GŁUCHY nie znaczy GŁUPI

W świecie, w którym co raz większym problemem jest brak empatii, a wykluczenie kolejnych grup społecznych jest na porządku dziennym, chcemy zwrócić uwagę na sytuacje z życia, które czasami przez naszą niewiedzę mogą wykluczyć lub zranić innego człowieka.

 •  

  pokaż komentarz

  Akcja może i dobra, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia.
  Filmik nie wzbudził we mnie żadnej emocji, ani pozytywnej, ani negatywnej. Taki sobie skecz nagrany telefonem w parku. I jeszcze ta laska z tym "wypierdalaj" na koniec. Uczymy empatii i bluzgamy przy okazji, bo bez empatii należy wyp$%$?##ać. To był ten lepszy przykład jak traktować drugiego człowieka? Bluzgami?
  Więc z jednej strony mamy patusa dresa i patusiarę która zna migowy. Słabe to strasznie.

  Nie znam też absolutnie nikogo kto by utożsamiał niepełnosprawność słuchową z ułomnością intelektualną. Trzeba być naprawdę głupim i niewyedukowanym by to robić. Może się takie coś zdarzyć u małych dzieci, albo u jakiejś totalnej patusiarni, która nie dość że jest marginesem w życiu, to z pewnością nie jest targetem tego filmu.
  Więc kogo ten film ma uświadamiać i w czym?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: I do kogo w ogóle jest skierowany ten film? Do patusów którzy szukają pretekstu do dania wperdol? Na pewno teraz przestaną( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: może kasę dostali i coś musieli zrobić, a może maja syndrom oblężonej twierdzy, a może po prostu nam się wydaje ze wszyscy ich traktują normalnie a w rzeczywistości codzienni są tak traktowani.
   Ja generalnie jak na nich patrzę i sposób w jaki rozmawiają i gestykulują i jakie miny przy tym robią to tez mam wrażenie ze są opóźnieni, choć doskonale wiem ze tak nie jest i musze "przekonywać siebie" ze to są normalni ludzie- taka mimowolna reakcja, pierwsze wrazenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Mnie zastanawia jakim trzeba być głąbem by nie wiedzieć ze ludzie migają ( ͡° ʖ̯ ͡°) nawet ktoś oglądając TVP 2 czy inne programy skuma małego ludzika co robi. Nigdy nie widziałem tez agresji na ludziach z upośledzeniem. Może się mylę ale to może na sile robiony problem jak różnica płac w Polsce pomiędzy różowymi a bordo.

  •  

   pokaż komentarz

   a w rzeczywistości codzienni są tak traktowani.

   @kuplende: Codziennie do nich jakis drech podchodzi i mówi, ze są głupi? Taa na pewno. Puszczanie takiego filmiku to by tylko potwierdzało, ze są głupi. Chyba, ze to moze taka strategia marketingowa w stylu nie ważne co mówia byle z nazwiskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: nie wiem dlatego tak napisałem ze może to a może co innego (nie odniosłem się do tego konkretnego filmiku tylko do całokształtu)
   w każdym razie jak to pomoże komuś to dla mnie ok

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: a filmik zrobiony wyjątkowo głupio i wulgarnie, są tez inne na kanale ale akurat ten jest wyjątkowo bezsensowny

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Zgadzam się- filmik porażka. Osoby niesłyszące/niedosłyszące mają większy problem jakim jest niezrozumienie. Często mają problem z załatwieniem podstawowych spraw. Owszem często prośba o powtórzenie spotyka się ze złośliwymi uśmieszkami. A kolejna z zniecierpliwieniem. Ot zwykłe wyjście do sklepu może być wielkim problemem. Siedzę w temacie bardzo i uważam, że powinno się pokazywać jak komunikować się z taką osobą (pismo, wyraźne powtarzanie bez wykrzywiania ust czy zwykłe pokazywanie itp). Jeśli ktoś jest porąbanym Sebixem to będzie zje8em i dla słyszącego i niesłyszącego i niepełnosprawność ma tu drugorzędne znaczenie ¯\_(ツ)_/¯

  •  
   e....U

   -2

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: ale wiesz, że to ty robisz teraz za debila? I to gówno cię pulsujące? Twoje twierdzenia są niesamowicie puste i nietrafne. Każdy kto chwilę przebywał z logiką może to stwierdzić. Ale rozumiem to
   Osoby upośledzone też muszą się swoje miejsce wsparcia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Twoje twierdzenia są niesamowicie puste i nietrafne.

   @eveeoU: moje wrażenia i przemyślenia na temat filmu są puste i nietrafne, aha :D
   Rozumiem że powinienem mieć inne wrażenia i przemyślenia. Powiedz mi proszę co powinienem myśleć i czuć po obejrzeniu tego spotu żebym nie był debilem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio problem głuchoty mnie spotkał - tzn. urodziła mi się córka która niestety jest kompletnie głucha i generalnie od prawie od roku borykamy się z tym problemem. I powiem szczerze, że im bardziej zagłębiam się w temat to tym bardziej jestem przerażony co tu się odpierdziela w tej materii.

  Głuchota jeśli nie jest spowodowana uszkodzeniem nerwu słuchowego - zasadniczo może być leczona w np. poprzez implanty ślimakowe, implanty w tzw. kośc Bacha itd. Możliwości przywrócenia w jakimś stopniu sprawności jest sporo. Owszem problemem jest rehabilitacja, wczesne wykrycie i wszczepienie implantu w wieku 1-2 lat daje świetne rezultaty pozwalające na normalne życie wśród osób słyszących.

  Ale... są też tacy którzy z głuchoty tworzą zamknięty krąg. Wyobrażacie sobie sytuację w której oboje głuchych rodziców decyduje się na dziecko ... i modlą się o to, żeby ich dziecko też było głuche?! To jest jakieś kurhwa chore. Są też tacy rodzice którzy w ogóle od początku nie chcą dziecka implantować - na zasadzie - bo to niebezpieczne itd. I owszem wszczepienie implantu to nie jest wyrwanie zęba a poważny zabieg z możliwymi powikłaniami - ale danie dziecku czy nawet osobie dorosłej możliwości odbierania bodźców dźwiękowych jest chyba czymś o wiele ważniejszym niż skazywanie go ciszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: tak samo z karłami i innymi wadami. Jedni nie wyobrażają sobie się rozmnażać z taką wadą, a inni to robią broniąc swojego prawa do potomstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: @N331: macie Olgę Bończyk, która wychowała się z głuchoniemymi rodzicami. Nie przy każdej niepełnosprawności skazuje się dziecko

  •  

   pokaż komentarz

   @dziecielinapala: szansa jest duża. Gdybym miał wadę to dla mnie odpowedzalne by było się nie rozmnażać. Inni po prostu piszą mieć dzieci... I jest niemal pewne, że dziecko też będzie miało wady...

  •  

   pokaż komentarz

   N331 16 min. temu+5 0

   @brokenik: tak samo z karłami i innymi wadami. Jedni nie wyobrażają sobie się rozmnażać z taką wadą, a inni to robią broniąc swojego prawa do potomstwa


   @N331: No ale ktos urocdzil sie karlem i zyje i chce miec dzieci. I co ty bedziesz decydowal czy maja miec dzieci czy nie? A inny stwierdzi ze tacy jak ty nie powinein meic dzieci bo np za biedy.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: No i brawo, przez swoją egoistyczną zachciankę rozmnożenia się skazałeś kogoś na życie w głuchocie. Jedyne pocieszenie, że to córka, a nie syn. Gdyby to był syn, to max w wieku 30 lat byłby magik. Córka to pół biedy, bo za 15 lat przekształci się w femoida, będzie skakać po kutangach czadów i pomimo głuchoty będzie miała życie na poziomie easy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: toć w moim komputerzu nie ani słowa by wprowadzić zakaz posiadania dzieci dla niektórych w społeczeństwie...

  •  

   pokaż komentarz

   @N331: Zwykle osoby które chorują na tzw. karłowatość bardzo często są też bezpłodne.
   @dziecielinapala: Sam znam małżeństwo które posiada słyszące dziecko i zrobili wszystko, żeby mimo ich ułomności wychowało się w pełni sprawne. Co więcej - dziewczyna (ich córka) nauczyła się świetnie migowego i świetnie też mówi.
   @sandwind: Tu nawet nie chodzi o decydowanie o tym czy o tam tym. Jestem tego zdania, że nie można z góry zakładać złego scenariusza - jeśli wiesz, że dziecko urodzi się z taką czy inną wadą i prawdopodobnieństwo jest bardzo duże to trzeba być naprawdę tumanem żeby tak ryzykować i rzutować na czyjeś życie.
   @KorwinizacjaPrzelyku: Widzę, że debili na wykopie nie brakuje. Tak się bałwanie składa, że nikt z nas nie mógł tego wiedzieć że wada związana z głuchotą pojawi się akurat podczas ciąży. Dziecko przeszło wszystkie możliwe badania prenatalne włącznie z wykrywaniem wszystkich możliwych chorób genetycznych możliwych do sprawdzenia w tym okresie - wykonana została aniopunkcja która wykluczyła wszelkie poważniejsze wady. Gdyby moja żona chorowała np. na toksoplazmozę to byłoby bardzo duże ryzyko, że dziecko urodzi się chore albo wystąpi u niego jakaś inna wada. Nikt u mnie w rodzinie nie był głuchy więc ryzyko pojawienia się tej wady było bardzo niskie. Od strony mojej żony - też w rodzinie wg. niej nie występowała głuchota w pokoleniu które zna. Jeśli miałbyś trochę wiedzy której zapewne nie masz - wady związane z nie występowaniem komórek słuchowych (taką ma moje dziecko wadę) są naprawdę rzadkie i mogą być nieujawnione przez kilka pokoleń wstecz. Dziecko rozwijało się prawidłowo podczas ciąży i nie nastąpiły żadne komplikacje w okresie prenatalnym mogące rzutować na rozwój słuchu. Poza tym córka po urodzeniu dostała 9/10 punktów APGAR więc nie było podstaw do sądzenia o np. przerwaniu ciąży.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Tu nawet nie chodzi o decydowanie o tym czy o tam tym. Jestem tego zdania, że nie można z góry zakładać złego scenariusza - jeśli wiesz, że dziecko urodzi się z taką czy inną wadą i prawdopodobnieństwo jest bardzo duże to trzeba być naprawdę tumanem żeby tak ryzykować i rzutować na czyjeś życie.

   @brokenik: No wlasnie zabraniajac zabierasz komus np najwieksza wartosc w zyciu czyli dzieci. Np ktos urodzil sie karlem ale nawet jako karzej chce zyc i mimo mniejkszych szans na spelnione zycie moze je miec mimo wszystkjo. Czesc pelnosprawnych ludzi jego nie ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: Obraziłeś mnie, czyli zapiekło, a tylko prawda mogła to wywołać. Fakty są takie, że sprowadziłeś na świat człowieka bez jego zgody i ten człowiek jest poważnie chory. Za kilkanaście lat twoja córka może przez to bardzo cierpieć i zapyta się ciebie: "tato, dlaczego sprowadzałeś mnie na ten świat i codziennie przez to cierpię? ja już nie chcę żyć". Co jej wtedy powiesz?

   Tak się bałwanie składa, że nikt z nas nie mógł tego wiedzieć że wada związana z głuchotą pojawi się akurat podczas ciąży.

   @brokenik: Ironiczne, że nazywasz mnie bałwanem, a potem przyznajesz się, że nie wiedziałeś rzeczy, która jest oczywista dla każdego średnio rozgarniętego człowieka. Ja np. doskonale wiem, że wada związana z głuchotą może pojawić się podczas ciąży. Podczas każdej ciąży. I kto tu jest bałwanem?

  •  

   pokaż komentarz

   @KorwinizacjaPrzelyku: Pewnie Ciebie nie tylko w takich chwilach piecze xDDDDD A Ciebie twoi rodzice pytali się o zgodę czy mogą takiego cymbała urodzić?

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: Właśnie nie pytali i teraz bardzo cierpię.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende: Kolejny natalista. Wasze typowe cechy to agresja, brak empatii i obrażanie rozmówcy, gdy się z czymś nie zgadzacie, ale nie potraficie tego skontrować.

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: im wcześniej implant tym lepiej. słyszałem o przypadku gdy dorosłej osobie przywrócono słuch. Po rocznej męczarni z własnej woli powróciła do świata ciszy.

  •  

   pokaż komentarz

   Wasze typowe cechy to agresja, brak empatii i obrażanie rozmówcy

   @KorwinizacjaPrzelyku: Przyganiał kocioł garnkowi, że smoli XD

  •  

   pokaż komentarz

   @KorwinizacjaPrzelyku: przykro mi jeżeli poczułeś się urażony, nie miałem intencji cię obrażać a jedynie rozstrzygnąć spór kto jest bałwanem w tej dyskusji. Jakkolwiek wasze (antynatalistów) argumenty są prawdziwe to są niemożliwe do spełnienia, a co za tym idzie głupotą jest się nad tym w ogóle pochylać. Jedynie kataklizm, śmierć całego gatunku czy jakaś zagłada jest rozwiązaniem waszych urojeń, a póki co te dyskusje są po prostu głupie i trzeba być bałwanem żeby w ogóle jakieś jednostki do tego przekonywać, a już na pewno trzeba być skończonym bałwanem żeby to robić w Polsce gdzie i tak jest problem z dzietnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende: Nie poczułem się urażony, bo obca osoba z internetu nie jest w stanie mnie urazić. Postulaty antynatalistów są trywialne do spełnienia, wystarczy się nie rozmnażać. Każdy może się nie rozmnażać w zaciszu własnego domu, to naprawdę proste.

   Dyskusja o moralności rozmnażania się nie jest głupia, bo ty tak powiedziałeś. Toczą ją najwięksi filozofowie tego świata od tysięcy lat.

   Co więcej, moje gadanie wzbudziło agresję u opa, więc trafiło w czuły punkt. W głębi duszy wie, że mam rację, ale nigdy tego nie przyzna. Wiele osób ma bardzo dobre mniemanie o sobie i taka reakcja to psychologiczny mechanizm obronny, który służy temu, żeby taki (fałszywy) obraz zachować. To istotne dla zdrowia psychicznego, więc mnie to nie dziwi. Ale może zasiałem ziarno wątpliwości w jego umyśle i chociaż chwilę się zastanowi zanim znowu się rozmnoży skazując kolejnego człowieka na bezsensowne cierpienie?

  •  

   pokaż komentarz

   @KorwinizacjaPrzelyku: Podstawowym błędem u was jest to, że z góry zakładacie, że ktoś będzie cierpiał, ewentualnie demonizujecie to cierpienie jakby to było coś nie do wytrzymania, a tymczasem poza jakimś procentem osób, które faktycznie lekko nie maja i faktycznie lepiej jakby się nie urodziły to urodzenie się i życie wcale nie jest czymś złym. Tak czy inaczej ja wyznaje że nie ma jednego dobrego rozwiązania.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende: No i jak widać tutaj ktoś cierpi. Chciałbyś być głuchy/słabo słyszący całe życie?

  •  

   pokaż komentarz

   @brokenik: mój brat jest głuchoniemy od urodzenia i z tym że ktoś chce żeby też był chłoniemy to w sumie pierwszy raz słyszę ale mógł bym się domyśleć, chociaż brat większość znajomych ma która coś tam nawet mówi i słyszy. co do implantów to nosi aparaty które uja dają chyba że dopiero od połowy regulatora dosyć głośnych głośników a implantów nie chce bo niby znajomi którzy sobie zrobili, słyszą za dużo szumów czy coś albo po prostu tak sobie nagadali nawzajem no bo ktoś od urodzenia głuchy nagle słyszał cały czas np. auta i nie mógł do tego się przyzwyczaić. podsumowując ptaszek urodzony w klatce będzie tęsknił za klatką jeśli go wypuszczą ale jakoś się nie dziwie bo taka opcja była dosyć późno czyli już nauczył się migać itd. więc jeśli masz opcje to warto spróbować jak najwcześniej

  •  

   pokaż komentarz

   @KorwinizacjaPrzelyku: pewnie że nie ale to nie znaczy ze automatycznie nie chciałbym żyć

  •  

   pokaż komentarz

   Wyobrażacie sobie sytuację w której oboje głuchych rodziców decyduje się na dziecko ... i modlą się o to, żeby ich dziecko też było głuche?!

   @brokenik: Patologiczna kultura głuchych, oceniam że tak 10% najchętniej ogłosiłoby niepodległość, oczywiście ciągle ciągnąć benefity z systemu.

   Pamiętam jak próbowano z niepełnosprawnych robić kolejną grupę uciśnionych po kolorowych, romach i kobietach ale nie pykło bo (xd) są mało kontaktowi i każdy słyszak dla nich to obcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende: Po co się kłócisz z takim cymbałem. Moja córka mimo, że nie słyszy nie cierpi - nie odczuwa z tego powodu bólu a moim obowiązkiem jako rodzica jest danie jej szansy tego, żeby nie musiała odczuwać dyskomfortu na skutek swojej powiedzmy to dysfunkcji. Co więcej - poznałem ludzi posiadających też dzieci głuche i znam je również - i absolunie nie widzę tutaj w żaden sposób korelacji z jakimkolwiek cierpieniem. Równie dobrze można byłoby zakwalifikować ludzi o odmiennym kolorze skóry czy rudych włosach jaki tych cierpiących. Bez sens.

   @traws: To jest efekt bariery która powstaje z uwagi na to, że dla osoby starszej nowe doświadczenia np. słyszenie - jest już czymś zupełnie niezrozumiałym i poniekąd niekomfortowym. Zobacz sobie filmy na których ludzie 20-30 letnii po raz pierwszy słyszą. Jeśli ktoś jest odpowiednio przygotowany do tego to efekty są naprawdę świetne. Obejrzyj sobie drugą część filmu.

   @Phallusimpudicus: Moim zdaniem u nas w Polsce nie widzę za bardzo takiego trendu aczkolwiek na jednym z blogów spotkałem się z takim artykułem : https://haloziemia.pl/jestesmy-glusi/

   źródło: consent.youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Empatii jest coraz więcej, a nie coraz mniej

 •  

  pokaż komentarz

  W świecie, w którym co raz większym problemem jest brak empatii
  Informacja nieprawdziwa

 •  

  pokaż komentarz

  Ten filmik to ciekawy przykład tego jak może zmienić się życie człowieka przez wylew krwi do mózgu. Krzysztof Globisz kiedyś znakomity polski aktor, z wieloma nagrodami, teraz ma problemy z mówieniem. Wklejam jedną z bardziej znanych jego ról, porównajcie sobie to z tym jak mówi w filmiku ze znaleziska.

  źródło: consent.youtube.com