Pracownik etatowy prowadzący jednocześnie działalność zapłaci dwie duże składki.

Pracownik etatowy prowadzący jednocześnie działalność zapłaci dwie duże składki.

@dedik businessinsider.com.pl #polskilad #podatki #zus #polska #ekonomia #pieniadze

I nie odliczy żadnej z nich od podatku. W uproszczeniu - zamiast 2,5 proc. (obecnie 2 razy po 1,25 proc.) zapłaci aż 2 razy po 9 proc.

 •  

  pokaż komentarz

  Dwa razy po 9% od dwóch różnych dochodów to nie jest 18%. Nie róbcie ku*** z logiki.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: jak firma wystawi 5 faktur z vatem 23% to razem zapłaci 105% podatku :))))

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: @dwugitofenobezlikusensolikum: ah te domyślne opisy, zara naprawimy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Dwa razy po 9% od dwóch różnych dochodów to nie jest 18%. Nie róbcie ku*** z logiki.

   @psychoultras: Jak ludzie dalej wierzą że czołowe zderzenie dwóch aut z prędkością 60 kmh to tak jakby jedno uderzyło z prędkością 120 kmh w mur to czego wymagać po takim "sumowaniu" podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras:
   Obecnie płaci się dwa razy i już. A podatek jest jeden, sumaryczny pit. Nie płaci się różnego podatku od różnych źródeł dochodu. Jeżeli podwojna stawka będzie bez zmian to będzie tak samo od sumarycznego dochodu.

   Tak samo jest jak się ma więcej niż jedną działalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: ale pitolisz ja składałem 3 pity 36L 38 37

  •  

   pokaż komentarz

   A podatek jest jeden, sumaryczny pit

   @janekplaskacz: można prowadzić różne działalności z różną formą opodatkowania i wtedy ma się różne PITy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A przy ryczałtowym ZUSie za każdą kolejną działalność płaci się tylko zdrowotne którego większość odlicza od podatku, więc zamiast do US robi się przelew do ZUS ... aż strach obliczać co będzie teraz ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NaChMiNick:
   Nie można. Ma się jedną firmę opodatkowania, bo podatek się płaci jako jedna osoba fizyczna. Nie mogę wybrać dla jednej działalności liniowego a dla drugiej skali podatkowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bohusz:
   Nie myl pojęć. Są podatki, które płaci się oddzielnie. Np. ryczałt za wynajem mieszkania. Ale nie płacisz od nich składki zdrowotnej.

   Główny podatek płacisz jeden i musisz wybrać czy płacisz podatek liniowy czy skalę podatkową. Nie można płacić obu w zależności od źródła dochodu. Natomiast składki placi się od źródeł dochodu tego podatku. UOP + firma: dwie składki. Jdg + spółka: dwie składki.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi A z tymi samochodami to przecież dokładnie Tak nie jest? Nie pytam na przekór po prostu tak zawsze myślałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bohusz:
   Dobra, zwracam częściowo honor. Pracując na etacie i prowadząc dodatkowo działalność można rozliczać się wg różnych form. Głupie, ale tak jest.

   W moim przypadku jest to niemożliwe. Muszę wybrać jedną formę rozliczania.

  •  

   pokaż komentarz

   A z tymi samochodami to przecież dokładnie Tak nie jest? Nie pytam na przekór po prostu tak zawsze myślałem.

   @sipcabej: Nie jest ze względu na to, że jak walniesz 120 na godzinę w mur budynku to zostaje z Ciebie mokra plama na elewacji, a w przypadku 60 + 60 może się okazać, że samochody się po sobie ześlizgną, że jeden wyskoczy na drugi itd. Masy pojazdów też są zwykle różne, przez co ten masywniejszy może wyjść z mniejszymi obrażeniami niż ten lżejszy.

   Dodatkowo masz zupełnie inaczej rozkładające się strefy zgniotu, przez co szansa na przeżycie czołówki jest całkiem spora przy samochodach, a przy murze już nie bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie nie no ok ale myślałem, że ktoś mi podrzuci jakimś wzorem na energię ktory obali to skladanie predkosci a tak to spoko o tym myślałem, w każdym razie warunek brzegowy prędkości względnej jest taki sam dla obu modeli.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: napisałeś że pit jest jeden. No i jak ci napisałem, że nie, to odwracasz kota ogonem. Składasz różne pity od różnych rodzajow dochodów. Zgadza się? Zgadza. Nawet pisałem do US o przeksięgowanie nadpłaty z jednego dochodu na rzecz podatku dochodowego z drugiego. I najem miałem na skali (tak można najem mieć na kpir a nie tylko ryczałcie) a działalność na liniowym. I od podatku od najmu mam prawo odliczyć też część zdrowotnej. To ja decyduję. A nawet więcej, w ciągu roku księguje zusy tak jak mi wygodnie a na koniec roku przeksiegowuje. Wszystko to podatki z pit czyli dochodowe. Jakbyś w odpowiednich miejscach użył np słów: gospodarczych jdg dochody z najmu prywatnego. Miałbyś rację. Ale użyłeś słowa pit, czyli podatek dochodowy. Można płacić od UoP skalę a od JDG liniowy i od obu należy się składka zdrowotna.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: i zasadniczo się znasz, natomiast brakowało precyzji w wysławianiu. Czasem tło drogo kosztuje np. gdy mylisz zadatek z zaliczką albo stosujesz zamiennie a różnica wielka

  •  

   pokaż komentarz

   nie no ok ale myślałem, że ktoś mi podrzuci jakimś wzorem na energię ktory obali to skladanie predkosci a tak to spoko o tym myślałem, w każdym razie warunek brzegowy prędkości względnej jest taki sam dla obu modeli.

   @sipcabej: Na poziomie fizyki ciał stałych traktowanych jako modelowe kuleczki o masie skupionej w jednym miejscu to wzory na energię zderzenia 0+120 vs 60+60 będą takie same. Jednak jak ostatnio sprawdzałem to mój samochód to nie taka kuleczka (jeszcze).

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: ale jest to samo jak naprzeciwko dwa pojazdy jadą 60, i jak jeden stoi a drugi jedzie 120,

  •  

   pokaż komentarz

   @Bohusz:
   Ważny jest kontekst, bo rozmawiamy o płaceniu składki zdrowotnej. Od pit 38 składki zdrowotnej się nie płaci.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jest to samo jak naprzeciwko dwa pojazdy jadą 60, i jak jeden stoi a drugi jedzie 120,

   @Bohusz: Też nie, z tych samych powodów co powyżej napisałem. jak będziesz rozpatrywał to jako magiczne kuleczki, pudełeczka jak na fizyce w podstawówce to tak, będzie to samo, ale w rzeczywistości już nie do końca.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: nie, ale dalej jest to pit i podatek dochodowy. Ok, nie kłóćmy się. Zasadniczo masz jedna jdg i nie ma znaczenia, że produkujesz noże jako jeden rodzaj działalności i oprócz tego masz kwiaciarnie. Od obu z nich musisz wybrać taki sam sposób rozliczania. Tu pełna zgoda

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: jeżeli kąt natarcia będzie ten sam, jeżeli będą te same pojazdy to to będzie jak z kuleczkami. Mówimy, że zmieniają się TYLKO prędkości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bohusz:

   Zasadniczo masz jedna jdg i nie ma znaczenia, że produkujesz noże jako jeden rodzaj działalności i oprócz tego masz kwiaciarnie.

   To jest inaczej. Jeżeli na jednej dg będziesz miał kwiaciarnię i produkował noże zapłacisz składkę zdrowotną raz. Bo jedna osoba fizyczna może mieć tylko jedną działalność gospodarczą. Sytuacja się zmienia, gdy jest dg + coś tam. Może być dg + etat. Wówczas płacisz dwie składki zdrowotne i faktycznie możesz mieć dwie różne formy rozliczania. Na chwilę obecną stawka składki zdrowotnej jest ryczałtowa więc nie ma znaczenia od czego jest liczona. I tu być może po zmianach będzie prawidłowo: osobno będzie liczona od każdego rodzaju przychodu.

   Ale w moim przypadku jest inaczej. Mam jdg + spółkę. Dochód mojego udziału w spółce dolicza się do mojego PIT z dg. Nie jest to rozróżniane. Przy ryczatłowej składce zdrowotnej nie ma to znaczenia. Przy procentowej nie mam absolutnie żadnej pewności, że nie będę płacić dwa razy.

  •  

   pokaż komentarz

   jeżeli kąt natarcia będzie ten sam, jeżeli będą te same pojazdy to to będzie jak z kuleczkami. Mówimy, że zmieniają się TYLKO prędkości.

   @Bohusz: Musiałbyś idealnie trafić jednym pojazdem w drugi w obu przypadkach, samochody musiałyby być identyczne i jeszcze parę nierealnych założeń, ale tak... jak je już spełnisz to będzie dokładnie jak z kuleczkami ;).

  •  

   pokaż komentarz

   zderzenie dwóch aut z prędkością 60 kmh to tak jakby jedno uderzyło z prędkością 120 kmh

   @harcepan-mawekrwi: Ciekawe. A nie jest tak ?
   Oczywiście, to nie jest to samo co uderzenie "w mur" natomiast to jest dokładnie to samo co uderzenie 120km/h w stojący samochód.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz Czekaj, a co w przypadku gdy swiadczysz usługi z różnym PKD i jesteś np na ryczałcie, gdzie jedne faktury są objęte podatkiem np 8.5% a inne powiedzmy 15%. Wydaje mi się że skoro dla jednej działalności są możliwe różne stawki podatku to tym bardziej dla odrębnych JDG tego samego właściciela.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: od wynagrodzenia członka zarzadu nie płaci się zdrowotnej . Te zmiany spowodują tylko czasowo wzrost wpływów podatkowych, zanim ludzie się nie ogarną. Dlatego legislację zrobią k@#?y w listopadzie. Ale w 2023 już będzie spadek, będą opracowane metody optymalizacji, a część się wyniesie a część pójdzie w szara strefę. Ja jestem po wstępnych rozmowach ale przygotowuje się do 2 spółek z o. O. Nic nie mających i wychodzących na 0. Rozdzieleniu różnych rodzajów działalności na mnie na żonę i studenta dzieciaka, przejściu żony na kartę. Itp. Do tej pory mi się nie chciało bo było prościej nic nie zmieniać a różnica 2 tys mc waliła mnie w porównaniu do ogarniania papierów. Jedna jdg była prostsza. Ale za podwojenie podatku z 19 do 27 (upraszczając) już mnie do tego kopnela. Muszę pomyśleć tylko nad przeniesieniem części firmy za granicę. Nie mogę do Czech, muszę do DE. Mieszkam 300 m od granicy z DE a w moich działalnościach 1 dzień to dużo a dwa to bardzo dużo. Agreguje pionowo działalności, jednocześnie poszczególne piętra robią też na zewnątrz.

  •  

   pokaż komentarz

   jak firma wystawi 5 faktur z vatem 23% to razem zapłaci 105% podatku :))))

   @dwugitofenobezlikusensolikum: Mati na pewno czyta komentarze. Weź się hamuj z takimi tekstami, bo zaraz coś w tym kierunku wyknuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @psychoultras: przecież ten biznes insajder to jest pudełek ze stajni WP

  •  

   pokaż komentarz

   A z tymi samochodami to przecież dokładnie Tak nie jest?

   @sipcabej: oczywiscie ze jest tylko rozmowca wyzej zaczal porownywac drugi samochod do sciany - raz 60-60 s-s a raz 120-0 samochod - sciana - sciana inaczej rozlozy wszystkie sily i agresywniej zamortyzuje, jesli juz sie przysral do sciany to powinien powiedziec w takim razie jaka jest roznica przy wjechaniu w stojacac w miejscu sciane przy predkosci 120km/h vs zderzenie z sciana poruszajaca sie w naszym kierunku 60km/h jadac samochodem 60km/h xD pewnie napisze ze sciany sie nie poruszaja w naszym kierunku 60km/h, w takim razie co sie stanie w sytuacji samochod-samochod 60-60 vs 120-0? rezultat zderzenia bedzie ten sam

  •  

   pokaż komentarz

   działalności liniowego a dla drugiej skali podatkowej.

   @janekplaskacz: chwileczka, sugerujesz, że nie mogę robić tak:
   JDG - ryczałt
   SP1 - dochodowy na zasadach ogólnych
   SP2 - liniowy
   ( ͡° ͜ʖ ͡°) oczywiście, że mi wolno

  •  

   pokaż komentarz

   Czekaj, a co w przypadku gdy swiadczysz usługi z różnym PKD i jesteś np na ryczałcie, gdzie jedne faktury są objęte podatkiem np 8.5% a inne powiedzmy 15%. Wydaje mi się że skoro dla jednej działalności są możliwe różne stawki podatku to tym bardziej dla odrębnych JDG tego samego właściciela.

   @hetii: Dla każdej działalności możesz wybrać jedną formę opodatkowania. Wybierasz ryczałt masz różne stawki zależne od tego z jakiego PKD masz dany przychód (ale to też jest różnie, bo może być usługa na 3% pod warunkiem, że jest ona "nierozłączną" częścią sprzedaży).

   Jeżeli chce się przychody mieć na różnej formie opodatkowania zakladamy spółki, i wtedy wybieramy osobno formę opodatkowania dla JDG i dla każdej spółki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dawidpotok: ale tu nie ma żadnej dyskusji. Biorąc rzecz literalnie, to oczywiście, że beton będzie się różnił od samochodu. Ale różnicę robi nie sumowanie prędkości a różnica pomiędzy betonem a samochodem.
   Prawa fizyki są jakie są. Prędkości obiektów się sumują niezależnie od poglądów.
   A jeśli chciałbyś koniecznie mieć adekwatne porównanie to zderzenie z betonową statyczną ścianą przy prędkości 120km/h będzie mieć dokładnie te same skutki co zderzenie samochodu jadącego 60km/h z ścianą betonową rozpędzoną do tej samej prędkości "jadącą" z naprzeciwka.

  •  

   pokaż komentarz

   @abhagebhar: Nie. Smartgasm na YT ma o tym ciekawy filmik wyjaśniający, czemu to nie jest to samo. Obejrzyjcie. Zwłaszcza ci, co zminusowali pierwszy wpis na ten temat.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, to nie jest to samo co uderzenie "w mur" natomiast to jest dokładnie to samo co uderzenie 120km/h w stojący samochód.

   @harcepan-mawekrwi: Oczywiście że nie. Jak uderzysz w stojący samochód, to ten nie będzie nieruchomy jak ściana, tylko najpewniej zostanie poruszony przez pojazd wjeżdżający w niego. Spowoduje to, że ten stojący samochód przejmie część energii uderzenia na siebie. Efekt uderzenia w stojące auto przy prędkości 120 kmh będzie zdecydowanie inny niż uderzenie w ścianę. I przy okazji ten stojący samochód w jaki uderzyłeś będzie wyglądał dużo gorzej niż ściana.

   Prawa fizyki są jakie są. Prędkości obiektów się sumują niezależnie od poglądów.

   @abhagebhar: No patrz prędkości się sumują, a efekt zgoła odmienny. Dlaczego? Bo takie zderzenie to nie tylko efekt prędkości, ale masy innych zjawisk i sił jakie wtedy zachodzą. Prędkość może się i sumować jak wolisz, ale wzajemne siły się wtedy niwelują. Fizyka to zdecydowanie więcej niż sama prędkość.

   A jeśli chciałbyś koniecznie mieć adekwatne porównanie to zderzenie z betonową statyczną ścianą przy prędkości 120km/h będzie mieć dokładnie te same skutki co zderzenie samochodu jadącego 60km/h z ścianą betonową rozpędzoną do tej samej prędkości "jadącą" z naprzeciwka.

   @abhagebhar: No będzie, bo nie prędkość a MASA, o której wszyscy tutaj zapominają. Po co sięgać po przykład ściany, jak wystarczy zderzyć z tą samą perskością czołowo 2 tonowego SUVa z jakimś kompaktem z lat 80. i efekt też będzie z wyraźnym wskazaniem przegranego. Przecież nikt temu nie przeczy, ale w takiej sytuacji zachodzi dosyć kompleksowa fizyka, a nie proste sumowanie prędkości którego się tak wszyscy uczepili i kombinują jak tylko się da żeby udowodnić coś co jest oczywiste, ale w oparciu o inne siły. Wystarczy bowiem tylko wspomnieć o masie i wszystko staje się proste i przejrzyste, ale nie, lepiej robić jakieś absurdalne fikoły i przykłady o jakiś stojących czy poruszających się ścianach posługując się jedynie prędkością

   Dlatego jakieś przykłady i udowadnianie ruszającą się ścianą są absolutnie bez sensu, bo dokładnie spłycają temat, przy tym potwierdzając to o czym cały czas mowa. Uderzenie dwóch PORUSZAJĄCYCH się z podobną prędkością podobnych pojazdów nie daje takie efektu jak uderzenie tego samego pojazdu w sztywną przeszkodę (w domyśle podaje się ścianę) z podwójną prędkością.

   To jest bardzo prosty i konkretny eksperyment. Dwa poruszające się podobną prędkością pojazdy o podobnych masach. Co w tym jest niejasnego? Jak widać dla wielu wszystko, skoro usilnie próbują wprowadzać w to inne zmienne żeby udowadniać że wynik będzie inny, Nie nie będzie inny. Uderzenie dwóch podobnych auta jadących z podobną prędkością NIE DAJE takiego samego efektu jak uderzenie takiego pojazdu w ścianę z podwójną prędkością. Uderzenie samochodu w ruchomą ścianę czy przeszkodzę o znacząco różnej masie to już zupełnie INNY przypadek. Koniec kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @sipcabej: @Bohusz: @Erie: przy zderzeniu liczy się energia kinetyczna.
   Czyli mvv.
   Przy założeniu, że masy są zawsze te same, liczy się tylko prędkość do kwadratu. Dla 60 daje 3600, dla 120 jest to już 14400, czyli 4 razy więcej. Dalej przy czołówce oba pojazdy przyjmą podobną ilość energii, czyli swoje 3600, a drugie 3600 idzie na drugi pojazd.
   Przy ścianie niemal cała energia idzie w pojazd, czyli jadący 120 bierze niemal 4 razy więcej energii.
   Przy czołowym będą różnice przy różnej konstrukcji aut no i przede wszystkim przy różnicy mas

  •  

   pokaż komentarz

   o takie zderzenie to nie tylko efekt prędkości, ale masy innych zjawisk i sił jakie wtedy zachodzą.

   @harcepan-mawekrwi: no to przecież to samo napisałem, na litość...

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: w rzeczywistości NIE DO KOŃCA to koorwa jak. Kuleczki to alternatywna rzeczywistość?

  •  

   pokaż komentarz

   A z tymi samochodami to przecież dokładnie Tak nie jest? Nie pytam na przekór po prostu tak zawsze myślałem.

   @sipcabej: Trochę jest, trochę nie jest :) Ogólnie różnica prędkości aut jest 120 km/h i z taką prędkością rozpatrujemy zderzenie. Różnica jest też taka, że jak auto uderza w auto, to obydwa się odkształcają amortyzując i pochłaniając część energii wypadku (no i zachodzi szansa że auto się obróci i "poleci dalej" zanim wytraci całą prędkość). Natomiast kiedy auto uderza w ścianę to odkształca się tylko to jedno auto, więc bierze na siebie więcej energii :)

  •  

   pokaż komentarz

   @sipcabej: będzie bez wzorów, ale intuicyjnie
   Jeśli energia kinetyczna jest zbyt abstrakcyjna do wyobrażenia, to skup się na przyspieszeniu. Przyspieszenie jest tu ściśle związane z energią Fk=m * a^2 / 2. Jeśli pominiemy masę w rozważaniach (oba samochody są identyczne), to czas hamowania do 0 jest tu decydujący. Teraz rozważ 3 przypadki i pomyśl, w których czas hamowania będzie taki sam, a w którym o połowę krótszy. Dla uproszczenia załóżmy, że silnik jest strefą zgniotu i w każdym przypadku samochód zatrzyma się gdy silnik zostanie całkowicie zgnieciony.
   1. Samochód 60km/h i ściana.
   2. Samochód 120km/h i ściana.
   3. Dwa samochody 60km/h.

  •  

   pokaż komentarz

   @radziol88: thx wieczorowem poanalizuje, szacun, że ci się chce randowykopkom tłumaczyć

  •  

   pokaż komentarz

   wybrać dla jednej działalności liniowego a dla drugiej skali podatkowej

   @janekplaskacz: a dla trzeciej ryczałtu 8,5% kwartalnie, a dla czwartej ryczałtu 17% miesięcznie? Hmm.

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2:
   Działalność możesz mieć jedną.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Najem prywatny na cele mieszkaniowe też jest działalnością, tyle że nierejestrowaną.

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2:

   Najem prywatny na cele mieszkaniowe też jest działalnością, tyle że nierejestrowaną.

   I nie płaci się od niego składki zdrowotnej. Ale co to ma do mojej wiary w polityków?

  •  

   pokaż komentarz

   I nie płaci się od niego składki zdrowotnej.

   @janekplaskacz: Jeszcze. ( ͡º ͜ʖ͡º) Ale nawet gdyby tu dołożyli, to nie dobijesz do 18%, mimo różnych pitów.

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2:

   Ale nawet gdyby tu dołożyli, to nie dobijesz do 18%, mimo różnych pitów.

   Jeszcze raz: ja płacę jeden PIT i dwie składki zdrowotne. Ale to bez znaczenia.

   Wytłumacz mi, czemu płacę dwie składki zdrowotne? Skąd wziął się taki pomysł (który na chwilę obecną jest w większości zabraniem pieniędzy z PIT na NFZ) i skąd twoja wiara, że politycy nie uchwalą podobnej głupoty podczas zmiany ustawy?

  •  

   pokaż komentarz

   A z tymi samochodami to przecież dokładnie Tak nie jest? Nie pytam na przekór po prostu tak zawsze myślałem.

   @sipcabej: nie jest i nie wiem, czemu go minusują. Może faktycznie ma rację i ludzie łykają takie rzeczy, bo z matematyką na bakier.

   Przy zderzeniu 2 (identycznych) aut z prędkością 60 km/h każde będziesz miał dla kierowcy i pasażera identyczny efekt, jakbyś uderzył w mur z prędkością 60 km/h. Oba auta staną w miejscu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

   Liczy się nagłe wytracenie szybkości, a tutaj mamy w obu przypadkach dla pasażerów / kierowcy wytracenie z 60 km/h do zera, a nie ze 120 km/h do zera.

   I owszem, wytworzy się 2 razy taka energia, co może niektórych zmylić, ale też ta energia rozłoży się na 2 samochody.

 •  

  pokaż komentarz

  i weź tu polaku robaku się rozwijaj, pracuj na dwa etaty (etat plus dg.) tylko po to aby cię podwójnie okradli... czy płacąc dwie składki zdrowotne dwa razy szybciej lub dwa razy lepiej będziesz leczony? odpowiedz jest taka że obajtek dostanie 2x tyle dotacji na swój pałacyk...

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: za pierwszą NFZ za drugą Ci Medicover wykupią złoty pakiet ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: chyba o to chodzi, równajmy w dół. Niech każdy siedzi na socjalu, są już bony na dzieci, na wakacje, zaraz będą na żywność - socjalizm wchodzi na pełnej, szkoda że naród taki głupi...

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: podobno 2 karetki pogotowia przyjeżdżają w razie potrzeby

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: ja mam dość tego jak jestem kopany...
   pracuję na etacie i mam działalność - aktualnie znowu mi dokopali.
   500+ nie mam, bo nie mam dzieci
   na wszelkie dofinansowania do mieszkania itp. to się nie łapię, bo normalnie za bogaty jestem
   dofinansowania do budowy domu - taaa jasne...
   ulgi mi się nie należą
   Ja mogę tylko płacić, żeby okoliczna patola mogła się napić piwka, a ja mogę się cieszyć jak mi nie będą grozić.
   wszelkie dofinansowania do kredytów itp - to nie dla mnie.
   Zawsze ze wszystkim jest tak, że albo się nie należy, albo trafiłem "nie w czas"
   Teraz jeszcze tak napędzili inflację, że płaczę jak widzę ceny materiałów budowlanych i stawki za robotę... szkoda że nie wziąłem kredytu rok temu i nie wykończyłem wszystkiego na glanc...

   Mało tego, jak władowałem multum kasy w działalność gospodarczą na starcie i od razu wziąłem amortyzację jednorazową bo mogłem zgodnie z prawem, to mi przysłali do domu informacje jaką to ja kurde pomoc deMinis nie dostałem - wyliczyli ile oni mi "hipotetycznie dali kasy", przez to, że podatku dochodowego nie zapłacę.
   Taaa super, oni mi dali... a jak ja tę kasę miałem z zapierdzielania na etacie dniami i nocami, gdzie tam już były skrojone podatki podwójnie, to to się nie liczy? jeszcze 3 raz opodatkować tę samą kasę?

   Mało tego, żeby się przyjemnie prowadziło działalność, to co raz to nowsze kłody pod nogi . BDO, JPK VAT (spróbuj się pomylić), książka kilometrów do samochodu osobowego, Biała lista kontrahentów vat, zajebiście potrzebne kody do wystawiania faktur gdzie nawet sam urząd nie wie jakie kiedy wprowadzać, deklaracje różnego rodzaju, deklaracje ZUS to do dzisiaj są dla mnie czarną magią z tymi ich kodami - to się nawet Panie w ZUSie potrafią zakręcić, Split-payment jako kredytowanie przeze mnie państwa i wiele wiele różnych

   Serio lepiej wziąć to wszystko p!?$???nąć i wyjechać. Po co się starać? lepiej zostać żulem i cieszyć się życiem, przyrodą, brakiem konieczności pracy itp itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @thuia: mi się serio płakać chce jak o tym pomyśle... i zacząłem rozumieć co to znaczy depresja w pewnym wieku itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: stary ja mam dokladnie tak samo a nawet nie mieszkam w polsce .. zarabiam 'za duzo'...byle patol bez szkoly ma to samo co ja i wiecej pracujac na pol etatu albo i wcale(nawet lepiej jak nie pracuje za to ma bahory, najlepiej bękarty) i cieszac sie zyciem...tez mnie wszystkie doplaty, bonusy, ulgi i choc co omija...plus gdzies z tylu glowy zawsze niepokoj ze niczego nie moge byc pewny bo moze sie unia rozleci i wszystko co udalo mi sie ciezka praca zdobyc rozsypie sie jak domek z kart...a nawet nie moge wystapic o obywatelstwo bo od poltora roku nie moge sie wyrawac do polski po moj nowy paszport bo covid..

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: to zamiast zajmować się tym badziewiem zatrudnij dobrą księgową i bedziesz mógł sie skupić na działalności. Nie masz dzieci więc nie tworzysz nowego przyszłego podatnika dlatego nie przysługują Ci gratisy od państwa. Wydaje mi się że monety przysłaniają Ci całkowicie oczy dlatego masz takie problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: jeśli jesteś młody, to powinieneś wyjeżdżać bez zastanawiania się. Ja już młody nie jestem i byłoby mi znacznie trudniej przenosić i firmę i rodzinę itp. Ale w najbliższym czasie zaczynam robić porównanie, gdzie by mi było najłatwiej ( poza PL oczywiście ). Skoro bolszewicy koniecznie chcą przywrócić PRL to beze mnie. Mnie jeden raz wystarczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: a teraz nie płaci się dwóch składek ;]?

  •  

   pokaż komentarz

   @kraweciusz: Ty z tych, co żeby sprzedawać lemoniadę pod domem, to trzeba zatrudniać księgową i radcę prawnego?

   Mi się wydaje, że Tobie 60 groszy za wpis zasłania cały świat.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin Witam kolegę przedsiębiorcę ;)
   Ja to istnej k@#%icy dostaje jak mam coś z podatkami ogarnąć, tak to wszystko jest pisane, że człowiek czyta po dziesięć razy i zawsze wychodzi jakiś bełkot, a finalnie i tak nie wiadomo czy dobrze się rozliczył. To jest istny absurd...

  •  

   pokaż komentarz

   @hetii: i co najlepsze - interpretacje przepisów znajdziesz w "poradniku przedsiębiorcy", gdzie zrozumiesz o co chodzi itp. a na stronach rządowych z GOV po kropce, to jest tylko bełkot...

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_ co myślałeś prywaciarzu, że sam będziesz sobie dorabiał? A pomyślałeś o patusach że nie mają za co harnasia w biedzie kupić?
   ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Dobra, dojeb.... mi też drugą składkę zdrowotną bez możliwości odliczenia. Toż to będzie 5k mniej w portfelu w przyszłym roku. I jak tu kurna uczciwie pracować. Trzeba będzie ukrywać dochód.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin podziwiam że dałeś radę prowadzić księgowość sam. Ja zrezygnowałem po kilku dniach czytania co i jak. Wolę zapłacić i mieć mniej zmartwień.

   Czekam kiedy rząd i urzędy dowalą wszystkim przedsiębiorcom co brali dotacje 5k na pokrycie bieżących kosztów utrzymania. Jak to skontrolują to wiele firm padnie. Kromka chleba to nie jest bieżące utrzymanie, a pracować nie pozwolili.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: Dlatego jeżeli okaże się że po tych zmianach będę jakoś konkretnie w plecy, to p#$$@!@e nie robię. Teraz mam bardzo dochodowy jak na PL etat (dużo powyżej wykopowego 15k) i na boku prowadzę działalność. W działalności mam sporo amortyzacji, więc koszty spore i podatek mały, za to z etatu płacę miesięcznie podatków tyle co przeciętny Polak rocznie. Mam bardzo duże nadwyżki, które inwestuję m.in na giełdzie, w nieruchomości itp. I teraz jak się okaże, że będe miał od mojego wymagającego wiele energii, pracy, nauki itp etatu oddawać połowę kasy albo więcej i jeszcze podwójnie płacić składkę, to p#$$@!@e - zostawie sobie te 10-15k z działalności, wezmę jakąś lepszą furę w leasing (więcej kosztów) a za etat podziękuję. Państwo dostanie c###? a nie moje podatki. Najwyżej spędzę więcej czasu z rodziną a jak się dobrze człowiek zakręci to i jakiś może bon wpadnie na dzieciaki.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty54321 prowadzę sam księgowość od 3 lat, ale powoli mam dość

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: teraz przy małej ilości faktur możesz mieć ksiegową za 100 - 150 zł miesięcznie więc nie jest to wysoka kwota a dzięki oszczędności czasu możesz w tym czasie skupić się na rozwoju działalnosci i zarabianiu. Nie widze sensu żeby tracić czas na księgowość i najlepiej oddać to specjaliście ale jak widzę wielu Polaków ma nadal mentalność "zrobię wszystsko sam to zaoszczędze" takie myślenie nie ma czasami najmniejszego sensu bo jesli ktoś nie specjalizuje się w danej dziedzinie to bedzie tracił niepotrzebnie czas zamiast skupić sie na tym na czym zna się najlepiej i przynosi mu zysk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: płacąc podatki czujesz większe przywiązanie do ojczyzny. Płacąc dwie składki czujesz to przywiązanie po dwakroć. To drugie sam dodałem, to pierwsze to slowa Zybertowicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @abhagebhar: mam podobnie, obecnie inwestuje w naukę języków dla moich synów i namawiam ich na wyjazd z tego kraju. I proszę mi tu nie zarzucać brak patryiotyzmu. Jak pomyślę w jakim kierunku to wszystko zmierza to mi się płakać chce. Płacisz podatki, zusy a na starość i tak nic nie masz (kto ma dg to wie o czym mówię).

  •  

   pokaż komentarz

   @Polak_maly_: a teraz nie płaci się dwóch składek ;]?

   @E-m-b-e: zdrowotnych? płaci się: na etacie wg dochodów i na jdg minimalną
   teraz będzie się płacić wg dochodów + wg dochodów

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: Widzę, że tak samo jak ja tak samo Ty otrzymaliśmy wreszcie jakiś program +
   Podatek+ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kraweciusz nie tyle co zaoszczędze, co nam nad tym kontrolę, korzystam z programu księgowego i widzę co się dzieje na bieżąco, wiem co można zrobić żeby zoptymalizować koszta podatkowe. Mogę samemu choć vat, podatek, zus i wiem co z czego, od razu mam to zaksięgowane do KPiR. Do tego zatrudniam dwóch pracowników i mam moduł do obsługi kadr, urlopu itp, wszystko na bieżąco kontroluje.

   Faktur w miesiącu mam około 60, nie wiem czy to dużo czy mało. Do tego mam wsparcie księgowej w razie czego, chociaż wolę sam faktury księgować.
   Mam ofertę bardzo tanią od znajomej księgowej, gdzie to jeszcze będę miał z tego fakturę, ale najbardziej się boję że stracę nad tym wszystkim kontrolę.

   A i co do biur księgowych - znam kilka, co nawet wystawienie zaświadczenia o zarobkach przy minimalnej krajowej ich przerosło i zrobili to dobrze za 3 razem. Jak sobie pomyślę że na tak prostej rzeczy się rozkładają, to stracha mam przed biurami.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar111cin: rozumiem ale z takim podejściem nie rozwiniesz biznesu bo będziesz coraz wiecej czasu tracił na papiery. Lepiej komuś zaufać i od czasu do czasu kontrolować. Samemu to można powalczyć ale na początku pózniej bez pomocy innych ludzi nie można rozwinąć bardziej działalności i jedynie co pozostaje to stagnacja. Ja nie wyobrażam sobie prowadzić księgowości i optymalizować samemu podatki bo w tym czasie mogę zarobić więcej skupiając się na tym co potrafie robić najlepiej a tematy, ktore są dla mnie problematyczne i uciążliwe zostawiam innemu specjaliście.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli w sumie tak jak teraz, tylko trochę więcej... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  hehehe

  źródło: comment_1608220282JZ50dnYiL4MpYvcZn2HqQ3.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Dotrzymali obietnicy

  źródło: Screenshot_20210517-214929.jpg

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna