O wirusie rosyjskiej propagandy

Na Wykopie średnio co miesiąc pojawia się film Jurija Bezmienowa o sowieckich metodach siania niepokoju przy użyciu "lewactwa". Rosja po 30 latach od upadku komunizmu posługuje się jednak siłami skrajnie prawicowymi jak Ordo Iuris, żyje też w dobrej symbiozie z PiS. Polecam fragment w 17:40.

 •  

  pokaż komentarz

  Pisałem to już wielokrotnie, napiszę jeszcze raz - nie mam pojęcia co trzeba mieć w głowie, by średnio co dwa tygodnie wrzucać na wypok wspomniany przez OPa wykład Bezmienowa, pałować się w komentarzach jacy tu wszyscy sprytni i jak potrafią przejrzeć ruską propagandę, by potem udawać że nie widzimy co w Polsce robi Ordo Iuris, w szczególności, i skrajna alt-prawica w krajach unijnych, w ogólności.

 •  

  pokaż komentarz

  O. Słuchałem tego dziś. Mam lekkiego fioła na punkcie działania ruskiej propagandy, więc wykopię zawsze.
  Jeden z największych raków tego świata, a Polska jest wobec niego kompletnie bezbronna. Nawet nie próbuje trzymać gardy, tylko zbiera każdą lufę na pysk.

  •  

   pokaż komentarz

   @neib1: Każdy jest bezbronny, po prawdzie. Kraje cywilizowane wpadły w pułapkę "my jesteśmy cywilizowani, my tak nie robimy", stwierdzając że z moralnego punktu widzenia naganne jest stosowanie tych samych metod wobec przeciwnika, co przeciwnik wobec ich - w tym kontekście, oczywiście, czarnej propagandy.

   A Rosja czy Chiny mają to w p$!$$ie, głęboko, bo oni się moralnością przejmować nie zamierzają - i dzięki temu Europa pozwoliła wyhodować sobie raka skrajnej, pro-rosyjskiej alt-prawicy, jak środowiska gromadzące się wokół Le Pen we Francji, niemiecka AfD, czy sami-wiecie-kto w Polsce.

   Zresztą, to samo mamy w Stanach - gdzie ledwo chwilę temu doszło do regularnej rewolty środowisk alt-prawicy... i w sumie chuj, nie za wiele się w tym temacie dzieje.

   Wyciąć to wszystko w p!?@u, jak trzeba będzie to nawet ogniem. Głupotą, IMO, jest granie zgodnie z regułami, w sytuacji gdzie nasi przeciwnicy te reguły mają totalnie gdzieś. Na ch?! mi moralna wyższość, jeśli na starość przyjdzie mi żyć w upadłym bantustanie, który to upadł bo pewne środowiska, o których nie można brzydko mówić bo się obrażo i tak nie wolno za wspaniały pomysł uznały rozpieprzenie gospodarczo-politycznego sojuszu, który był naszą jedyną szansą na zachowanie statusu super-potęgi?

  •  

   pokaż komentarz

   @neib1: Obecnie konflikty międzypaństwowe toczą się przy pomocy informacji, starcie kinetyczne to będzie coraz częściej krótki konflikt po wcześniejszej wieloletniej pracy "u podstaw" agresora. Nasz największy przeciwnik ma kilkupokoleniowe doświadczenie na tym polu i to jest ogromne zagrożenie, tymczasem polskie władze nic w kontekście ochrony obywateli przed dezinformacją i propagandą nie robią. Ale to zrozumiałe, jeszcze by wyszło że same ochoczo takie techniki stosują.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1 Mówimy o moralności a oni posługują się wszystkim. Łącznie z rozbijaniem rodzin miliarderów i polityków. Założę się że Rosja stoi nawet za ślubem Harrego i Meghan by dokopać rodzinie królrwskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyciąć to wszystko w p$$!u, jak trzeba będzie to nawet ogniem. Głupotą, IMO, jest granie zgodnie z regułami, w sytuacji gdzie nasi przeciwnicy te reguły mają totalnie gdzieś. Na ch?# mi moralna wyższość, jeśli na starość przyjdzie mi żyć w upadłym bantustanie, który to upadł bo pewne środowiska, o których nie można brzydko mówić bo się obrażo i tak nie wolno za wspaniały pomysł uznały rozpieprzenie gospodarczo-politycznego sojuszu, który był naszą jedyną szansą na zachowanie statusu super-potęgi?

   @mnik1: jeśli serio byś to poparł to sam byłbyś narzędziem rosyjskiej propagandy. W USA Biden wygrał przewagą 51% do 47%, a we Francji Le Pen ma podobne poparcie do Marcona według najnowszych sondaży.

   To by oznaczało po prostu, że poparłbyś wojny domowe na połowie Zachodu, a Rosja tak naprawdę ma w dupie ideologię i gra na osłabienie Zachodu przez polaryzację i właśnie takie podziały.

   Putinowi nie zależy wcale na tym, żeby Trump wygrał.

   Putinowi zależy na tym, żeby Trump pociągnął za sobą jedną połowę kraju, a Biden drugą i żeby zaczęli oni wojnę domową, a im bardziej będą wyrównane ich siły tym dla Rosji lepiej, bo wojna będzie dłuższa i bardziej zacięta gdy nikt nie będzie miał przewagi.

  •  

   pokaż komentarz

   @neib1: Na razie to zobacz kto ładnie Ci podetknął treści pod nos. Instytut Obywatelski jak pisze na swojej stronie zaplecze Platformy Obywatelskiej! Treść polityczna, mająca na celu dezinformację, przynajmniej tak do tego trzeba podejść.

   źródło: instytut..JPG

  •  

   pokaż komentarz

   Nasz największy przeciwnik ma kilkupokoleniowe doświadczenie na tym polu i to jest ogromne zagrożenie, tymczasem polskie władze nic w kontekście ochrony obywateli przed dezinformacją i propagandą nie robią. Ale to zrozumiałe, jeszcze by wyszło że same ochoczo takie techniki stosują.

   @willard: gorzej. Politycy w Polsce wykorzystują obcą dezinformację do wewnątrzkrajowych rozgrywek politycznych. Ba, nie tylko w Polsce, ale na całym Zachodzie.

   Oskarżenia o rosyjską agenturalność to dziś głównie wyzwisko bez żadnego poparcia dowodami, a obie strony sporów politycznych chętnie korzystają z materiałów preparowanych przez agentury wpływu.

   PiS, Konfederacja czy ogólnie prawica i jej zwolennicy chętnie korzystają z wszelakich materiałów o Sorosie, złej UE, a lewica ciągle łapie się na baity o faszystach, powtarza teksty o "kraju obsranym gównem którego nie warto nawet bronić w razie wojny" i inne demoralizujące i ludzi podważające całą państwowość teksty.

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii: Oczywiście, że mu na tym zależy - dlatego trzeba przestać bawić się w te gierki i jasno wskazać wroga, wskazać jego motywy i sposoby działania.

   I nie, nie musisz iść tutaj na wojnę z połową narodu. Grecki Złoty Świt udało się rozj#$?ć na tyle skutecznie, że środowisko tamtejszej alt-prawicy od tego czasu ostro dołuje w sondażach.

  •  

   pokaż komentarz

   Głupotą, IMO, jest granie zgodnie z regułami, w sytuacji gdzie nasi przeciwnicy te reguły mają totalnie gdzieś.

   @mnik1: Ale jak chcesz te reguły wyrównać? Przecież najważniejszym atutem Rosji i Chin w tej propagandowej szarży jest wolność internetu na Zachodzie. Oba kraje mogą bez przeszkód infiltrować i indoktrynować europejską czy amerykańską sieć, podczas gdy druga strona, gdyby chciała odpłacić tym samym, napotka internet cenzurowany i w pełni kontrolowany, do którego nic niepożądanego przez władze nie przecieknie. I nic z tym nie można zrobić. Trzeba skupić się na walce na własnym terenie.

   I to jest wg mnie jedno z największych wyzwań dla Zachodu w najbliższych latach. Wyjścia z tej sytuacji są dwa: albo rozpocząć zakrojoną na ogromną skalę akcję walki z rosyjsko-chińską dezinformacją, albo wprowadzić cenzurę internetu podobną do tej, która jest w ww. państwach.

   Mam wielką nadzieję, że nie skończy się tym drugim, jednak patrząc jak podatne na wschodnie fejkniusy są niektóre środowiska i jak ochoczo je rozpowszechniają, to można mieć poważne obawy.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, że mu na tym zależy - dlatego trzeba przestać bawić się w te gierki i jasno wskazać wroga, wskazać jego motywy i sposoby działania.

   @mnik1: tyle, że jak przeciwnik gra na polaryzację to nie ma jednego wroga. W polskich warunkach radykalna organizacja LGBT domagająca się surowego więzienia spalenie tęczowej flagi czy jakieś lewicowe bojówki palące kościoły mogą być takim samym narzędziem Rosji jak alt-right straszący UE, jeśli w Polsce będzie rządzić partia lewicowa.

   Polaryzować można zawsze, bo nawet za komuny w PZPR były frakcje komandosów i partyzantów.

   Trzeba po prostu temperować tych, którzy chcą swoją wolę narzucić całemu społeczeństwu, które się temu sprzeciwia.

   I nie, nie musisz iść tutaj na wojnę z połową narodu. Grecki Złoty Świt udało się rozj!@?ć na tyle skutecznie, że środowisko tamtejszej alt-prawicy od tego czasu ostro dołuje w sondażach.

   I w Polsce się to też by udało, gdy u nas o bycie alt prawicą wspierającą Rosję oskarża się wszystko na prawo od PO, czyli PiS, mający wciąż największe poparcie, Konfederację, narodowców itd?

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii: Na prawo od PiS masz wyłącznie Konfederację, więc nie mam zielonego pojęcia o co ci z tym "wszystko" chodzi. Rozgraniczanie na kucy i naroduchów nie ma już żadnego sensu, bo to wszystko się ze sobą zmieszało w jednym kociołku spierdolenia.

   tyle, że jak przeciwnik gra na polaryzację to nie ma jednego wroga

   @skitarii: Dlatego trzeba go szybko rozpoznać i zneutralizować, a nie bawić się w "ej tak nie wolno, spróbujmy się dogadać".

  •  

   pokaż komentarz

   PiS, Konfederacja czy ogólnie prawica i jej zwolennicy chętnie korzystają z wszelakich materiałów o Sorosie, złej UE, a lewica ciągle łapie się na baity o faszystach, powtarza teksty o "kraju obsranym gównem którego nie warto nawet bronić w razie wojny" i inne demoralizujące i ludzi podważające całą państwowość teksty.
   @skitarii: A komentujemy sobie pod znaleziskiem które jedni wykopują bez obejrzenia, za to drudzy zakopują. Też nie oglądając. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Na prawo od PiS masz wyłącznie Konfederację, więc nie mam zielonego pojęcia o co ci z tym "wszystko" chodzi. Rozgraniczanie na kucy i naroduchów nie ma już żadnego sensu, bo to wszystko się ze sobą zmieszało w jednym kociołku spierdolenia.

   @mnik1: napisałem na prawo od PO, a nie od PiS. Przecież PiS jest tak samo atakowany za rzekomą rosyjską agenturalność.

   Dlatego trzeba go szybko rozpoznać i zneutralizować, a nie bawić się w "ej tak nie wolno, spróbujmy się dogadać".

   Jak rozpoznać? Tępić wszystkich radykałów z lewa i prawa? Agentura wpływu ma to do siebie, że jest najcięższa po wykrycia.

   Znacznie łatwiej wykryć skutki, ale wtedy trzeba by w jednym szeregu oskarżonych ustawić łebków mówiących, że trzeba tępić gejów i rozwalić UE, z typami co robią parodie mszy LGBT i robią jakieś cipkomaryje, bo w jednym i drugim przypadku jest to prowokowanie znacznej części społeczeństwa i polaryzowanie po linii poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   A komentujemy sobie pod znaleziskiem które jedni wykopują bez obejrzenia, za to drudzy zakopują. Też nie oglądając. ¯_(ツ)_/¯

   @willard: to jeszcze pikuś. Polecam sprawdzić znalezisko o policjancie zastrzelonym podczas kontroli ściganego faceta.

   Spora część komentarzy pochwala ten czyn, albo pisze, że nic się nie stało, o to policjant.

   Nie wierzę, że to przypadek, żeby aż tyle osób popierało zabójstwo przypadkowego policjanta.

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii: Politycznych troli jest masa na wykopie, ale nie lekceważmy siły zwykłej głupoty, jej zasoby na wykopie są całkiem spore.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: ciekawi mnie czy są teraz rzeczywiste ruskie trolle na wykopie, bo np. w czasie początków konfliktu Rosji z Ukrainą było ich sporo. Na dodatek można ich było poznać po składni i wyrazach, które może i są poprawne, ale rzadko przez Polaków używane. Może to też byli zaczadzeni Rosjanie, a nie zwykłe trolle z Sankt Petersburga. Ni wim.
   Teraz jednak tyle tego nie widzę i bardziej mam wrażenie, że to gównojady, które miały zbyt dużą ekspozycję na RT, Sputnika i ich echa w polskojęzycznych serwisach.

  •  

   pokaż komentarz

   @neib1: Są Polacy którzy łykają kremlowskie ścierwo, zresztą swego czasu gość z czoła rankingu wprost promował proruski xportal, dalej masa tego tałatajstwa tu siedzi. Ci głupsi łatwo się triggerują kiedy ruskie zaczynają mącić na Ukrainie vide ostatni kryzys, teraz pewnie siedzą i trolują pod tematami o szczepionkach.

  •  

   pokaż komentarz

   Na razie to zobacz kto ładnie Ci podetknął treści pod nos. Instytut Obywatelski jak pisze na swojej stronie zaplecze Platformy Obywatelskiej! Treść polityczna, mająca na celu dezinformację, przynajmniej tak do tego trzeba podejść.

   @tomskialan: może zostań dziennikarzem śledczym, skoro jesteś w stanie wyszukiwać tak skrzętnie ukrywane informacje XD

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1: Co XD Co ty masz z tym alt-prawicą XD Myślenie że propaganda jest tylko po stronie alt-prawicy i to wszędzie; jest tak naiwne, że aż śmieszne.

 •  

  pokaż komentarz

  Żeby nie było, że prawica jest jakaś wyjątkowa, albo że to akcja wymierzona w prawicę - Rosja sypie po kieszeniach tym, którzy się w jej oczach najbardziej przydadzą.

  Aktualnie jesteśmy w sferze, gdzie mainstream UE jest dosyć liberalny - stąd bardziej radykalny konserwatyzm czy też reakcjonizm to bardzo dobre narzędzia do budowania przyczółków destabilizujących politykę UE. Chociażby takie Ordo Iuris ze swoją działalnością jest bardzo bardzo na rękę Rosji. Wszelkie inicjatywy podważające spójną politykę międzynarodową UE czy ogólnie państw europejskich są warte wielu rubli. Jak nie propaganda i fake newsy, to bezpośrednie kontakty i dobre relacje z jakimś krajem UE (dla zainteresowanych, polecam sobie prześledzić jak poszły próby ustalenia wspólnego komunikatu w stronę Rosji w sprawie Nawalnego, albo jak wyglądała solidarność V4 po odkryciu incydentu z Czech. Spoiler: Węgry zawetowały potępiające stanowisko, a żaden rosyjski dyplomata na Węgrzech nie musiał nawet przesunąć swojego biurka).

  Oczywiście, przy takim temacie nie można zapominać, że nie tylko Rosja gra w taki sposób i nie tylko ona sypie po kieszeniach w ramach formułowania konkretnych przekazów propagandowych.

  Zdjęcie przypadkowe.

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   pokaż komentarz

   @Topkapi: Dokładnie. Wypopki żyją jeszcze przekonaniem, że Związek Radziecki istnieje, mamy lata osiemdziesiąte - i że wojnę domową najłatwiej jest wywołać krzyczeniem o homoseksualistach.

   Świat się zmienił, epoka ultra-konserwy będącej antidotum rosyjski komunizm już dawno minęła - teraz jest dokładnie odwrotnie, to Rosja jest ultra-konserwą, walczącą ze "zgniłym Zachodem".

   I co, z czysto politycznego punktu widzenia - kogo teraz wspierać, jeśli chce się stopniowo podgrzewać nastroje społeczne? Środowiska liberalne, dominujące w krajach cywilizowanych, czy też raczej ultra-konserwatywne, ultra-religijne gówno-organizacje, postulujące batożenie homoseksualistów?

   Oczywistością jest, że czterdzieści lat temu celem propagandy ZSRR były środowiska lewicujące, bo łatwo było im wmówić że radziecki komunizm to jest spełnienie ich marzeń - mimo że c@?$! w tym prawdy, ale to temat na inną dyskusję.

   Podobną oczywistością jest że "focus" rosyjskich działań propagandowych, w 2020 roku, jest zupełnie inny - bo, ponownie, świat się zmienił.

  •  

   pokaż komentarz

   @Topkapi: Zgadza się, Rosja posługuje się skrajnymi siłami w celu zaostrzenia debaty publicznej i wywoływania konfliktów a docelowo dezintegracji społeczeństwa i państwa. Jakby polska skrajna lewica miała znaczące poparcie to Moskwa byłaby w takim samym stopniu zainteresowana jej rządami vide Syriza w Grecji

  •  

   pokaż komentarz

   @Topkapi: Bo przecież wciskanie ludziom lgbtqwerty, norm eko, pseudotolerancji, wyniszczanie kościoła, podważanie wszystkiego, przyjmowanie w dużej ilości imigrantów, nie rozsadza ue od srodka?

   No tak, ordo luris zabrania aborcji... Wow, rozsądzają ue/pl od srodka;)

   No i śmieszek polski eurodeputowany, który nie kupuje w polskiej stacji, bo woli w shell... I buduje na tym kapitał polityczny... Heh... To pozytywne, nie sprzyja rosji ktora by chciała uzależnienia dla gazpromu...

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: tak się zapowietrzyłeś swoją antylewackością, że w ogóle przebiegł obok ciebie sens tego komentarza.

   Rosja ma wyj%%%ne, że Kasia z 3c będzie mogła wyskrobać niechcianą ciążę, albo czy Małgorzata z korpo będzie mogła dokonać aborcji po informacji, że jej dziecko umrze bezpośrednio po porodzie, a poród potencjalnie może jej zagrozić.

   To, co Rosję interesuje, to masowe, ogólnokrajowe protesty i destabilizacja porządku społecznego, przetasowania na scenie politycznej i zdecydowanie mniejsza stabilność polityczna. I to jest w stanie zapewnić Ordo Iuris, a jakiś strajk klimatyczny młodzieży szkolnej nie jest, bo nikt nie daje o niego j%%%nia.

   No i śmieszek polski eurodeputowany

   Śmiszek to nie jest europoseł mordeczko.

   który nie kupuje w polskiej stacji

   To nie ma znaczenia w tym kontekście.

   I buduje na tym kapitał polityczny

   Nie buduje na tym kapitału politycznego.

   To pozytywne

   To bardzo negatywne i taki był cel wrzucenia tego obrazka do komentarza, ale widzę dla niektórych postawienie Ordo Iuris w złym świetle i zdanie później lewicy parlamentarnej to za dużo do zrozumienia.

   nie sprzyja rosji

   Literalnie napisałem zdanie wcześniej, że nie tylko Rosja się stosuje do takich praktyk. No ciekawe jaki mógł być tego sens? Że koncerny paliwowe robią dokładnie to samo, bo taka dezinformacja i ocieplanie ich wizerunku przez polityków się zwraca wielokrotnie? No popatrz pan.

  •  

   pokaż komentarz

   Świat się zmienił, epoka ultra-konserwy będącej antidotum rosyjski komunizm już dawno minęła - teraz jest dokładnie odwrotnie, to Rosja jest ultra-konserwą, walczącą ze "zgniłym Zachodem".

   @mnik1: Co ciekawe to nic nowego, a powrót do narracji Rosji zapoczątkowanej chyba jeszcze przed rewolucją francuską. Rosja już wtedy grała ostoję porządku konserwatywnego (możliwe, że to efekt idei Trzeciego Rzymu i próba bycia spadkobiercą Bizancjum). Czego niejakim efektem była konserwatywna targowica szukająca oparcia w Rosji.

   Aż dziwne, że nikt nie poświęcił zagadnieniu powrotu do tej narracji więcej uwagi. Sądzę, że mogłoby to być niezwykle interesujące historycznie ale też wpisałoby się w bieżące problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   norm eko

   @jakubz: Które mają zmniejszać spalanie ropy pochodządzej min. Z Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Topkapi: > > To, co Rosję interesuje, to masowe, ogólnokrajowe protesty i destabilizacja porządku społecznego, przetasowania na scenie politycznej i zdecydowanie mniejsza stabilność polityczna. I to jest w stanie zapewnić Ordo Iuris, a jakiś strajk klimatyczny młodzieży szkolnej nie jest, bo nikt nie daje o niego j%%%nia.

   Prawda. Ale kto wyprowadza ludzi na ulice? kto zyskał na tym działaniu? Prawica / Lewica? kto wywołuje największe protesty na świecei BLM, strajk kobiet, coś tam wczoraj w berlinie... lewica/prawica? kto rozdmuchuje na cały świat "prześladowanie" Margot gdy ją zatrzymywano?

   > Śmiszek to nie jest europoseł mordeczko.
   Faktycznie. Mój błąd.

   > który nie kupuje w polskiej stacji
   > To nie ma znaczenia w tym kontekście.
   > I buduje na tym kapitał polityczny
   > Nie buduje na tym kapitału politycznego.

   Tutaj się mylisz. Cały wykop jest za#$ny obajtkiem (już flood minął). Pan Śmiszek "bojkotując" orlen:
   - zyskuje w oczach "wrogów Obajtka";
   - osłabia Polski koncern który kupuje coraz mniej od Rosjan (do weryfikacji, ale takie nagłówki mi migały);
   - wspiera zarobki zagranicznych koncernów;

   I w sumie w dalszej części masz rację.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest:

   Które mają zmniejszać spalanie ropy pochodządzej min. Z Rosji.

   i zastępować je gazem min. z Rosji?

   Ok. Nie chcę wchodzić w temat i walczyć z normami ;) bo akurat lubię elektryki / mniejsza inwazyjność człowieka itd. ale jednocześnie to raczej osłabia nas, daje pracę gdzieś dalej... tam jest trucie, później transport przez cały świat i jesteśmy eko...

   Zresztą to VW ostatnimi czasy oszukiwał na skalę globalną i truł nas wszystkich i co? no i nic...

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: Normy eko wycinają spalinowe silniki, gaz to sprawa energetyki. Oczywiście najlepiej by było nie importować tyle gazu z Rosji. Utrzymując atom jak najdłużej.

   Zresztą to VW ostatnimi czasy oszukiwał na skalę globalną i truł nas wszystkich i co? no i nic...

   Zmieniono sposób pomiaru emisji, na bardziej realny.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawackie onuce już zakopują jako 'informacja nieprawdziwa'.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwne ze ta rosyjska maskirowka zwana PiS psuje rosyjskie deale, przekopując mierzeje wiślana, renegocjują umowy na dostawy gazu, dowalajac gazpromowi kary za kiepski gaz itp itp. Niezle robią zmyłki. O smolensku i oskarżaniu ruskich o zamach już nie wspomnę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzubercrazy: PiS jest opcją amerykańską w polskiej polityce, to chyba oczywiste. Prorosyjskie działania im wychodzą niejako przy okazji, z własnej głupoty/niekompetencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Dla instytutu obywatelskiego to nie jest takie oczywiste. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Możesz wymienić mi jedno prorosyjskie działanie pisu?

  •  

   pokaż komentarz

   @rzubercrazy: Obywatelskie jak Milicja Obywatelska. Kakają jak w PO im rozkażą.

  •  

   pokaż komentarz

   8@pat1ryk: Brak powstrzymania degrengolady w Siłach Zbrojnych RP:

   - prowadzenie skrajnie nieudolnej polityki zakupowej przez specjalne tryby pozyskania uzbrojenia z USA bez poszanowania jawnosci, w ilościach homeopatycznych lub z brakiem korzyści dla krajowego przemysłu. Zakup zestawów Himars jest tutaj najlepszym przykładem.
   - skandaliczna polityka zarządzania zbrojeniówką państwową i żałosne wsparcie dla części prywatnej. Zmiana prezesa PGZ bodaj 5 razy to kuriozum, praktyczny brak eksportu jest wymownym obrazem słabości przemysłu spod znaku PGZ.
   - rozbudowywanie struktur WL RP w sposób chaotyczny i nie zwiększający potencjału Sił Zbrojnych - przy braku zamówień nowego sprzętu dla wojsk panc i zmech (oprócz art), braku skokowego zwiększenia etatów, braku sensownej modernizacji posiadanego sprzętu, powstawanie 18 DZ jest tutaj sztandarowym przykładem
   - kompletne olanie MW z pozorowanymi ruchami, torpedowanie wzajemnych planów przez rózne ośrodki władzy vide sprawa konfliktu Prezydent-MON w kontekście Australii i Adelaide

   To nie są działania propaństwowe - to jest osłabianie potencjału RP, z korzyścią dla FR. Nie zakładam tutaj złej woli, oni po prostu są idiotami.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: W zasadzie w 3 pierwszych punktach mogę się zgodzić, tylko zapominasz o jednej rzeczy. Wcześniej nie było wcale lepiej, a w wielu obszarach było gorzej. PGZ nigdy nie eksportował, bo zawsze robił szajs i to torchę wina pisu że tego nie zmienili, no ale jednak nie tylko ich.
   To samo z zakupami sprzętu. Poprzedni rząd w ogóle go nie kupował, tylko oszczędzał na MONie, a każdy kolejny minister miał za zadanie jak najwięcej pieniędzy nie wydać, że wróciły one do budżetu. Pis przynajmniej wydaje 100%. Jeśli chodzi o specjalny tryb i brak zaproszenia krajowego przemysłu, dla niektóych może to być zaleta, patrząc np na program Gawron, albo Kraba, które zostały uwalone, albo opóźniane o lata przez niekompetencję naszego przemysłu.

   kompletne olanie MW

   No tu kompletnie się nie zgodzę. To właśnie wpakowanie dziesiątek miliardów złotych w kompletnie bezużyteczną marynarkę wojenną, w czasie kiedy WL leżą i kwiczą byłoby ruchem na korzyść Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   Poprzedni rząd

   @pat1ryk: To że poprzednie rządy działały gorzej lub podobnie nie ma znaczenia - pytałeś o PiS to Ci odpowiedziałem. Przez 6 lat rządów nie traktowali spraw obronności poważnie, zamiast tego było to narzędzie do dalszego populizmu. To jest osłabianie państwa zgodne z interesami FR. I tyle.

   Co do MW: Polska ma interesy na morzu i musi być w stanie ich bronić. FR wywołuje konflikty poniżej progu wojny i musimy mieć tam potencjał który zapewni nam bezpieczeństwo, to nie jest priorytet ale olanie tej kwestii jest bardzo krótkowzroczne.

  •  

   pokaż komentarz

   przekopując mierzeje wiślana

   @rzubercrazy: Akurat budowanie wielkich nierentownych projektów jest na rękę Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziwne ze ta rosyjska maskirowka zwana PiS psuje rosyjskie deale, przekopując mierzeje wiślana,

   @rzubercrazy: Przekop jest na rękę Rosji - on nie ma żadnego znaczenia gospodarczego, a władujemy w niego kupę kasy i będziemy później ładować w jego utrzymanie, co nas osłabia. Te pieniądze moglibyśmy wydać choćby na rozwój energetyki, żeby choć częściowo odejść od węgla. Akurat za PiSu importujemy rekordowe ilości węgla z Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: @dr00: ta inwestycja nie jest realizowana dla znaczenia gospodarczego - po prostu daje nam swobodny dostęp do żeglugi po morzu. Wiec ma potencjał militarny, transportowy i być może ekonomiczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr00: Co do węgla - importujemy bo jest tani. Wcześniej kupowaliśmy gaz z 20letnia umowa drożej niż by nam mogli ten sam odsprzedać Niemcy.