Krakowscy ósmoklasiści wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

Krakowscy ósmoklasiści wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polscy uczniowie zwyciężyli w konkursie "AstroPi", który zorganizowała ESA. Za pomocą specjalnego programu ósmoklasiści przekazali astronautom pozdrowienia. Zmierzyli wilgotność i temperaturę na stacji kosmicznej. Nauczyli się także programować w języku Python, a to wszystko podczas zdalnych zajęć.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie widzę nigdzie oficjalnych wyników z aktualnej edycji, a samo uruchomienie swojego rozwiązania na ISS to jeszcze nie "wygrana", bo taką możliwość dostają setki drużyn.

  •  

   pokaż komentarz

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: to pochwal się ile masz uruchomień swojego rozwiązania na ISS, bo ośmiolatkowie mają jedną taką "wygraną" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: no przełomowa technologia to mierzenie temperatury i wilgotności. Pewnie oba czujniki na jakimś 1wire albo i2c dyndają więc nawet przetwornika A/C nie uruchomili.

  •  

   pokaż komentarz

   @dokuczant: nie wiadomo czego się nauczyli "programując w języku python", a jak wiadomo, jak dobrze naprowadzić to już pójdzie z górki... Zresztą, chodzi o to że mało który dorosły jest w stanie umieścić cokolwiek wyżej niż sięgnie a tutaj młodzież programuje na międzynarodowej stacji kosmicznej

   UP: *ósmoklasiści, nie ośmiolatkowie

  •  

   pokaż komentarz

   to pochwal się ile masz uruchomień swojego rozwiązania na ISS, bo ośmiolatkowie mają jedną taką "wygraną"

   @takiego: Za "moich czasów" nie było takich konkursów (ba, Polska nie była nawet jeszcze członkiem ESA) i żeby móc uruchomić coś w kosmosie musiałem wcześniej dostać pracę w agencji kosmicznej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja absolutnie nie twierdzę, że to nie jest fajna rzecz, bo jest i zazdroszcze, że jak byłem w szkole to takie mozliwości nie istniały! Ale nie zmienia to faktu, że każdy działający i spełniający wymagania program jest uruchamiany na ISS i każdy zespół dostanie certyfikat. Rzecz w tym, że zgodnie z oficjalnym komunikatem:

   This year, 14,054 young people from 24 countries successfully entered Mission Zero, the beginners category of the Astro Pi challenge, and had their programs run on the Astro Pi computers on board the ISS for 30 seconds each!

   I drużyn z Polski które miały taką możliwość było pewnie całkiem sporo.

   @dokuczant: Raspberry Pi + Sensor Hat, przecież oni tego hardware sami nie robią! Wszystkie drużyny dostają taki sam zestaw do szkoły i uczą sie jak go zaprogramować a na ISS jest kilka identycznych egzemplarzy.