Procesor Intel Core i9-12900K w Cinebench R20. Flagowy Ryzen 9 5950X pokonany

Procesor Intel Core i9-12900K w Cinebench R20. Flagowy Ryzen 9 5950X pokonany

Jako że procesor Intel Core i9-12900K można już kupić na czarnym rynku w Chinach, nic dziwnego, że właśnie do sieci wyciekł jego test. Dzięki temu możemy podejrzeć wydajność inżynieryjnej próbki Intel Core i9-12900K w Cinebench R20 i sprawdzić, czy AMD ma się czego bać.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale bait... Raz, wydajność raptem 10% wyższa, dwa - intel miał chłodzenie wodą, trzy - AMD jest na rynku już prawie 9 miesięcy. Cztery (moje przypuszczenie) Cena intela będzie nieproporcjonalnie wyższa do wydajności względem AMD.

  •  

   pokaż komentarz

   Cztery (moje przypuszczenie) Cena intela będzie nieproporcjonalnie wyższa do wydajności względem AMD.

   @gundis24: oczywiście że będzie nieproporcjonalnie wyższa jak wciąż muszą wyprodukować monolit z 16 rdzeniami w porównaniu do dwóch 8-rdzeniowych chipletów w Ryzenie

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: to raczej się nazywa "artykuł sponsorowany" :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: ej.. weź nie psuj (durnej) narracji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: Plus Intel ma chyba ze 40W wyższe TDP, więc co się dziwić że wycisnęli te ekstra 10%

   Poza tym AMD ma teraz wprowadzić wielowarstwowe cache i na chiolet będzie nawet 192mb L3 ( ͡º ͜ʖ͡º) będzie zap$%%$#?ać.

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: co ma do tego chłodzenie wodą? Noctua D15 ma lepsze parametry niż chłodzenia wodne.

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: Skoro chłodzenie wodne to taki problem to czym chcesz chłodzić 5950X? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24: Czyżbym słyszał jęki fan boya AMD? 10% to sporo, jak cie nie stać na intela to zawsze możesz przycebulic na Ryzenie i chwalic sie za masz drugi najlepszy procesor w swoim blaszaku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil665: A dziękuje koledze, że też wrzucił linka. Widzę, że wie więcej niż kolega od 'xD' ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Czyżbym słyszał jęki fan boya AMD? 10% to sporo, jak cie nie stać na intela to zawsze możesz przycebulic na Ryzenie i chwalic sie za masz drugi najlepszy procesor w swoim blaszaku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Sztuczna_inteligencja: Ja tylko przypomnę, że w porównaniu generacja do generacji, odpowiedź Intela na serię 5000 (ich procek wyszedł po prockach AMD) to był kapiszon :) Mniejsza liczba rdzeni niż ich własna poprzednia generacja a w Single Core bez przewagi.

   Więc niech se Intel falstartuje z nową generacją, bo jak AMD pokaże następce to ich zdmuchnie z planszy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kamil665: @Kisielos: No i co to ma pokazać? Przecież temp. są niższe o kilka stopni a na jednym rdzeniu o 14*C XD Do tego nie masz wielkiego kloca blokującego dostęp do połowy części XD Dochodzi mniejszy hałas, lepsze odprowadzanie ciepła (GPU się tak nie grzeje).

   Wydajność D15 taka sama jak jakiegoś Corsaira 280mm a miejsca i wygody użytkowania PC nie da się nawet porównać. Wyciągaj za każdym razem ten cooler jak chcesz zmienić dysk m.2/wyjąć ram lub GPU (zatrzask jest tak umiejscowiony że z takim coolerem musisz kombinować) XD

   Aha, btw testy były robione na testbenchu nie w obudowie gdzie będzie zawsze cieplej. W teście GN 5 stopni gorzej wypada od AIO a custom loop to jeszcze pare *C

  •  

   pokaż komentarz

   @muckfods: W życiu chyba AIO albo Custom Loopa nie miałeś. U mnie w obudowie siedzi D15 i nie mam problemu z dyskami M2, Ramem czy GPU. Jak ma się tanią płytę mirco ATX to masz takie problemy. Co do chłodzenia woda, to pozdrawiam użytkować to tak jak D15... a zwłaszcza custom loop, który będzie na 80% ciec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisielos: XD Kompa to ja mam chłopie takiego że za niego można twoich 4 złożyć (o ile nie więcej), same rzeczy od WC pewnie co mam po szufladach są droższe, AIO miałem w rękach więcej niż ty dostajesz na rękę miesięcznie, nie będę się kopał z koniem. Myśl co chcesz, mało mnie to obchodzi. Już tekst o cieknięciu dużo mówi o tobie XD

  •  

   pokaż komentarz

   @muckfods: Serio muszę Ci zdjęcia wysyłać żebyś się osrał? Nie wyskakuj mi tu z tekstami jaki masz komputer cieniasie, bo sam w życiu nawet ramu w sloty nie wkładałeś. Jeśli nie wiesz, że custom loop ma to do siebie że potrafi cieknąć. Masz tutaj kolejny link, żebyś się zorientował ile rzeczy może się zj#?#ć w custom loop... klik

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisielos: Widzę wyuczony na p0lskich youtuberach XD Ludzie mają WC po kilka lat nawet nie robiąc konserwacji a ten że w 80% przypadków cieknie XD Jak nie potrafisz złożyć i dobrać złączek to cieknie, jak używasz bloków z pleksi to potem dziwota że pękło od naprężeń XD Fajnie że u Ciebie nie ma problemów z umiejscowieniem i dostępem. Szkoda że nie zawsze tak jest i patrzenie na kloca na 2/3 mobo nie każdego rajcuje.

   Wpisz dziecko "NH-D15 clearance" w Google.

   https://hexus.net/tech/reviews/cooling/141712-noctua-nh-d15-chromaxblack/ - widać jakie są odstępy od slotów i że finy będą tuż nad backplate'm, m2 nad GPU też łatwo nie wsadzisz (tak używam tego bo ten jest obsługiwany przez kontroler w CPU), fany na ramie siedzą XD No k%$@a luksus.

   Z czym do ludzi XD k%$@a wiedza od p0lskiego YT. Yikes.

  •  

   pokaż komentarz

   @muckfods: Generalnie argumenty którymi się posługujesz to: XD albo wiedza z Polskiego YT. Skoro nie uznajesz osoby, która żyje z naprawy PC to nie wiem kto Cię przekona.

   Tak jak wspomniałeś. Nie przekonasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisielos: Bo kisnę z tego co pieprzysz, każdy kto miałby chociaż lekkie pojęcie też by kisł. Tylko nie gadaj tak do nikogo z większą wiedzą tylko do Grażyn osiedlowych którym czyścisz klawiatury w laptopie z Harnasia bo wyjdziesz na głupka. Masz syndrom hardkorowego wyparcia bo nie umiesz czegoś zrobić lub masz złe doświadczenia, siedź sobie z tym klocem aluminium i plastiku 20x16cm w obudowie, chłodzenie bardzo dobre, ale mówienie że lepsze od WC i p#@$?##enie że 80% WC przecieka to już odjazd na maksa XD Każdy typ chłodzenia ma wady i zalety, jeśli zrobisz dobrze to WC we wszystkim jest lepsze. JEŚLI ZROBISZ DOBRZE.

   AIO rozumiem też ciekną w 80% przypadków? Dlatego Asetek ma failure rate na poziomie .015%? Jedyne czego można się obawiać w AIO to że padnie pompa w bloku przez zły montaż lub ze starości. Czekam aż wstawisz filmik z YT że komuś wyrwało wężyk z bloku w AIO i powiesz że tak jest w 80% przypadków.

  •  

   pokaż komentarz

   @muckfods: klik

   Nie wiem kto tu ma efekt Dunninga-Krugera... weź trochę się uspokój. Kupiłeś sobie jakieś AIO albo zrobiłeś custom loopa i jesteś zły, że można wsadzić sobie wiatraczki i będą tak samo wydajne? No to było się trochę zaznajomić z tematem. AIO i Custom Loop to dwie inne rzeczy, więc ich nie porównuj cwaniaczku :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kisielos: Dla swojego dobra pomyśl czasem że nie masz racji, taka moja rada. A jak nie to pajacuj dalej. ja skończyłem. Dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @gundis24:
   "wydajność raptem 10% wyższa",
   - przy 24 wątkach zamiast 32 z czego połowa to energooszczędne rdzenie Gracemont
   "intel miał chłodzenie wodą"
   - teraz zestawy chłodzenia wodnego aio to podstawowe i popularne chłodzenie wybierane nawet dla dużo słabszych procesorów, jest tego masa na rynku od wielu producentów, nie wiem co ty chcesz Ferę 3 wrzucić do 5950X czy flagowego Intela by łapać limit temperaturowy na pulpicie?.
   "AMD jest na rynku już prawie 9 miesięcy."
   - co ma na celu ten argument?
   "Cena intela będzie nieproporcjonalnie wyższa do wydajności względem AMD."
   - to tylko twoje przypuszczenie, Intel jako pierwszy wchodzi w nowe standardy DDR5/PCIE 5.0 więc ceny tak czy inaczej pewnie będą wyższe za nowe platformy, i chyba nie zauważyłeś co z cenami zrobiło AMD poczute brakiem konkurencji więc twój argument jest totalnie z dupy.

   Widzę dupa fanbojom jednego znaczka pękła pięknie, trzeba zrozumieć, że każda konkurencja jest dobra.

 •  

  pokaż komentarz

  10% wydajności więcej a cena pewnie 50% więcej niż odpowiednik AMD.

  Intel spadł z tronu, który trzymał od lat, teraz potrzebuje czegoś naprawdę dobrego by wrócić na szczyt i nie, nie jest to procesor dla profesjonalistów za kosmiczne pieniądze o wydajności marginalnie lepszej od odpowiednika z obozu czerwonych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Jako fanboyka AMD trzymam kciuki za intel, ta wojna się opłaci nam - konsumentom

  ________
  Napisano z mojego R9 3900X ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Victim: Akurat najnowsze Ryzeny "dla ludu" są wycenione nawet o połowę wyżej niż poprzednia linia 3000, np. Ryzen 5600X startował od bodajże 1500 zł, gdzie Ryzen 3600 kosztował na premierę około 900 zł. Tym razem to AMD wiedziało że konkurencja nie ma odpowiedzi i odpowiednio wycenili swoje produkty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Na chwilę obecną sytuacja wygląda tak że i5/i7 11 generacji są kilka procent wolniejsze niż ich odpowiedniki od AMD, ale kosztują dobre kilkaset złotych mniej, a jeśli 12 generacja będzie lepsze od Ryzenów 5000, to AMD nie będzie już miało wymówki żeby trzymać cenę. Niech się biją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Tym razem to AMD wiedziało że konkurencja nie ma odpowiedzi i odpowiednio wycenili swoje produkty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @wylinialeLinoleum: A Ty byś tak nie zrobił? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciągle mieli idealna wręcz cenę do jakości, w końcu zdobyli podium i zaczęli się cenić, nie widzę w tym nic złego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Victim: Też nie widzę w tym nic złego, ale niesmak pozostaje xD Na szczęście ostatnio ceny zaczęły nieśmiało lecieć w dół i można próbować łapać np. wersję OEM R5 5600X za 1100-1200 zł

  •  

   pokaż komentarz

   @wylinialeLinoleum: porównuj ceny w $ nie PLN. Nasze ceny to także wpływ nierządu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Victim: Akurat najnowsze Ryzeny "dla ludu" są wycenione nawet o połowę wyżej niż poprzednia linia 3000, np. Ryzen 5600X startował od bodajże 1500 zł, gdzie Ryzen 3600 kosztował na premierę około 900 zł.

   @wylinialeLinoleum: Pewnie dlatego, że to zupełnie różne procesory, a nie swoje odpowiedniki. 3600X też kosztował 1,5k.

   Zresztą, nadal kosztuje w okolicach 1-1,2k. Ostatnio udało mi się wylicytować 3600 za 700 i to jest całkiem spoko cena, bo 3600 nadal potrafi kosztować ok. 1k. 5600X za 1100-1200 jest nierealny. Tym bardziej w jakimś OEMie - która firma ładuje takie procesory w swoich gotowcach? Przecież to jest odblokowany procesor do podkręcania XD

  •  

   pokaż komentarz

   @wylinialeLinoleum: W czasie premiery nowych ryzenów cały rynek miał wyższe ceny, więć to porównanie cen na premiere troche nie gra, pozatym minal jakis czas i wszystkie produkty podrozaly.

  •  

   pokaż komentarz

   10% wydajności więcej a cena pewnie 50% więcej niż odpowiednik AMD.

   @Victim: przeciez teraz AMD ma taka strategie wyceny ( ͡º ͜ʖ͡º)

   pokaż spoiler napisano z r7 2700x

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie dlatego, że to zupełnie różne procesory, a nie swoje odpowiedniki.

   @AgLagylak: 3600 i 3600X mają dokładnie tyle samo rdzeni i wątków, podkręcają się mniej więcej tak samo, a jedyna różnica to kilka procent wyższe bazowe zegary w 3600X i lepsze stockowe chłodzenie. Ludzie brali 3600X głównie jeśli brakowało 3600, albo jeśli bardzo im zależało na tym lepszym chłodzeniu, bo różnica w cenie była za duża żeby usprawiedliwić dopłatę (199$ vs 249$). A w tej generacji 5600X nie dość że nie ma swojego tańszego i niżej taktowanego odpowiednika, to jeszcze podnieśli cenę do 299$.

   Ostatnio udało mi się wylicytować 3600 za 700 i to jest całkiem spoko cena, bo 3600 nadal potrafi kosztować ok. 1k

   No widzisz, a ja kupiłem swój nowy egzemplarz miesiąc po premierze za 850 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mniej więcej od premiery serii 3000 widać że AMD już okopało się na rynku i nie musi walczyć o każdego klienta, więc maksymalizuje zyski. Nie ma sensu faworyzować jedno korpo nad drugim, bo i tak koniec końców wszystkie są takie same.

   która firma ładuje takie procesory w swoich gotowcach

   Miałem na myśli ofertę x-komu, teraz jest niedostępny, ale w zeszłym tygodniu można było go dostać za bodajże 1159 zł. W sumie nie wiem skąd oni je biorą, ale jeśli procek ma normalną, 3-letnią gwarancję i sprzedaje go duży sklep to raczej nie ma się o co bać.

  •  

   pokaż komentarz

   @wylinialeLinoleum: Te procki najpewniej pochodziły z demontażu z ich gotowych zestawów i były opne sprzedawane w outlecie.

   Nie wyobrażam sobie, żeby jakiś Dell, albo Lenovo ładowało do komputerów biurowych 5600X.

  •  

   pokaż komentarz

   Te procki najpewniej pochodziły z demontażu z ich gotowych zestawów i były opne sprzedawane w outlecie.

   @AgLagylak: Niewykluczone, ale możliwe też że x-kom zamówił po prostu więcej procków w wersji OEM i część wpakował do swoich zestawów, a część sprzedał bezpośrednio.

   Dell, albo Lenovo ładowało do komputerów biurowych 5600X

   Lenovo i Dell sprzedają też całkiem sporo komputerów gamingowych, zwłaszcza ostatnio, kiedy ciężko było dostać osobno kartę graficzną.

 •  

  pokaż komentarz

  Jednak wolałbym mieć 16 pełnych rdzeni niż 8 pełnych i 8 kastratów, kiedy i tak każde przeładowanie facebooka, yt czy wykopa będzie powodować wybudzanie "dużych" rdzeni w imię strategii "race-to-idle" i tyle będzie z tej energooszczędności.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: no schedulery w żadnym z systemów nie ogarniają jeszcze dobrze tematu. Dopiero niedawno w linuksie w CFS zaczeli poprawnie liczyć aktualną wydajnośc rdzenia wzgledem aktualnej (i ciągle zmiennej) częstotliwości. Szczerze to nawet nie wiem jak android to ogarnia, bo tam to jeszcze większy bałagan jest (arch bigLITTLE). Żaden ze schedulerów nie bierze pod uwagę sprawności energetycznej rdzenia do wykonania danego zadania, tj czy lepiej wykonać task A wolniej na słabszym rdzeniu czy szybciej na mocniejszym, zużyć wiecej energi ale w krótszym odcinku czasu. A jak dojdą jeszcze taski B, C i D, do tego wybudzenie i uśpienie rdzenia to kolejne "stracone" takty zegara, zużyta energia. Wyjdzie na to, że liczenie energii być-może-zużytej na task, który się może zbranchować i obliczenia pójdą w krzaki, będzie wymagać osobnego procesu i dodatkowej energii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   natomiast cieszę się w sumie, że trafia to do mainstreamu. zastymuluje to trochę zatęchły temat i może ktoś napisze ciekawy kawałek kodu co to ogarnie. postęp na pewno będzie, bo musi być. "coś" musi obsłużyć kolejkowanie procesów na nowych intelach, a akutalny kod będzie wysoce nieoptymalny.

  •  

   pokaż komentarz

   i tyle będzie z tej energooszczędności

   @FLAC: trzeba napisać ich uświadomić że to nie ma sensu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Szczerze to nawet nie wiem jak android to ogarnia, bo tam to jeszcze większy bałagan jest (arch bigLITTLE). Żaden ze schedulerów nie bierze pod uwagę sprawności energetycznej rdzenia do wykonania danego zadania, tj czy lepiej wykonać task A wolniej na słabszym rdzeniu czy szybciej na mocniejszym, zużyć wiecej energi ale w krótszym odcinku czasu
   @rhqq: akurat tam sprawa jest wyjątkowo prosta, przy architekturze stosowanej na telefonach szybszy rdzeń zawsze jest bardziej efektywny energetycznie od wolniejszego.

   Jeśli chcesz oszczędzić energię a nie potrzebujesz pełnej wydajności szybszego rdzenia to obniżasz mu zegar.

   W popularnych snapdragonach i mediatekach, przy jednakowym taktowaniu szybsze rdzenie zużywają mniej energii niż wolniejsze.

   Druga sprawa jest taka, że nie opłaca się obciążać rdzeni na maksa, jeśli jest wiele mało wymagających procesów to należy je porozkładać po rdzeniach najbardziej jak się da, tak aby chodziły wszystkie ale z jak najniższym zegarem.

  •  

   pokaż komentarz

   @rosso_corsa: oni to wiedzą. tylko bedą to probować sprzedać jako coś nowego i fajnego. procesory teraz produkuje dział marketingu i księgowi a nie inżynierowie ¯\_(ツ)_/¯
   @zalp: tylko to jest dośc nietrywialne zadanie, bo system sam z siebie nie wie czy dany proces zaraz sobie nie zarząda pierdyliona cykli, wymaga to albo zdefiniowania specjalnych flag na procesów które "mogą być wolne" i dzieki temu je przepchać na wolniejsze rdzenie, albo na prawdę rozbudowanego schedulera, który ma masę informacji na temat tego jakie c-stany procesora ile uzywają energii, jakie są krzywe zużycia tej energii wzgledem obciązenia poszczególnych segmentów etc. Tak na prawdę nigdy to nie powstanie, bedą tylko lepsze bądź gorsze aproksymacje tego, żeby jak najszybciej móc przełączać się miedzy wątkami (inaczej cierpi UX) i między rdzeniami.
   Duży problem jest kiedy parę większych procesów domaga się więcej mocy. Wtedy zwykłe priorytety/nice nic nie da jeśli nie wiadomo który tak na prawdę ważniejszy i powinien byc na większym rdzeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko to jest dośc nietrywialne zadanie, bo system sam z siebie nie wie czy dany proces zaraz sobie nie zarząda pierdyliona cykli,
   @rhqq: istnieje kilka strategii, to już są zadania jakie rozważano przy starych procesorach jednordzeniowych.To już jest dobrze przećwiczone i opanowane.

   Strategia konserwatywna jest taka, że startujemy od niskiego zegara i jeśli obciążenie przekracza 90% to go stopniowo podnosimy. Rozpędzenie procesora trwa kilka milisekund ale nie ma pustych cykli.

   Strategia wydajnościowa (prformace) jest taka, że na początku proces dostaje max, patrzymy ile nie wykorzystał i mniej więcej o tyle obniżamy mu zegar, zostawiając tylko lekki zapas, jeśli okazuje się zapotrzebowanie wzrosło (zapas się wyczerpał) to znowu dajemy mu max i patrzymy ile wykorzysta.

   Przy strategii konserwatywnej można też ustawić, że dla procesów z wyższym nice nie podnosiły zegara i cały czas trzymamy go nisko, nawet jeśli taki proces obciąża swój rdzeń do oporu (wysoki nice to nie tylko niższy priorytet względem innych procesów ale i świadczy o tym, że proces nie musi wykonywać się szybko, to zadanie chodzące w tle).

   W strategii performance coś takiego nie występuje, tam chcemy zakończyć każde zadanie jak najszybciej - bo w przyszłości możemy potrzebować procesora dla innych zadań.

  •  

   pokaż komentarz

   przy architekturze stosowanej na telefonach szybszy rdzeń zawsze jest bardziej efektywny energetycznie od wolniejszego.

   @zalp:

   Nie jest. Jakby tak było to nikt nie stosowałby rodzeni wolniejszych, bo i po co.

   Szybkie rdzenie po to żeby szybciej wykonać instrukcje mają dużo bardziej rozbudowaną logikę (skomplikowane algorytmy out-of-order, złożone predyktory skoków itd) która jest prądożerna. I kiedy nie ma potrzeby szybkiego wykonywania instrukcji nie ma z niej korzystać.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest. Jakby tak było to nikt nie stosowałby rodzeni wolniejszych, bo i po co.

   @volatile_pc: w następnym akapicie wytłumaczyłem po co są te dodatkowe wolniejsze rdzenie, powtórzę to dlaczego aby nie było niejasności.

   Druga sprawa jest taka, że nie opłaca się obciążać rdzeni na maksa, jeśli jest wiele mało wymagających procesów to należy je porozkładać po rdzeniach najbardziej jak się da, tak aby chodziły wszystkie ale z jak najniższym zegarem.

  •  

   pokaż komentarz

   @zalp: mówisz o czymś kilka poziomów wyżej i o czymś wysoce niedokładnym. temat schedulerów jest wyjątkowo skomplikowany i jest to problem bez idealnego rozwiązania. dodatkowo żadno się dobrze nie skaluje. CFS jest w jądrze tylko dlatego, że ogarnia do 4k procesorów. Dla odmiany masz np brainfuck ( ͡° ͜ʖ ͡°) który jest prostą kolejką i w zastosowaniach desktopowych dawał niższe latency przy zmianach kontekstu, przez co UX był lepszy - okienka zwyczanie szybciej reagowały na input ze strony usera. Nie ma go w mainline, bo dla Linusa wazniejsze jest wsparcie 4k fizycznych cpu ¯\_(ツ)_/¯ CFS jest bardzo słaby i nieoptymalny, ale jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. To jest temat rzeka na wiele wiele prac magisterskich jak i nie wyżej, ale na pewno nie jest to "dobrze przećwiczone i opanowane".

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc:
   Poza tym jest jeszcze kwestia ceny i sumarycznej wydajności.
   Gdy obciążenie jest tak duże, że 2 szybkie rdzenie by nie wystarczyły, to zamiast dorabiać do procesora trzeci szybki rdzeń w tej samej cenie można dorobić jeszcze 6 kiepskich rdzeni.
   A 6 kiepskich rdzeni w sumie ma więcej mocy obliczeniowej niż 1 szybki rdzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @rosso_corsa: wiedza o tym tylko nie sa w stanie zbudowac sensownego proca do mainstreamu z 16 rdzeniami xd

  •  

   pokaż komentarz

   w następnym akapicie wytłumaczyłem po co są te dodatkowe wolniejsze rdzenie, powtórzę to dlaczego aby nie było niejasności.

   @zalp:

   Druga sprawa jest taka, że nie opłaca się obciążać rdzeni na maksa, jeśli jest wiele mało wymagających procesów to należy je porozkładać po rdzeniach najbardziej jak się da, tak aby chodziły wszystkie ale z jak najniższym zegarem.

   Głupoty piszesz. Po za tym po co na max-a skoro można rozłożyć na kilka wydajnych rdzeni.

   Jak wspominałem, wydajniejsze przetwarzanie instrukcji wymagają większych nakładów optymalizacyjnych (czyli jednostki np. out-of-order - a to cholernie dużo kosztuje prądu, podobnie jak rozbudowane predykatory), a to kosztuje dodatkową energię.

   Dlatego jak nie trzeba przetwarzać instrukcji wydajnie, to w ruch idą prostsze rdzenie, które często nie mają out-order i mają prostszą całą logikę.

  •  

   pokaż komentarz

   @rosso_corsa: Gdyby nie Wykop to połowa wynalazków by nie powstała. Drugą połowę ma Kim z NK.

  •  

   pokaż komentarz

   @rhqq: Mi się wydaje że z Windows 11 wjedzie nowy scheduler z bardziej rozbudowanym API. Po prostu programista będzie mógł zdecydować, czy dany fragment kodu ma być wykonany przez szybki albo wolny rdzeń ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @rhqq: O k?$!a ziom, Mózg rozj#@$ny. Tak głeboko to się k?$!a nigdy nie zagłębiałem w to jak i co robi mój procek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pabick: programista może jedynie zadeklarować co życzyłby sobie, gdzie jego program ma działać. wszystko zależy od tego czy system w ogóle to obsłuży i jak dobrze, oraz od miliona zmiennych związanych z aktualnym stanem innych procesów w tle
   @jumalafaq: w sumie w wiekszości to pisałem o tym, co robi system operacyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°) procesor tylko przerzuca już zera i jedynki później

 •  

  pokaż komentarz

  No ale jak to, przecież Intel twierdzi, że Cinebench nie ma żadnego znaczenia. Liczą się "real usage scenarios". (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  Tak czy siak jeśli to 10% nie należy zapomnieć, że:
  - AMD Zen 3 z 3D VCache -> +15% wydajności pod koniec 2021
  - AMD Zen 4 - +40% IPC, premiera w 2022.

  O porównaniu zużycia pradu nie ma co wspominać...

 •  

  pokaż komentarz

  AMD ma się czego bać

  Nie będzie ich stać na jego zakup?! Też bym się o to bał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)