Kałasznikow SR-1 (cywilna wersja AK-107): jak działa (i recenzja)

Cywilna wersja karabinka AK-107 na amunicję 5,56x45 (.223). Ze względu na swoją unikalną konstrukcję z dwoma tłokami gazowymi, ten karabinek zapewnia praktyczny brak odrzutu. Film omawia konstrukcję i pokazuje działanie karabinka.

 •  

  pokaż komentarz

  Kałasznikow SR-1

  ... 3:19 ... ja :

  źródło: Shut-up-and-take-my-money.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  11900zł, brak na stanie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby tylko można taką posiadać w naszym chlewie :) To bym taką sobie załatwił.

  •  

   pokaż komentarz

   @airflame: pomijając to, że może się nie pojawi na polskim rynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokładnie taki karabinek mieć w Polsce na łatwe do uzyskania pozwolenie na broń do celów sportowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzLis: Komendant jeszcze się musi zgodzić chyba jak dobrze pamiętam :)

  •  

   pokaż komentarz

   @airflame: komendant nie ma wyjścia, jeśli spełniasz wymogi (licencja właściwego związku, zdany patent strzelecki, brak zatargów z prawem i kwity od lekarza + psychologa). Nie ma tu pola na żadną uznaniowość.

   Podobnie jest w przypadku pozwoleń do celów łowieckich czy kolekcjonerskich. Uznaniowość (tj. ocena przez komendanta) jest jeszcze w przypadku pozwoleń do celów ochrony osobistej.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzLis: W naszym chlewie wszystko jest możliwe pokaż mi człowieka a ja znajdę na niego paragraf. :) Przecież sam widzisz co się dzieje z nasza milicją która wykonuje nielegalne działania łamiąc konstytucję.

  •  

   pokaż komentarz

   @airflame: bez przesady. Co roku tysiące ludzi dostaje pozwolenia na broń do celów sportowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @airflame: Nie wiem jak w "Waszym" chlewie, ale w Polsce mogę takich kilka na swoim pozwoleniu sportowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzLis: Dodatkowo należy zgodzić się z poglądem Sądu I instancji, że przy interpretacji przepisów omawianej ustawy należy uwzględniać, iż posiadanie broni nie należy do konstytucyjnie chronionych praw obywatelskich, lecz jest określonym przez ustawodawcę atrybutem władztwa państwowego związanym z przywilejem posiadania broni jako odstępstwa od generalnego zakazu jej posiadania. Tym samym, skoro prawo do broni jest reglamentowane, to wykładnia wskazanych wyżej przepisów ustawy o broni i amunicji powinna zmierzać w kierunku zawężającym."

   " Organ nie jest w tym przypadku związany żądaniem wnioskodawcy; może, w oparciu o obiektywne i subiektywne kryteria, określić odpowiednią liczbę egzemplarzy broni. Wskazanie liczby egzemplarzy broni jest wprawdzie elementem obligatoryjnym decyzji na co wskazuje dyspozycja art. 12 ust. 2 ustawy, jednak organ Policji ma pełną swobodę w zakresie określenia tej liczby. Jest to bowiem element rozstrzygnięcia, który ma w pełni charakter uznaniowy "
   ------------
   Wyrok NSA- II OSK 21/18

  •  

   pokaż komentarz

   @wygolony_libek-97: oznacza to jedynie, że organ MUSI wydać pozwolenie na broń, a jedyną uznaniowość ma w zakresie liczby sztuk broni, na którą ostatecznie wyda pozwolenie.

   Czyli -- w najgorszym razie dostaniesz pozwolenie na JEDNĄ sztukę broni i będziesz mógł sobie kupić tego kałacha albo jakiś pistolet, albo karabinek bocznego zapłonu (potocznie zwany kbksem).

   Ale nie słyszałem o przypadkach, by ktoś dostał pozwolenie tylko na JEDNĄ sztukę broni, jeśli nie napisał złego podania (np. nie załączył wydruków ze startów w zawodach).

   Jak porównasz policyjne statystyki za 2014 rok (najstarsze dostępne obecnie, 3 lata po zmianie przepisów) i 2020 rok, to posiadacze pozwoleń na broń do celów sportowych zwiększyli swój stan posiadania (liczbę sztuk broni) ze średnio 2,05 sztuk broni zarejestrowanych na jedno pozwolenie do 2,62 sztuk na jedno pozwolenie. To tak, jakby każdy nowy posiadacz pozwolenia kupił i zarejestrował po 2,96 sztuki broni. Czyli średnio każdy dostawał pozwolenie na co najmniej 3 sztuki (bo wiadomo, że nie wszyscy wykorzystują wszystkie "sloty" w pozwoleniu).