepionki to każdy przy wyborze będzie się kierował jakimiś kryteriami jak nie naukowymi to naukowymi i moralnymi lub moralnymi. Nie ma totalnie nic w tym złego.
   Czekam aż zrobi ktoś aferę z weganami, którzy dążą do wyeliminowania z życia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego - nie tylko żywności, ale także ubrań, leków i kosmetyków ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: ten tygodnik neuripa, jakieś grupki, etos drużyn i obozików... żenada 100%

   Nazwijcie to po prostu Tygodnik Rozumu na przykłaf - bo neuropa się kojarzy z trollami zwołującymi się na discordzie (podobnie jak 4konserwy xD)

  •  

   pokaż komentarz

   Polscy biskupi stawiają życie i zdrowie Polaków niżej od płodów abortowanych kilkadziesiąt lat temu

   @eoneon: Neuropki dopowiadają sobie rzeczy xD

   Jaki to wszystko będzie miało wpływ na proces wyszczepienia polskiej populacji? Nie wiemy, ale niestety się domyślamy

   Jeżeli wierzący będą postępować zgodnie z zaleceniami episkopatu to żaden

  •  

   pokaż komentarz

   To żadna afera nie jest, zarówno KNW jak i KEP dopuszcza wszystkie szczepionki ze względu na wyższe dobro

   @Fako: Chyba nie czytałeś tego oświadczenia. Zacytuję Ci parę fragmentów:

   Zgodnie z przedstawionymi w poprzednim dokumencie zasadami katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych.

   (...) Trzeba bowiem pamiętać, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej.

   (...) Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję (na przykład pisząc listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących tę szczepionkę, czy też do przełożonych).

   Czyli:
   - katolicy zasadniczo nie powinni się godzić na Astrę i J&J, co jest fatalne, bo one z innych powodów i tak mają złą prasę i kolejne osoby są do nich zniechęcane
   - można się zaszczepić tylko kiedy ktoś (np. pracodawca) wymaga tego wprost, "cywile" tu nie są nijak ujęci
   - trzeba protestować przeciw szczepionce - woda na młyn antyszczepów

  •  

   pokaż komentarz

   Nazwijcie to po prostu Tygodnik Rozumu na przykłaf - bo neuropa się kojarzy z trollami zwołującymi się na discordzie

   @In_thrust_we_trust: Komu się kojarzy temu się kojarzy, na FB mamy na przykład 17k ludzi, z których sporo pewnie nie słyszało nawet o Wykopie i tutejszych wojenkach:

   https://www.facebook.com/neuropa

   Jeżeli wierzący będą postępować zgodnie z zaleceniami episkopatu to żaden

   @Dodwizo: Wypisałem wyżej jak stosowanie się do zaleceń Episkopatu z tego dokumentu może spowolnić proces szczepień. Dalsze obrzydzanie Astry i J&J to opóźnianie całej akcji szczepień i przedłużanie lockdownu oraz niepotrzebne nadmiarowe ofiary. Mamy za mało szczepionek, żeby wybrydzać, trzeba się szczypić tym co jest a nie kręcić nosem z powodu nagle odkrytego po kilku miesiącach szczepień absolutyzmu moralnego.

  •  

   pokaż komentarz

   neuropa się kojarzy z trollami zwołującymi się na discordzie

   @In_thrust_we_trust: Jeżeli przebywasz w środowisku, gdzie tak się kojarzy, to polecam zmienić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Spytanie się czy jest Pfitzer lub Moderna tak bardzo spowolni szczepienia? Bo przecież jasno napisali, że jak nie ma to J&J czu Astrazeneca jest usprawiedliwiona i można brać

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon Czyli dopominanie się o możliwość wyboru jest dla Ciebie czymś złym? To już chyba zamordyzm.

   można się zaszczepić tylko kiedy ktoś (np. pracodawca) wymaga tego wprost, "cywile" tu nie są nijak ujęci

   Łosie, jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, kuny, jenoty, wilki i rysie.
   Z ptaków: kuropatwy, bażanty, dzikie kaczki, gęsi, łyski, bekasy i cietrzewie.

   Wybór, nawet szczepionki obowiązkowe dla dzieci możesz sobie wybrać.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo przecież jasno napisali, że jak nie ma to J&J czu Astrazeneca jest usprawiedliwiona i można brać

   @Dodwizo: Tylko jeśli cię naciska pracodawca. A kogo zmusza pracodawca? Służbę zdrowia, może jeszcze szkolnictwo. To jest może milion-dwa ludzi. Reszta się nie łapie, bo wyraźnie jest napisane, że dana osoba musi być wprost zobligowana.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Jak w przychodni powiedzą, że nie ma innych to też podchodzi pod brak wyboru IMO

  •  

   pokaż komentarz

   Jak w przychodni powiedzą, że nie ma innych to też podchodzi pod brak wyboru IMO

   @Dodwizo: Jeszcze raz zacytuję jak to widzi ten nieszczęsny dokument i widzi to inaczej:

   (...) Trzeba bowiem pamiętać, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej.

   Tego o czym piszesz tam nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Dyskutowanie z ludźmi, którzy za nic mają życie i zdrowie Polaków. Not even once ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Fako: ta przecież to naturalne bo episkopat jest uprawniony że względu na swój stan wielce oświecony żeby się wypowiadać na tematy medyczne

  •  

   pokaż komentarz

   @Fako: Nie zauważyłeś, że wszystkie szczepionki w swoim procesie powstania używały płodowych linii komórkowych?

   Nie ma moralniejszych szczepionek, a także wielu moralniejszych leków czy działań medycznych jeżeli tak głupio jak episkopat definiujesz moralność.

   Niemoralne bo kiedyś pobrano komórki od jednego płodu, któremu nie pozwolono stać się człowiekiem? I to z zupełnie innych powodów. Nikt nie przerwał ciąży po to, żeby mieć komórki płodowe.

   To tak jakby twierdzić, że Polska jest niemoralna bo gdzieś kiedyś w imię jej niepodległości zabito niewinnego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @TakieTu Nie medyczne a moralne.

   @scotty79 Nie wszystkie.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: @Dodwizo: @TakieTu:

   Dyskutujecie nad nieaktualnym staniem.

   "Komunikat" okazał się inicjatywą przewodniczącego oraz jednego z członków komisji.
   Dwaj inni członkowie komisji nie wiedzieli o jego powstaniu i zgłosili votum separatum.
   Ostatecznie przewodniczący komisji wydał dementi (spójnik "i" zastąpił "lub").

   Bp Wróbel wskazuje jednocześnie, że w sytuacji, gdy nie ma takiego wyboru lub gdy wybór wiązałby się z trudnością lub z odroczeniem szczepienia, można bez żadnych moralnych skrupułów zaszczepić się tą szczepionką, która jest w danym momencie dostępna lub przeznaczona dla danej grupy zawodowej. Nikt nie musi też szukać szczepionki wolnej bez zastrzeżeń, jeżeli już wcześniej zaszczepił się AstrąZeneca lub Johnson&Johnson.

   Winę za sianie zamętu przerzucił natomiast na adresatów "komunikatu".

   Odnoszę wrażenie, że wiele osób wypowiadających się na ten temat nie przeczytało uważnie dokumentu. Opierają się na omówieniach prasowych, na samych depeszach lub wręcz na samych sensacyjnie sformułowanych tytułach medialnych, co powoduje niezrozumienie i fałszywy odbiór całości – dodał, zachęcając do uważnej lektury zarówno stanowiska przewodniczącego zespołu KEP jak i noty Kongregacji Nauki Wiary.

  •  

   pokaż komentarz

   Dyskutujecie nad nieaktualnym staniem.

   @mecenasie: Stanowisko skopiowałem ze strony Episkopatu dzisiaj rano. Disclaimera tam nie było i dalej nie ma, wciąż jest "i", a nie "lub".

   Odnoszę wrażenie, że wiele osób wypowiadających się na ten temat nie przeczytało uważnie dokumentu. Opierają się na omówieniach prasowych, na samych depeszach lub wręcz na samych sensacyjnie sformułowanych tytułach medialnych, co powoduje niezrozumienie i fałszywy odbiór całości – dodał, zachęcając do uważnej lektury zarówno stanowiska przewodniczącego zespołu KEP jak i noty Kongregacji Nauki Wiary.

   @mecenasie: To ciekawe, bo mam wrażenie omówienia prasowe łagodziły raczej to, co oni tam napisali. Dopiero niezapośredniczone wejrzenie w tekst pokazuje jak radykalne to stanowisko.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiem, że zabrzmię jak ostatni boomer, ale przeokrutnie mnie drażni sformułowanie wyjaśnianie kogoś. Być może dlatego, że to patostreamerzy je spopularyzowali.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna