Myszy blokują Baltic Pipe. Jak Biden sprzedał nas Putinowi i Merkel.

Myszy blokują Baltic Pipe. Jak Biden sprzedał nas Putinowi i Merkel.

@GajowyBoruta businessinsider.com.pl #polska #europa #swiat #rosja #niemcy #dania

Baltic Pipe miał być gwarancją, że Polska nie będzie uzależniona od gazu z Rosji. Po odblokowaniu NS2 przez Amerykanów i zablokowaniu Baltic Pipe rękami Duńczyków, sytuacja Polski jest niewesoła. Polscy entuzjaści Bidena schowali się do mysiej dziury i udają, że ich nie ma.

 •  

  pokaż komentarz

  I tak oto nasz wielki strateg, genialny mały koci Napoleon niczym Popiel został przez myszy pokonany. Te myszy to nie przypadek -bo to w ogóle nie jest przypadek- (ale równie dobrze mogły by być nornice ryjówki czy dżdżownice) to drobna złośliwość z dedykacją dla miłośnika kotów. Tak się robi dyplomacje z polotem.

  Polska nie była sojusznikiem USA a sojusznikiem republikanów. Wpierała ich też w sposób nie do końca ładny wśród Polonii, o ile u nas podobne działania nie powodują u nikogo rozterek to jednak tam są uznawane przez przeciwną stronę jako niesportowe. Natomiast po zmianie prezydenta (co było raczej pewne w takim sensie że Trump miał najwyżej dwie kadencje a nawet kolejny republikanin na stanowisku prezydenta wcale nie musiał podzielać kierunków Trumpa) były poważne ryzyka.
  Liżąc jajka Trumpowi polska dyplomacja przehandlowała co miała. Tylko ze to była inwestycja z serii wszystkie jajka do jednego koszyka, jakoś to będzie, otóż nie. Sprawa rypła się szybciutko jak wiele innych.
  Oczywiście Polska mogła by być dalej w dobrych stosunkach z USA jak by nie wchodzić republikanom bez wazeliny po działania Polski w stylu zakupy tego czy tamtego mające pod pompować republikanów nic nie dały a my się wypompowaliśmy. Należało utrzymywać poprawne stosunki z obydwoma partiami w USA bo dla ułatwienia są tylko dwie.
  Teraz w PL wielkie zdziwienie. Dodatkowo z Rosją się nie będziemy dogadywać w najbliższym czasie chyba żeby w PL rządzili ludzie z pod znaku konfederacji wtedy będą próbować ale to Rosja nie chce z nami rozmawiać Rosją chce na Polskę wpływać i dominować to jest nieakceptowalne z naszego punktu widzenia.
  USA wykorzystywał PIS i Polskę jak klin wbijany miedzy Rosję a Europe teraz dzięki temu nie lubi nas też Europa bo najpierw realizowaliśmy politykę USA w Europie wbrew części polskich interesów. I dziwimy się że się dogadują nad naszymi głowami. Teraz została nam Turcja i Węgry tylko ze Węgry idą z każdym z Merkel z Putinem a nawet z Kubusiem Puchatkiem, tam gdzie im na rękę to czasem z Tuskiem czasem z Kaczyńskim.
  Turcja ma kosę z wszystkimi w koło i z tymi daleko i to mimo NATO. Z USA z powodu Syrii z Niemcami Francuzami i Angolami z powodu Grecji i Cypru. Z włochami i francuzami z powodu Libii i tak dalej. Natomiast robieni dobrze Turcji nie jest w naszym interesie, robienie tego na złość innym jest śmieszne jak tłusta laska która schudła na na złość chłopakowi który ją rzucił. Tylko co to zmienia? Niby chuda ale dalej głupia mądra schudła by wcześniej.
  Jednocześnie wszystkie trój-morza i tak dalej nie biorą jednego pod uwagę a w zasadzie dwóch rzeczy pierwsza to taka ze Karpaty zmieniaj optykę bo tam to Turcy są historycznie takimi "ruskimi". Cały bigos na Bałkanach który trwa do tej pory to efekt bytności tam imperium osmańskiego. Druga sprawa jest taka że nawet Rumun spyta czemu Polska miała by czemuś takiem przewodzić.
  Kolejny sojusznik się na PL wypina miało być pięknie z Brytyjczykami to naszemu genialnemu strategowi zrobili brexit i tak się załamało stronnictwo w UE, potem było USA przez NATO, ale USA pokazała małemu ratlerkowi palec.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: Polska na pewno powinna uważnie obserwować plany Erdogana w kwestiach gazowych, a przy okazji trzymać się blisko Ukrainy co by zachować względny dostęp do Morza Czarnego. Turcja ma duże ambicje w tym zakresie i jeśli uda im się transferować gaz ze wschodu, bądź zacząć własne wydobycie, dobre stosunki z Turkami na pewno będą nam na rękę w dłuższej perspektywie. Nie oznacza to oczywiście od razu przyjęcie islamu i dołączenie do wielkiego panislamskiego imperium.

  •  

   pokaż komentarz

   @Poemander: Dobrze żyć trzeba z wszystkimi z którymi się da. W obecnym momencie robienie Turcji dobrze na złość innym to nie jest najlepszy pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: Fakt - pełnimy rolę ratlerka. Dlatego śmiem twierdzić, że niezależnie co zrobimy i powiemy, choćbyśmy całą armię oddali do dyspozycji Amerykanom, to oni nas przez to nie polubią bardziej. Dlatego nie wierzę, że dobre, czy złe "relacje" z tym czy innym, mają jakiekolwiek większe znaczenie. Ukraina wysłała armię do Iraku, a co zrobili Amerykanie w obronie Ukrainy, poza "rozdaniem kredek" #pdk? Znaczenie ma związanie interesów. W tym sensie miało znaczenie parcie do budowania amerykańskiej obecności w Polsce, inwestycji itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @GajowyBoruta: Problemów jest kilka. USA ma coraz większe "interesy" na Pacyfiku. I ograniczone możliwości do oddziaływania na Bałtyku. Interesy USA jak najbardziej ale nie na zasadzie wsparcia jednej partii bo ta prędzej czy później przegra wybory.
   Na Ukrainie mogli nie zrobić nic tak jak w Gruzji. Dalej już był by to koniec NATO. Ale i taki interes ktoś w USA mógł by mieć. USA już nie jest się w stanie przeciwstawić Chinom. Jeszcze była by szansa w Europie ale ta musiał by być czymś bardziej jak stany zjednoczone.
   Wiesz czemu Polska jest podzielona na A i B Bo na prawo od Wisły kapitał boi się Rosji, w razie czego to sa tereny stracone i wiedzą to wszyscy i w USA i w Europie.
   Problem sojuszu z USA polega na tym że w razie dogadania się Chin z Rosją przeciw USA jakiekolwiek interesy w PL nie będą się liczyć. W razie dogadania się USA z Rosją USA może udzielić "licencji Rosji" na Europę Środkową.

   Niestety tylko wspólna armia europejska.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: polityka na wysokim poziomie. Dunski wywiad wojskowy- cybernetyczna komórka, do wspolki z CIA czy inna instytycja wywiadowcz, podsluchiwali europejskich partnerów w Nat- Niemcy i UK, wiec teraz Dania dostaje nagrodę , na którą zapracowała. bp za darmo tego nie zrobili.

   A polska dyplomacja- potrafi tylko łaskę z połykiem zrobić, kupić i przepłacić srogo sprzęt wojskowy- który w naszych terenowych i geopolitycznych nie bedzie miał takiej skutecznosci , co inne sprzety bardziej kompatybilne do naszej geografii

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: jebnij sie w glowe czlowieku z ta armia europejska

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: popelniasz jeden blad logiczny - Jankesi kontynuuja polityke zagrabiczna i maja jeden plan bez znaczenia czy wygraja czerwoni czy niebiescy. Nikt republikanom w dupsko nie wlazil, tylko stanom. Na tym polega ich wyzsza kultura polityki, ze nie odwracaja sie od poprzedniego rzadu o 180 stopni tylko kieruja sie w miare jednostajna polityka zagraniczna. Usa ma zawsze ten sam interes, niezaleznie kto nimi rzadzi.

   Wuelbiam czytac posty wykopowych strategow polityki zagranicznej, ktorych aktywnosc konczy sie z rozpoczeciem roku szkolnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku:

   Dobrze żyć trzeba z wszystkimi z którymi się da

   A wyzej

   Teraz została nam Turcja i Węgry tylko ze Węgry idą z każdym z Merkel z Putinem a nawet z Kubusiem Puchatkiem, tam gdzie im na rękę to czasem z Tuskiem czasem z Kaczyńskim.

   Wegrzy zyja ze wszystkimi z ktorymi sie da, ale to juz nie jest cacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: Sikorski miał racje nazywając ich w sowie „kompletnymi frajerami”...
   Szkoda ze my za to płacimy... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety tylko wspólna armia europejska.

   @PastaZeSzczypiorku: Wspólna armia europejska zakłada jakieś wspólne europejskie interesy. No ale skoro Niemcy (ale nie tylko, także Włosi i... Węgrzy) robią deale z Rosją, to co nam da taka armia? Jeszcze mniejszy wpływ na politykę międzynarodową. Już chyba lepiej bazować na NATO, licząc, że USA jednak jest długofalowo konkurentem Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @peszmerd:
   Po pierwsze w chodzili Trumpowi bez wazeliny pomagali w kampanii wśród Polonii. Jeździli na zjazdy republikanów.
   Demokraci ich teraz mają gdzieś. I właśnie na tym polega ich polityka że
   Na tym polega ich wyższa kultura polityki, że traktują innych z wzajemnością. Nikt nie mówi o obrocie o 180 stopni ale lekkiej korekcie kursu poprzez drobne z ich punktu widzenia zmiany na przykład sojuszy.
   A "interes" USA ma rożny zależy kto kampanie finansuje.

   I gdzie masz sprzeczność Węgry to mały kraik liczący poniżej 10 milionów ludzi.
   Można żyć z nimi w zgodnie ale to żaden wielki sojusznik bo gdzie ma interes tam się przekręci wiele od nich w zamian nie będzie bo zawsze to gdzieś im będzie z ich interesami kolidować.

   @GajowyBoruta:
   Europa ma nadrzędny interes którego tradycyjnie jeszcze nie rozumie. To jest stłumienie Chin tylko Europa ma w całości potencjał gospodarczy innowacyjny i ludzki by podjąć rękawice bez tego nie wiele ma znaczenie bo za 50-100 lat Europa będzie biedna.
   USA z Hitlerem a Hitler z Rosją tez deale robili. Ktoś tam od kogoś też celowniki optyczne kupował.
   Rosja wypadła z wielkiej gry, dla łaskotania ego ludzi którzy nie mają co do gara wkładać prowadzi małe gry a my niestety jesteśmy potencjalna plansza takiej gry. USA nie ma zdolności obrony Polski. Polska sama ma się bronić na linii Wisły. Odpowiedź NATO ma polegać na kontruderzeniu za pół roku. Kiedy Rosja chce w tydzień wojnę skończyć i przejść do negocjacji. ale ewentualne kontrnatarcie będzie zależało od tego co zrobią Niemcy dla tego oni muszą być w ewentualną wojnę uwikłani od razu jak cała Europa.
   Niestety jesteśmy w miejscu w którym Rosja lubi mieć granice z cywilizowanym światem.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: bzdura goni zbdure. Piszesz jakby polityka usa kierowala sie w jakims stopniu tym czy kaczor lubi republikanow czy nie. Ich kaczor gowno obchodzi i kieruja sie wlasnym interesem

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: sprzecznosc mam w tym, ze piszesz, ze trzeba z kazdym miec sojusz a jak wegry maja z kazdym to juz dobrym sojusznikiem nie sa xD

  •  

   pokaż komentarz

   Należało utrzymywać poprawne stosunki z obydwoma partiami w USA bo dla ułatwienia są tylko dwie.

   @PastaZeSzczypiorku: I to np. teraz robi Cichanouska - spotyka się zarówno z rządzącymi, jak i opozycją. I jest przez to kwik w PiS, że może spadać do Moskwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nerwowywacek:
   Polityka USA kieruje się swoimi celami, jest mniej więcej spójna i puki co wrogiem są Chiny.
   Środki do ich realizacji mogą być różne. A interesy rożni ludzie mają różne wielowymiarowe tak lokalne jak globalne I takim interesem lokalnym była w USA zabawa w promowanie Trumpa wśród Polonii.

   @peszmerd:
   Mylisz sojusze z dobrymi stosunkami. Nie pisze o sojuszu z każdym ale o co najmniej poprawnych stosunkach. To u nas twierdzi się że Węgry to nasz sojusznik kiedy oni po prostu mają z nami dobre relacje. Orban jak widzi Merkel to po rączkach całuje, Orban z Tuskiem tez się potrafi dogadać. I nie naruszą sobie relacji z Rosją ani Niemcami żeby Polsce zrobić dobrze bo ktoś w PL chce zrobić na złość Putinowi albo Merkel.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku:
   Dlatego należy natychmiast wywalić plany przechodzenia z węgla na gaz ziemny w energetyce. To są plany wrogie polskiej racji stanu.

   Gaz importujemy i to importujemy głównie z Rosji, i jak widać niewiele się zmieni. Silniejsze uzależnienie od gazu, to silniejsze uzależnienie od Rosji.
   Węgiel kupujemy z Australii, z RPA, możemy importować skądkolwiek, a główne zaopatrzenie jest z polskich kopalń.

   Poza tym metan jest opałowo dwu-, 3-krotnie droższym paliwem dla elektrowni niż węgiel.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: no coz widze ze jednak jestes thebillem

   O tak konfederacja to ruska agentura buahahaha zmien swoje leki

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: Masz jakieś potwierdzenie swojej śmiałej tezy?

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos: Nie cała cześć to po prostu pożyteczni idioci którzy tego jeszcze nie rozumieją.

   @Bosayerba: Której.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: gosciu jestes idiota krytykujesz powieszenie sie na jednej klamce i w zamian proponujesz powiesic sie na drugiej klamce jestes takim samym klaunem jak idioci z pisu czy platformy obywatelskiej jedni wueszai nas na klamce europejskiej czytaj niemieckiej drudzy na amerykanskiej

   a tych debilizmow laczacych konfederacji z rosja nie bede komentowal bo swiadcza wylacznie o tym ze jestes totalnym idiota ktoremu mozna wmowic absolutnie kazda bzdure dodam ze glowna sila ktora przypisuje konfederacji zwiazki z rosja jest pis i pisowska telewizja dlaczego? poniewaz boja sie ze normalny obywatel dowie sie ze pis nie ma z prawica nic wspolnego a fakty sa takie ze jest porozumienie ponad podzialami ze udajemy ze pis to prawica a konfederacja to juz ekstremisci :) pis realizuje program lewicy i jedyne co go rozni od lewakow to odmienny stosunek do kosciola i lgbt opozycja wylaczajac konfederacje dostaje program i finansowanie prosto z berlina przez rznego rodzaju ngo :) sam jestes useful idiot powtarzajac te brednie o konfederacji generalnie to konfederacja jest problemem poniewaz nie chce sie wieszac na zadnej klamce chce silnej polski poprzez danie obywatelom dostepu do broni chce sie dogadywac ze wszystkimi i chinami i usa i rosja i niemicami zaleznie od naszej racji stanu i aktualnych potrzeb i dlatego wszysytkich piecze dupa

  •  

   pokaż komentarz

   Może jednak właśnie ta sytuacji powinna wszystkim dać porządną pobudkę, że tylko my sami możemy o naszych interesach dbać. TSI, czy trzymanie się z Ukrainą, czy z Turcją, czy też z Węgrami to wciąż rzeczy, które możemy robić.
   Zachód to już dawno pokazał co o nas myśli, nie wiem, dlaczego wciąż jest ludzi, które myślą, że zachód chce nas, że chce nasze dobre. I to jest właśnie nasz problem, który najbardziej na lewicy jest widoczny.(To całe krzyczenie o końcu demokracji w Polsce i namawianie, aby obce państwa w Polskiej polityce ingerowali) Oni to tylko robią to dla swój... no i w tym nie ma nic złego, jest to polityka po prostu.
   A jak dawno nam pokazał? No, już w 19. wieku można by było powiedzieć.
   Turcy to może właśnie by były najlepszymi partnerami w tej sytuacji, w której jesteśmy.

   A ta sytuacja nie wydaje mi się, że jest ona spowodowana tylko przez PiS. PiS popełnił ten sam błąd co PO z Niemcami. Takie uważanie się za podmiotem skutkuje z tym, że każdy będzie cię jako taki podmiot odbierał.
   Ja bym powiedział, że jest to rezultat tej PRL-owskej mentalności z lat 90tych, gdzie "Polska najgorsza" i "Musimy wszystko to robić, co nam zachód mówi".

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos: Nie komentuj posłuchaj co tam niektórzy mówią Brauny i inne i przemyśl jak to saię ma do idei .

   @RiaSci: Widzisz jak byśmy się z Turcją trzymali bo się trzymamy to była by inna zabawa niż jak podbijamy do nich jak do USA nie zapraszają. Węgrzy kupili i Caracale (i nie wiem czy nawet fabryki nie mają) i jakieś tam rosyjskie mieli kupować. To jest podobny casus jak z 5G od Huwaei. Jak byśmy od razu powiedzieli stop nie bardzo nas to interesuje to by była inna zabawa jak w przypadku bierzemy chińskie 5G a potem nagle nie na hasło z USA. Najpierw Chińczycy mieli budować lotnisko baranów potem po to żeby przyleciały samoloty z USA teraz już nawet nie wiadomo po co ale dalej budują.
   Podobna akcja jak z Caracalami. To jest ciągła polityka robienia z polski idiotów.

   Jak się Chiny pod swoim ciężarem nie zawalą na świecie będą się liczyć Chiny Indie USA Rosja i może Afryka.
   Europa jak się pozbiera może wskoczyć miedzy Chiny i USA. Ze względu na potencjał ludzki naukowy i przemysłowy.
   PO wbrew temu co Twierdzi PIS nie wchodziła Niemcom w d. na pewno nie tak jak oni Trumpowi. Za PO stosunki z rożnymi państwami były bardziej zrównoważone. Robienie bajzlu w relacjami z np z Francją to jak by celowa robota patrz pan co stwierdził ze uwalił Caracale. I to jak by inspirowana z USA. Rosja dokładnie robi to samo z Łukaszenką on już tylko ma jednego sojusznika tak jak polska miała USA. Jak Łukaszenkę kopnął Putin to tez będzie się z Turcja kolegował. Zresztą jak się zaczęło dymić na Białorusi to latały samoloty do Turcji.
   Jeszcze się tak może zdarzyć ze w razie czego Polski rzad na uchodźstwie się z białoruskim w Turcji spotka.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: braun to nawet sam na siebie zlozyl donos do prokuratury by go polskie sluzby przeswietlily bo ludzie gadaja ze jest ruskim agentem i teraz jako jedyny w polsce ma urzedwe pisma potwierdzajace ze nie tylko nie jest antysemita ale rowniez ze nie jest ruskim agentem :) jakby to ujac delikatnie po prostu polskie organy scigjace takie przestepstwa uznaly to za kompletny debilizm i odmowily odpowiednich dzialan

   pod swoim ciezarem to wala sie na naszych oczach usa i europa zachodnia szczegolnie usa a o chiny to sie synku nie boj maja tam wiecej kapitalizmu dzis niz w usa i eu razem przykra prawda niestety demokracja to ustroj ktory zawsze prowadzi do socjalizmu a jak sie skoncza pieniadze to przeradza sie w komunizm

   obecnie czeka nas upadek dolara jako waluty rezerwowej jak to nastapi ameryka bedzie w ciemniej dupie a wybor goscia z demencja ktory ledwo pamieta swoje zdanie sprzed 2 minut tylko ten proces przyspieszy a jak juz wyzionie ducha to komunistyczna kamala dokonczy dziela :P clock is ticking generalnie chiny nie bez powodu gromadza zloto i ubieraja debili w crypto

   wracajac do ue to ue sie rozleci tak samo jak rozpadl sie zwiazek radziecki socjalizm po prostu nie dziala ue ma gospodarke centralnie sterowana nie majaca nic wsolnego z wolnym rynkiem doplaty subwencje granty parytety diversity inclusion lgbt rewolucja kulturalna netflixy niestety ue poszla w tym samym kierunku co usa ratujemy ziemie przenoszac firmy i produkcje poza ue skonczy sie oczywista katastrofa gdybym chcial zniszczyc chiny to bym kazdemu chinczykowi zasponsorowl pelny pakiet netflixa to gwarancja ze za 10 lat chinki nie chciaby miec dzieci a chinczycy marzyliby o karierze youtubera :) jedyne za co ue chwali pis to za ich programy socjalne :)

   przyszlosc to azja

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: obawiam sie ze jedyne co wiesz na temat brauna to jakies wyrwane z kontekstu fragmenty jego wypowiedzi ktore nastepnie zostaly umiejetnie zmanipulowane :) swietnym przykladem jest ten wlasnie material gosc nie powiedzial niczego szokujacego a wmawianie ze slowo dewiacja jest jakims obrazaniem swiadczy o glupocie stankiewicza zreszta stankiewicz z niejednego pieca chleb jadl i wie skad wieje wiatr newsweek onet superexpress mu niestraszne nawet udawal kolege ziemkiewicza

  •  

   pokaż komentarz

   , a przy okazji trzymać się blisko Ukrainy co by zachować względny dostęp do Morza Czarnego.

   @Poemander: Pod warunkiem, że Ukraina będzie jeszcze miała dostęp do Morza Czarnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Owszem. Jednak zachowawcze podejście Niemiec do tej kwestii to tylko szansa dla Polski aby oderwać Ukrainę od pokus by koncentrować swoją rację stanu na kaprysach i "dobrej" woli zachodniej Europy.

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety tylko wspólna armia europejska.

   @PastaZeSzczypiorku: Niestety wspólna armia nie byłaby po to zeby nas bronic przed Ruskimi. Francuzom byłaby po to żeby zwalczać wojujący islam w Afryce, a Grecji po to żeby broniła ich przed Turcją.Reszta potrzebuje armii europejskiej żeby realizować jakieś misje humanitarne, czyli transportować okrętami "uchodźców" z Afryki i Bliskiego Wschodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos:
   Widzę że celnie trafiłem jak boli. Ja tam doskonale pamiętam jak jeszcze bez brody bronił przejazdu putinowych wilczków. Potem zniknął i pojawił się już z broda dla niepoznaki.

   @Mario7400: Ograniczenie tego dostępu to żywotny interes Rosji. Wojna w Gruzji miała na celu poprawienie rosyjskiego dostępu do tego morza. Jak by wiedzieli że będzie szansa na Krym to by nawet się nie wygłupiali.
   Problem był taki że wypowiedzenie dzierżawy baz na Krymie to był dla R problem bo jej dostęp do morza cały był w zasięgu "strzału z procy" z Krymu.

   Wojny w Afryce o surowce i tak nas czekają a z uchodźców się już Europa wyleczyła. Generalnie na razie nie mamy tam czego szukać jako Polska ale jako Europa już jak najbardziej. Na Iraku jako podwykonawcy wyszliśmy jak Zabłocki na mydle. Turcja już w Libii miodu szuka. A część uchodźców wyszła z Turcji i to był plan Turecki islamizacji europy. I pewnie nie tylko Turcji to była za bardzo dobrze zorganizowana akcja.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: a dlaczego niby mialby utrudniac ten przejazd? jakie konkretne prawo ci ludzie lamali? braun nigdy sie przed nikim nie ukrywal gosc jest mega odwazny i widac to w kazdym wywiadze gdzie mowi co uwaza i co mysli niezlaleznie od tego kto i gdzie trzyma mu mikrofon to wlasnie odwaga ktorej brakuje w polskiej polityce

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos: Taki że to było wbrew interesowi Polski bo to była pokazówka Putina, i akurat bardzo dobrze ze została zablokowana. Natomiast bardzo dobrze zdemaskowała co najmniej rusofilów.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku pięknie napisane, powinieneś robić to zawodowo (celnie i z polotem).

  •  

   pokaż komentarz

   został przez myszy pokonany

   @PastaZeSzczypiorku: Przez hegemona europy (Niemcy) a nie przez myszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @LDevil: Tia tak sobie to tłumacz. Bez udziału USA? Ciekawa teoria.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: No z błogosławieństwem tego starego dziada z demencją.
   Tak to się musiało skończyć skoro od 30 lat mieliśmy w dupie budowanie własnego bezpieczeństwa energetycznego (atom) i militarnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @LDevil: Może właśnie dla tego że propaganda promuje wersje dziada z demencją i pampersem dla odwrócenia uwagi chyba, bo bliżej powinni szukać, koci napoleon nie odróżnia już Rzeszowa od Szczecina.
   Natomiast wiele lat inwestycji w armie zostało straconych i to głownie była zasługa USA którzy nie chcieli Rosji drażnić i rożne rzeczy w PL torpedowali. Najlepszym było zniszczenie budżetu marynarki wojennej dwoma starymi korwetami potrzebnymi jak dziury w moście. Oczywiście kato gawiedź klaskała uszami jak za husarią i nie przeszkadzało jej ze owe okręty były imienia dwóch polskich masonów, to taki pstryczek którego nawet nie zrozumieli.

  •  

   pokaż komentarz

   Po pierwsze w chodzili Trumpowi bez wazeliny pomagali w kampanii wśród Polonii. Jeździli na zjazdy republikanów.
   Demokraci ich teraz mają gdzieś. I właśnie na tym polega ich polityka że
   Na tym polega ich wyższa kultura polityki, że traktują innych z wzajemnością. Nikt nie mówi o obrocie o 180 stopni ale lekkiej korekcie kursu poprzez drobne z ich punktu widzenia zmiany na przykład sojuszy.
   A "interes" USA ma rożny zależy kto kampanie finansuje.


   @PastaZeSzczypiorku: Jprdl dziecko z piaskownicy które mysli że polityka największego mocarstwa światowego nie opiera się o konkretny plan oparty o ich interesy i cele a o to kogo lubią a kogo nie i kto zadzwonił szybciej z gratulacjami. Geopolityka level wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: W punkt. Najpierw jawne popieranie Trumpa i szkalowanie demokratow, zaprzeczanie wynikom wyborow. Teraz lamenty. Dyplomacja level pis.

   Nikt nie bedzie mowil w obcych jezykach niemcom gdzie se moga rurke poprowadzic.

   Wszystko zakropione ideologia anty lgbt, gdzie za peło ludzie nawet nie wiedzieli co to lgbt. Przypadek?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:
   To kto do kogo zadzwoni to jeden z istotnych elementów. Jeden z wielu wymiarów dyplomacji. Binjaminowi Netanjahu było bardzo smutno że nikt nie dzwonił bo zawsze nowy prezydent do Izraela dzwonił pierwszy. Suma summarum nie ma już Biniamina teraz go czekają zarzuty karne. I tak to się odbywa właśnie i tak to ma znaczenie kto dzwoni z gratulacjami. Andrzejek nie zadzwonił i teraz go nie wpuszczą nawet do przedpokoju. Na wycieczkę co najwyżej do Erdogana.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: No i tylko potwierdzasz że nie masz zielonego pojęcia ani o geopolityce ani o dyplomacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:
   Tak sobie to tłumacz. W dyplomacji liczą się właśnie drobniuteńkie gesty jak te myszki właśnie.
   A jeśli idzie o geopolitykę to tylko jeden z determinantów. A świat nie jest taki jak byś chciał tylko dla tego że tak byś chciał. Możesz sobie twierdzić że polityka USA jest niezmienna tylko że mimo lobbingu na rzecz Izraela po obydwóch stronach, demokraci są trochę pro palestyńscy i to kosztowało Biniamina N stołek premiera i immunitet. A do tego przyczyniło się miedzy innymi to że nikt do Bibiego z USA nie zadzwonił co podkopało jego autorytet u lokalsów.
   U nas się też zaczyna pod tyłkiem palić niektórym bo się skończyło lewarowanie polityki wewnętrznej Ameryką
   Możesz sobie twierdzić dalej że USA Cie kocha bo na "Globusie Polski" jesteś w odpowiednim miejscu ale się zdziwisz. A akcja z tymi myszkami to nie przypadek a pstryczek w nos albo zaproszenie do przyklęku.
   Zresztą w sprawie kopalni i elektrowni tez nas knedlojady ograły tak właśnie działa polski wywiad i kontrwywiad.
   tak że patrz na to jako zorganizowaną akcje o której wywiad USA powinien co najmniej poinformować a u nas absolutnie zdziwienie. Szok i niedowierzanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku: Nie nie liczą. Kraje mają swoje długofalowe plany i koncepcje i nie zmieniają ich bo pierwszy zadzwonił prezydent Zimbabwe. Kiedy wy wielcy geopolitycy zrozumiecie że poważna dyplomacja i geopolityka nie jest zbudowana na emocjach a na realizacji planu ustalonego przez całe sztaby. I tak - demokracji i republikanie mogą mieć odmienne plany a głównym celem jest w tej chwili starcie z Chinami. I obie administracje sztywno trzymają się sankcji wobec Chin.

   A do tego przyczyniło się miedzy innymi to że nikt do Bibiego z USA nie zadzwonił co podkopało jego autorytet u lokalsów.....
   Jprdl ktoś nie zadzwonił to zmieniamy politykę wobec państwa xD

   Możesz sobie twierdzić dalej że USA Cie kocha bo na "Globusie Polski" jesteś w odpowiednim miejscu ale się zdziwisz. A akcja z tymi myszkami to nie przypadek a pstryczek w nos albo zaproszenie do przyklęku.....
   To Ty twierdzisz że USA buduje politykę wobec jakiegoś telefonu xD Bądź chociaż konsekwentny w tym pierdzieleniu. USA ma w Europie Środkowej swoje interesy co nie oznacza że nie mogą ich poświęcić dla innych celów. Na pewno tego nie zrobią bo ktoś nie zadzwonił xD bo w grę wchodzą miliardy dolarów.

   Zresztą w sprawie kopalni i elektrowni tez nas knedlojady ograły tak właśnie działa polski wywiad i kontrwywiad....
   Jak na razie nikt nikogo nie ograł bo sprawa cały czas jest w toku.

   tak że patrz na to jako zorganizowaną akcje o której wywiad USA powinien co najmniej poinformować a u nas absolutnie zdziwienie. Szok i niedowierzanie.....
   W sensie że powinien powiadomić premiera czy na wykopie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:
   Ależ zmieniają bo muszą je dostosowywać do zmian sytuacji. "Pivot na pacyfik" To właśnie taka zmiana za Obamy. Ale również zmiana stosunku USA do Turcji W związku z zakupem rosyjskich rakiet. Tych rakiet turcja niekupiła na wrogów NATO a na samoloty NATO więc odpowiedź być musiała. Jednocześnie nawet jak kierunek jest stały to nie oznacza ze środki będą stałe. Polska w polityce USA to tylko środek a nie cel. Tak samo jak dla francuzów i angoli przeddzień wybuchu IIWŚ.

   Dokładnie tak. Tak to właśnie działa bo takie zadzwonił lub nie znaczy bardzo wiele nie zadzwonił kosztowało bibiego koryto a może i wolność. Olewackji stosunek USA do PIS tez będzie PIS kosztowało. Rozmawiałem ostatnio z sąsiadem zagorzałym co nawet był wybrańcem zawiezionym witać Trumpa i on jest zniesmaczony choć do niego już dotarło.

   Nie USA nie buduje polityki wobec jakiegoś telefonu. Telefon jest wyrazem i narzędziem ich polityki. To ze Polski prezydent nie zadzwonił znaczenie ma żadne bo to tylko była kontynuacja Polskiej polityki odpowiedź USA jest za całokształt. Natomiast gratulacje z Polski które były by pewna forma uznania coś mogło zmienić ale już niewiele natomiast to by polskiego prezydenta wewnętrznie dużo kosztowało po tym co lokalnie wygadywali.

   Sprawa jest tak w toku że się o niej praktycznie z wyroku dowiedzieli. Od jakiego czasu nie ma ambasadora polskiego w Czechach?

   W sensie że wywiad USA jak wiedział a wiedział powinien tą informacje przekazać służbom sojusznika, jak nie przekazał to znaczy ze tamci są co najmniej wartościowszymi sojusznikami.

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ zmieniają bo muszą je dostosowywać do zmian sytuacji. "Pivot na pacyfik" To właśnie taka zmiana za Obamy. Ale również zmiana stosunku USA do Turcji W związku z zakupem rosyjskich rakiet. Tych rakiet turcja niekupiła na wrogów NATO a na samoloty NATO więc odpowiedź być musiała. Jednocześnie nawet jak kierunek jest stały to nie oznacza ze środki będą stałe. Polska w polityce USA to tylko środek a nie cel. Tak samo jak dla francuzów i angoli przeddzień wybuchu IIWŚ.

   @PastaZeSzczypiorku: Jak to się ma telefonów które według Ciebie wpływają na te plany?

   Dokładnie tak. Tak to właśnie działa bo takie zadzwonił lub nie znaczy bardzo wiele nie zadzwonił kosztowało bibiego koryto a może i wolność. Olewackji stosunek USA do PIS tez będzie PIS kosztowało. Rozmawiałem ostatnio z sąsiadem zagorzałym co nawet był wybrańcem zawiezionym witać Trumpa i on jest zniesmaczony choć do niego już dotarło....
   I Izrael w tej chwili się obraził na USA tak? Bądź konsekwentny kolego. To że ktoś nie zadzwonił z mocarstwa może co najwyżej być sygnałem. Takim jak Polska dała USA kupując drony z Turcji.

   Nie USA nie buduje polityki wobec jakiegoś telefonu....
   To po co gadasz że tak?

   To ze Polski prezydent nie zadzwonił znaczenie ma żadne bo to tylko była kontynuacja Polskiej polityki odpowiedź USA jest za całokształt....
   To po co o tym piszesz. To dla polityki USA wobec Polski ma zerowe znaczenie. Tak jak wsparcie polskiego rządu wobec Trumpa. Nic to w ich planach nie zmieniło - mieli jest opracowane przez wygraniem wyborów.

   Natomiast gratulacje z Polski które były by pewna forma uznania coś mogło zmienić ale już niewiele natomiast to by polskiego prezydenta wewnętrznie dużo kosztowało po tym co lokalnie wygadywali....
   Nic nie mogło zmienić - co najwyżej czy podczas spotkania Biden - Duda będą mieli ton super przyjacielski czy mniej przyjacielski. W kuluarach i tak stawka idzie o dziesiątki miliardów dolarów.

   Sprawa jest tak w toku że się o niej praktycznie z wyroku dowiedzieli....
   Kto Ci tak powiedział? Prasa?

   W sensie że wywiad USA jak wiedział a wiedział powinien tą informacje przekazać służbom sojusznika, jak nie przekazał to znaczy ze tamci są co najmniej wartościowszymi sojusznikami.....
   To nie jest sprawa związana z bezpieczeństwem Polski więc nie widzę powodu aby Amerykanie mieli się tym zajmować.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:
   Tak się ma że do prezydenta RP nie zadzwonił i pisowcom zrobiło smutno. To czy polski prezydent zadzwonił lub nie to już mniej ważne bo jeszcze ktoś musiał by chcieć odebrać. Ktoś by tam odebrał i tyle. Natomiast jak by nagle po fali wsparcia dla Trumpa zadzwonił do Bidena to by się kilku emerytów poczuło zdradzonymi o świcie...

   Tak się ma że do pisowskiego odpowiednik w Izraelu tez nie zadzwonili i już go nie ma bo się jego wyborcom zrobiło smutno (a zawsze dzwonili). I to była wiadomość tam na pierwsze strony gazet.

   Izrael siedzi w tak czarnej d..e że się na USA nie może obrazić, USA Izraelowi pstryczka może dać. To jest dość poważna zmiana polityki USA w porównaniu do przeniesienia Amerykańskiej ambasady za czasów Trumpa.

   Zmienić mogło bardzo wiele. Osobiste urazy niejednokrotnie miały wpływ na decyzje polityczne u nas często u Piłsudskiego a potem Sikorskiego.

   O ile ktoś się będzie chciał z Dudą spotkać.

   Puki co turów jest takim samym zaskoczeniem dla polskich władz że aż premier wziął się był najprawdopodobniej z prawdą minął jak mówił że wszystko już załatwione co szybciutko w Czechach zdementowano.
   Oczywiście doskonale wiedział ze musi gasić pożar dla tego jedno powiedział i to w wiadomościach pokażą a tego co w odpowiedzi Czesi już nie. Choć działając na rynku wewnętrznym, zewnętrznie znowu wychodzi na niepoważnego.
   Choć odpowiedź czeska była pewna. Przypominam że te myszki przeszkadzają mimo ustępstw terytorialnych w zakresie spornych terenów w okolicach Bornholmu.

   USA zajmują się wieloma sprawami którymi nie ma powodu by się mieli zajmować a to jest sprawa o bardzo krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski jedna i druga. Opóźnienie Baltic Pipe oznacza że rżąd PIS będzie musiał negocjować z Gazpromem z pozycji jaką miał Pawlak który był za to potem dwie kadencje opluwany bardzo szybciutko im to wyciągną. A Bełchatów to 7% energii elektrycznej.
   Tak ze USA właśnie Rosji odpala działkę za sprzedaż gazu do PL, albo tak nie lubią PISu że postanowili ich spuścić do toalety.

  • więcej komentarzy(40)

 •  

  pokaż komentarz

  Tusk, czyli nasz człowiek w moskwie powinien interweniować( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Artykuł jest w porządku. Niestety dodający to manipulator wspominający o prezydencie Stanów, który nie ma tu nic do rzeczy.

 •  

  pokaż komentarz

  To jest to PISowskie wstanięcie z kolan?

 •  

  pokaż komentarz

  Mówili ogrzewaj gazem, to bardzo tanie źródło ciepła i będzie jeszcze tańsze. Świetna alternatywa do węgla. Zobaczymy za dwa lata jakie będą ceny gazu.

  pokaż spoiler pprzypominam równie dobre i tanie źródło ogrzewania jakim był olej opałowy

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: Olej, węgiel... no nie wiem, czy to alternatywa dla gazu. W tej chwili jedyne rozwiązanie, które może nas uniezależnić, to elektrownie atomowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @GajowyBoruta: w tej chwili to nie widziałem w PL żadnej elektrowni atomowej, a budowa to chyba raczej jakieś naście lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: To tym bardziej nie wolno więcej tracić czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: Teraz eurofile widzą dlaczego nasze rządy tak bardzo upierały się przy węglu. Nie ma alternatywy. A atom to rzecz zależna od Francuzów i USA. Nie dadzą nam technologii dopóki dealują z Rosjanami. A jak widać wszystko co do tej pory nam obiecano wygląda jak robienie sobie lewaru na negocjacje z Rosjanami.

  •  

   pokaż komentarz

   A atom to rzecz zależna od Francuzów i USA. Nie dadzą nam technologii dopóki dealują z Rosjanami.
   @KrolArthur: Zostają Chińczyki

  •  

   pokaż komentarz

   @tumiwisizm: W Wielkiej Brytanii zakaz ogrzewania gazem od 2025r.

  •  

   pokaż komentarz

   @GajowyBoruta: Niedawno zainteresowałem się czasami Stanisława Augusta Poniatowskiego. Istnieje sporo podobieństw między dzisiejszą sytuacją i ówczesną. Lektura o tych czasach dostarcza powodów do stawiania pytań: czy jesteśmy wolni? Ile warta jest demokracja? Czy ktoś tym wszystkim steruje? Przynajmniej odnośnie tych czasów dostępne są archiwa (ale chyba nie wszystkie, najgorzej z rosyjskimi). W książce do historii można znaleźć datę I rozbioru - 1772. Problem w tym, że sam rozbiór był dyskutowany przez dyplomatów około 2 lat, a sama koncepcja pojawiała się już kilka dziesięcioleci wcześniej. Jedyni, którzy o tym nie wiedzieli to sami Polacy.

   Bo jak to jest, że państwo nie dokonuje oczywistych wyborów, które są jawnie w jego interesie. Od 10 lat mieliśmy budować el. jądrową. Wszyscy wiedzieli, że cena węgla pójdzie do góry. A jednak nie zrobiono nic.
   Nie da się pewnych rzeczy wytłumaczyć inaczej niż niejawne umowy i wpływy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolArthur: zajebisty jest ten węgiel. Wiedząc jak gówniane jest tym palenie to w życiu już bym do tego nie wrócił. Moi sąsiedzi wokół palą dalej czarnym złotem naszego kraju a u mnie spalamy pellet. Za żadne skarby nie wrócę do tego dziadostwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Okcydent: IMHO niedoceniasz nieudolności naszych rządzących. Wielka inwestycja to wielki wydatek, protesty lokalsów, brak natychmiastowego efektu, po drodze na pewno jakieś opóźnienia, drobne problemy, dziesiątki niepopularnych decyzji - po co im to? Dla nich liczy się tu i teraz, czyli rozdawnictwo. Niestety bardzo mocno traci na tym społeczeństwo (tylko mało kto zdaje sobie z tego sprawę, albo ma to w d.).

  •  

   pokaż komentarz

   @pikus88: Wszystko fajnie, ale efekty polityki energetycznej widać już dziś w cenach prądu i gazu. A będzie się ten problem pogłębiał i rozlewał na przemysł. Będziemy tracić konkurencyjność, przemysł będzie uciekać lub kroić pensje.

   Każdy normalny człowiek jest za odejściem od węgla. Ale to jest myślenie życzeniowe. To jedyne źródło, które daje nam niezależność i stabilność energetyczną. OZE mają ogromne fluktuacje i są dobre jedynie jako dodatek. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. Gaz to wiązanie sobie pętli na szyi i skazywanie siebie na rolę tą, którą obecnie ma Ukraina - chłopak do bicia. Zakaz inwestycji w strategiczne technologie i bycie na smyczy jednej z potęg Europejskich.

   Aha, i ten powrót Tuska narzuca mi na myśl chęć ratowania pozycji Polski i powrót do realiów za czasów PO. Jakimś cudem PiS doszedł do władzy na fali światowego ruchu, po którym również Trump zdobył władzę. Polska władza jakimś cudem synchronizuje się z władzą w USA. Jestem ciekaw czy jak opadnie kurz nie obudzimy się znów w Polsce za PO.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolArthur: chłopie ale po co wyjazdy z Tuskiem? Gościa tu nie ma a PiS rządzi 6 lat i nie robi nic co miałoby jakikolwiek sens dyplomatyczny. Energetycznie to nawet nie komentował tego bo oni chyba nigdy nie ogarnął w którą stronę chcą iść.

  •  

   pokaż komentarz

   @pikus88: Ostatnimi dniami pojawiły się informacje o powrocie Tuska do PO. Bez oceny czy to dobra nowina czy zła. Zwyczajnie obecny kurs statku idzie w bardzo ryzykownym kierunku. Za Trumpa był bardziej zbieżny z interesami USA. Wygląda na to, że obecne przyssanie się do Niemiec to jedyne wyjście. To oni będą nam dawkować gaz, prawodawstwo EU odnośnie tego co możemy budować a czego nie oraz technologie źródeł odnawialnych czy magazynowania energi(wodór).

   Tu nie ma co komentować. Próbują iść w najlepszą z punktu interesu naszego kraju ścieżkę. Węgiel jest doceniany na całym świecie a obecne bloki, z nowoczesnymi filtrami nie są aż tak szkodliwe. Są też różnego rodzaju typy węgla, technologie wydobycia itd. To dość szeroki temat i ciężko spłycić do twierdzenia "jest eko" / "nie jest eko , czy "opłaca się" / "nie opłaca się".

  •  

   pokaż komentarz

   To jedyne źródło, które daje nam niezależność i stabilność energetyczną.

   @KrolArthur: Fajna mi niezależność skoro turbiny w elektrowniach węglowych nie są robione na polskiej technologii.

   Aby nie skazywać Polski na import węgla musisz zmniejszyć zużycie lub dopłacać do wydobycia.

   A atom to rzecz zależna od Francuzów i USA. Nie dadzą nam technologii dopóki dealują z Rosjanami.

   USA, Francja to nie są państwa rusofilskie ich relacje z Rosją są czysto biznesowe. Wystarczy zapłacić to nam reaktory postawią. USA kusi kredytem, a Francja koalicją atomową w UE. No i są jeszcze Koreańczycy którzy kuszą brakiem opóźnień(robili już reaktor w Arabii) i parkiem technologicznym.

   OZE mają ogromne fluktuacje i są dobre jedynie jako dodatek.

   Nie przesadzałbym z tym dodatkiem.
   OZE świetnie współpracują ze zmiennymi cenami prądu. Nadwyżki OZE mogą spokojnie iść w magazynowanie energii w pojazdach elektrycznych, magazynowanie ciepła, w produkcję wodoru(który się przyda do produkcji amoniaku i stali). Do pewnego poziomu przemysł i domy też mogą z tych cen korzystać(wygaszając zapotrzebowanie w godzinach wysokich cen prądu, a korzystając z nadwyżek w inne godziny). Atomu w systemie musi trochę być, ale OZE z połączeniami energetycznymi jest w stanie jakoś funkcjonować. Trzeba tylko wyłapać to minimum atomu jakie potrzebujemy.

   Zakaz inwestycji w strategiczne technologie i bycie na smyczy jednej z potęg Europejskich.

   Nikt nam nie zakazuje inwestycji w strategiczne technologie.

  •  

   pokaż komentarz

   Olej, węgiel... no nie wiem, czy to alternatywa dla gazu. W tej chwili jedyne rozwiązanie, które może nas uniezależnić, to elektrownie atomowe.

   @GajowyBoruta: odkryłeś w ogródku jedyne w Polsce złoża uranu że piszesz o jakiejś niezależności?

  • więcej komentarzy(4)

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna