Prosta animacja pokazująca skąd biorą się nagłe powodzie

Jak wiele z dzisiejszych problemów, sami swoimi działaniami doprowadzamy do katastrof. W czasach ciągle postępującej betonozy, każdy zielony skrawek w mieście jest na miarę złota. W powiązanych poważniejszy materiał wyjaśniający nasze aktualne problemy z naturalnym obiegiem wody.

 •  

  pokaż komentarz

  Przez słowo beton, niech każdy kojarzy także kostkę brukową, wydaje się jakby miała ona na łączeniach takie szczelinki i tamtędy wsiąka woda, bardzo mylne pojęcie, pod kostką aby ją równo ułożyć, czy ewentualnie równo ze spadkiem w kierunku kanalizacji jest zaprawa cementowa czy np. chudziak czyli chudy (słaby) beton, także nic tam nie wsiąka.

  Inną rzeczą są wszechobecne drenaże i rowy melioracyjne, nasiąknięta ziemia przyjmuje coraz mniej wody, także takim rowem woda spływa jak w rurze w kierunku rzeczki, co dalej ? rzeczki są regulowane, czyli brzegi betonowane a piękna meandrująca rzeczka dająca schronienie dla ryb i pożywienie dla innych zwierząt zamienia się w kanał, dalej do głównych wyregulowanych rzek i jak strzała spływa do morza.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk a tego pewnie już nikt nie pamięta a było na wykopie 10 lat temu ¯\(ツ)

   https://www.wykop.pl/link/795227/beton-przepuszczajacy-wode/

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Kolego, chciałem skomentować natychmiast ale pokusiłem się na przeczytanie komentarzy w tym znalezisku.

   W naszych szerokościach geograficznych stosowanie masowo takiego betonu mija się z celem, trzebaby co roku, po każdej zimie go wymieniać, gdzieś tam w słonecznej Kalifornii to może i owszem ale nie w naszym klimacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk alternatywa jak widać istnieje od lat i zapewne przez te 10 lat nie próżnowali tylko rozwijali tę technologię. W zeszłym roku przewinął mi się artykuł o kostce brukowej w podobnej technologii więc wystarczy chcieć ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Nie ma alternatywy, gdyby była to bogate kraje jak np. Norwegia nie byłyby zmuszone wymieniać dróg co roku. Woda to jest niesamowity żywioł i rozkrusza najtwardsze skały w piasek.

   Jeszcze raz powtórzę, to jest dobra metoda ale w ciepłych krajach gdzie nie ma zimy, każde zwiększenie porowatości betonu, zwiększa szybkość jego degradacji w naszym klimacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk a co powiesz o tym. Oczywiście jezdnia odpada ale u nas betonowych dróg i tak się nie robi ale na chodniki czy place miejskie już by mogło wystarczyć https://betonnadom.pl/produkty/pervia/

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Jak najbardziej, na miejsca które są wyłączone z użytkowania przez okres zimowy i można je osłonić przed dostaniem się w tym czasie wody.

   Kolego, przy ujemnych temperaturach, woda zamarzając powiększa swoją objętość, więc kiedy wniknie w beton to go zwyczajnie zniszczy, jeśli odpowiednio osłonimy teren przepuszczalnego betonu to oczywiście przetrwa on bez żadnego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk chwila, widziałeś kiedyś zabezpieczenie zimowe na odkrytych obiektach sportowych czy placach zabaw? Skoro firma się specjalizuje w tej technologii i realizuje projekty na terenie Polski to chyba ogarnęła ten temat. Takich obiektów nie remontuje się po każdym sezonie.

   W zakładce realizacje masz nawierzchnię w zwykłym parku ( ͡º ͜ʖ͡º)

   https://betonnadom.pl/realizacje/park-miejski-myslenicach/

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Kolego, nie jestem specjalistą z firmy betonnadom, tak, nawierzchnie się konserwuje przed działaniem mrozu i to jest powszechna praktyka. Widziałem nakładane plandeki przed zimą na niektóre wrażliwe nawierzchnie i konstrukcje.

   Natury nie oszukasz, wiesz dlaczego spuszcza się wodę z pomp na ogrodach przed zimą ? albo dlaczego nie można stosować wody jako chłodziwo w samochodach w tym okresie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk tamta konkretna firma stosuje w produkcji granulat gumowy pochodzący z recyklingu opon i w tym tkwi sekret. Guma w mieszance betonowej pochłania naprężenia wynikające z rozszerzalności płynu przy niskich temperaturach u mnie na osiedlu taką powierzchnie zrobili na placu zabaw. Jak pisałem wcześniej znalezisko jest z przed dekady a technologia nie stoi w miejscu ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk: sa regulowane bo ludzie w miastach nie chca by stala woda. Nikt nie che kaluz czy jakichs miejsc podmoklych. Nie ma tez miejsca, przynajmniej nie w centrum duzych miast, na duze powierzchnie zielone.

  •  

   pokaż komentarz

   Przez słowo beton, niech każdy kojarzy także kostkę brukową, wydaje się jakby miała ona na łączeniach takie szczelinki i tamtędy wsiąka woda, bardzo mylne pojęcie, pod kostką aby ją równo ułożyć, czy ewentualnie równo ze spadkiem w kierunku kanalizacji jest zaprawa cementowa czy np. chudziak czyli chudy (słaby) beton, także nic tam nie wsiąka.

   @neoklasyk: co xD

   k%#%a widziałeś kiedykolwiek z czego wykonuje się podsypkę pod kostkę, dlaczego pod nią są dwie warstwy podbudowy, czemu układa się geowłókninę i czemu kostkę się zagęszcza? Chciałbym zobaczyć jakąkolwiek położoną kostkę na chudziaku a potem jak się ją ubija xD

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: z chudym betonem przesadził, ale dobrym standardem przy układaniu kostki jest stabilizacja podbudowy cementem.

   Tak wykonana podbudowa z jednej strony jest bardzo trwała, z drugiej nie stanowi jakoś specjalnie szczelnej izolacji dla wód opadowych. Zapraszam choćby do mnie przed blok. Kostka ułożona w taki sposób dobre 15 lat temu do dziś jest w stanie takim, jak w dniu kładzenia, a z odwodnieniem nie ma żadnego problemu, kałuże znikają w kilka chwil.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk: Zgodnie ze sztuką pod kostką powinno być ubite kruszywo, niestety u nas panuje przekonanie, że podbudowa pod kostkę = piasek z cementem. Warto wiedzieć też układając kostkę dookoła domu, że gdy zrobimy to na betonie lub piasku z cementem, zwiększamy ryzyko, że wilgoć wyjdzie na ścianach zablokowana w ziemi przez kostkę, co nie powinno mieć miejsca przy układaniu jej na kruszywie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: tak a cena taka że nikt w rozwiązaniach globalnych nie bierze tego pod uwage

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: Spoko, ale to przetrwa zimę? Bo mam wrażenie że lód rozsadzi taki beton od środka.

  •  

   pokaż komentarz

   @glass3 nie rozsadzi, większość podkładów na obecnych placach zabaw z tego budują ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @spidero cena w Polsce nie gra roli, przypominam że nasze tzw autostrady i ekspresówki czy obwodnice są jednymi z najdroższych dróg na świecie, stać nas ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk nie pod każdą kostką jest beton.. ile razy układałem kostkę na zwykły ubity piasek. I tam wszystko ładnie wsiąka

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: To co jest na placach zabaw to miękkie płyty gumowe, a nie beton po którym mają jeździć pojazdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @glass3 przecież to nie są podkłady na drogi tylko trakty piesze i place w miastach ¯\(ツ)/¯ W Myślenicach mają tym cały park wyłożony ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: To co jest filmie to ewidentnie jakaś droga i nie zostało tam wylane wiadro wody lecz parę ton więc pojazd który to przywiózł nie należał do lekkich i chyba to była betoniarka.

  •  

   pokaż komentarz

   @glass3 ten filmik ma przeszło 10 lat a ja mówię o produktach firmy którą podlinkowałem w innym komentarzu ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Kolego, zdarzało się, że sam układałem kostkę, nie bardzo rozumiem co wnosi Twój komentarz, pamiętam nawet, że już na ułożony materiał, sypało się mieszankę z piasku i cementu aby po pierwszym deszczu wszystko dodatkowo ścisło.

  •  

   pokaż komentarz

   rzeczki są regulowane,

   @neoklasyk: gdzie w Polsce masz 'rzeczki regulowane'? Jak coś w tylko koryta przebiegające przez miasto, co by rzeka nie wypłukiwała brzegów.

  •  

   pokaż komentarz

   Kolego, zdarzało się, że sam układałem kostkę,

   @neoklasyk: super, cieszę się.

   nie bardzo rozumiem co wnosi Twój komentarz,

   prostuje twoje p@!!$!#enie od rzeczy

   pamiętam nawet, że już na ułożony materiał, sypało się mieszankę z piasku i cementu aby po pierwszym deszczu wszystko dodatkowo ścisło.

   podziękuj majstrowi za sp@!!$!#oną robotę. do spoinowania używa się piasku lub kruszywa

   masz, dokształć się trochę to nie będziesz takich debilizmów wypisywał, że pod kostkę leje się chudziaka
   https://pozbruk.pl/wpis/podbudowa-pod-kostke-brukowa-krotki-poradnik/#

   źródło: pozbruk.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Widzę jesteś specjalistą od układania kostki brukowej, ile lat w zawodzie brukarza ?

   Nie przeklinaj i nie wyzywaj, tylko napisz dlaczego aby ułatwić sobie pracę z układaniem kostki, nie mogę wcześniej zrobić wylewki ?

   Wkleiłeś piękny obrazek, bardzo się cieszę, a teraz przeczytaj głośno co jest napisane z oznaczeniem pierwszej warstwy, zaraz pod kostką.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę jesteś specjalistą od układania kostki brukowej, ile lat w zawodzie brukarza ?

   @neoklasyk: jestem również specjalistą od geopolityki, systemu wyborczego w USA, praworządoności w polsce, zmian klimatycznych, piłki nożnej, grillowania i ekspertem od ruchu drogoweg. Jak każdy polak, znam się na wszystkim.

   Nie przeklinaj i nie wyzywaj

   jak ktoś świadomie p@$%%?@i takie bzdury to tylko takie słowa cisną się na język

   napisz dlaczego aby ułatwić sobie pracę z układaniem kostki, nie mogę wcześniej zrobić wylewki ?

   bo ci wszystko popęka przy ruchu samochodowym i po pierwszych przymrozkach. nie będziesz również w stanie równo ułożyć kostki.

   Wkleiłeś piękny obrazek, bardzo się cieszę, a teraz przeczytaj głośno co jest napisane z oznaczeniem pierwszej warstwy, zaraz pod kostką.

   PODSYPKA - PIASEK LUB PIASEK WYMIESZANY Z CEMENTEM

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Dobrze, jesteśmy już nawet na etapie czytania ze zrozumieniem, idźmy zatem dalej, co to jest piasek wymieszany z cementem ?

   Jeśli łączenia są wypełnione spoina z tego samego chudziaka który jest już pod kostką i nie ma szans na dostanie się wody, co spowoduje pękanie przy pierwszych przymrozkach panie fachowiec ?

  •  

   pokaż komentarz

   Dobrze, jesteśmy już nawet na etapie czytania ze zrozumieniem, idźmy zatem dalej, co to jest piasek wymieszany z cementem ?

   @neoklasyk: to jest piasek wymieszany z cementem.

   Jeśli łączenia są wypełnione spoina z tego samego chudziaka

   łączeń nie wypełnia się chudziakiem, nie ma fizycznej możliwości wlania chudziaka do łączeń. od biedy może jakaś anyhydrat by wypełnił jeśli byś się uparł na sztywne spoinowanie lub zwykła fuga do terakoty.

   nie ma szans na dostanie się wody, co spowoduje pękanie przy pierwszych przymrozkach panie fachowiec ?

   wszystkie wyroby betonowe mają swoją nasiąkliwość. inaczej nikt by się nie bawił w hydroizolacje panie mondrala z internetuff

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Wskaż mnie to palcem gdzie na załączonym przez Ciebie obrazku jest wykonana hydroizolacja ?

   Kolego, wiesz co to jest chudziak ? Jak się robi beton, podaj składniki ?

   Co Ty chcesz wylewać i gdzie wylewać, już nie mogę z Tobą, dawno nie miałem tak ograniczonej osoby jako rozmówcy, trudno, życie nie jest lekkie.

  •  

   pokaż komentarz

   Wskaż mnie to palcem gdzie na załączonym przez Ciebie obrazku jest wykonana hydroizolacja ?

   @neoklasyk: nigdzie.

   Kolego, wiesz co to jest chudziak ?

   wiem

   Jak się robi beton,

   mieszając składnki pożądnego typu betonu w taczce/betoniarce/węźle betoniarskim/fabryce betonu/

   podaj składniki ?

   masz szybki skład popularnego b20, skoro nie potrafisz użyć gugla:
   Przeciętny zestaw składników, z których uzyskamy około 120 l mieszanki betonowej, to: 25 kg cementu (jeden worek), 10-12 l wody (zależnie od wilgotności piasku), cztery wiadra 10-litrowe piasku, osiem wiader 10-litrowych żwiru 2/16 oraz domieszka uplastyczniająca dodana zgodnie z wytycznymi podanymi na opakowaniu.

   Co Ty chcesz wylewać i gdzie wylewać

   pisałeś o wypełnianiu spoin w kostce brukowej chudziakiem - jako że chudziak jest w formie płynnej to żeby cokolwiek nim wypełnić to trzeba go wlać/nałożyć

   już nie mogę z Tobą, dawno nie miałem tak ograniczonej osoby jako rozmówcy

   dobrze, że nie jesteś na moim miejscu - to byś się dopiero załamał prowadząc rozmowę sam ze sobą!

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Coś czuje, że dobrze wiesz jakiego skończonego kretyna z siebie robisz i na siłę chcesz wybrnąć z sytuacji ale juz jest za późno kolego.

   Napisz mi proszę, czy masz jakieś kłopoty z głową czy coś, być może ja źle podchodzę i musze zmienić podejście, bo nic do Ciebie nie trafia.

   Wyobraź sobie, że chcesz ułożyć komuś podjazd do domku z kostki brukowej, domek jest oczywiście wyżej niz uliczna kanalizacja bo woda płyneła by na działeczkę, rozumiesz ? dalej, aby szybko i sprawnie wykonac pracę, robisz wylewkę samopoziomującą z chudego betoniku, wbijasz sobie kołeczek przy domku i drugi na poziomie kanalizacji a pomiedzy nimi łączysz linką lub sznureczkiem, na wypoziomowany betonik narzucasz piaseczku z cementem w zależności od grubości kosteczki, dalej łatą, lub nawet deseczką ściągasz suchy cemencik i układasz kostkę na równo ze sznureczkiem, kiedy uda się ułozyc kostkę całość posypujesz cementem z piaskiem i dużą szczotką rozgarniasz materiał tak aby wleciał w szczeliny między kosteczkami, jesteśmy juz na poważnym etapie, rozumiesz do tej pory wszystko ?

   Dalej dzieje się już magia, z nieba czasem leci kapu kapu deszczyk albo z szlaucha jak się śpieszysz podlewasz swoją kostkę aby nasypany wcześniej piasek z cementem związał i wytworzył się beton chudziaczek który ma spadek od domku do kanalizacji i ten sam cemencik z piaskiem pod wpływem wody zamienia się w szczelinach między kostkami w beton.

   Napisz mi, który punkt mam rozwinąc, bo moge jeszcze rozwinąć o zageszczaniu wcześnie terenu takim chop chop skoczkiem albo o warstwie tłucznia jak masz zamiar przyjmować duże samochodziki na podjazd.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk: xD xD synu. Nic sobie nie muszę wyobrazac, mam podjazd do garażu na stromej powierzchni wyłożony kostką brukową. Nikt o zdrowych zmysłach nie wylewa żadnych chudziakow. Muszę zadzwonić do kumpla budowlańca żeby wyp##!?@$il wszystkie swoje betoniarki, bo w internetach gość pisze że wystarczy polać piasek z cementem woda i beton się tworzy.

   Ja p##!?@$e, większych debilizmów dawno nie słyszałem a trochę tu lat siedzę i trochę na tagu #budujzwykopem i #remontujzwykopem przesiedziałem iksde

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Fascynujące, że masz podjazd z kostki, już się bałem, że nigdy na oczy nie widziałeś bruku, ewentualnie robiłeś kurs, częsty kurs miedzy paletą a układaczem.

   Tak, wyobraź sobie taka sztuczka magiczka, piasek + cement + woda = beton, wiem, że to może za trudne ale proszę przyjmij to do wiadomości i przestań się już kłócić bo tylko się pogrążasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @neoklasyk: kazałeś mi sobie wyobrażać to ci odpisałem, że nie muszę.

   Tak, wyobraź sobie taka sztuczka magiczka, piasek + cement + woda = beton, wiem, że to może za trudne ale proszę przyjmij to do wiadomości i przestań się już kłócić bo tylko się pogrążasz.

   tak prosto to nie działa. inaczej nikt by nie zamawiał betonu z fabryki tylko rozsypywał wymieszany piasek z cementem na grunt, polewał wodą i cyk - mamy betonik, chudziaka pod fundamenciki! A to usilnie mi próbujesz udowodnić błaźniąc się publicznie, że gdy się robi podsypkę z piasku z cementu zlanego wodą to nagle powstaje chudziak.

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo397: Nie napisałeś, czy jesteś zdrowy na umyśle czy jednak dysfunkcyjny, weź odpowiedz na pytanie, dlaczego pod kostkę sypiemy piach z cementem, dlaczego w szczeliny sypiemy piach z cementem, przecież według Ciebie to cement jest tam całkowicie zbędny, nie wybronisz sie kolego obrazając mnie wyzwiskami.

   Wiesz o tym, że są różnego rodzaju betony, wiesz, że sa różne zastosowania, napiszę, że nie tylko w betoniarce ale nawet Cię zaskocze i napisze, że są wibratory do betonu, takie rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   , dlaczego pod kostkę sypiemy piach z cementem

   @neoklasyk: w celach wzmocnienia podłoża i przygotowanie warstwy na której ułożymy kostkę

   dlaczego w szczeliny sypiemy piach z cementem

   celem wypełnienia spoin, usztywnienia nawierzchni i jednocześnie pozwolenie na swobodną pracę materiału w warunkach zewnętrznych

   przecież według Ciebie to cement jest tam całkowicie zbędny

   przecież sam ci dałem link i screen na którym cement jest jednym ze składników. masz jakieś problemy z pamięcią czy co?

   nie wybronisz sie kolego obrazając mnie wyzwiskami.

   nie muszę, bo to nie ja p??!!@$ę kocopoły o układaniu kostki na chudziaku

   Wiesz o tym, że są różnego rodzaju betony, wiesz, że sa różne zastosowania, napiszę, że nie tylko w betoniarce ale nawet Cię zaskocze i napisze, że są wibratory do betonu, takie rzeczy.

   wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   nasze tzw autostrady i ekspresówki czy obwodnice są jednymi z najdroższych dróg na świecie

   @Afrobiker: Niesamowite jak dlugo propagandowe klamstwa PiSu sprzed 10 lat moga zyc. Bezczelnie zestawili koszt kilometra obwodnicy Warszawy w gesto zabudowanym terenie z kilometrem autostrady miedzy polami gdzies w Niemczech i zaczeli krzyczec o korupcji, a pelikany lyknely.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow jedna jaskółka wiosny nie czyni ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   jedna jaskółka wiosny nie czyni ¯(ツ)/¯

   @Afrobiker: Dobre pomysły są zaraźliwe ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   Pomysł budowy dróg z betonu spodobał się nie tylko mieszkańcom Brańska. Podobną chce wybudować sąsiednia gmina

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow też uważam że betonowe drogi to dobra i relatywnie tania alternatywa dla asfaltu (✌ ゚ ∀ ゚)☞

 •  

  pokaż komentarz

  A tak się ucieka przed powodzią błyskawiczną na pustyni

  źródło: youtu.be

 •  

  pokaż komentarz

  Beton w miastach to jest chyba jeden promil w skali kraju. Więc bzdura kompletna. Brak naturalnych rozlewisk wały i melioracja regulacja... A poza tym główna przyczyną powodzi jest duży opad deszczu. Przyczyną suszy jest brak. W czasach noego jakoś nie było za bardzo betonu... Xd

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wydaje mi się aby miasta stanowiły tak dużą powierzchnię w stosunku do całej powierzchni Polski

 •  

  pokaż komentarz

  Kostki i betonu nie trzeba utrzymywać, kosić i dbać. Czynnik ekonomiczny przeważa na ekologicznym. Na szczęście debile z magistratów nareszcie zaczynają dochodzić do wniosków, że zalanie wszystkiego betonem i kostką, to droga donikąd.