Szef UEFA potwierdza: Zawodnicy występujący w Superlidze nie będą mogli...

Szef UEFA potwierdza: Zawodnicy występujący w Superlidze nie będą mogli...

Ban na piłkarzy z Superligi!!!

 •  

  pokaż komentarz

  Co więcej - europejska federacja rozważa wykluczenie ze swoich rozgrywek wszystkich piłkarzy, którzy będą grać w Superlidze. Ten scenariusz potwierdził Aleksander Ceferin, prezes UEFA, podczas konferencji prasowej.

  - Zawodnicy występujący w Superlidze nie będą mogli grać na mundialu i mistrzostwach Europy. Nie dostaną zgody na grę w drużynach narodowych - oznajmił działacz.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Jak dla mnie tam gdzie jest monopol tam nie jest dobrze. W boksie czy MMA jest kupa różnych federacji, każda działa na swoich warunkach i zawodnicy startują w wielu z nich, w piłce nożnej też by to nie zaszkodziło, tym bardziej, że fifa i uefa trzymają zyski dla siebie. Dlaczego w eliminacjach do ich najważniejszego turnieju nie ma systemu var ani goal line? Nie stać ich na to? Wolne żarty... Co prawda aktualnie zaproponowana forma superligi pozostawia wiele do życzenia ale przykro by mi nie było gdyby później dołączyło sporo nowych klubów i mielibyśmy całkiem nową ligę bez tych samych starych dziadków na stołkach, może byłoby to lepsze.

   Jest w ogóle gdzieś w regulaminie punkt, że kluby nie mogą brać udziału w innych rozrywkach niż tych należących do uefa? Argument wygląda jak wzięty z czapy byleby zagrozić, kluby nie są własnością organizacji, większość klubów założycielskich jest ponad dwa razy starsze niż uefa.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: 12 silnych klubów, około 120 najlepszych piłkarzy dostanie bana na grę w ME, sponsorzy i TV będą szybciej sp%$!?!?ać niż Macierewicz ze Smoleńska.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: Ale w boksie masz taki monopol przecież, zawodowi bokserzy nie mogą występować na igrzyskach i mś.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Superliga to czysta kasa. Nie będą musieli się męczyć w reprezentacji i grać głównie o honor.

  •  

   pokaż komentarz

   @rakiwo igrzyska są dla pięściarzy nie zawodowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @GieErU: 120? takie kluby to każdy spokojnie 24 zawodników + setki w szkółkach xD UEFA takim zapisem sama prosi się o marginalizację bo zaraz Federacje Narodowe zaczną się buntować ;) przecież reprezentacja Anglii czy Hiszpanii praktycznie przestałaby istnieć :P UEFA strzela do Superligi pistoletem gazowym ... stojąc pod wiatr

  •  

   pokaż komentarz

   Co więcej - europejska federacja rozważa wykluczenie ze swoich rozgrywek wszystkich piłkarzy, którzy będą grać w Superlidze. Ten scenariusz potwierdził Aleksander Ceferin, prezes UEFA, podczas konferencji prasowej.

   - Zawodnicy występujący w Superlidze nie będą mogli grać na mundialu i mistrzostwach Europy. Nie dostaną zgody na grę w drużynach narodowych - oznajmił działacz.

   @sidhe: to jest już trzymanie się brzytwy przez tonącego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: Co takiego dobrego jest w tej mnogości federacji w boksie? Że spotkanie dwóch mistrzów i zorganizowanie ciekawych walk jest dość trudne do zorganizowania? Że część walk nie odbyła się wtedy kiedy powinna?

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: zyski trzymają - oto wieka tajemnica FIFA

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Wystarczy że dorzucą wywalenie ich z grania o mistrzostwo danego kraju + ban na zawodników i duża część zawodników zacznie z klubów uciekać.

   @GieErU: Przecież to zupełnie inna grupa odbiorców, do tego piłkarze tracą gigantyczne lokalne reklamowe rynki zbytu, a także zapewne szacunek i najbardziej prestiżowe sportowe wyzwanie, już widzę jak przebierają nóżkami żeby grać w superlidze.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe już widzę tą oglądalność jak nie będzie największych piłkarzy. A Fifa wywali lachę na Uefe bo sobie nie pozwoli na to żeby MŚ były bez topowych zawodników.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: 30 lat temu szachowy mistrz swiata, Kasparov, odlaczyl sie od FIDE (szachowej federacji) i powolal wlasna. W rezultacie nastapil upadek prestizu tytulu mistrza swiata, bo skoro jest dwoch mistrzow swiata to tak naprawde nie wiadomo kto jest najlepszy. Sytuacja stala sie kompletnie nieczytelna i szachy na tym tylko stracily. Obawiam sie, ze z pilka nozna moze byc podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale wciąż lepsze niż monopol. I tak jak federacje boksu w jakimś stopniu mogą się dogadać, tak uefa powinna się dogadać zamiast grozić.

   Wg mnie powinni między innymi wypracować razem harmonogram spotkań, oraz co najważniejsze oddzielić pieniądze zdobyte w superlidze od reszty. Np nie można by było za ich pomocą kupować zawodników lub zawodnicy kupieni za te pieniądze nie mogliby grać w ligach uefa. Chcą wykorzystać kasę na nowe stadiony, lepszy zespół medyczny, zawodników do gry tylko w superlidze? Dla mnie w porządku.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Florentino Pérez (prezes Realu) napisał, że jeśli FIFA nie pozwoli wystąpić w mundialu zawodnikom uczestniczącym w Superlidze, to oni zrobią swoje Mistrzostwa Świata. FIFA i UEFA mogą się cmoknąć w pompkę, bo ich LM z Evertonem, Lazio, Villarrealem, Rangersami plus PSG, Bayernem i BVB będą oglądać chyba tylko fani tych drużyn. Zresztą przewiduję, że Bawarczycy i Dortmund niedługo też dołączą do Superligi tylko jak to Niemcy póki co oceniają sytuację.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky:
   Przecież po podziale na federacje jakość walk bokserskich dramatycznie spadła, tutaj akurat sytuacja zmieniła się na dużo gorszą. Ot choćby kretyńskie obowiązkowe obrony zamiast poważnych walk, masz mistrzów przypadku (Martin), masz dogadanie się z federacją na obowiązkowe obrony z bumami (Wilder) + masz wyznaczanie sędziów którzy wypaczają wynik (Adalaide Byrd), czy walki mistrzowskie na pastwisku w Kongo sankcjonowane przez federacje. Co w tym dobrego? Akurat to bardzo psuje boks.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie dostaną zgody na grę w drużynach narodowych - oznajmił działacz.

   @sidhe: a co im do tego kto jest w drużynie narodowej?! Takie zagranie przekreśla w ogóle sens oglądania widowisk organizowanych przez UEFA i FIFA. Żeby nadziane dupki z zagranicy decydowały kto może a kto nie może reprezentować danego kraju. HA TFU.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky W czym federacje boksu się dogadują? 4 federacje w boksie i 4 różnych mistrzów. Pretendenci do mistrzostwa świata w niektórych federacjach są totalnie z dupy. Walki unifikacyjne bardzo ciężko zrobić, dlatego że jak jest ktoś mistrzem jednej federacji, to nie jest klasyfikowany w rankingach innych federacji a mistrz musi walczyć z obowiązkowymi pretendentami narzucanymi przez federację. A to tylko jeden z kilku powodów dlaczego sytuacja w boksie zawodowym to patologia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: gówno uciekną :P za wygranie LM zarabia się ~120mln euro, za samo uczestnictwo w Superlidze niektóre kluby zarobią ponad 400mln euro ;) dadzą zawodnikom podwyżki i mało który zrezygnuje z takich pieniędzy gdzie ... po prostu poza Super Ligą nie będą mieli gdzie zarabiać nawet obecnych pieniędzy - romantycy się znajdą zawsze ale nie aż tylu :P
   Jeżeli Super Liga wypali to za 3-5 lat powstanie Super Liga 2, to towarzystwo się zna, widzi jak rozwija się konkurencja. Jak biedniejsze kluby zobaczą jaka kasa jest w Super Lidze, to sami postanowią dołączyć się w formie ligi podrzędnej bo nawet tam będą większe pieniądze i szanse na awans xD

   UEFA sama się rozmontuje swoją bzdurną polityką, dodatkowo dostanie po tyłku od telewizji za prawa do transmisji bo nagle okazuje się, że ich produkt jest mniej wart, a nawet gówno wart ;)

   A kluby jak będą chciały to będą miały swoje zespoły w ligach. Barcelona czy Real mają swoje kluby w niższych ligach. Inni właściciele może kupią inne etc.

   Btw. FIFA w Afryce próbuje zorganizować swoją Super Ligę ... i tam to jest w porządku? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: no ok ale jak sobie wyobrażasz żeby klub grał 60 meczy w lidze i pucharze do tego liga mistrzów/europy jeszcze ta nowa liga? Nie wyrobią fizycznie

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: A co na to mówi unijne prawo do wolnego przepływu osób? Już raz Uefa oberwała w przypadku tzn. Prawa Bosmana Wiki

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky regulamin PZPNu jest powiązany z regulaminem UEFA. Jak chcesz to możesz przekopać się przez 2 tysiące stron regulaminu i uchwał ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: i jeszcze jedno - jeśli UEFA zbanuje zawodników i kluby z rozgrywek UEFA, to kluby Super Ligi znajdą sobie jeszcze kilku uczestników Super Ligi i zaczną grać Ligę w weekend i Puchar w tygodniu ;) w efekcie UEFA dostanie jeszcze bardziej po zadku bo straci widzów własnych meczy ;)
   dodatkowo - jeżeli UEFA zbanuje piłkarzy na występy międzynarodowe ... to ciekawe co na to powiedzą Federacje Krajowe i Rządy Państw i jak długo wówczas UEFA i FIFA będą istniały :P przecież w Hiszpanii czy Włoszech ich rozniosą za takie regulacje

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph:
   Wystarczy że tylko jakaś liga - np. Serie A stwierdzi że w sumie to albo grają wszyscy na równych zasadach albo nie, wtedy masz 3 kluby z meczami w środku tygodnia w superlidze i to raz na jakiś czas i tyle, koniec, finito. Dość szybko się przeproszą i wrócą do ligi i przestaną grać w superlidze, bo jednak rozgrywki klubowe na poziomie krajowym to trzon.

  •  

   pokaż komentarz

   @slabart12: Wynika to z niemożności przeprowadzenia dialogu między federacjami. Gdyby chociaż raz na 4 lata zrobili turniej z najlepszymi zawodnikami z każdej federacji to 1. Zarobiliby na tym kupę szmalu 2. Byłoby wiadomo kto naprawdę jest mistrzem.

   Myślę jednak, że tutaj jednak sytuacja będzie inna.
   1. Prawie wszystkie najlepsze zespoły przenoszą się do superligi. Nawet jeśli Bayern i PSG zostaną to popatrz jak ludzie już teraz patrzą na PSG. W oczach kibiców to tylko farmerzy ogórków z Ligue 1 dopakowani kasą szejków, nawet mimo, że doszli do półfinału lm. Bayern ma podobną opinię tylko bez kasy szejków, myślę, że nie będzie problemu w odróżnieniu prawdziwego mistrza w organizacji gdzie walczą między innymi Man City, Juventus, Real Madryt, FC Barcelona, a organizacją gdzie głównymi klubami będą Villarreal czy West Ham.
   2. Ogromna kasa, już teraz zapowiadana różnica w płacach dla klubów będzie ogromna, gdyby zbanowano uczestników superligi to oglądalność znacząco spadnie, prowadząc do jeszcze większych różnic. Na pewno więcej klubów by się skusiło.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe nie będzie żadnych wykluczeń nie siej kłamstwa i nie powielaj bredni

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: napisałem wyżej, wtedy wystarczy, że SuperLiga znajdzie ~10 dodatkowych zespołów i będą grali mecze weekendowo ;) a Serie A bez Juve, Interu, Milanu + jeszcze do poszerzonej wersji jakieś Napoli czy Lazio ... i kto to będzie oglądał oprócz wiernych fanów? szlagier to Atalanta - Roma? wolne żarty, ile taka liga dostanie za prawa telewizyjne? wszystkie kluby pozostające w starym systemie dostaną w tyłek, pociąg odjeżdża, kto wsiądzie tego czekają $ i sława, pozostali pozostaną w krainie klasy B

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky:
   Problem jest jeden, lokalne kluby z 1,2 ligi które mają też swój głos w federacjach piłkarskich, zależnych od Uefa.
   Dlaczego taki West Ham, Leicester ma pozwolić aby skrajnie przeciętny sportowo Arsenal brał udział w superlidze i zbierał z tego kasę i nie mógł do tego spaść? Przy okazji obdzierając rozgrywki do których mogą awansować z kasy i prestiżu?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dla mnie tam gdzie jest monopol tam nie jest dobrze. W boksie czy MMA jest kupa różnych federacji, każda działa na swoich warunkach i zawodnicy startują w wielu z nich, w piłce nożnej też by to nie zaszkodziło, tym bardziej, że fifa i uefa trzymają zyski dla siebie. Dlaczego w eliminacjach do ich najważniejszego turnieju nie ma systemu var ani goal line? Nie stać ich na to? Wolne żarty... Co prawda aktualnie zaproponowana forma superligi pozostawia wiele do życzenia ale przykro by mi nie było gdyby później dołączyło sporo nowych klubów i mielibyśmy całkiem nową ligę bez tych samych starych dziadków na stołkach, może byłoby to lepsze.

   Jest w ogóle gdzieś w regulaminie punkt, że kluby nie mogą brać udziału w innych rozrywkach niż tych należących do uefa? Argument wygląda jak wzięty z czapy byleby zagrozić, kluby nie są własnością organizacji, większość klubów założycielskich jest ponad dwa razy starsze niż uefa.
   @ThatWasL0cky: Oczywiscie UEFA broni swoich dochodow ma w dupie sport.

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Przecież serie a oglądają głównie lokalni Włosi dość mocno wspierający lokalne drużyny i lubiący piłkę, to nie jest tak że serie a gigantyczne pieniądze przynoszą Chińczycy czy Afrykanie bo gra tam Juve i oni to Juve kochają na zabój i biją rekordy oglądalności... Akurat w serie a regularną kasę przynoszą głównie lokalni kibice i pochodzi ona głównie z Włoch, odcięcie ich od tego rynku to będzie strzał w stopę dlatego zaznaczali że superliga to tylko taki dodatek jak LM.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: i akurat Serie A i Bundesliga to jedyne przypadki ;) ale w miejsce kibiców z Włoch będą kibice z Chin, Japonii, Korei, USA ...
   btw. przychody Juve to obecnie ok. 180mln funtów, za samo uczestnictwo w SuperLidze dostanie w okolicach 350mln euro ;) po co mu liga?

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: trzeba mieć na uwadze, że uefa ma pieniądze (*lub jest w stanie je zorganizować, tak samo jak teraz robi to grupa12 biorąc pozyczkę od jp morgan) i może tak doposażyć te aktualnie słabsze kluby Romy, Evertony itd, że bedą konkurowały jakościowo z tymi z Superligi. Władują kasę w marketing w azji i usa, i japończyk uwierzy, że FC Porto jest "fajne". tak jak teraz nadal wierzą, że United jest fajne, pomimo, ze od dekady nic nie gra. Meczów Atletico-Barcelona czy City-United też nikt dekadę temu nie traktował jako szlagiery, bo Atletico i City wtedy to były po prostu słabe kluby, bez pieniędzy, bez wyników, bez marketingu. To się nie zdarzy z dnia na dzień, będzie trwało kilka lat, ale siły się wyrównają (mogą się wyrównać) i wcale nie jest powiedziane, że wszyscy piłkarze bedą koniecznie chcieli grać tylko w Superlidze. wszystko kwestia kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Skąd niby Ci kibice się wezmą? Przecież nawet finał LM mają w pompie, bo tacy Chińczycy bardziej jarają się i oglądają jak ich klub gra z klubem z Korei... w ogóle to że niby te kluby mają tam jakieś wielkie zaplecze to jest totalna ściema. Zresztą ten mecz z Seulem przyciągnął 15 razy więcej widzów niż finał LM.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: a powiedzieli skad zaprosza do superligi kluby? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @elektryk_wysokich_napiec: Otóż odwrotnie - to super ligę będą oglądać tylko fani drużyn. Dla neutralsow to będzie nuda.

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Logistyka, plus sens ma to tylko jak dany klub reprezentuje wartość sportową. Kluby z Chin mimo kasy wybitnych piłkarzy nie ściągały.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: wystarczy ze zaprosza klub chinski japonski koreanski i wydzierzawia im stadion na mecz u siebie albo zawsze beda na wyjezdzie tylko w roli pseudo gospodarza

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph:

   przecież reprezentacja Anglii czy Hiszpanii praktycznie przestałaby istnieć

   Czyli jednak mamy szansę na Euro i w eliminacjach MŚ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Willy666: nie bo oni nawet zbierajac ochlapy z drugiej ligi by nas ograli :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Hanys_ze_Sosnowca: Z pewnością. Postronny kibic jeśli stanie przed wyborem spotkanie Liverpool-Barcelona w Superlidze lub Bayern-Ferencvaros w LM, to już widzę jak będzie oglądał Champions League. Sponsorzy LM pewnie też już zacierają ręce na myśl o takich hiciorach.

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Tylko nadal to będzie przepaść jeśli chodzi o poziom i pytanie czy w ogóle taki produkt na siłę ma szanse się przebić w ich kulturze? No i co to da? Czy ten rynek ma aż taki sens, żeby się w to bawić. KMŚ nie są tam świętem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThatWasL0cky: mi akurat w boksie nie pasuje że jest tyle federacji nie wiadomo kto jest nawet najlepszy na świecie, jakieś walki unifikacyjne do których nie dochodzi, sam sport dużo stracił na popularności, w MMA jest trochę lepiej są najczęściej jakieś federacji o zasięgu lokalnym ale każdy wie że najlepsi walczą w UFC

  •  

   pokaż komentarz

   @100mph: Ahahahah, dobre porównanie z tym pistoletem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   fifa i uefa trzymają zyski dla siebie

   @ThatWasL0cky: co to znaczy "dla siebie"? przeciez uefa wiekszosc hajsu ktory "zarabia" pozniej rozdaje

   https://editorial.uefa.com/resources/025a-0f8430656913-10ccbab24e1d-1000/2018_19_uefa_financial_report.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   Postronny kibic jeśli stanie przed wyborem spotkanie Liverpool-Barcelona w Superlidze lub Bayern-Ferencvaros w LM, to już widzę jak będzie oglądał Champions League

   @elektryk_wysokich_napiec: Niekoniecznie. Forma ligi (każdy z każdym) sprawi, że trzy czwarte spotkań to będą mecze o pietruszkę. Przy turniejowej formule LM jest mniej meczów które można odpuścić.

  •  

   pokaż komentarz

   @rakiwo: Niezbyt dobry przykład bo boks zawodowy i olimpijski to w gruncie rzeczy są inne sporty.

 •  

  pokaż komentarz

  I prawidłowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Swoją drogą to jest ciekawe.

  W praktycznie każdym kraju obowiązują przepisy antymonopolowe, na których straży stoją urzędy badający czy ktokolwiek aby nie wyzyskuje swojej dominującej pozycji na rynku.
  A wszelkie praktyki "monopolowe" są z zasady zakazane i ścigane.

  I dotyczy to wszystkich... poza związkami sportowymi - które szeroko z takiej możliwości korzystają.

  A związki sportowe międzynarodowe i krajowe zazwyczaj mają zdecydowanie dominującą pozycję na rynku organizacji rozgrywek sportowych w swojej dyscyplinie na swoim terenie.
  A tego typu praktyka (bardzo powszechna we wszystkich dyscyplinach), jest niczym innym jak nadużyciem tej dominującej pozycji, w celu uniemożliwienia działania jakiejkolwiek konkurencji.

  W branży związków sportowych jest to standardowy zapis, że związek ma prawo dowolnie karać (z wykluczeniem włącznie) każdego zawodnika, sędziego, działacza itp. który w jakikolwiek sposób bierze udział w imprezach bez wizy macierzystego związku sportowego.

  W praktyce oznacza to że zawodnik zrzeszony w krajowym związku ma prawo brać udział w zawodach wyłącznie tych które organizuje jego związek.
  Udział w jakiejkolwiek prywatnej imprezie czy inicjatywie jest zagrożony karą wykluczenia i w praktyce uniemożliwieniem uprawiania tej dyscypliny sportu.

  Za pomocą tej powszechnej praktyki związki sportowe betonują swoją domunującą pozycję.
  Bo jeśli tylko pojawi się ktoś kto chciałby zorganizować jakąś imprezę, bez namaszczenia przez związek (czyt. bez zapłacenia związkowi kasy), to związek nałoży "fatwę" na każdego sędziego czy zawodnika który weźmie udział w imprezie organizowanej przez konkurencję.
  Gdzie już sama groźba zazwyczaj wystarcza żeby nikt poważny na takie zawody się nie zgłosił, więc imprezy "poza systemem" to może najwyżej zorganizować WFista dla swoich uczniów.

  Chociaż już w piłce nożnej jest duża presja żeby młodzież jak najszybciej zapisywać do klubu i w struktury FIFA (czyli PZPN), właśnie żeby łapę kłaść już na systemie szkolenia - gdzie jeśli chodzi o piłkę są to już spore pieniądze nawet jeśli chodzi o najmłodszych zawodników.

  W praktyce jedynie nieliczne dyscypliny, głównie w Ameryce Północnej wyrwały się z hegemonii światowych związków sportowych (a w samym USA nie wiem jak to wygląda i czy zawodnik np. NBA nie straciłby licencji za granie w "niepoświęconym" przez macierzystą federację turnieju).

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: IMO masz rację że ich w sądzie docisną. Nie mogą zakazać grania w reprezentacjach narodowych z takiego powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   W praktycznie każdym kraju obowiązują przepisy antymonopolowe, na których straży stoją urzędy badający czy ktokolwiek aby nie wyzyskuje swojej dominującej pozycji na rynku.
   A wszelkie praktyki "monopolowe" są z zasady zakazane i ścigane.


   @hellfirehe: raczej pilnują monopoli i tego by nikt na rynek nie wchodził z butami. Monopol taki można by łatwo znieść ale się tego nie robi.

  •  

   pokaż komentarz

   W praktyce jedynie nieliczne dyscypliny, głównie w Ameryce Północnej wyrwały się z hegemonii światowych związków sportowych (a w samym USA nie wiem jak to wygląda i czy zawodnik np. NBA nie straciłby licencji za granie w "niepoświęconym" przez macierzystą federację turnieju).

   @hellfirehe: Tylko że w USA też są krajowe związki. W koszykówce jest to USA Basketball, a NBA to nie taki ichniejszy PZPN a ichniejsza Ekstraklasa, czyli jedynie organizator rozgrywek. Oczywiście zupełnie inne pieniądze i działanie, ale taka struktura i zależności.

   O grze w NBA za taką niesubordynację to decydują już umowy komercyjne między zawodnikiem a nie tyle klubem co ligą, bo zawodnicy tam podpisują umowy de facto z NBA nie z klubem a kluby nimi jedynie dysponują (stąd też i zawodnik ma mało do mówienie jak ktoś zechce go wymienić, ma zdecydowanie mniej praw do dysponowania swoją karierą niż w Europie).

   Ale, to wszystko zawiłe i skomplikowane. Niby Ameryka nie musi żyć na łasce światowych związków bo tym dyscyplinom wystarczy do szczęścia ich własne rozgrywki, ale swoje grzechy tamte struktury też mają i też jak najbardziej nadużywają swojej dominującej pozycji monopolisty.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Chyba największym problemem z FIFA/UEFA jest to, że jednocześnie zarządzają i sami organizują turnieje różnej rangi co sprawia że są właściwie sędziami we własnej sprawie i mogą samemu narzucać przepisy korzystne dla siebie i duszące konkurencję w zarodku.

   Ciekawie jest natomiast w sportach motorowych. Nad wszystkim czuwa Światowa Federacja (FIA) ale każde mistrzostwa organizuje niezależny podmiot. Mistrzostwa F1 organizuje Liberty Media, mistrzostwa WRC w chwili obecnej RedBull, a wyścig w LeMans ACO. Do tego też amerykańskie NASCAR czy Indy. I co ciekawe, jest tutaj zupełnie swobodny przepływ zawodników a jedyne co ich blokuje to jedynie umowy komercyjne z głównymi pracodawcami. I tak kierowcy F1 o ile pozwoli im zespół mogą sobie startować w rajdach, w LeMans, czy kierowcy innych serii brać udział w innych mistrzostwach i wyścigach jak np. Dakar o ile nie zabrania im tego ich prywatna umowa z pracodawcą.

   Owszem, organizatorzy lobbują często na swoją korzyść różne przepisy i rozwiązania, ale FIA bardziej działa tu na zasadzie partnerstwa czerpiąc z tego zyski, i jeśli tylko pojawiłby się ktoś kto zagwarantuje taki, jak nie większy przepływ pieniędzy od dotychczasowych organizatorów, to i mogą sobie organizować swoje mistrzostwa, o ile FIA swój procent dostanie. Głównym problemem jednak dla nowych mistrzostw nie jest federacja (FIA) która blokowałby konkurencyjne dla swoich zawody, ale po prostu wysoki finansowy próg wejścia do zorganizowania takich mistrzostw.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Masz rację, te wszystkie związki to patologia funkcjonująca jeszcze na komunistycznych zasadach. Wielcy fachowcy z FIFA i UEFA nie zauważyli nawet że świat cały czas się zmienia, tak wygodnie im się żyło na związkowych stołeczkach że przegapili pewne rzeczy myśląc że będą sobie tak wygodnie żyć po wsze czasy. Będą niezłe jaja jak największe federacje piłkarskie podziękują panom z FIFA i UEFA za współpracę. No bo jak niby miały by wyglądać Mistrzostwa Świata bez największych gwiazd z czołowych klubów. To oni napędzają ten sport a nie panowie przy stolikach którzy na nich żerują.

  •  

   pokaż komentarz

   Będą niezłe jaja jak największe federacje piłkarskie podziękują panom z FIFA i UEFA za współpracę

   @LysiejacyKonkubentTwojejMatki: i co zrobią jak im podziekują? zapewne założą kolejną federację. "lepszą" oczywiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nad wszystkim czuwa Światowa Federacja (FIA) ale każde mistrzostwa organizuje niezależny podmiot. Mistrzostwa F1 organizuje Liberty Media, mistrzostwa WRC w chwili obecnej RedBull, a wyścig w LeMans ACO.

   @harcepan-mawekrwi: A Ekstraklasę Ekstraklasa S.A ¯\_(ツ)_/¯
   PZPN - 7,2% reszta podzielona równo na wszystkie kluby grające w Ekstraklasie.
   Ogólnie ta super liga to temat który nie raz i nie dwa się pojawiał, chodzi o fakt, że UEFA wymyśliła DURNY i nikomu niepotrzebny system eliminacji do Ligi Mistrzów przez który co roku któryś "wielki" klub z Angli nie dostaje się do tych rozgrywek i traci pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @forest23: W NBA swego czasu był bunt zawodników wobec władz NBA, zawodnicy uzyskali swoje. W piłce nożnej może być podobnie. A nich sobie zakładają nowe federacje, los FIFY i UEFY mi zwisa i powiewa. Z założenia organizacje takie jak FIFA czy UEFA miały zajmować się propagowaniem piłki nożnej, a wyszło jak wyszło, czyli kasa misiu kasa... Mundial dla Ruskich którzy napadają sąsiadów, mundial dla Kataru, pomimo łamania praw człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo jeśli tylko pojawi się ktoś kto chciałby zorganizować jakąś imprezę, bez namaszczenia przez związek (czyt. bez zapłacenia związkowi kasy), to związek nałoży "fatwę" na każdego sędziego czy zawodnika który weźmie udział w imprezie organizowanej przez konkurencję.

   @hellfirehe: i to od samego dołu (województwa, kraju) aż po górę (świat), bo można sobie wyobrazić, że np Polski Związek Sportu X jest tak tragiczny, że w końcu kluby i zawodnicy nie wytrzymują i zakładają swoje rozgrywki, poza PZSX, ale tedy wkracza EZSX i ŚZSX i okazuje się, że nie możesz występować w mistrzostwach Europy ani Świata... nie do ruszenia :/

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Sporo osób myśli, że taki PZPN to państwowa instytucja, a nie zwykły związek stowarzyszeń, ale tak jest ze wszystkim czy ze sportem czy nawet ze zwierzętami gdzie przez lata monopol miał ZKwP, a nowe organizacje powstają od niedawna. Monopol nadał wielu organizacjom status jedynej słusznej, choć czasami udaje się ten monopol przełamać. W Polsce jednak ustawa nie dopuszcza tworzenia nowych federacji według tego dość starego artykułu: https://wyborcza.pl/1,75398,12042221,Poslowie_chca_wprowadzic_konkurencje_dla_PZPN.html

 •  

  pokaż komentarz

  Zwykłe strasznie, wiedzą dobrze, że te mistrzostwa bez gwiazd byłyby niewypałem jesli chodiz o oglądalność i zyski.
  UEFA to sobie sama może blokować, ale mistrzostwa Europy.
  Fifa lubi pieniądze co już pokazała robiąc mistrzostwa w katarze, a bez gwiazd nie ma pieniędzy plus to superliga będzie generowała duże pieniądze i będzie tam jeszcze więcej gwiazd z drużyn które nie grają, bo zarobki będą nieporównywalnie większe

  •  

   pokaż komentarz

   @krzysiek944: wlasnie, UEFA to jeszcze moze do czegos takiego by sie odwazyla, ale na pewno nie FIFA, bo tu nadal bysmy mieli tylko do czynienia z rynkiem na europe, a kibicami sa przeciez rowniez Chinczycy czy Amerykanie, ktore maja w pompie mecze jakis druzyn z poza TOP5, a chca ogladac jedynie te kluby marketingowo mocno sprzedane jak i tych pilkarzy na mistrzostwach swiata, wiec pewnie te kluby sobie dobrze wyszstko przekalkulowaly, ze bedzi sie to oplacac nawet jak UEFA strzeli jakims banem, to docelowo zarobia wiecej

  •  

   pokaż komentarz

   @krzysiek944: @gg_jap:
   Przecież te gadki o Azji i innych krajach wpatrzonych w telewizor aby oglądać Messiego czy Ronaldo to kit totalny...
   Tak samo to przekonanie że ludzie oglądają Mundial bo gra tam Ronaldo...
   Chińczycy najlepszą oglądalność osiągneli gdy grali z Japonią lub jak ich klub walczył z Seulem.
   Generalnie w porównaniu z tym Finał LM mieli głęboko w pompie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Barteqmasi: U nas też jak gra polska reprezentacja i wygrywa z Niemcami to przed tv jest 6mln widzów. A finał LM tylko dla pasjonatow pilki, Grażynka z mężem nie będzie oglądała bo i tak nie zna zasad. No i dochodzi statystyka. Jeśli Chińczyków mamy 1 500 000 to nawet jeśli obejrzy 5% to masz 75 mln widzow

  •  

   pokaż komentarz

   Zwykłe strasznie, wiedzą dobrze, że te mistrzostwa bez gwiazd byłyby niewypałem jesli chodiz o oglądalność i zyski.

   @krzysiek944: Nic nie robiąc skazują się na jeszcze większe straty. Jeżeli Superliga będzie hitem to LM straci

  •  

   pokaż komentarz

   @sebson10: Chińczyków mamy trochę więcej niż 1.5mln
   Raczej 1 500 000 000

   Zgubiłeś gdzieś 1.498 500 000 Chińczyków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Miejmy nadzieję, że polskie kluby odmówią gry w Superlidze. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna