Nowy podatek i likwidacja składek ZUS

Nowy podatek i likwidacja składek ZUS

Rząd powraca do koncepcji jednolitej daniny, która połączyłaby wszystkie dotychczasowe podatki i składki w jeden scalony super-podatek.

 •  

  pokaż komentarz

  TL;DR: Aktualnie płacimy różne skomplikowane daniny (składka chorobowa, zdrowotna, emerytalna...), które tak naprawdę są łączone i rozdzielane między różne instytucje/świadczenia. Jednolita danina skończyłaby z tym - płacilibyśmy jeden podatek zależny od dochodu, który mógłby być od razu i bezpośrednio rozdzielany według faktycznego zapotrzebowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednolita danina skończyłaby z tym - płacilibyśmy jeden podatek zależny od dochodu

   @SVCXZ: @friko9 Przy okazji skończyłaby z tym, że z tych pięciu składników ktoś płaci tylko jeden, dwa, trzy, lub cztery lub że ktoś płaci mniej niż teraz płacą Ci, którzy płacą najwięcej.

   Jak już pisałem wcześniej, te 9% podwyżki to może być tylko balon próbny przed doj?!!niem naprawdę drastycznych podwyżek, dotkliwych zwłaszcza dla JDG.

   Tak więc byłbym ostrożny z poparciem, bo potem znowu Was Pisowcy strollują, że sami chcieliście, jak z kwotą wolną. EDIT: Widzę, ze już opozycja liberałowie kręcą bat na własne (i nasze też) dupy. https://twitter.com/CentrumASmitha

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Napisałem streszczenie artykułu, bez opinii. Czemu każdy pragnie tylko opinii?
   Oczywiście też tego nie popieram pod tym względem, że będą podwyżki - bo oczywiście, że będą. Jedyny plus to mnie zamieszania i papierologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ według faktycznego zapotrzebowania, czyli nie na służbę zdrowia tylko socjal żeby kupić więcej głosów. Piękna perspektywa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bellissimo: to akurat durna perspektywa bo kto zagłosuje na socjal jak zobaczy, że do lekarza nie ma jak się dostać?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha serio pytasz o to w kraju który sprzedał się za 500 złotych i 13 emeryturę? Poza tym do lekarza się już nie idzie dostać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bellissimo: no gdyby była jedna danina to nie miałoby prawa zabraknąć na leczenie. Lekarz jest wazniejszy niż socjal a biedny choruje tak samo jak bogaty albo bardziej nawet

  •  

   pokaż komentarz

   płacilibyśmy jeden podatek zależny od dochodu, który mógłby być od razu i bezpośrednio rozdzielany według faktycznego zapotrzebowania.
   @SVCXZ:
   To świetnie bo nie potrzebuję państwowych szpitali, emerytur ani szkół. Proszę obniżyć mi ów podatek o te składniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: @wiencejfakingcaptcha: ogólnie - to nie jest zły pomysł, ale zamieni się w złe wykonanie pomysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: Tyle razy sie ze mna ludzie klocili jak im tumaczylem ze ZUS to kolejny podatek i mamy zero pewnosci ze w przyszlosci emerytura w jakiejs tam wysokosci nam przypadnie.

   Nie mogli pojąć, niby inteligentni a tak ograniczeni. I tu juz po parunastu latach od tego czasu (to byly wybory z popisem) sie ziszcza.

   Tak wiec obwieszczam ponownie: Ludzie placa okolo 45% podatku aktualnie i nie maja zadnej gwarancji ile dostana emerytury. I tak juz pozostanie. Amen. A kto nie wierzy ten sam sobie winien.

  •  

   pokaż komentarz

   @ptoki2: Dlatego każdy kto ogarnia, minimalizuje/optymalizuje/wstaw-własne-określenie podatki i inwestuje co może, aby zapewnić sobie samemu emeryturę. Ja mam 28 lat i w ogóle nawet nie myślę o czymś takim, że na starość dostanę coś "od państwa".

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle razy sie ze mna ludzie klocili jak im tumaczylem ze ZUS to kolejny podatek

   @ptoki2: też się kłóciłem i mówiłem, że zus to podatek, ale nie..

   pokaż spoiler teraz ukuto nowy(stary) termin zwany daniną ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   Jak mówię że te wszystkie terminy i nazwy to rzecz względna to się ze mną kłócą bo pani w urzędzie mówi inaczej¯\_(ツ)_/¯ . Nie raz była sroga dyskusja na wykopie o to czy emerytalne jest składką czy podatkiem. Teraz jest daniną, problem rozwiązany.

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: Nie przesadzaj. Wystarczy kogoś zabić i masz od państwa zapewniony wikt i opierunek. Zobaczymy jak to będzie wyglądać za 30-40 lat, ale jest tylu ciekawych polityków że mam naprawdę bezpieczny awaryjny plan emerytalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bellissimo: Do lekarza pójdziesz prywatnie a potem pis tego lekarza z kasy zdoi a plebsu powie że to złe lekarze kradno.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy kogoś zabić

   @PastaZeSzczypiorku: I tu jest właśnie problem z wolnością ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: po co dałeś link do twittera ASmitha jak tam ostatnie posty z 2015 roku?

  •  

   pokaż komentarz

   to akurat durna perspektywa bo kto zagłosuje na socjal jak zobaczy, że do lekarza nie ma jak się dostać?

   @wiencejfakingcaptcha: To powazne pytanie?? W ostatnich wyborach parlamentarnych ponad 40% głosujących. Z nazwiska przecież nie będę wymieniał, bo RODO.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak więc byłbym ostrożny z poparciem, bo potem znowu Was Pisowcy strollują, że sami chcieliście, jak z kwotą wolną. EDIT: Widzę, ze już opozycja liberałowie kręcą bat na własne (i nasze też) dupy. https://twitter.com/CentrumASmitha

   @deviator: bardzo trafne spostrzeżenia. Niestety, zarówno konserwatywni liberałowie, jak ci bardziej postępowi, tzw "libki", troszeczkę maja problem z przekazem medialnym. Do tej pory w wielu opracowaniach mówia o kwocie wolnej jako "plusach" nowego ładu, a np. taki Dziambor zachwalał że będzie kwota wolna. Jak to wychodzi w praktyce - każy widzi. Dlatego liberałowie powinni uważac czego żądają, bo moga to dostac, ale okupione takimi warunkami, że cała zmiana wychodzi na minus. No ale tak to jest jak polityka zeszła do memów i rzucania frazesami o długości max 3 słów.

  •  
   arkady_ronin

   +5

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: Proty system podatkowy nawet przy trochę wyższym opodatkowaniu daje ludziom olbrzymie korzyści finansowe. Obecnie utrzymanie księgowości w Polsce dla firm to duży koszt.

  •  

   pokaż komentarz

   Proty system podatkowy

   @arkady_ronin: Ale nie ma takiego prostego systemu, którego PIS nie skomplikuje przy jego wprowadzaniu ¯\_(ツ)_/¯
   Zaraz będzie milion wyłączeń, warunków, przelewy na kilka kont i zmienne kwoty wolne.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: gdzie Ty byłeś przez ostatnie 6 lat? ᶘᵒᴥᵒᶅ

  •  

   pokaż komentarz

   Napisałem streszczenie artykułu

   @SVCXZ: nie jest to dobre streszczenie bo w tym tekście i zmianach chodzi o to aby instytucje miały niższy koszt poboru,

   podatnikom to bez różnicy, tzn. ci na DG to zamiast 3 przelewów za te dzisiejsze, jak napisałeś, "skomplikowane" daniny, mają robić 1 zbiorczy,
   a etatowy to i tak dzisiaj nie robią żadnego przelewu więc im bez różnicy,

   a tak poza tym to jest bardzo zły pomysł w naszym systemie gdyż kto prowadzi DG ten wie, że są różne sytuacje i często się wyjaśnia jakieś sprawy, przelewy, rozliczenia czy to z US czy tam z ZUS,
   np. ZUS się płaci i jest czysta sytuacja, ale z US ma się jakieś "potyczki" i wyjaśnia sprawę i nie płaci do tego czasu jak chce się udowodnić swoją rację,
   więc jak będzie jeden przelew i się go nie zapłaci wg teoretycznej wysokości to dojdzie nam jeszcze ZUS na głowę bo nie wiadomo jak oni będą tę kasę dzielić,

   jest to też po prostu nie korzystne bo składki ZUS jako ubezpieczenie trzeba płacić w terminie aby była ciągłość,
   a US można po terminie ( ͡° ͜ʖ ͡°) z odsetkami, a czasami są to przelewy na dziesiątki tysięcy i się "czeka" na tę kasę od kontrahentów,
   ZUS jest za to niski i się go płaci od ręki,
   więc jak zrobią wspólną składkę to zapewne będzie tak, że jak się jej nie zapłaci w całości w terminie to się straci ciągłość,

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: każdy zagłosuje, jak mu na flaszkę dadzą. A lekarze... paaaanie.... oni wszyscy biero...

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ jak scala to będą dzielić. Po scaleniu wprowadza nowe. To mechanizm zwiększania obciążeń metoda gotowania żaby.

  •  

   pokaż komentarz

   @ptoki2: dla mnie wszystko co płacę państwu to podatek, nie ważne jak to nazwą. Na emeryturę w ogóle nie licze

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: ale to nie podatek tylko skład... oh wait ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: Może jenolity podatek unaoczni rzeczywiste rozmiary naszych odbytów i pokaże jak bardzo rządzący lubią używać swojego berła

  •  

   pokaż komentarz

   @SVCXZ: To jest bardzo zły pomysł. W tej chwili możesz zdecydować czy nie zapłacisz podatku czy składki, wcześniej było tak że można było płacić osobno na zdrowotną, można było mieć uregulowane ubezpieczenie, a nie opłacać społecznych. Teraz już nie. Takie ujednolicenie to będzie kolejne pogorszenie, jak też napisał wyżej mirek, nieopłacenie wszystkich danich na raz będzie praktycznie oznaczało brak ubezpieczenia. Nie słyszałam żeby w którymkolwiek kraju składki i podatki nie miały rozdziału.

   Powyższe warto też rozważyć w perspektywie że rząd praktycznie zamroził przedawnienia skarbowe dopóki trwa pandemia, a więc nie 5 lat (w praktyce jest to 7 lat), a więcej, jak pandemia będzie trwała długo to nawet półtorej dekady, co oznacza hodowlę gigantycznych odsetek. Jeśli zlikwidują składki zus, to również i te składki zostaną wrzucone pod brak przedawnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpalaczBenzyny: Pewnie właśnie o to chodzi w tym kolejnym zbójeckim pomysle, by jak najwięcej firm wypchnąć z ubezpieczenia zdrowotnego i "odciążyć" służbę zdrowia. Po zamrożeniu przedawnienia, druga najgorsza zmiana w nowym wale. Ciągłość też była ważna w przypadku uzyskiwania pomocy z tarcz.

  • więcej komentarzy(19)

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli DG miałyby płacić tyle samo co UOP ale oczywiście nie mieć żadnych praw i przywilejów UOPów :)

  Ot - kto na DG ten debil i frajer, wszyscy powinni pracować w obcych korpo albo w SSP na etacie. Przepis na sukces gospodarczy - zaorać rodzimą przedsiębiorczość żeby płaciła podatki i nie miała żadnych praw do niczego przy okazji xD

 •  

  pokaż komentarz

  nie rozumiem, powinniśmy oddawać wszystkie pieniądze i dostawać z powrotem równą kwotę z podziału.
  Kiedy na to wpadną, tak mało brakuje do szcześcia.....( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

 •  

  pokaż komentarz

  Szczęście że Czesi mają mózgi, to nasi mają gdzie podpatrzyć sensowne rozwiązania, ale jak czytam o 5 stawkach podatkowych to jestem pewien że oni to zjebią.

 •  

  pokaż komentarz

  takie rozwiazanie jest bardzo skomplikowane legislacyjnie do wdrozenia w obecnym systemie bo trzeba przeorac kilka systemow naliczania skladek i danin, wymyslec sposob na konsolidacje kont zusowskich z nowa danina, wiec raczej nikt sie na to nie zabierze z dojnej zmiany. Latwiej jest zrobic kosmetyke i dodac "ulge gowina" xD

  Co widac po naszych rzadzacych to nawet podwyzszenie podatkow musza ukrywac przed ludzmi ich obnizka, wiec tutaj byly bardzo duzy problem zeby to zaprowadzic.

  •  

   pokaż komentarz

   takie rozwiazanie jest bardzo skomplikowane legislacyjnie do wdrozenia w obecnym systemie bo trzeba przeorac kilka systemow naliczania skladek i danin

   @przekret512: Lub prostsze jeśli każdemu kto płaci danej daniny mniej lub nie płaci jej wcale dodajesz obowiązek jej opłacenie. Można nawet ryzykować twierdzenie, że może dałoby się to zrobić jedną ustawą, powiedzmy "ustawa o dochodach osobistych", w której by się napisało, że jak sobie masz dochód z najmu, ryczałtu, bycia powołanym członkiem zarządu, wypłaty dywidendy lub jakiegokolwiek innego dochodu, który osiągasz jako osoba fizyczna to należy się określona stawka, jak w jakiś ustawach są niższe stawki, to obowiązują te wyższe i wio.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: zacznijmy od podstaw:
   - jednolita danina nie powstrzymałaby żadnych ulg. Niby dlaczego?
   - jednocześnie pozwoliłaby rządowi manipulować składkami celowymi typu NFZ, ZUS, FUS itp.

   W tej chwili np. płacisz określoną stawkę na ZUS emerytalny. Przychodzi Jarkacz i stwierdza, że tak duża emerytura ci niepotrzebna bo brakuje na bombelki - i cyk, zmniejsza procent przelewanych pieniędzy z twojego podatku na konto ZUS.

   Wtedy:
   - może z tych 200 zł zasilić budżet ZUS bezpośrednio
   - ty płacisz tyle samo, ale nic z tego nie masz
   - żadnej podwyżki podatków nie było
   - ciągle jesteś na minusie

   @deviator: nie podpowiadaj bo Morawiecki przeczyta i da skarbówce broń do ręki o nazwie "jeśli nie znasz wszystkich przepisów, a nie tylko tych, które cię dotyczą to dostaniesz karę".

  •  

   pokaż komentarz

   @angor86: nie zrozumiales mojego wpisu. Aktualizacja drobnej zmiany w systemie zusowskim wymaga czasem pol roku do roku czasu analiz, co zmienic w systemie naliczajacym skladki. Zdarzalo sie, ze przesuwano z tego powodu wejscie w zycie przepisow, bo zus sie buntowal.

   Majac to na uwadze, i wiedzac jak ogromne zmiany bylyby potrzebne zarowno od strony pracodawcow, ksiegowosci, zusu, funduszy pracowniczych i innych p%$?%%$ wiem, ze nikt tego do konca tej kadencji nie ruszy, bo skutki sa nieprzewidywalne i raczej niemozliwe w takim czasie do wdrozenia. Mozliwe, ze przygotowaniem pod to jest przeniesienie naliczania wynagrodzen i skladek do zusu, ktore jest dopiero planowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: aaa, ok. Zrozumiałem, że wdrożenie takiej jednolitej daniny nie będzie możliwe nie tylko z powodów technicznych, ale także dlatego, że nie będzie zabawy w ukrywanie podatków. Sorry w takim razie.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Oj tam ogromne zmiany. Ot, można przerzucić CAŁY ciężar reformy na obywatela, czyli wprowadzić przepis taki, że masz sobie zsumować wszystkie daniny jakie zapłaciłeś i jeśli wyszło Ci mniej niż 40% to brakujacą część wpłacasz na mikrorachunek, a rząd to sobie rozliczy... lub nie, grunt że akt sprawiedliwości społecznej został dokonany...

   Oczywiście zgrywam się, ale ten rząd pokazał już kilka razy, że nie ma rzeczy na tyle pop#$@#!@onych żeby były poza ich zasięgiem. A wiedza o tym, że choćby z Nowego Ładu ludzie będą sp?$?!%@ać gdzie się da, tworzy pokusę by system uszczelnić lejąc na niego czysty beton.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście zgrywam się, ale ten rząd pokazał już kilka razy,że nie ma rzeczy na tyle pop@$!?#%onych żeby były poza ich zasięgiem. A wiedza o tym, że choćby z Nowego Ładu ludzie będą sp$??%!@ać gdzie się da, tworzy pokusę by system uszczelnić lejąc na niego czysty beton.

   @deviator: zanim ogolnie nowy lad byl, ba, zanim byla pandemia, ja tutaj kilka razy pisalem, ze przez socjal "naciagnieto" zlota regule budzetowa - w skrocie dodano mase stalych wydatkow, nie majac stalych wplywow w odpowiadajacej wartosci, by budzet wychodzil na zero (albo do -3% jak zaleca traktat z maastrich). Bylo tylko kwestia czasu az wystrzelaja sie z roznych transferow z OFE, oplat na 5G, i nie bedzie nic do rownowazenia budzetu, i podatki trzeba bedzie zwiekszac. Prosze nie patrzcie na ten nowy lad jako na widzimisie wyborcze pisu, i ich chore pomysly na nastepna kampanie, a raczej na sprytny sposob na wystawienie rachunku na to, co nawyprawiali przez ostatnie 5 lat i doszli do sciany. Niby dzis dadza 100, 200 biedakom, a za chwile przez inflacje pensje cyfrowo wzrosna, i wszyscy beda placic po 30-40% podatkoskladki.

   Jest to miedzy innymi powod, dla ktorego liberal Gowin przestal sie buntowac i sie pod tym shitem podpisal - po prostu nie ma innej opcji, pis nie utnie socjalu, i kazdy czlowiek co chociaz troche zna strukture finansow pubblicznych wiedzial ze ten moment musi nadejsc.

  •  

   pokaż komentarz

   pozwoliłaby rządowi manipulować składkami celowymi typu NFZ, ZUS, FUS

   @angor86: Nawet nie tyle manipulować, co oficjalnie zrobić z nich podatki w tej chwili są to składki, częściowo o indywidualnym charakterze i z limitami obowiązywania. Wprowadzenie tej zmiany pozwoliłoby na rozwiązanie dwóch kłopotliwych kwestii:
   1. Orzeczenie TK o niekonstytucyjności zniesienia 30 - krotności ZUS.
   2. Kapitałowy charakter systemu.

   Nagle cyk, mamy CAŁĄ kasę zgromadzoną w ZUS do dyspozycji, bo ona już nie jest realnie przypisana do żadnych kont emerytalnych, a emerytury dajemy po uważaniu, niekoniecznie wiążąc ich wysokość z wysokością składki (no bo nie ma już składki, jest podatek we wspólnym kotle).

   I ja bym już w momencie pierwszych zapowiedzi zaczął wyprzedawać majątek trwały i pozbył się oszczędności w PLN.

  •  

   pokaż komentarz

   Prosze nie patrzcie na ten nowy lad jako na widzimisie wyborcze pisu, i ich chore pomysly na nastepna kampanie, a raczej na sprytny sposob na wystawienie rachunku na to

   @przekret512: Ale jedno drugiego nie wyklucza.

  •  

   pokaż komentarz

   @angor86:

   rzychodzi Jarkacz i stwierdza, że tak duża emerytura ci niepotrzebna bo brakuje na bombelki - i cyk, zmniejsza procent przelewanych pieniędzy z twojego podatku na konto ZUS.
   ale z tego co pamiętam to
   a) i tak rząd dopompowuje kasę do ZUS-u więc póki co Jarek tej karty nie użył
   b) tak naprawdę emerytura ZUS zależy od bieżących wyników gospodarczych a nie tego co masz niby na tym koncie, jeśli przez 500+ spadniemy z rowerka to i tak Twoja emerytura pójdzie się kochać sama ze sobą - nawet jeśli będą składki celowe
   c) i tak Jarek może dowolnie kręcić składkami - np. mógłby zlikwidować ZUS i wszystko dać na PIT/bombelki i co zrobisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator:

   Nawet nie tyle manipulować, co oficjalnie zrobić z nich podatki w tej chwili są to składki

   Właśnie o to chodzi, że w momencie zamiany składek na podatki pojawiają się opcje robienia wałów.

   @ostatni_lantianin:

   a) i tak rząd dopompowuje kasę do ZUS-u więc póki co Jarek tej karty nie użył

   Obecnie tej karty Jarek nie może użyć.

   b) tak naprawdę emerytura ZUS zależy od bieżących wyników gospodarczych a nie tego co masz niby na tym koncie, jeśli przez 500+ spadniemy z rowerka to i tak Twoja emerytura pójdzie się kochać sama ze sobą - nawet jeśli będą składki celowe

   Odpowiedź: nie "tak naprawdę", ale "też". Twoja emerytura zależy przede wszystkim od wysokości wpłaconych składek. Kwota jest co prawda odpowiednio waloryzowana, ale mniej składek zawsze oznacza mniejszą emeryturę.

   c) i tak Jarek może dowolnie kręcić składkami - np. mógłby zlikwidować ZUS i wszystko dać na PIT/bombelki i co zrobisz?

   W teorii tak, w praktyce byłoby to bardzo trudne do zrealizowania, o efektach PRowych zmniejszenia składki emerytalnej na korzyść PITu już nie wspomnę.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: masz racje jest tylko jeden zonk z tej skladki nowego ladu - jesli oni zobacza polowe tego co sobie wymyslili to bedzie dobrze :) Nagle okaze sie ze rentownosc przedsiebiorstw drastycznie spadla a kazdy student i emeryt ma DG.

  • więcej komentarzy(1)

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna