Nassim Taleb, wielki wielbiciel BTC obecnie uważa, że to śmieć.

Nassim Taleb, wielki wielbiciel BTC obecnie uważa, że to śmieć.

Autor bestsellera "Black Swan" uważa, że BTC jest docelowo warty zero. Brawo Nassim. Piszę to od lat. (ang.)

 •  

  pokaż komentarz

  Zarobić na czymś miliardy by powszystkim mówić że to tylko gówno
  Coś mi się zdaje że chce na tym gównie jeszcze trochę zarobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @josempremier: polecam poczytać choćby twitter Taleba. To bardzo dobry statystyk. Miał np. trafne prognozy na temat rozwoju pandemii covid czy kryzysu finansowego. Jak mówi, że bańka btc wygląda podejrzanie to może warto się zapoznać z jego tezami?

  •  

   pokaż komentarz

   @ostrykuc666 a co pisze ogólnie o krypto, masz jego analizy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nightcrawler1609: nie interesuję się krypto za bardzo, ale z tego co czytam to chodzi o ten wpis na jego blogu. https://nassimtaleb.org/2021/06/bitcoin-currencies-bubbles/ Generalnie pisze i argumentuje statystycznie, że bitcoin zawiódł pokładane w nim nadzieje zdecentralizowanej waluty i generalnie pokazał, że nie jest w ogóle walutą:
   -nie może być uznany za niezawodne zabezpieczenie przed inflacją. Nie reaguje za bardzo na inflację fiat money.
   -w odróżnieniu od złota czy innych metali szlachetnych, które raczej nie degradują się z czasem i nie wymagają dużych nakładów by odswieżyć ich właściwości fizyczne (w tym wartość), kryptowaluty wymagają trwałego zajmowania się nimi, istnienia systemu, co generuje dodatkowe koszty.
   -minerzy i generalnie wszyscy utrzymujący system zarabiają pieniądze głównie ze wzrostu wartości bitcoina, a nie jedynie z wolumenu transakcji jakie są przeprowadzane za jego pomocą.
   -transakcje za pomocą btc są dużo droższe niż transakcje za pomocą systemu bankowego np przelewy
   -bitcoin ma niskie usability, jakbyś chciał zapłacić bitcoinem za kawę to musisz czekać dajmy na to dłużej na potwierdzenie transakcji niż byś płacił gotówką albo kartą
   -za duża zmienność kursu, przez co niemożliwe jest utrzymywanie mniej więcej stałych cen jakiegoś dobra w bitcoinie. Cena w bitcoinie musi być zawsze zmienna i w odniesieniu np. do USD, żeby to miało sens.
   -rząd, jego uprawnienia i moc są większe w porównaniu do zdecentralizowanych operatorów, których można zhakować czy przekupić.

   Ameryki chyba nie odkrywa. Jego argumenty były znane pewnie wcześniej. Generalnie gość uważa, że waluta niezależna od rządu byłaby dobrym pomysłem, ale póki co krypto nie spełniają warunków by być taką walutą. Nie znam się na krypto więc nie będę go bronił. Ja tu tylko streszczam.

   źródło: nassimtaleb.org

  •  

   pokaż komentarz

   @josempremier: Ale co tu roztrząsać. Idea kryptowalut i btc była przekonywująca. To nie było tak, że to od początku wyglądało jak piramida finansowa. Trzymało się to wszystko kupy, jednak... miało i pewne zagrożenia. Zagrożenia, które jak się z czasem okazało nie oparły się próbie czasu. Okazało się, że btc potrafi spadać w czasach dużego kryzysu i inflacji, okazało się, że potrzebuje dużo zasobów obliczeniowych (dużo za dużo), a przede wszystkim okazało się, ze nikt tego nie traktuje jako środek płatniczy ani nawet jako alternetywę do przechowywania kapitału. Jedyny sens istnienia bitcoina obecnie to kupić tanio, sprzedać drogo. A państwa już powoli bez ogródek zaczynają krypto najzwyczajniej w świecie banować (i po części słusznie, bo przepalanie takiej ilości energii, żeby kilku anonów mogło sobie spekulować, to zdecydowanie kiepska strategia).

  •  

   pokaż komentarz

   @ostrykuc666: No proszę, przeczytałem Twój komentarz właśnie i wychodzi na to, że się zgadzamy z Nassimem co do naszych przemyśleń. I doszliśmy do tych wniosków niezależnie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @enten: Pełna zgoda z jednym wyjątkiem: poza spekulacją bitcoin przydaje się jeszcze do trzech rzeczy - wymuszeń okupów (w tym ransomware, ale nie tylko), handlu narkotykami oraz dziecięcą pornografią. Jednym słowem - wspaniały i pożyteczny wynalazek.

 •  

  pokaż komentarz

  Na szczęście nie ma to związku z powodu shillowania scamu ( ͡° ͜ʖ ͡°)