Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko...

Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko...

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w ub.r. sporządzono ponad 2,5 mln aktów notarialnych. Wśród nich odnotowano prawie 2 tysiące umów o dożywocie dotyczących nieruchomości rolnych i niemal 6 razy więcej – nieruchomości innych. Z danych wynika również, że w latach 2015-2020 było...

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe ilu wie że zawarli taką umowę ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anomalocaracid: paniredakturmy_podpisaly.jpg by sie przydało.

   Kiedyś rozmawiałem z dziadkami, dlaczego starsi ludzie są tak łatwowierni, chodzą na te durne pokazy garnków, materaców, podpisują ch%$ wie jakie umowy, metodą na wnuczka wyrzucają przez okno oszczędności całego życia, otwierają drzwi nieznajomym etc. Odpowiedź była prosta - po wojnie normalne było pomagać jeden drugiemu, brakowało wszystkie od jedzenia po rzeczy codziennego użytku. Normalne było kogoś nakarmić, nawet nieznajomego. Ludzie ufali innym, gdyż każdy był w takiej samej sytuacji. Teraz hieny żerują na tym. Polecam pomagać dziadkom czy starszym sąsiadom i uświadamiać przy okazji.

  •  

   pokaż komentarz

   @fabek: może mieszkanie przepiszą( ͡° ͜ʖ ͡°):

 •  

  pokaż komentarz

  A raty pewnie stałe, po kilku latach wzmożonej inflacji będzie płacz

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś czytałam jakis artykuł o takich firmach, one daja psie grosze rzędu 500 - 1000 zl miesięcznie za to, ze im mieszkanie oddasz po śmierci. Nieźle ludzi w huka robią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lofi_Mrufka: Na miejscu seniorów obawiałabym się podpisywać taką umowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lofi_Mrufka:

   Nieźle ludzi w huka robią.
   bo myślisz jak młody człowiek który kalkuluje "matematyczno-probabilitystycznie" jak tu wyjść na plus w bliżej nieokreślonym czasie.
   Oni nie mają już czasu i da nich liczy się to co będzie teraz, a nie za 10 lat - choć jednocześnie boją się że jednak te 10 lat przeżyją i mogą być wtedy w dupie.
   Co byś zrobiła na ich miejscu? Sprzedała dom? po pierwsze to są przywiązani, po drugie nie wiadomo na ile tak kasa im starczy (weź pod uwagę że to są ludzie którzy wiedzą co przełom lat 80./90. zrobił z ich oszczędnościami). Boją się że dziś ojebią mieszkanie za 400k a za 10 lat będą spać pod mostem (bo w sumie mogą dożyć).
   A w przypadku takiego deala nawet jak kasa jest c#@%!wa - to nie stracisz - w najgorszym wypadku po prostu to "ekstra kieszonkowe" będzie gówno warte - ale nie skończysz na bruku.

  •  

   pokaż komentarz

   Co byś zrobiła na ich miejscu? Sprzedała dom?

   @ostatni_lantianin: Całkiem popularne rozwiązanie w moich stronach, staruszkowie sprzedają duże nieruchomości i kupują kawalerki/małe mieszkanka w wielkiej płycie w mieście. Różnica w cenie leci na opłaty. Wielu po prostu się orientuje że po prostu brakuje sił oraz funduszy na utrzymanie domku i wybierają wygodę bloku. Różnica na takiej zamianie to ok. ~150 000 PLN i więcej bez pchania się w jakieś umowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rebel101 tylko że nie każdy ma opcję takiej zamiany nie każdemu się będzie opylać

 •  

  pokaż komentarz

  W niektórych krajach standardowa ścieżka życia, żeby być niezależnym najdłużej jak się da.
  Najpierw 30 lat spłacają kredy, a później, 15-30 lat (wiadomo zależy ;)) powiększają sobie emeryturę. U nas to by się dzieci obraziły, jak to tak można to powinien być nasz dom/mieszkanie, a z pomaganiem na starość to będzie różnie.

  Z wiki:
  Różnice między odwróconą hipoteką a rentą dożywotnią

  * odwrócony kredyt hipoteczny wypłacany jest przez określony czas zawarty w umowie (najczęściej kilka - kilkanaście lat), natomiast renta dożywotnia wypłacana jest do końca życia,
  * przy odwróconym kredycie hipotecznym to osoba zostaje właścicielem nieruchomości aż do swojej śmierci, natomiast w przypadku świadczenia dożywotniego jest nim instytucja finansowa, z którą została podpisana umowa,
  * w przypadku odwróconej hipoteki to osoba ponosi koszty z tytułu podatku od nieruchomości, ubezpieczenia czy opłaty związanej z użytkowaniem wieczystym, przy rencie dożywotniej koszty opłacane są przez instytucję finansową.

 •  

  pokaż komentarz

  W Polsce powinno być prawo zmienione pod pewnymi względami. Zamiast darowizny dla dzieci umowa dożywocia. Wiele problemów ze "Sprawy dla Nosacza" by nie występowało.

  Emerytury będą miały coraz niższą siłę nabywczą, emeryci nie będą już pomagali dzieciom/wnukom tylko to im trzeba będzie pomóc. W takim przypadku dzieci będą naciskały na przekazanie w drodze darowizny majątku, a później rodzic niech zdycha (szczególnie jeśli partner/partnerka będą miały coś do powiedzenia). Właśnie teraz jest czas aby podjąć stosowne zmiany w prawie i uniknąć tego problemu.

  Również powinna iść kampania informacyjna w sprawie renty dożywotniej oraz odwróconej hipoteki. Te "produkty" na rynku będą, ale powinno być wsparcie dla osób które chcą z tego skorzystać. Bo znowu będą bohaterzy w "Sprawie dla Nosacza".

  My jako społeczeństwo powinniśmy przewidzieć ciąg przyczynowo-skutkowy. Niska płaca, brak naprawy systemu emerytalnego prowadzi do niskiej emerytury co będzie prowadziło do wyprzedaży majątku.