•  
  H.....k

  +42

  pokaż komentarz

  Z chęcią wykopie, ale tylko po to, żeby pokazać jak z całej dyskusji wybiórczo wybiera się jedno zdanie. Bełkot to uprawiał Pan Czarnecki. Kutz jako taki szkodzi w takich dyskusjach, gdyż zbyt emocjonalnie do nich podchodzi jako Ślązak.
  http://www.dziennikzachodni.pl/aktualnosci/362643,iii-marsz-na-zgode-wyruszyl-z-katowic-do-swietochlowic,id,t.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik:
   Człowieku o czym ty mówisz?
   Nie podoba CI się być Polakiem? Zabrać obywatelstwo i wydalić z kraju.

  •  
   H.....k

   +24

   pokaż komentarz

   @gav: Tak jak powiedział Gorzelik w tym programie, mam obywatelstwo polskie ale jestem narodowości śląskiej. I obywatelem RP mam prawo być.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik:
   Nie! Albo jesteś polakiem, albo nie. Bycie Polakiem ma być dla Ciebie najważniejszą wartością! Jeśli tak nie jest, nie jesteś Polakiem.

  •  
   S............m

   +46

   pokaż komentarz

   @gav: @gav: O czym Ty mówisz, za poczucie odrębności narodowej, wydalałbyś z kraju?? Zabierał obywatelstwo?? Pewnie podsycaj antagonizmy, rób podziały, przydałaby się nam druga Jugosławia.
   Jeżeli chodzi o autonomię śląska, nierealne.

   Przecież napisał, że jest ślązakiem z obywatelstwem polskim, więc co Ty mu tu wypisujesz, litwinowi z obywatelstwem polskim też byś pisał, jesteś polakiem albo nie ? Oczywiste, że jest litwinem z obywatelstwem polskim. Bawi mnie to jak mówisz komuś jakiej jest narodowości.

  •  
   H.....k

   +27

   pokaż komentarz

   @SacrumProfanum: Autonomia, jak i samorządność w tym kraju to jest bardzo nikłe prawdopodobieństwo. Zauważmy, że RAŚ chcę żeby każdy region był autonomiczny nie tylko Górny Śląsk. Tutaj na wykopie tacy wolnościowcy, a sami by chcieli innym zabraniać.

  •  

   pokaż komentarz

   @SacrumProfanum:
   "a poczucie odrębności narodowej, wydalałbyś z kraju??"
   W Polsce, jesteś Polakiem, to jest twoja narodowość (nie mówię o obcokrajowcach) nie ma narodowości śląskiej.

  •  
   S............m

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   H.....k

   +25

   pokaż komentarz

   @gav: Niestety dawniej, ktoś inaczej twierdził:
   „Spośród narodów graniczących z Królestwem Polskim nie ma bardziej zawistnego i wrogiego Polakom, niż Ślązacy."
   Jan Dlugosz, kronikarz Polski (1415-1480)

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: I co z tego wynika? że nie zostaliście wchłonięci, czy macie do polaków pałać dalej nienawiścią, bo kronikarz tak napisał?
   To ja proponuję zrobić od razu podziały na plemiona- wszakże ktoś może się poczuwać Pomorzaninem, a nie Polanem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: materiał ma blisko 40minut. Calkiem dlugie jedno zdanie. Wybiorczo wybrano to w wiadomosciach na temat rozmow PISu o gospodarce. Nie podano wcale albo fragment, gdzie rzekomo Jarosłąw się zaciął. W końcu trzeba utrzymać wersję, że KAczyński mówi tylko o katastrofie.

  •  
   H.....k

   +8

   pokaż komentarz

   @Daronk: Tylko chciałem powiedzieć, że naród śląski to nie jest żaden wymysł, ale ma jakieś podstawy by za taki być uznawany. Jest mnóstwo Polaków, których darzę ogromną sympatią, nie patrze na ludzi przez pryzmat tego jacy są, a nie jakiej są narodowości.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Odbieram cię jako trolla, ale odpowiem ci. Po pierwsze nie ma państwa śląskiego i tym samym ten do kogo piszesz nie może uzyskać innego obywatelstwa niż polskie (chyba, że zamieszka we Francji, Niemczech etc. ale to nic nie zmienia w sprawie bycia Ślązakiem) A żadnego mieć nie może. Twoje rozumowanie nie bierze pod uwagę, że państwo "Ślązaków" zostało wchłonięte.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do samego ruchu to jestem za decentralizacją i większymi uprawnieniami władzy lokalnej. Uważam np. że VAT (jedno z głównych źródeł pieniędzy w skarbie państwa) mógłby być ustalany przez władzę lokalną i wpływać np. do budżetu województw. Nie uważam za konieczne zbieranie pieniędzy w jednej części kraju i wydawania ich w innej. Ogólnie nie popieram zbierania wysokich podatków, ale jeśli gdzieś mają być wydawane to wolę, by były wydawane w regionie, którego mieszkańcom ukradziono te pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Jestem polskim patriotą i jednocześnie Ślązakiem, ale przez takich jak Ty chce mi sie rzygać, gdy ktoś mówi o Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kromaaa: to nie chodzi o Polskę, a o konkretnych ludzi, wszędzie takich znajdziesz. Sztuczne podpalanie tematu opisem może w tym przypadku mieć skutek zgoła odwrotny od zamierzonego. Na co mam nadzieję ;]

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: cytując wikipedie "W Polsce odróżnia się narodowość od obywatelstwa. Chociaż preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej posługuje się zwrotem my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, to jednak zwrot Naród Polski należy traktować szerzej niż obywatele Rzeczypospolitej[1].

   Nie zaprzecza się narodowości polskiej Polaków zamieszałych w innych krajach a nie posiadających obywatelstwa polskiego np. w USA, na terenach Kresów Wschodnich.

   W języku polskim słowo narodowość oznacza przynależność lub pochodzenie narodowościowe i etniczne, ale niekiedy używane jest także w znaczeniu obywatelstwo, co wydaje się być efektem wpływów konwencji panujących w krajach zachodnich[potrzebne źródło]. W większości z nich, w szczególności we Francji, pojęcie narodowości jest równoznaczne z obywatelstwem zarówno formalnoprawnie, jak i w potocznym znaczeniu[potrzebne źródło]. Najczęściej więc w krajach zachodnich polskie pojęcie "narodowość" tłumaczone jest, dla podkreślenia niezależności od obywatelstwa, poprzez słowo etniczność (w językach tych krajów). Analogicznie, polskie pojęcie „mniejszości narodowych” w językach zachodnich, jeśli przedstawiciele danej mniejszości nie posiadają obywatelstwa innego państwa niż te na terenie którego mieszkają, określa się mianem „mniejszości etnicznych”."

   Poczytaj, przemyśl, wróc wtedy.

  •  
   F.....o

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   F.....o

   +9

   pokaż komentarz

   @gav: Czyli Polacy zagranicą też nie są Polakami?

  •  
   j....9

   +2

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Jestem ze Śląska i nie moge patrzeć jak ten buc nam opinie psuje... "Patrzeć na Polskię poprzez Śląsk...", ehh :(

   Filmy może i robił niezłe o Śląsku, ale to co ostatnio mówi w TV to jest tragedia, na starość mu odwaliło chyba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Gorzelik pieprzy głupoty. Jak może państwo składać się z samych regionów autonomicznych? To może być tylko poszerzona samorządność, czyli coś w rodzaju federacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @wrotaniebios: Stany USA są autonomiczne :)

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Może być samorządność, różne formy opodatkowania etc. (ale tak samo dotyczące wszystkich regionów a nie specjalnie śląska) regiony ale dzielenia Polaków na ich terenie (Polski) na ślązaków, nie-ślązaków zabroniłbym pod groźbą kary więzienia.
   Do tych co takie ambicje mają; czujących się ślązakami a nie Polakami mam te słowy: mam szczerą nadzieję że jeśli spróbujecie swoje plany dzielenia Polski kiedykolwiek wprowadzić w życie to wszyscy zawiśniecie na latarniach.

  •  
   l.....2

   +5

   pokaż komentarz

   @wrotaniebios: A czy w Hiszpanii nie ma czegoś takiego, że państwo składa się ze wspólnot autonomicznych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: W takich dyskusjach nie ma " złotego środka ". Zgadzam się z "gav'em" jeżeli chodzi o merytorykę. Ślązacy bardzo często występują z postulatami "suwerenności" czy "autonomii" a takie działanie wprost można nazwać, próba destabilizacji i podziału terytorialnego kraju. Oczywiście w owiele mniejszym stopniu i nasileniu ( przynajmniej w ostatnich latach ), ale Ślązacy bardzo przypominali w swoich działaniach Basków, którzy dążą do podziału Hiszpanii. Nie mówię, o tym, że mniejszości narodowe nie mogą istnieć. Mamy przecież polskich żydów, ukrainców, białorusinów itd. Trzeba się tylko zastanowić czy ktoś chce być Polakiem o odrębnych korzeniach, czy " Ślązakiem " mieszkającym na obcej ziemi. Są oczywiście ludzie którzy są bardziej polscy niż "polacy", a kultywują tradycję swoich ziem. Są jednak i tacy, którzy pokazują, że tak jak mordowali Polaków przed wojną tak mordować ich będą teraz jak tylko nadarzy się taka okazja. Dla tego rozumiem też obawy i niepokoje ludzi takich jak "gav".

   @matips: Co do tego, że państwo Śląskie nie istnieje i zostało wchłonięte. Zostało wchłonięte przez Polskę już bardzo, bardzo dawno temu. Potem "odbite" przez Piłsudskiego a ostatecznie nadane w traktacie Jałtańskim. Co do jego "nieistnienia" - państwo tym jest silniejsze czym więcej go w sercach a mniej na mapie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: W czasach Jana Długosza, coś takiego jak naród nie istniał. Jedynie szlachta rościła sobie prawo do jakieś narodowości, aby wykazać swą odrębność i wyższość nad innymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Daronk: Pomorzaninem to chyba boski Donek

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Nie Kutz tylko Kuc - zmienił sobie nazwisko, żeby brzmieć bardziej cool ;-).

  •  

   pokaż komentarz

   A ja się pytam: Dlaczego nie zaproszono Korwina-Mikkego?!

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Szkoda ze wczesniej mowil inaczej jelop pierodlony..Przypomina mi oficera SS....Pz

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Prawda bo to lennicy NIEMIECCY ! Nawet to haslo na fladze swiadczy o sojuszu w rozbijaniu Polski z niemczykami oraz wrogosc Polsce!!! Zdrajcy p##$!#$eni...

  •  

   pokaż komentarz

   @gav: Wiesz co, jak ty jesteś Polakiem to ja chyba jednak już nie chcę być. Zróbmy tak - wszystkich niepolaków na deportujcie na Śląsk i oddzielamy się, a wy sobie zostańcie z waszymi długami i cyrkiem na Wiejskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @luksus2: W Hiszpanii istnieje wspólnota regionów (provincias autonomas) jednak nie jest to chyba w takim znaczeniu w jakim było w programie. Generalnie w kraju basków tylko pewna część populacji chce separacji od Hiszpanii, pozostałym jest na rękę taki kształt autonomii jaki mają obecnie. Katalonia też jest mocno "wyemancypowana" w tej kwestii, ma swój język (który jest jakby mieszaniną francuskiego i hiszpańskiego), co jest jednym z głównych czynników do określenia mniejszości narodowej, śląski to zdaje się gwara w odróżnieniu od np. kaszubskiego. Tendencje separatystyczne tych regionów biorą się z uwarunkowań ekonomicznych, regiony bogate nie chcą utrzymywać regionów biednych (andaluzja, estremadura, po części castilla-la mancha). Regionem który także ma pewne tendencje separatystyczne jest Valencia.

  •  
   l.....2

   +1

   pokaż komentarz

   @stb73: No więc jeżeli chodzi o uwarunkowania ekonomiczne, to Śląsk może wykazywać duże tendencje separatystyczne i przecież to głównie o pieniądze chodzi, zabieranie rzekomo ogromnego dochodu Śląska przez "Warsiafkę" jest (jak przynajmniej słychać) głównym postulatem RAŚ i Ślązaków. Postulaty kulturalne i narodowe myślę mają mniejsze znaczenie, bo raczej Ślązacy nie mają problemu z kultywowaniem tradycji i języka, a to że są kłótnie dotyczące uznania narodowości Śląskiej przez badaczy to raczej Ślązaków niewiele obchodzi, bo ważne jest to kim oni się czują a nie to co powie jakiś tam profesorek nie wiadomo skąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @matips: No to wyobraź sobie, że tak jest faktycznie, Polska jest jednym państwem, którym rządzi jeden rząd, jest podzielona na różne krainy, województwa z rożnie rozwiniętą gospodarka. Są tereny gdzie przemysł,gospodarka rozwija się szybciej ,bo jest tam taka możliwość. Nie w każdej części kraju masz góry, nie wszędzie są plaże i morza. I państwo miałoby dopuścić do tego by w jednej części państwo rozkwitało a w drugiej popadało w ubóstwo, nędzę... ? Nawet nie wyobrażasz sobie jaki bunt mogłoby to zrodzić i jakie byłyby konsekwencje. Poza tym, tam gdzie kraj lepiej się rozwija i tak są większe zarobki, jest więcej możliwości, więc po co pogłębiać tę różnicę w jednym kraju? Polska jest jednością i przynajmniej powinniśmy się starać traktować siebie nawzajem jak równych sobie. A co do Śląska, to była kraina. Jedna z wielu: Małopolska, Ruś Czerwona, Prusy , Śląsk , Mazowsze, Kujawy, Pomorze, Łużyce, Podlasie, Polesie (skopiowane z Wiki). Więc... zapewnijmy juz wszystkim historycznym krainom autonomie. Śląsk jest bogaty... sądzę, że o to tam chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaqwsx123: Zawsze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
   Więc... zapewnijmy juz wszystkim historycznym krainom autonomie. To jest zwykły problem pt. wg czego dzielić kraj na jednostki terytorialne.
   Najłatwiej jest oczywiście zabrać jednym i wywieźć pieniądze gdzieś, gdzie nigdy nie zobaczą efektów swojej pracy. Wszystko w imię sprawiedliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @matips: Nie wiem czy do końca mnie zrozumiałeś :) jeśli chodzi o podział na jednostki. Nie jestem historykiem, więc mogę się mylić, ale z tego co pamiętam z lekcji historii Śląsk był krainą o którą ciągle toczyły się walki między Polska a Niemcami, dlatego, że bardzo dobrze rozwijał się tam przemysł, no i oczywiście są tam pokłady węgla. Gdyby byli odrębnym państwem bardzo możliwe, że radziliby sobie lepiej niż pozostała część Polski- mniej wynosiłyby składki, ale mniej też byłoby do dzielenia między ludzi... ale wracając do mojego cytatu którego użyłeś :) Podam przykład z mojej okolicy. Jestem spod Szczecinka, z małej, biedne,j starej mieściny gdzie nie ma przyszłości, ludzie wyjeżdżają, a miasteczko wymiera, nie ma mądrych ludzi którzy mogliby w gminie. 25km dalej jest jednak większe miasto, wcześniej wspomniany Szczecinek, który prężnie się rozwija, zaledwie w ciągu kilku, nie kilkunastu, a kilku lat rozwinął się nie do poznania. Powstają nowe firmy, ośrodki kultury, ludzie napływają, zasiedlają to miasto, przemysł napędza przemysł, powstają nowe miejsca pracy... Puenta z tego jest taka, że tam gdzie się jakaś okolica rozwija i tak widać skutki a ludziom żyje się lżej, więc nie do końca jest tak, że jednym zabierają a drugim oddają, pierwsi zostają bez niczego, a drudzy dostają za nic. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @zaqwsx123: Z drugiej strony można zapytać czy rzeczywiście jest sens pozostawać w tej małej mieścinie. Urbanizacja jest całkiem naturalnym procesem - ludzie przenoszą się do miast wraz z ich rozwojem i rozwojem techniki (tą samą ziemię dzięki maszynom uprawia coraz mniej osób). Tym szybciej to następuje w miejscach gdzie występowało bezrobocie ukryte - niby każdy pracował, a wystarczyłoby 1/3 ludzi.
   Nie brak na świcie wymarłych wsi czy nawet całych miast - skoro nie ma gdzieś pracy to trzeba się przenieść. Ewentualnie, jeśli kochamy okolicę i wyróżnia nas tym podobny "lokalny patriotyzm" - zostajemy i własną przedsiębiorczością coś wartościowego tworzymy.
   Nie mam zamiaru bronić odrębności śląska - nigdy nie byłem skory do bronienia czyjś mżonek i bezsensownych demonstracji. Mamy (prawie) wolność słowa i nikt nikomu nie broni machać flagą śląską i odprawiać ceremonii w wersji śląskiej. Nie ma to dla mnie znaczenia.

 •  

  pokaż komentarz

  co do tych obozów to prawie prawda z ta drobna roznica ze nie były polskie a Radzieckie gdyz przez władze radziecka tworzone i przez ich ludzi pochodzenia najczęściej Żdowskiego zarządzane w tych obozach gineli tez ludzie AK i NSZ

  •  
   H.....k

   +13

   pokaż komentarz

   @mir67: Zgodzę się z Tobą, że Kutz przesadził z tą opinią. Pewnie i jacyś Polacy byli odpowiedzialni za te obozy, ale to wina systemu, trafniejszą nazwą jest komunistyczne, bo przecież nie nazywamy nazistowskich obozów niemieckimi. Najgorsze jest to, że jedna wypowiedź całej tej dyskusji, tak naprawdę odwraca uwagę od istotnego tematu tej dyskusji, a schodzi tutaj kwestia autonomii na drugi plan.

  •  

   pokaż komentarz

   @mir67: Co do tego że rozdają samochody w Nowosybirsku na rynku to prawda, z tym że: Nie w nowosybirsku tylko w Moskwie, nie na rynku tylko pod sklepem, nie samochody tylko rowery i nie rozdają tylko kradną.

  •  

   pokaż komentarz

   @mir67: Zdecydowana większość osób, które zarządzały tymi obozami to byli Polacy. Nie żydzi, nie Rosjanie, nie komuniści bez przynależności narodowej.

   @Hajdzik: Nie mówi się "nazistowskie obozy", tylko "niemieckie obozy", proponuję porównać liczbę wyników wyszukiwania w google (zresztą nawet jak jest użyty przymiotnik "nazistowski" to często i tak jest poprzedzony słowem "niemiecki").

   Nazwa "polskie obozy" jest w pełni usprawiedliwiona. Odpowiednią nazwą byłoby także "polskie komunistyczne obozy". W związku z tym wykop nie powinien być w ogóle wykopany, Kutz miał prawo tak powiedzieć.

 •  
  B.....z

  -7

  pokaż komentarz

  A mi tam zwisa czy śląsk bedzie w polsce czy tez nie. Bez obrazy ale ślązacy to tacy ni niemcy ni polacy... za polakow sie nie uwazaja a w niemczech sie z nich smieja...

 •  

  pokaż komentarz

  Oglądałem z zaciekawieniem ten program.
  Bardzo ciekawy odcinek.
  Nie ukrywam, że sprawa mnie interesuje, bo RAŚ działa także na Opolszczyźnie i jeśli wywalczą autonomię, to mnie także będzie to obejmować.
  Pomijając posła Kutza, który nic nie wnosi do dyskusji, muszę sprawiedliwie przyznać, że najbardziej sensownych argumentów używał przedstawiciel RAŚ. I chociaż sprzeciwiam się tej idei, to wcale nie dziwię się, że pojawiają się tendencje separatystyczne. Było wiele racji w jego zarzutach w stosunku do centrali w Warszawie.
  Na marginesie, dziwię się PiS-owi, że wysyła do poważnej dyskusji ludzi takich jak Czarnecki, co prawda nie jest to na szczęście poziom Kutza, ale Czarnecki nie miał nic sensownego do powiedzenia.

  Podsumowując, za to lubię Pospieszalskiego, że zaprasza różne strony sporu i mimo swoich określonych poglądów, daje możliwość przedstawienia racji w dyskusji.

  •  
   H.....k

   +2

   pokaż komentarz

   @cameel: Kutz miał też parę dobrych stwierdzeń, raz to przywołanie konstytucji, dwa źle, że dał się sprowokować. Na szczęście Kutz nie jest członkiem RAŚ on tylko popiera tą ideę ale realnego wpływu na politykę RAŚ.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Ja bym spuścił zasłonę milczenia nad Kutzem, zwłaszcza po tym co wygadywał wczoraj u funkcjonariuszki MO.
   Żeby nie być źle zrozumianym, bo widzę po komentarzach, że jesteś zwolennikiem RAŚ, ja się bardzo mocno sprzeciwiam celom tego ruchu i uważam, że w perspektywie nic dobrego z tego nie wyniknie.
   Jednak muszę uczciwie przyznać, że Gorzelik to sensowny i inteligentny gość i bardzo dobry dyskutant.
   Pozdro

  •  
   H.....k

   +2

   pokaż komentarz

   @cameel: No nie do końca, Kutz powiedział, że nie wyobraża sobie Polski bez Górnego Śląska i powiedział, że to nie Polska jest najważniejsza, a jej obywatele. Nie licząc nietrafnej wypowiedzi o polskich obozach, nie widzę w jego postawie niczego złego, wg mnie dużo lepiej wypadł niż Czarnecki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hajdzik: Czarnecki generalnie p#$$!%!ił tylko "szanujmy się"... Postawa posła PiS godna pożałowania. Pana Gorzelika naprawdę podziwiam po tym programie - spokojny, nie dał się prowokować, przedstawiał rzeczowe argumenty... Sam wcześniej się trochę naśmiewałem z RAŚ, ale dyskusja u Pospieszalskiego i komentarze @gav budzą we mnie odczucia regionalno-patriotyczne. Dobrze, że mówi się o tym w ogólnopolskiej TV, a nie tylko w TVP Katowice i TVS. Temat zaciekawił mnie bardziej niż się spodziewałem właśnie przez postawę p. Gorzelika.

   Swoją drogą gdyby zamiast "Ruch Autonomii Śląska" było "Ruch Autonomiczny Regionów" nie byłoby żadnego problemu. A tak, jest kolejny temat zastępczy jak wcześniej Smoleńsk, dopalacze...

   Warszawa po prostu boi się, że straci lwią część z cyckania pozostałych województw (wystarczy popatrzeć jakie składki do NFZ oddają mieszkańcy Śląska, a jaką kasę dostają szpitale w regionie...)

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna