Mariusz Błaszczak o nieistniejących zaletach przekopu mierzei dla wojska

Mariusz Błaszczak o nieistniejących zaletach przekopu mierzei dla wojska

Mariusz Błaszczak w Elblągu mówił o znaczeniu przekopu Mierzei Wiślanej dla bezpieczeństwa Polski. Eksperci jednak mają inne zdanie i według nich przekop nie ma żadnego znaczenia militarnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Przekop nie ma żadnego znaczenia militarnego z prostego powodu: na Zalewie żadne z państw nie ma uzbrojonych jednostek swoich marynarek wojennych. Jedyne uzbrojone jednostki (a raczej ich załogi) to Straż Graniczna i może Policja. Zalew nie ma żadnego znaczenia militarnego - jest za płytki i za mały do manewrów jakichkolwiek jednostek nastawionych na walkę ponad ustrzelaniem się z broni załóg.
  Argument o przerzucie wojsk na pomocą przekopu to hardy inwalida - Elbląg ma połączenie kolejowe i drogowe (nowa trasa S7) z Gdańskiem i (S7 do wysokości Nidzicy) Warszawą. Przerzucając sprzęt i ludzi barkami np. z Trójmiasta nastawiałoby wojsko na łatwy cel nie mówiąc o stracie czasu. O wiele szybciej i łatwiej transportować to koleją lub drogami.

  O transporcie drogą wodnym niech świadczy prosty fakt: transport kamienia pirotechnicznego, który jest zwożony koleją do "portu" w Elblągu miał się odbywać na miejsce przekopu barkami. Skończyło się na jednym transporcie. XDDDDDDDDD Teraz wszystko wozi się zestawami samowyładowczymi (tirami) trasą: Elbląg "port" - Kiezmark - Drewnica - Mikoszewo - Stegna - Sztutowo - miejsce budowy. Jedyna droga na odcinku Drewnica - Stegna - miejsce budowy już jest zdewastowana. W zasadzie to ona straciła swoją nośność i zaczyna się rozpadać. Do jesieni zacznie przypominać drogi na Ukrainie. W dodatku trasa jest niesamowicie ważna lokalnie, bo to jedyna droga przez Mierzeję Wiślaną, którą jadą turyści do Krynicy Morskiej.
  Miejscowi ludzie są już tak wk%!@ieni, że coraz częściej zastanawiają się nad zablokowaniem drogi, a pieniędzy na remonty nie ma i... nie będzie. XDDDDDDDD

  Byłoby miło gdyby partyjni kacykowie utknęli sobie w korku na rozp$!#?!$onej drodze na otwarcie swojego Misia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler O wiele więcej komuchy zrobiłyby dla regionu finansując budowę kolejnego połączenia kolejowego z Trójmiastem, kompleksowy remont, lub budowę mostów kolejowych na Wiśle (Tczew!). Tylko, że to nie byłoby tak medialne.

 •  

  pokaż komentarz

  Zmieści się nasz lotniskowiec?

 •  

  pokaż komentarz

  Będzie można naczelnika na kajaku ewakuować z kraju do Szwecji.

 •  

  pokaż komentarz

  Rozumiem, jak pisałaby takie bzdury jakiś podrzędny dziennikarz, ale jak takie głupoty opowiada minister, to znaczy, że w kraju jest bardzo źle.
  Ten przekop to poza TVP, największe marnotrawstwo środków.

 •  

  pokaż komentarz

  Eksperci? Jacy? Przecież kanałem będzie można przerzucić sprzęt na wschód Polski w tym do przesmyku suwalskiego. Jak ruskom się nie podoba to znaczy że to jest dobra decyzja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skrytozerca90: ta, kilka moździerzy i przekop zablokowany. Jak chcesz to osłonić przed atakiem? Postawić baterię patriotów i do tego z dwie baterie haubic dla ognia kontrartyleryjskiego? A szlak wodny jak będziesz chronił? Przecież to będzie ścieżka, zejście na bok to wpakowanie się na mieliznę. I jaki sprzęt? Rowery i hulajnogi? Ciężkie okręty transportowe tam nie wpłyną, gdzie będziesz to przeładowywał i na co?
   Całe te bajdurzenie o znaczeniu militarnym wynika z tego, że dzięki temu można było uniknąć pewnych procedur prawnych. Tak samo zrobili teren militarny z placu Piłsudskiego w Warszawie, żeby postawić dwa pomniki. I teraz wojsko ma ważny dla obronności teren składający się kawałka placu, Grobu Nieznanego Żołnierza, Krzyża papieskiego, schodów do nikąd i pomnika Kaczyńskiego. Znaczenie militarne straszliwie wielkie, ale miasto nie mogło zablokować budowy schodów.
   Ten rów ma takie samo znaczenie dla obronności jak te schody. Żadne. Cały ten przekop jest w zasięgu rakiet z Królewca, żeby bezpiecznie transportować nim cokolwiek trzeba by było wyprzeć wojska rosyjskie z obwodu królewieckieg, ale wtedy po co coś tamtędy transportować, lepiej do portów w Królewcu i Kłajpedzie. Ten rów nie zatrzyma też wojsk nacierających mierzeją wiślaną, bo nikt nie będzie tamtędy nacierał.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak ruskom się nie podoba to znaczy że to jest dobra decyzja.

   @Skrytozerca90: Jak rusek powie, że nie podoba mu się jedzenie gówna, to będziesz je wpieprzał ze smakiem?
   Co za poj%!$na retoryka, godna Pisowskiego odklejeńca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skrytozerca90: gdzie i czym przeżyć. Port a Elblągu tego nie zrobi

  •  

   pokaż komentarz

   Jak ruskom się nie podoba to znaczy że to jest dobra decyzja.

   @Skrytozerca90: tak im sie nie podoba, ze oprocz kilku wypowiedzi nic z tym nie robia. Kiedys wkrecalem tak mlodszego brata. Niestety dorósł i juz się nie lapie xd