Co Naczelnik myśli o gospodarce – Warsaw Enterprise Institute

Co Naczelnik myśli o gospodarce – Warsaw Enterprise Institute

Naczelnik jest ostatnio bardzo rozmowny. Skąd ta nagła otwartość na media inne niż te ze ścisłego kręgu dworskiego się wzięła – pozostawiam na boku, bo nie o tym tu teraz mowa. Warto natomiast przyjrzeć się paru charakterystycznym fragmentom wywiadów z Jarosławem Kaczyńskim

 •  

  pokaż komentarz

  Wychodzi komusza natura Naczelnika... ale oczywiście lewica i inne takie nie będą się do niego przyznawać.
  Zarabiasz - trzeba Cię ograbić i oddać innym, najlepiej nierobom. Centralnie sterowana gospodarka w postaci państwowych mrzonek. Gospodarka wolnorynkowa jako zło konieczne - do wykończenia w ramach Nowego Ładu i lockdownów.

  Czekamy na oficjalną koalicje z komuchami. Czas przestać się kryć, Naczelniku... już nie ma po co...

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: z jednej strony to skutek wychowania w PRL, gdzie się widziało złe wzorce z PZPR, a z drugiej czytało się o sanacji. Najczęściej w sposób bardzo kontrastowy. U Kaczyńskiego widać również niechęć do przedsiębiorców oraz dążenie do pozbawionej krytyki rozbudowy aparatu państwowego. Sporo wzorców jest od de Gauella, którym Kaczor był zafascynowany w młodości. Jego promotor osobiście popierał republikanizm francuski

  •  

   pokaż komentarz

   @Garnek_z_EcoVital: "Bo socjalista to taki człowiek, któremu Twe pieniądze sen spędzają z powiek..." ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Wiesz, ja się trochę wychowywałem w PRL, ale znam nieźle historie. Moja rodzina ma porównanie i w życiu nie chce socjalizmu, bo to jedno wielkie oszustwo.
   W PRL też tak było że pod hasłami "równości", "socjalistycznego dobrobytu dla wszystkich" tak naprawdę dobrze miała wąska grupa która głównie kradła, była podłączona do paśnika... ale to nie byli jedyni zwolennicy systemu.
   Byli jeszcze ci z wypranymi mózgami, co wcale nie mieli dobrze ale kochali PRL, kochali Wielkiego Brata jak Winston Smith u Orwella.
   Teraz też masz "wyznawców" Naczelnika, choćby sami dostawali pod dupce podatkami itd to będą wierzyć że muszą kochać obecną władzę bo inaczej przyjdzie ktoś inny i będzie jeszcze gorzej.
   Na tym polega duopol POPiSu, czy też polaryzacja PiS - "opozycja".
   Jedni i drudzy mają do zaoferowania zamordyzm i wysokie podatki, więc PiS straszy "opozycją" i LGBT, a "opozycja" straszy PiSem i KK.

   A tak naprawdę chcą prowadzić właściwie taką samą politykę, co widać było podczas lockdownu - ludzi za mordę i na glebę. Prześcigali się w pomysłach jak tu zgnoić człowieka i wprowadzić bardziej zamordyzm.

   Głosowanie w sprawie obostrzeń:

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   z jednej strony to skutek wychowania w PRL,

   @Garnek_z_EcoVital: Nie. Oni wymrą. A dzisiejsze Julki i Oskarki nie widzące nic o PRLu zajmą ich miejsce. Jedynie Jedynymi antysocjalistami będą ci co dobrze pamiętają lata 90. Późniejsze Julki i Oskarki to już tylko myślą, że bogactwo bierze się z dotacji z unii bo dobrze pamiętają tylko to co było od ~2010 - to będzie elektorat socjaldemokracji, patrz "neuropa". Przyszłość należy do takich partii jak PIS, które nie będą odwoływać się do religii. Gdyby to była skutek wychowania w PRL to systematycznie by rosło znaczenie wolnorynkowców, a nie rośnie. Poza tym na zachodzie nie było PRL a dzieje się podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: przecierz naczelnikowi ludzie i on sam to właśnie komuchy

  •  

   pokaż komentarz

   Jedynymi antysocjalistami będą ci co dobrze pamiętają lata 90.

   @libertarian_artificial_intelligence: pierdolenie.
   Ja idealnie pamiętam '90-te i pamiętam że większość ludzi miało ciężko.

   Ci co mieli znajomości, byli z natury obrotni albo zajmowali się gangsterką, to się wybili.

   Reszta miała nędzę albo zasiłek 300 zł miesięcznie w najlepszym wypadku.
   Tacy co żyli w takim syfie będą głosować na socjalistów, którzy im dadzą wysoki socjal.

   Ale w Finlandii ten model działa.
   Przedsiębiorczy ludzie mają możliwość robić pieniądz, ale muszą płacić podatki.

   U nas też by to przeszło, tylko z pewnymi modyfikacjami.

   Bogaci mogą robić duży biznes, ale muszą płacić duży podatek.

   Biedni dostają duży socjal, żeby zamknąć mordę.
   Ci biedni którzy chcą wskoczyć wyżej w drabinie społecznej powinni mieć taką możliwość od państwa (szkolenia .itp), a ci biedni którzy się awanturują bo chcą dużo wszystkiego za darmo, powinni być nap@$%#%%ani przez policję.

   Uważam że to jest w porządku.

  •  

   pokaż komentarz

   @libertarian_artificial_intelligence:

   Jedynymi antysocjalistami będą ci co dobrze pamiętają lata 90

   Raczej dokładnie odwrotnie. Prospołeczne odchylenie jakie obserwujemy w dzisiejszych polskich rządach jest właśnie reakcją na patologię lat dziewięćdziesiątych.

  •  

   pokaż komentarz

   U nas też by to przeszło, tylko z pewnymi modyfikacjami.

   @MakowiecOdNaczelnika: No i masz modyfikacje, bogaczem zostaje się od 5k na rękę, podczas gdy w tej w ch#@ opodatkowanej Skandynawii masz wypłaty wyższe ponad 4x

   źródło: slaskibiznes.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: bo w kwestiach gospodarczych nacjonaliści = komuniści wszystkie kolektywizmy pod tym względem są takie same, a różnica tylko jak zawłaszczanie mienia prywatnego sobie tłumaczą, bierut zawłaszczał aby chronić ploretariat robotniczy, kaczor chce zawłaszczać w imię równości społecznej, a bosak w imię ochrony interesu państwa ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym na zachodzie nie było PRL a dzieje się podobnie.

   @libertarian_artificial_intelligence: Patrz Pan akie ten PIS ma zasięgi...

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator a to już druga sprawa, mentalność komunistyczna w naszym kraju, ale to też z czasem się poprawi

  •  

   pokaż komentarz

   @MakowiecOdNaczelnika: Niestety nie tylko w naszym kraju, w tym konkretnie przypadku mamy do czynienia z pewną światową modą na odrzucanie koncepcji liberalnych, które jeszcze niedawno były przyjęte jako obowiązujące nawet przez lewicę. Dlatego Morawiecki z uśmiechem powie "bogaczom" z 5k, żeby nie marudzili bo w mitycznej Zachodniej Europie dostali by 2x dłuższego podatkowego ch. do d. I niestety ma racje.

  •  

   pokaż komentarz

   @ansiichan: Też nie rozumiem kolektywizmu, ale stawianie w jednym rzędzie Bieruta, Kaczora i Bosaka jest sporym nadużyciem, bo chyba natężenie kolektywizmu jest inne i skutki ich działań też inne.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Jak dla mnie Kaczyński to jest w duszy stary komuch, niczym się nie różni od prymusów Instytutu Marksizmu-Leninizmu, z tą różnicą że on wtedy nie załapał się do władzy, a oni tak. Stare komuchy wiedzą jak ten system (nie)działa bo były wtedy u żłobu, a Kaczor właśnie dopiero się uczy...

 •  

  pokaż komentarz

  A moim zdaniem to te całe analizy są bez sensu, bo JAROSŁAW KACZYŃSKI nie ma poglądów. Tzn może ma, ale ni cholery nie odgadniemy czy to co dziś robi to jest zgodne, czy nie jest zgodne z poglądami. To populista. I wielokrotnie powtarzam, że gdyby w Polsce popularne było LGBT, i dało się na tym zrobić polityczny interes, to kaczyński sam nosiłby tęczowy garnitur.

  Jarosław Kaczyński jak trzeba było, to był liberałem gospodarczym. Nie pamiętacie?

  Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności.” - Jarosław Kaczyński, 2011_

  Jarosław Kaczyński, i rząd PiSu z LPR i samoobroną blokował prosocjalne ustawy samoobrony.

  To za rządów Jarosława Kaczyńskiego ministrem finansów była Zyta Gilowska, która obniżyła stawki podatkowe, i zlikwidowała najwyższy (40%) próg.

  Czemu? Bo taki był wtedy polityczny klimat. Ale społeczeństwo się zestarzało, i dziś jest inny klimat, na liberalizm platformy nie pokona, więc mógł zdobyć elektorat tylko w jednym kierunku. Możliwe, że ktoś mu tu bardzo dopomógł, bo tak stargetowanej kampanii politycznej i opartej na badaniach, nie było o tej pory. Jeśli w zarządzaniu można mówić o Evidence based Management, tak Kaczyński zajął się evidence based politics - gromadzimy dane, i w 100% tak celujemy ustawodastwem, by te konkretne grupy ciągle nas wybieraly. Dobro państwa, relacje międzynarodowe, transparentność, konstytucyjność - chrzanić.

  A czemu Kaczyński tak kocha Morawieckiego? Bo to człowiek z dokładnie tej samej gliny. Przypomnę co mówił Morawiecki w rozmowach prywatnych:

  Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merklowej, Sarkozym, czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej, że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez 50 lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo kur*a i edukacja za darmo – oni tę krzywą, która tak szła, oni muszą ją odkręcić... To co robi teraz Merklowa, ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli na oczekiwaniach. „Management of expectations” . Jak ludzie ci zap***ją za miskę ryżu, jak było w czasach po II wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała. A potem przez 50 lat szła, zwłaszcza ostatnie 25, szła bardzo mocno na kredycie –

  Morawiecki stawia genialną diagnozę, godną przedstawiciela konserwatywnych szkół ekonomicznych, że kraje europy są pozadłużane po same uszy, i że to w końcu j****. I trzeba to zadłużanie obciąć, zredukować. Mówi o tym że społeczeństwa żyły na kredyt. I nie może być tak że ludzie żyją dłużej, chcą tych samych emerytur, edukacja za darmo, wszystko lepiej itd.
  Ale to myśli mati prywatnie.

  Co robi mati po przyjściu do rządów? Zadłuża Polskę pod n-ty program socjalny, broni skróconego wieku emerytalnego, pieprzy o tradycji myśli robotniczej - słowem - kompletnie zaprzecza temu co tam prywatnie sobie nawijał.

  źródło: koduj24.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: pamiętam dyskusję z początku lat 90. XX wieku o tym, żeby wynagrodzić to, co komuna ukradła. Na przykład stalinowska "reforma rolna", która doprowadziła do zagłady polskiego ziemiaństwa i pozytywnych jego aspektów, jakimi były dworki czy rodzinne archiwa. Porozumienie Centrum policzyło wówczas potencjalny elektorat i uznało, że im się to nie opłaca, bo liczba rodzin ziemiańskich była mniejsza niż potencjalne korzyści polityczne. Tacy z nich antykomuniści, a dworki doprowadzone do ruiny dalej straszą na wsiach lub zostały sprzedane przez paserów

  •  

   pokaż komentarz

   A moim zdaniem to te całe analizy są bez sensu, bo JAROSŁAW KACZYŃSKI nie ma poglądów.

   @przekret512: Jedynie co można wnioskować po działaniach, a nie po tym co gada. Od kiedy to wierzymy politykom? Już jeden bard śpiewał żeby nie wierzyć... ;)

   Jarosław Kaczyński jak trzeba było, to był liberałem gospodarczym. Nie pamiętacie?

   @przekret512: Moim zdaniem nie był, tylko tak mówił. Podczas rządów 2005-2007 i >2015 nie było działań szczególnie liberalnych gospodarczo, no poza tymi prof Gilowskiej ale czy naprawdę zlikwidowanie stawki 40% i zrobienie 32% można uznać za liberalizm gospodarczy?
   Dalej bardzo daleko do starej dobrej dziesięciny... ;)
   To trochę jak ten skinhead co uratował życie babci, bo przestał ją kopać... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A gadać to sobie każdy może dowolne rzeczy... ważne co się robi.

  •  

   pokaż komentarz

   . I nie może być tak że ludzie żyją dłużej, chcą tych samych emerytur, edukacja za darmo, wszystko lepiej itd.

   @przekret512: no ale zaraz, wzrost pkb i automatyzacja mialy poprawic nasz byt. A tu sie okazuje, ze mimo ze produkujemy wiecej to to zniknie? A moze ktos na gorze piramidy zgarnia coraz wiecej, a teoria skapywania nie dziala?

  •  

   pokaż komentarz

   @qusqui21:

   ze mimo ze produkujemy wiecej
   a skad wiesz ze produkujemy wiecej? Po PKB? A jak wprowadze socjal, i wartosc sprzedawanych dobr wzrosnie, chociaz ich ilosc bedzie taka sama jak w roku ubieglym, to na papierze tez dokona sie wzrost PKB. Smieszne, bo o wielkosci gospodarki powinna decydowac podaz, czyli ilosc dobr na rynku, a PKB to wskaznik jawnie popytowy.
   I zaraz powiesz aaa PKB jest indeksowany inflacja. Zgadza sie. Tylko wspolczesne mierniki inflacji (PMI, CPI) sa zafalszowane, bo np. nie biora pod uwage cen nieruchomosci (tylko czynsze), ani np. aktywow gieldowych.

   Druga sprawa, to ze sie produkuje wiecej (globalnie) jeszcze nie oznacza ze bedzie lepiej, gdy wiecej jest "geb" do wykarmienia.

   A moze ktos na gorze piramidy zgarnia coraz wiecej, a teoria skapywania nie dziala?
   Dziala. Tylko to nie my jestesmy tymi, na ktorych skapuje, a prawdziwi biedni, ludzie w azji, ktorzy z glinianych lepianek i srania na ulicy urosli do swiatowego imperium latajacego w kosmos.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko to nie my jestesmy tymi, na ktorych skapuje, a prawdziwi biedni, ludzie w azji, ktorzy z glinianych lepianek

   @przekret512: to nowe pytanie, czy oni w tych glinianych lepiankach nie byli szczęśliwsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @qusqui21: to nie jest pytanie, ktorym zajmowalaby sie moja dziedzina - ekonomia. Ja moge tylko powedziec, ze sa na pewno bogatsi, i maja wyzszy standard zycia, niz ich rodzice czy dziadowie. O europejczykach nie mozna juz tak mowic.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512:

   bo JAROSŁAW KACZYŃSKI nie ma poglądów.
   można wstawić w miejsce kaczora dowolne inne imie i nazwisko znanego polityka i wyjdzie na to samo (・へ・) nawet korwin się zeszmacił z narodowcami za 5%

  •  

   pokaż komentarz

   @ansiichan: sa politycy, ktorzy poruszaja sie w pewnych ramach pogladowych. Np takiego korwina, i zandberga, nigdy nie bede podejrzewac o to, ze w ramach dohapania sie zmienia o 100% front polityczny, ale wiem ze pewne kompromisy zrobia. O kaczynskim ale i np. o tusku tego nie powiem

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Jarosław Kaczyński to idealny polityk. Totalne wywalenie na przyszłość ojczyzny oraz los obywateli i generalnie nie hamowanie się przed niczym w drodze po władzę, czy ktoś mi powie że te cechy nie predysponują człowieka do ogromnego sukcesu w polityce?

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, polacy wybrali na swojego bohatera czlowieka ktory cale zycie jest na utrzymaniu podatnika, nie potrafi prowadzic samochodu wlasciwie to nic nie potrafi poza podbijaniem serduszek prawdziwych polakow a mimo to ci polacy sluchaja, "analizuja" i podpisuja sie pod pogladami na wolny rynek i gospodarke tego "wielkiego" duchem i wzrostem eksperta od spraw wszelakich. :) To nie naczelnik jest problemem a wasz jakze biedny umyslowo narod. ;)

 •  

  pokaż komentarz

  I człowiek, który miał na stanowisku ministra finansów Zytę Gilowską zamienił się w mesjasza, który śrubokrecikiem dostroi nam życie.
  Każdy kto rzuci się rejtanem, żeby "pracować dla Polski" dostanie ciepłą posadkę za 0.5mln rocznie w jakiejś spółeczce bo jest bardziej patriotą - to może mieć "troszkę" lepiej. Są równi i równiejsi jak w komunie.
  I to nawet nie jest model chiński.
  Tam awans w partii wymaga pracy i wyników, a socjalu po prostu nie ma, trzeba za miskę ryżu zasuwać.
  W naszym lewicowym raju promujemy lenistwo i przeciętność. Bo każdy chce tylko przeżyć do pierwszego, uczciwie.
  Pracowitość i zaradność psuje obraz sielanki "klasy średniej" 3 tys. na rękę jak to pan Gawkowski zasunął ostatnio.

  •  

   pokaż komentarz

   miał na stanowisku ministra finansów Zytę Gilowską zamienił się w mesjasza,

   @fujiyama: Trzeba być naprawdę ślepym i głuchym by nie widzieć tego, ze to był wypadek przy pracy, absolutnie sprzeczny z tym co nie tylko Naczelnik, ale i cały PiS o gospodarce uważał wtedy i uważa teraz. Dlatego komunista Morawiecki wszedł w to jak w masło.

 •  

  pokaż komentarz

  To nie jest kraj dla pracowitszych ludzi.