Jak karta graficzna może się przyczynić do kontrolowania fuzji jądrowej?

Jak karta graficzna może się przyczynić do kontrolowania fuzji jądrowej?

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, którzy opisali swoje dokonania na łamach Review of Scientific Instruments, prowadzili badania w zakresie fuzji jądrowej. Pomogła w nich... karta graficzna.

 •  

  pokaż komentarz

  Tldr: obliczenia tak specjalne, że w Excelu nie ma na to formuły i robili na kartkach. Szły powoli bo stół, na którym pisali się mocno chwial. Podłożyli kartę graficzną pod noge i stół jak zabetonowany co znacząco przyspieszyło pracę.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi. Artykuł jest niby o tym ze urządzenie stworzone w celu przeprowadzania wydajnych obliczeń zmiennoprzecinkowych zostało użyte do.... wykonania obliczeń?

  •  

   pokaż komentarz

   @superfist
   Chyba chodzi Im o to, że to zajefajne bo do kontrolowania fuzii używa się technologii stworzonej na potrzeby gier 3D

   Coś w tym jest ale czy to aż tak dziwne?

   W sumie to nie dziwi. Reakcja wymaga, aby jakimś kilogramem pewnego izotopu wodoru sterować polem magnetycznym bardzo precyzyjnie tak, aby wirował on z ogromną prędkością w środku obważanka ale nie dotykał scian Komory ponieważ zamienia się on w plazmę o milionowych temperaturach. Musi lewitować w polu magnetycznym. Nie ma materiału w którym można by było podgrzać cokolwiek tak mocno.

   Do tego ta wirującą plazma to połowa sukcesu. Bo pole magnetyczne zepchnie oderwane elektrony na górę a pozostałe neutrony i protony na dół wirującej mieszanki i nie będzie zderzeń, które tak chcemy uzyskać.

   Więc mole magnetyczne przeplata się jak warkocz wokół tego obważanka. Największą trudnością jest właśnie precyzyjne sterowanie tym polem tak aby reakcja była stabilna, plazma nie zbliżyła się do ściany Komory. Wymagane są bardzo szybkie systemy czujników i sterowników ogromnych magnesów dipolowych, które są pod bardzo, ale to bardzo dużym napięciem. Dlatego w zasadzie wszystko obija się o modelowanie przestrzenne i operacje zmiennoprzecinkowe a tutaj najlepsze wydajności są osiągnięte w instrukcjach procesorów kart graficznych.

   Wirująca plazma ma temperature rzędów 100 mln °C (powierzchnia słońca około 5,5 tys °C).
   Za dość cienką ścianą Komory panuje temperatura bliska zera absolutnego ponieważ magnesy wymagają tak dużego prądu, że tylko nadprzewodnictwo wchodzi w grę a jedyne materiały o tych właściwościach działają w tych temperaturach.

   Srogie przedziały temperatur jak na tak skromne odległości, chyba nawet matka natura nie osiągnęła takich skrajnych wartości. To Koncepcyjnie wydaje się dosyć proste ale jeżeli chodzi o wykonanie to już mistrzostwo i niesamowite osiągnięcie naszej cywilizacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Niesamowite, chip obudził się z 15 letniego snu i zobaczył że naukowcy używają kart graficznych do obliczeń