Walutowa rewolucja wisi w powietrzu. Polska się na nią nie załapie

Walutowa rewolucja wisi w powietrzu. Polska się na nią nie załapie

NBP chce, by Polacy pokochali gotówkę. Proponuje, by wszystkie sklepy akceptowały żywy pieniądz. Tymczasem wiele banków centralnych pyta: "jeśli nie my, to kto?" i szykuje się do wprowadzenia cyfrowej waluty. W Chinach trwają testy cyfrowego juana. Sukces na tym polu może pozwolić...

 •  

  pokaż komentarz

  gotówka jest jednym z gwarantów wolności osobistej. Chiński juan z datą ważności? żenada, jak kupon w sklepiku przyzakładowym.

  •  
   emerald

   +55

   pokaż komentarz

   @gudenoff: do takiego pieniadza mozna dodawac nieskonczona ilosc atrybutow np. Mozliwosc wydania go do konkretnej daty, mozliwosc wydania go na konkretne grupy produktow, mozliwosc wydania go na okreslonym terenie geograficznym.... to jest lepsze niz opaska elektroniczna na nodze.

  •  

   pokaż komentarz

   @emerald: socjał w takim pieniądzu powinien być wydawany. Tylko że istnieje ryzyko, że po wprowadzeniu tylko do socjały zostałoby szybko rozszerzone na inne gałęzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gudenoff

   jest jednym z gwarantów wolności osobistej.

   A ja z tym populizmem nie zgodzę się.
   Fakt, płacąc kartą zostawiasz ślad więc służby mogą cię namierzyć. No ale sory co planujesz, że się tego boisz? Podatków? Hmm...

   Bezpieczeństwo to odpolktyczniony NBP oraz sprawne instytucje dbające o nasze bezpieczeństwo i poufność.

   Co ci z gotówki jeżeli NBP uwali kurs. Żadna forma pieniądza nic nie zmieni.

  •  
   emerald

   +8

   pokaż komentarz

   @wcinaster: piszesz serio? W przypadku elektronicznych pieniedzy zmiany wprowadza sie bardzo precyzyjnie i natychmiast, z gotowka masz czas... to taki arg pierwszy z brzegu.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: chodzi o to że w każdej chwili państwo może zablokować konta bankowe opozycjonistom i bez gotówki będą musieli żebrać na chleb.
   Masz bardzo wąskie pole widzenia jeśli nie dostrzegasz zagrożeń z likwidacji gotówki

  •  

   pokaż komentarz

   @Bonetti przy tej formie jaka ma elektroniczny Juan nie potrzebujesz konta bankowego. Przerzucasz kase z np portfela elektronicznego na portfel w telefonie żony. Omijasz banki i instytucje płatnicze ale jednocześnie jak będziesz miał za niski scoring to chinski system oceny obywatela zablokuje Ci kasę albo wyzeruje bo dlaczego by nie.

   Moze być to zagrożenie dla banków stad takie a nie inne twierdzenie glwpinskiego. Bo co innego pieniadz w takiej formie a czym innym kasa jako zapis na koncie choćbyś korzystał z jej tylko bezgotówkowo.

   Banki komercyjne najchętniej pozbylyby się gotówki bo to dla nich koszt jej obsługi: transport, przechowywanie, falsyfikaty jak kasjer się pomyli, koszt pracy samego kasjera i centrów gotówkowych. Ale raczej nie chodziłoby im o forme płatności mogaca ich pominąć ;)

  •  

   pokaż komentarz

   bez gotówki będą musieli żebrać na chleb

   @Bonetti: Bez gotówki mogliby najwyżej żerbać o chleb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jest jednym z gwarantów wolności osobistej.

   A ja z tym populizmem nie zgodzę się.

   @wcinaster: to teraz wyobraź sobie że pieniądz jest cyfrowy. Mamy kwarantanne i żeby ograniczyć ruch w święta rządzący w porozumieniu z bankami blokują możliwość kupienia paliwa i opłat komunikacyjnych ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: gosh. Takie zmiany, że:
   1. Mogą zablokować Ci dostęp do konta i uniemożliwić wypłacanie z niego środków i dokonywania jakichkolwiek płatności
   2. Mogą obciążyć Twoje konto na dowolną kwotę
   3. Pieniądze mogą magicznie zniknąć

   Niby takie scenariusze nie powinny się nigdy wydarzyć prawemu obywatelowi, ale mogą. Państwo i banki mają narzędzia do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: władza się zmienia, nie zawsze na taką jaką chcemy, masz gotówkę to przeżyjesz, masz kartę nie spodobasz się władzy, to pożyczasz od sąsiadów bezpośrednio bułki, ale też nie długo bo władza wie co kupują sąsiedzi i widzi ile bułek im schodzi. Wojna - nie masz jak kupić czegokolwiek od samego początku idziesz w barter, awaria prądu (a polska jest w grupie ryzyka blackoutami) nie masz jak zapłacić. Sąd orzeknie, że masz żyć za połowę pensji, bo byłej żonie brakuje na nowe buty etc, bez gotówki w razie każdego W jesteś bezbronny. Dostaniesz mandat, nie zgadzasz się chcesz się odwoływać? No spoko, ale do tego czasu hajs już z konta pobrany, a że ty miałeś inaczej wydatki na ten miesiąc zaplanowane? Kogo to obchodzi. Sąsiad zobaczy, że samochód masz za dobry, cyk kontrola. Szara strefa? Wzrost bezrobocia? Niech zdychają... Mieliśmy 80 lat spokoju w Europie, wydaje ci się, że ludzkość skończyła z wojnami? Nie da się podtrzymywać takiego stanu w nieskończoność, a mnie się nie śpieszy do życia w twojej bezgotówkowej dystopii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Peeleejin
   Ani rząd ani banki nie mają takiej możliwości. Nawet technicznie jest to trudne a prawnie nierealne. Rząd nie ma możliwości zabronić przyjmowania płatności przez terminal od Master Card.

   Po co rząd miałby to robić skoro się, że są też inne metody płatności? Karty paliwowe, gotówka...

   Ale jak za pewne wiesz, żeby ograniczyć Ci prawa przemieszczania się wcale nie potrzeba majstrować przy płatnościach.

   Do stałe 22 minusy i zero argumentów ¯\(ツ)

 •  

  pokaż komentarz

  Co by nie sądzić o Glapie to ten pomysł jest akurat dobry. Nikt nie zabrania płatności bezgotówkowych jedynie nakazuje akceptację gotówki, co osobom starszym czy mniej zaradnym życiowo może ułatwić zakupy. W projekcie jest kilka rozsądnych wyjątków np: automaty czy imprezy masowe.

  Co do cyfrowego juana, to chińskiemu rządowi nie zależy na własnych obywatelach tylko na kolejnych argumentach w wojnie z USA.

 •  

  pokaż komentarz

  Nasz NBP podejmuje słuszne działania. Gotówka to nie tylko koszty i utrudnienia. To też pewna idea. Pieniądz wyłącznie wirtualny to koniec wolności osobistej jaką znamy i jaka jest nam droga. Artykuł brzmi jak napisany na zamówienie banksterskich fanów działań chińskiego Kubusia Puchatka.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ten artykuł jest sponsorowany przez chcących wprowadzić kontrolowany pieniądz?