Konserwatyści chcą chronić ośmiornice i homary przed bólem i cierpieniem

Konserwatyści chcą chronić ośmiornice i homary przed bólem i cierpieniem

Grupa posłów z brytyjskiej Partii Konserwatywnej chce objąć ochroną prawną ośmiornice i homary. Obecnie w Izbie Lordów procedowana jest Animal Welfare (Sentience) Bill, która uznaje, że zwierzęta mają uczucia oraz odczuwają ból i chroni takie zwierzęta. Jednak nie wszystkie.

 •  

  pokaż komentarz

  no i brawo dla konserwatystow.

  Biolog morska Emily Sullivan, która zarządza akwarium badawczym w Marine Biological Association mówi, że wiele gatunków, z którymi ma do czynienia, wykazuje inteligencję i z pewnością odczuwa ból, są samoświadome oraz świadome otoczenia.

  Obserwacja niektorych ludzi moglaby nawet nie dostarczyc takich wnioskow.

 •  

  pokaż komentarz

  I pełen szacunek.
  Ośmiornice są jednym z najinteligentniejszych zwierząt, ich jedzenie jest zwyczajnie niemoralne.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale kurczaki już mogą cierpieć

 •  

  pokaż komentarz

  Ośmiornice tak, homary walić, bo to morskie robaki są.

 •  

  pokaż komentarz

  Ośmiornice mają ok. 500,000,000 neuronów co jest porównywalne z królikami. Czy to dużo czy mało? U ssaków na pewno dużo. Po przeliczeniu tego na masę ciała (jak powinno się robić), wychodzi na to, że króliki są równie inteligentne co fretki, koty i psy. Jednakże już u ptaków to jest trochę bardziej skomplikowane. Liczba neuronów krukowatych w przeliczeniu na masę ciała, w zależności od dobranej masy, może być nawet nieco większa niż u ludzi, więc takie porównania się trochę mijają z celem. U ośmiornic jest to jeszcze bardziej skomplikowane, bo u nich duża część neuronów odpowiada za ruchy macek lub nagłą zmianę koloru. Przy czym ośmiornice na pewno są inteligentne, co widać na wielu filmach, w których np. podchodzą do ludzi, dają się pogłaskać lub pielęgnować, wykonują złożone zadania, etc. Poza tym dosyć inteligentne są też inne głowonogi, jak np. kałamarnice czy mątwy.
  U stawonogów to już wygląda dużo gorzej, przeważnie mają po ok. 200 tys. neuronów, a takie spokrewnione z nimi niesporczaki mają ich tylko kilkaset. Niemniej niektóre gatunki pszczół czy karaluchów mają nawet milion neuronów, podczas gdy niektóre małe kręgowce mają ich 5 milionów, choć tak jak wyżej pisałem, takie porównania mają niewiele sensu. Poza tym słyszałem o eksperymencie, w którym pszczoły rozpoznawały dany obiekt tylko poprzez dotyk i później reagowały na niego widząc go przez szybę, co oznacza, że ich łepkach może powstać trójwymiarowa interpretacja obiektów.
  Co do homarów zdaniem części naukowców mogą odczuwać ból, co sygnalizują podkurczając ogon. Oczywiście może być odruch automatyczny, ale jedno nie wyklucza drugiego.