Rząd zachęca do dłuższej pracy. A potem "w nagrodę" pomniejszy emeryturę

Rząd zachęca do dłuższej pracy. A potem "w nagrodę" pomniejszy emeryturę

@Szewczenko businessinsider.com.pl #polska #pieniadze #finanse #ekonomia #bekazpisu

Rząd apeluje do seniorów: nie kończ pracy zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pracuj dłużej, żeby podnieść swoją emeryturę. Z drugiej strony jednak w Polskim Ładzie pokazuje: jeśli wypracujesz zbyt wysokie świadczenie, to ci je pomniejszymy. - Widać tu pewną niekonsekwencję - zauważa ekspert.

 •  

  pokaż komentarz

  "Pracuj dłużej, żeby podnieść swoją emeryturę. Z drugiej strony jednak w Polskim Ładzie pokazuje: jeśli wypracujesz zbyt wysokie świadczenie, to ci je pomniejszymy. - Widać tu pewną niekonsekwencję"

  Ja tam widzę 100% konsekwencję. Wystarczy przyjąć, że celem państwa jest maksymalne wykorzystanie obywateli i ich pracy jak najniższym kosztem. Wtedy to jest jak najbardziej konsekwentne działanie bo składa się z dwóch etapów:
  1. Maksymalnie wykorzystać pracę obywateli.
  2. Jak obywatel nie da rady pracować, to nie da się czerpać zysku z jego pracy - więc należy maksymalnie zredukować stronę kosztową, czyli pieniądze na niego wydawane w postaci emerytur. Należy pamiętać, że przyznanie emerytury i jej wysokość będzie zależeć od bieżącego widzimisię polityków i urzędników.

  •  
   adomimodam

   +57

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Wystarczy przyjac ze obecny system jest po prostu nie do utrzymania - i wszystko stanie sie jasne.

  •  

   pokaż komentarz

   @adomimodam: Wystarczy przyjąć, że obecny system ma zasadę "gdzie wielu je, tam kilku się naje" i celem jest dobrobyt, ale określonych ludzi i grup społecznych kosztem wszystkich innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: To nie jest niekonsekwencja, to celowa, konsekwentna socjotechnika.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @janusz_z_czarnolasu: a obajtek dotację na remont dworku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Swoją drogą... Obniżenie wieku szkolnego wprowadzone za PO (tylko proszę bez komentarzy politycznych) miało na celu wyprowadzenie Polaków na rynek pracy o rok wcześniej niż kiedyś. Natomiast podniesienie wieku emerytalnego miało na celu wydłużenie czasu eksploatacji pracownika.

   Moim skromnym zadaniem powinniśmy mieć emerytury stażowe ale z możliwością pracy. Jeśli ktoś jest w stanie pracować i chce mieć wyższą emeryturę, to niech pracuje. Jak nie chce, to niech bierze 200 czy 300 złotych emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Faraday: problem w tym ze spoleczenstwo jest nauczone ze im sie należy i państwo ma dać i tyle.

   pokaż spoiler Kolejny problem to taki ze kobietynktore zajmuja sie eychowsniem dzieci i domem zostana totalnie bez emerytury, a tez tego tak zostawic nie można ale tez nie mozna uzaleznic emerytury od ilosci posiadanych dzieci (bo przez lata pracy pracowalismy na emeryture i co bo nie mamy dzieci to nagle 0 zl na starosc?)


   Problem jest dosc bardzo złożony a nasz system jest wyjątkowo beznadziejny bo opiera sie na piramidxie finansowej z tasiemcem urzedowym

  •  

   pokaż komentarz

   @KosmicznyPolityk: Popełniasz typowy błąd logiczny. Zakładasz, że mężczyzna pracuje dla siebie i wcale nie utrzymuje rodziny. To nie tak.

   Mężczyzna pracuje na utrzymanie rodziny. Nie po to, aby wyjść z domu, by nie zajmować się dziećmi i wszystkie obowiązki domowe przerzucić na żonę. Niektórzy myślą, że do pracy chodzi się po to, aby napić się piwa z kumplami, pograć na konsoli i rwać dupeczki młodsze od żony.
   Nie. Tak nie jest.
   Mężczyzna pracuje na rodzinę. Jeśli on będzie dużo zarabiał, to wszyscy na tym skorzystają.

   Poza tym... Kwestia wychowania dzieci. Coraz mniej małżeństw decyduje się na posiadanie dzieci. Nawet jeśli, to większość ma tylko jedno.
   Nie ma żadnego problemu w tym, aby ojciec się nimi zajmował. To tylko 3 lata. Później dziecko idzie do przedszkola.

   Kobiety starszej daty mają w dupie emeryturę. One mają mężów, o których dbały przez lata. Teraz ci mężowie mogą je utrzymywać ze swojej emerytury. Właśnie dlatego, że w czasie gdy pracowali, mogli się rozwijać. Żona zajmowała się dziećmi i domem, a oni robili karierę. Na emeryturze oboje z tego korzystają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl dokładnie! A jak słyszymy że mamy bummm gospodarczy to wiadomo kto na tym zyskuje naj

  •  

   pokaż komentarz

   @Faraday: ty drugi bład, ze kobieta to tylko do garów i nie chce sama zarabiać pieniedzy i sama decydowac o ich przeznaczeniu.

   Takie rozwiazanie sprawdzało sie za komuny , a nawet wczesniej ale teraz czasy sie zmieniły, podejscie ludzi do zycia jest inne i to po prostu nie działa. Chociaz tez w niewielkich przypadkach tylko, bo spora część byla bardzo biedna, a ich dzieci skazane ba biede a to tylko dla tego ze facet nie mógł odpowiwdnio duzo zarobić by np wyciagnac rodzine z biedy.

   Takie rozwiazanie jest tak zle jak pis przy wladzy.

   Kobieta traci na tym ze zachodzi w ciążę, opiekuje sie potem przez około 3 lata czyli z 4 lata zycia ida na 1 dziecko, potem przy drugim lub trzecim zaleznie kiedy sie pojawi. A w tym czasie facet zasowa na rodzine i swoja emeryture. A kobieta co? Ma dziure zazwyczaj dziure w zatrudnieniu i tyle.

   Mozesz sie nie zgodzic z tym ale ten problem jest bardzo zlozoby a rozwiazanie jego prawdopodobnie by musialo isc z para transformacji calego państwa wraz z podejsciem ludzi do emerytury tak by im wybic z glowy ze im sie nalezy od państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   ty drugi bład, ze kobieta to tylko do garów i nie chce sama zarabiać pieniedzy i sama decydowac o ich przeznaczeniu.

   @KosmicznyPolityk: Nigdzie tak nie napisałem, więc nadal tkwisz w błędzie.

   Kobieta traci na tym ze zachodzi w ciążę, opiekuje sie potem przez około 3 lata czyli z 4 lata zycia ida na 1 dziecko, potem przy drugim lub trzecim zaleznie kiedy sie pojawi. A w tym czasie facet zasowa na rodzine i swoja emeryture. A kobieta co? Ma dziure zazwyczaj dziure w zatrudnieniu i tyle.

   @KosmicznyPolityk: Czy zadajesz sobie sprawę z tego, że to nie Twój interes w jaki sposób ludzie układają sobie życie? Czy bierzesz pod uwagę to, że kwestie posiadania dzieci ludzie ustalają między sobą? Czy jesteś w stanie zrozumieć to, że istnieją kobiety, które wolą zajmować się domem i wspierać własnego męża zamiast iść do pracy? Naprawdę są takie kobiety i mają prawo mieć odmienne zdanie na temat własnego życia niż Ty.

   Dlaczego rościsz sobie prawo do ingerowania w życie obcych ludzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: To co opisałeś bardziej pasuje mi do zarządzania w typowym korpo niż w jakimś kraju. Czyżbyśmy byli wszyscy w państwowym korpo? (coraz bardziej się to wszystko klei)

  •  

   pokaż komentarz

   @Faraday:

   Dlaczego rościsz sobie prawo do ingerowania w życie obcych ludzi?
   Przecież @KosmicznyPolityk nie ma żadnych roszczeń, jedynie wytłumaczenie, że życie nie jest zerojedynkowe i kobiety nie dzielą się jedynie na chcące pracować czy siedzieć w domu. To jest bardzo często złożony temat.
   Nie jest prawdą, że powrót do pracy to tylko kwestia chęci. Zdarzają się takie dzieci, które puszczone do żłobka są chore co najmniej przez połowę miesiąca - nie oszukujmy się, w takich warunkach ciężko nadrobić swoją pracę (nie mówiąc już o zdarzających się zwolnieniach z pracy z tego powodu) a co dopiero mówić o potencjalnym rozwoju by np. szukać lepszej.
   W efekcie często jeden rodzic (w PL jest to zazwyczaj matka) zostaje w domu z braku laku: bo żlobek kosztuje 1,5 kafla a jest wykorzystywany przez dwa tygodnie w miesiącu, bo ciągle L4 i szef krzywo patrzy...
   Każdy podejmuje idywidualną decyzję i jej potencjalne konsekwencje - nie zawsze to jest kwestia jednak tylko chęci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kasiencja: Nie wiem czy jesteśmy w państwowym korpo - ja tylko patrzę co się dzieje wokół. A to czy nazwiemy o "państwowy korpocjalizm" czy "oligarchia" to już kwestia umowy co rozumiemy pod tymi pojęciami...

  •  

   pokaż komentarz

   @KosmicznyPolityk: państwo bralo obiecujac godna emeryturę, składki oraz inne podatki w ogromnej liczbie a teraz ma powiedziec sp!?$%#@ajcie? Te pieniadze im sie naleza i taka jest prawda, cale zycie pracowali ciezko i przeżyli reformację wiec nie pisz ze im sie wydaje, tylko naprawde im sie należy !

  •  

   pokaż komentarz

   @Faraday: pamiętam jak jeden wykopek pluł mi się do ucha że złodziejskie PO bo jego ojciec nie ma emerytury bo zarabiał grosze i mu ktoś powiedział że wtedy nie trzeba płacić zusu i się zdziwił że nie ma składek. A on teraz musi pracować na rodzica za granicą . Jak mu powiedziałem że jest nie odpowiedzialny to by się zaplul.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gustav0: Gdybym miał wybór, to wolałbym nie płacić składek emerytalnych. Prawdopodobnie byłbym w stanie lepiej zarządzać własnymi pieniędzmi niż ZUS.

   Wykopki są specjalistami od wszystkiego. Nawet w komentarzach powyżej widać, jakie mają pojęcie o rodzinie i małżeństwie.
   Szkoda strzępić ryja.

   Wykopki standardowo idą zgodnie mainstreamowym przekazem i każdego, kto ma własne zadanie, traktują jak wroga.

   Odnośnie emerytur, to pamiętam jak rząd PO-PSL zmienił sposób waloryzacji emerytur z procentowej na kwotową. Były teść traci na tym spore pieniądze każdego roku ale jako wyznawca Tuska twierdzi, że to dobrze... Byleby Kaczyński nie rządził.
   Ciekawe, co mówi teraz, gdy PiS rządzi drugą kadencję i nadal ma spore poparcie ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciez tu chodzi o pracowanie a nie przechodzenie na emerytury. W krocie-pracuj do smierci ale ani sie waz skorzystac ze swiadczenia (bo i tak ci je uwalimy)

 •  

  pokaż komentarz

  Niech p$@%?$!i się w dupę z kaczorem xDD obecnie z szefem się dogadałem 100% na czarno, dobre pieniądze robię i on też zyskuje, c@$@! prędzej obaj zobaczą niż cokolwiek z mojej pracy

  pokaż spoiler w emeryturę państwową nie wierzę, tak więc mnie to j!$## jak zaraz ktoś powie że nie płacę składek itp.

 •  

  pokaż komentarz

  Kto młody jeszcze ma... czas...

  pokaż spoiler Czas aby stąd wyjechać w p%@#u ! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: b9cf7f160b3b64829c9bb4f59db7c16b.png

 •  
  Xavano2

  +25

  pokaż komentarz

  Ten kraj to jest takie gówno, że w ogóle mnie nie dziwi złoty medal samobójczy w Europie. Ciężko tutaj nie dostać na łeb.