Aparatura starszej generacji marki Philips z toksycznymi elementami.

Aparatura starszej generacji marki Philips z toksycznymi elementami.

W poniedziałek holenderska firma Philips wydała ogłoszenie dotyczące 3-4 milionów respiratorów i aparatów do bezdechu sennego. Istnieją obawy, że elementy tych urządzeń stworzone z pianki poliuretanowej mogą w trakcie użytkowania stać się toksyczne.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam taki na gwarancji jeszcze - wymienią na nowy bez wad czy co?

 •  

  pokaż komentarz

  Dotyczy to urządzeń należących do rodziny produktów DreamStation pierwszej generacji. Problem nie dotyczy jednak niedawno wprowadzonego produktu DreamStation2.

  Elementy tłumiące dźwięk wykorzystują piankę poliuretanową na bazie poliestru. Według firmy Philips istnieje ryzyko, że pianka ta może zdegradować i rozpaść się na cząstki, które ostatecznie mogą być wdychane przez użytkownika.

  Osobom korzystającym z urządzeń PAP i CPAP, wykorzystywanych głównie do pomocy przy bezdechu sennym, zaleca się zaprzestanie ich używania i porozmawianie z lekarzami o innych opcjach leczenia. Pacjentów korzystających z respiratorów >podtrzymujących życie zachęca się do rozmowy z lekarzem i rozważenia, czy potencjalne zagrożenia stwarzane przez piankę przewyższają ryzyko przerwania użytkowania urządzenia.

  Philips pracuje nad zastąpieniem obecnej pianki dźwiękochłonnej nowym materiałem. Oczekuje się, że proces potrwa około roku.