Dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego...

Dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego...

Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym stanowi większy problem niż dziedziczenie pieniędzy w gotówce. Z czym się wiąże?

 •  
  a..........r

  +5

  pokaż komentarz

  Jedna, dość przykra zasada w państwie z goowna to zanim uzyskacie akt zgonu wypłaćcie całość kasy z banku. Oczywiście wcześniej trzeba mieć pełnomocnictwo do rachunku.

  •  

   pokaż komentarz

   @artur_gutner:
   Pitolisz trzy po trzy. Akt zgonu sporządza się na podstawie karty zgonu.
   I tak wyjdzie, że wyjąłeś kasę umarlakowi.
   Pomijając już kwestie moralne - że nie mogłeś poczekać tego miesiąca na otrzymanie kasy po tatusiu.
   Zawsze się dziwię, gdy ten temat jest poruszany; żyli sobie (przyszli spadkobiercy) całe lata ze swojego, a gdy rodzic przechodzi na łono Abrahama to im się tak cholernie spieszy dorwać się do kasy. Po prostu hieny.

 •  

  pokaż komentarz

  E tam, jak zwykle wyolbrzymianie prostych zapisów prawa. Na drodze sądowej realizowałem to już kilkakrotnie (bo w sądzie taniej, ale czeka się na termin rozprawy). proces składa się z dwóch etapów, czyli minimum 2 rozprawy:
  1. Stwierdzenia nabycia spadku, czyli sąd na podstawie testamentu albo z ustawy określa kto jest spadkobiercą i w jakim procencie uczestniczy w masie spadkowej - bez określania co jest składnikiem masy spadkowej, na postanowieniu są określone tylko procenty udziału, czyli np. A=50%, B=25%, C=25%.
  2. Dział spadku - tutaj określa się kto zostaje właścicielem czego, na zasadzie A dostaje mieszkanie, B dostaje samochód, C dostaje całą kasę z konta bankowego. Co ciekawe jeśli odbywa się "po zgodzie" to nie muszą być zachowane % z nabycia spadku - np. w spadku po mężu właścicielem wszystkiego może zostać mama (oczywiście wszyscy inni pozostali spadkobiercy muszą się z tym zgodzić).

  Można jednak wyciągnąć kasę z konta już z postanowieniem o nabyciu spadku - banki tylko wymagają, żeby wszyscy spadkobiercy się zgodzili. Jeśli wszyscy spadkobiercy przyjadą do banku i podpiszą dokumenty (ogólnie A zgadza się, żeby bank wypłacił kasę B i C, B zgadza się żeby bank wypłacił kasę A i C, C zgadza się żeby bank wypłacił A i B), to bank bez problemu wypłaca kasę tylko na podstawie prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku, bez potrzeby działu spadku.

  Nie robiłem tego notarialnie (bo szybciej, ale drożej) ale procedura jest podobna...

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl:

   proces składa się z dwóch etapów, czyli minimum 2 rozprawy:

   Niekoniecznie. Jeśli jest zgoda spadkobierców, a nie daj boże jeden spadkobierca, przyjęcie wprost, spójny treściowo testament, to dział jest razem ze stwierdzeniem, czyli jedno posiedzenie i gotowe. Przećwiczone organoleptycznie.

 •  

  pokaż komentarz

  no i w czym problem ?
  ciekawe cwaniaczku jak udokumentujesz uzyskanie masy spadkowej przed urzędem skarbowym ? wypłata na pełnomocnictwo = izba karno-skarbowa. tylko spadek w postępowaniu sądowym lub poświadczenie dziedziczenia upoważnia do zwolnienia podatkowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Jest jeden prosty trick o którym ten artykulik nie wspomina.
  Jeśli np zona z mezem albo syn z ojcem sa wspolwlascicielami konta (nie to samo co upowaznienie) to mozna spokojnie wyciągnąć kasę i przelać na inne konto i zamknac poprzednie dzielone ze zmarła osoba. Wogole ma shiee piękne uprawnienia do konta i kasy jako WSPOLWLASCICIEL.
  W innych przypadkach jest sporo trudniej to wszytko ogarnac.

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: Po cichu wykonalne. Ale jest niezgodne z prawem :) Zależy od umów i "zapisów na wypadek śmierci", ale można narobić sobie tym problemów, gdy np. do banku dotrze akt zgonu a okaże się że na koncie po tym czasie były robione transakcje. Podkreślam że MOŻE nastąpić taka sytuacja, ale NIE MUSI, pracownicy banków też lubią spokój w pracy :)
   Z kontem wspólnym jest też taki problem, że wiele banków po śmierci jednego z właścicieli blokuje CAŁE KONTO i czeka na stosowne dokumenty spadkowe.
   Więcej można sobie poczytać np tutaj (pierwszy z brzegu link z google):
   http://prawniklewandowska.pl/smierc-wspolwlasciciela-rachunku/