TIKSI-zapomniane miasto na dalekiej syberii, do którego nie prowadzi żadna droga

W mieście zatrzymał się czas, film pokazuje czym jest prawdziwe odosobnienie. W mieście mieszka aktualnie około 5000 osób. Średnia temperatura latem wynosi tam około 8stC. Średnia temperatura zimą około -33stC. Dużą część mieszkańców wysiedlono podczas wojny. Coś innego niż polityka :)

 •  

  pokaż komentarz

  W 1901 roku rosyjski statek Zarya przepływał przez morze Lapteva w poszukiwaniu legenarnej Ziemi Sannikowa (wyspa w której istnienie powątpiewano, która jednak została opisana w dziełach kartografów, którzy odbyli w to miejsce w latach 1809-1810 podróż. Jedna z teorii mówi, że była to wyspa która była zbudowana z/na wiecznej zmarzliny i zwyczajnie po latach się roztopiła). Statek został zatrzymany przez dryfujący lód i ekspedycję przerwano. Rok później ponownie próbowano znaleźć legendarną wyspę, jednak tym razem Zarya została uwięziona na środku oceanu w lodzie. Następnie ściągnięto ją do zatoki Tiksi i tam pozostała na zawsze. Część osób biorących udział w ekspedycji wróciła do St. Petersburga, kapitan statku udał się to Jakucka.

  TIKSI - miasto powstałe w roku 1933. W 2010 roku żyło tam około 5000 osób. Można rzec, że swoją "świetność" przeżyło w trakcie Zimnej Wojny - powstały wtedy w tym rejonie aż dwa lotniska wojskowe. Niestety od rozpadu Związku Sowieckiego populacja Tiksi znacznie się zmniejszyła i wiele bloków mieszkalnych opuszczono. Mimo to Tiksi nadal jest osadą wysuniętą najbardziej na północ, z tak dużą liczbą mieszkańców.

  W grudniu 2013 roku prezydent Putin ogłosił, że lotnisko w Tiksi zostanie wyremontowane i przywrócone do łask (co się wydarzyło).

  Jeśli chcielibyście odwiedzić Tiksi i przywitać się z niedźwiedziami polarnymi, to jedyne loty na świecie do tego miasta startują z Jakucka. Najbliższy będzie miał miejsce 14 lipca, powrót 17 sierpnia. Kwota w dwie strony za jedną osobę klasą ekonomiczną - 2867zł :) (weźcie namiot, bo tam o hotel raczej ciężko ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakimar: Szkoda mi ludzi którzy tam mieszkają, ale doprawdy nie wiem co oni tam jeszcze robią, skoro nie ma sensu ekonomicznego dla istnienia tej osady, a sens polityczny zakończył się wraz z zimną wojną. Tylko zimno i pada i zimno i pada na to miejsce za kołem podbiegunowym.

   No i nie da się uciec od polityki, bo muszę tu skrytykować ruskie władze. Zamiast ładować pieniądze po damski ch#j w niepotrzebne lotnisko w niepotrzebnej osadzie, lepiej by zadbali o swoich obywateli i pomogli im się przesiedlić. A to miejsce opuścić i niech natura robi swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: jak poczytasz komentarze pod filmem wypowiadają się tam ludzie którzy pochodzą z tej wioski. Wygląda na to, że o dziwo, mają same dobre wspomnienia z mieszkania tam

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakimar: Zwykły sentyment. Ludzie po latach często całkiem ciepło wspominają dzieciństwo, mimo wychowywania się w biedzie. A do tego dla rządu sowieckiego to miasto było dość ważne, więc dofinansowanie szło regularnie i w efekcie gdzieś w latach 60 pewnie żyło się tam całkiem znośnie (względem reszty Sojuzu oczywiście a nie jakich Stanów czy Szwajcarii).

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Zdecydowana większość miejsc na ziemi ma kiepską ekonomię i/albo podły klimat, a jednak ludzie mieszkają i sobie życie układają.

  •  

   pokaż komentarz

   @McRancor: Co innego kiepska ekonomia (wynikająca zazwyczaj z zacofania technologicznego), a co innego kompletny brak ekonomicznego sensu. Nawet w trzecim świecie wszędzie, gdzie ludzie mieszkają, jest ku temu jakiś powód: rolnictwo, polowania, hodowla zwierząt, rybołówstwo, przemysł wydobywczy lub przetwórczy, turystyka przyrodnicza lub jeszcze coś innego, a na pewno przyjaźniejszy niż w Jakucji klimat.

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda mi ludzi którzy tam mieszkają, ale doprawdy nie wiem co oni tam jeszcze robią, skoro nie ma sensu

   @xniorvox Mieszkać w takim Radomiu czy Sosnowcu też nie ma sensu, a ludzie tam mieszkają ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Tutaj plusy tych którzy chcą być wołani do kolejnych tego typu znalezisk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  (Bo zamierzam szukać perełek #geociekawostki)

 •  

  pokaż komentarz

  Ja rozumiem, że bieda i w ogóle, ale czemu tam wszędzie taki syf i leżące naokoło śmieci? ( ಠ_ಠ)

 •  

  pokaż komentarz

  Wiele jest takich miast, nie tylko w Rosji ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  TIKSI-zapomniane miasto na dalekiej syberii, do którego nie prowadzi żadna droga
  Nieprawda i to podwójna. Jakby było zapomniane to nie byłoby o nim ani słowa na Wykopie. Co więcej, prowadzi do niego droga - droga morska.