Sprytny jak sroka

Sprytny jak sroka

Gniazdo srok przykryte jest charakterystycznym sklepieniem z luźno splecionych gałązek (żaden inny ptak występujący na terenie Polski nie buduje podobnego gniazda). Sroka zwyczajna ma też mniej znanych krewnych - sójki błękitne...

  •  

    pokaż komentarz

    Wyjątkowość tych ptaków potwierdzili kilka lat temu niemieccy ornitolodzy, którzy sprawdzali, czy sroki mogą rozpoznać się w lustrze i skojarzyć, że odbicie to właśnie one same, a nie ktoś obcy. W świecie ptaków często spotyka się zachowania polegające na agresji do własnego odbicia. Tak dzieje się m.in. z łabędziami, które atakują srebrne karoserie aut, bo widzą w nich intruza. Podobnie robią też bociany. Sroki są jednak inne. Badacze kilku przedstawicielom tego gatunku dokleili plamki do upierzenia. Zrobili to tak, że dodatkowe ozdoby były widoczne tylko w lustrze. Sroki zamiast interesować się samym odbiciem, wykorzystały je, aby zlokalizować i usunąć plamki.

  •  

    pokaż komentarz

    Na mojej działce jest ich ogrom, widać że one rządzą na dzielni, widziałem jak moja kotka biła się ze sroką o mysz. Zawsze gdy wyrzucę cokolwiek do kompostownika, za sekundę przylatują i walczą o to. Jedno jest pewne, sroka to mistrzyni przetrwania.