Rosja stawia Niemcy pod ścianą ws. tranzytu gazu

Rosja stawia Niemcy pod ścianą ws. tranzytu gazu

Dzień po korzystnej dla Rosji decyzji USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2, Kremlu stawia swoje warunki kontynuowania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

 •  

  pokaż komentarz

  To jak Kreml rozgrywa wszystkich można porównać do gry w szachy gdzie jeden z zawodników jest ułomny.

 •  

  pokaż komentarz

  Rosja stawia Niemcy pod ścianą ws. tranzytu gazu
  @PosiadaczKonta: mógłbyś to wytłumaczyć? Rozumiem stawianie pod ścianą Ukrainy, ale Niemcy? Z jakiej paki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Anty_kacap
   @Fugi88888
   @Nieszkodnik będzie wojna :(

   Może nie teraz, ale za 15, 20 lat, chyba że wcześniej, rozwinie się na wschodzie. Jeżeli tak ważne projekty są puszczane płazem, to same ustalenia NATO mogą gówno znaczyć w przypadku inwazji. Trzeba zawierac nowe sojusze, tworzyć nową Unię

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Od jakiegoś czasu Putin przykręcił kurek, tak na wszelki wypadek przed zimą ( https://next.gazeta.pl/next/7,168930,27341046,tak-gazprom-demonstruje-europie-swoja-sile-magazyny-gazu-sa.amp ), do tego kluczowe jest to co powiedział Pieskow: "Gazprom potwierdził gotowość do tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024. roku, pod warunkiem, że jest to ekonomicznie opłacalne i pod warunkiem, że ukraiński system przesyłu gazu jest sprawny." - to bardzo niedobre oświadczenie, bo ekonomiczna nieopłacalność jest lekko osiągalna, a i infrastrukturę nietrudno zepsuć, a nawet jeśli jej nie psuć - można łatwo zakwestionować jej sprawność, tak samo jak kilkanaście lat temu nam zakręcał kurek (Putin, nie Pieskow).
   We wrześniu w Rosji powinny się odbyć wybory i jak widać, Ukraina jest przygotowywana jako silny temat zastępczy, uziemienie dla gniewu, albo przekierunkowanie go - jedynym celem tego reżimu jest utrzymanie PEŁNI władzy, bo system jest zero-jedynkowy, dlatego nikt z elity nie moze się z niego wypisać - a jak wypisze to go zabija choćby w Europie czy Stanach, dlatego nie mogą oddać nawet piędzi władzy - co pięknie pokazuje przykład Chabarowska.

   Pieskow zwrócił uwagę, że negocjacje w sprawie przyszłego tranzytu przez Ukrainę mogą być „tylko czysto komercyjne”, ponieważ dotyczą „czysto ekonomicznej istoty i ekonomicznej opłacalności”.
   To mnie rozwaliło, czym Ukraina sobie zasłużyła na taki unikatowy status? - skoro urzędujący na Kremlu gospodarz dysertował się ze strategicznego planowania bazy surowcowej węglowodrow regionu i to w geopolitycznym kontekście - a swoje przywiązanie do tematu wielokrotnie przejawiało się w polityce rządzonego przez niego państwa przez cały XXI wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   "Gazprom potwierdził gotowość do tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024

   @edwolf: no i? Przecież to szantaż Ukrainy (i zarazem Polski). Co do tego mają Niemcy? Oni są wygranymi tej sytuacji. Przecież teraz, korzystając z NS2, nie muszą ponosić opłat tranzytowych na rzecz Ukrainy i Polski (w cenie surowca, ofc.). Nie muszą się przejmować fochami Ukrainy. Na fochy Rosji nie byli odporni zarówno przed wybudowaniem NS2, jak i po...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: to nie są fochy Ukrainy, tylko bardzo konkretne obawy oparte na nie tak dawnych doświadczeniach. Tylko, ze teraz Putin jest lepiej zabezpieczony niż w 2005 czy 2014 (chociaż ten drugi kryzys w moim odczuciu nie milal już takiego silnego wydziwieku na tle Donbasu i Krymu).
   Co do Niemiec - Realpolitik.
   Co do cytatu "Gazprom .... 2024" No i nic, a co do drugiej części zdania - gdzie Dimon podał warunki dla tej gotowości, to rozwinalem mysl, ze można to potraktować jako zapowiedź konkretnych przyczyn, dla których znowu możemy usłyszeć o mroźnej zimie bez gazu.
   Polski akurat RF nijak nie szantażuje, to ze Warszawa jest wzbieszona to po prostu dodatkowa korzyść dla Moskwy. Co do Kijowa, to nie jest szantaż pod jego adresem, tylko groźbą.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie są fochy Ukrainy

   @edwolf: cały czas się pytam i nie dostaję odpowiedzi - co do tego mają ci tytułowi Niemcy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: a teraz rozumiem, No Niemcy jak to Niemcy, nadają ciężkości. W tym wypadku chyba tylko tytułowi: Niemcy pod ściana? Jak to?! I cyk, przechodząc przez kiosk ludzie kupią Rzepę aby wziąć do domu i doczytać...

  •  

   pokaż komentarz

   @TheOneWhoKnocks: Niemcy mają zakaz prowadzenia wojny do 2045. Więc do 2045 nie będzie wojny xD