Spada IQ ludzkości. Nawet o 7 punktów na pokolenie

Spada IQ ludzkości. Nawet o 7 punktów na pokolenie

Co widać wyraźnie po młodym pokoleniu internautów.

  •  

   pokaż komentarz

   @konkarne: to już nie komedia, a film dokumentalny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Szybko poszło. Netflix zrobił swoje

   źródło: 1622892526-1.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @WystraszoneWarzywo przecież to zawsze był film dokumentalny z elementami humorystycznymi. Mało realistyczny ale upadek inteligencji to akurat prawda od początku. Za degenerację odpowiadają media. Ludzie kiedyś czytali i rozwiązywali własne problemy. Teraz wszystko można kupić i znaleźć w internecie. Nikt nie rozwiązuje własnych problemów tylko zamiata pod dywan. Wola się przyzwyczaić i mówić że nie mają czasu niż coś poprawić i oszczędzać czas przez większą wygodę. Z tego co pamiętam to film z 2006. Oglądałem koło 2008. W tv tylko jakieś gówno że nie ma sensu włączać. Idioci oglądają bo to ich poziom. Wyłączają się na kilka godzin a propaganda wlatuje do głowy. W internecie też pełno idiotów mówiącym dzieciakom co mają myśleć. Do pierdzacej dupy brakuje niewiele. Pewnie gdybym sprawdził co jest popularne na YT to będzie coś podobne. Mam nadzieję że umrę zanim w tv będą pierdzące dupy. No ale jak widzę TVP to mam wrażenie że te pierdzące dupy gdzieś pominąłem i jest już następny poziom. Z tego co pamiętam to było jeszcze jedno u nich w tv ale to już mamy od dawna i może nie każdy pamięta czasy przed

  •  

   pokaż komentarz

   nie może zabraknąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: consent.youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @konkarne: @Yaworsky: @paw1470: Zawsze mnie rozbrajają takie znaleziska w których całe masy wykopowej elity internetu się pucują, że ich pokolenie to mądre a młodzież głupia. I oczywiście nie może zabraknąć nawiązania do idiokracji, jaka to ona głęboką i jaką jest przepowiednią, naprawdę kisnę xD

   Elita internetu wydawała osąd, stwierdzając, że młode pokolenia to głupie na podstawie znaleziska, bo jakieś badanie tak niby pokazało.
   Taka elita nie potrafi zajrzeć głębiej do badania i zobaczyć, że grupa badana to tylko 19 letni mężczyźni z Norwegii, przerasta ich też dojście do tego, że testy IQ z czasem się zmieniają i testy wykonywane kilkadziesiąt lat temu nijak się mają do tych dzisiejszych, w ogóle rzeczy, które mogą mieć wpływ na to, że wyniki są takie a nie inne może być pewnie znacznie więcej i pewnie ja sam ich nie dostrzegam, no ale kto by tak się zagłębiaj w takie szczegóły, elita internetu wydała osąd, zero refleksji ani zastanowienia się nad czymkolwiek, tylko bezmyślność tłumu. I to jeszcze z jakim poczucie wyższości, naprawdę przekomiczne to jest.

   @janusz00 ooo ta scena jest najlepsza, weź mi wytłumacz, jak to jest, że przez pokolenia zdecydowana większość ludzi właśnie była niewykształconymi głupkami albo wręcz analfabetami a mimo tego ludzkość szła do przodu? Czy ten proroczy film, który wykopki uważają wręcz za dokumentalny wziął to pod uwagę? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy może elita wykopu nie doszła jeszcze do tego, że na IQ dzieci wpływ mają też takie czynniki jak środowisko, dostęp do edukacji, jej poziom i pewnie wiele innych, które zapewne kompletnie mogą znegować to, że twoi rodzice byli półgłówkami?

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: nie neguje tego co pisałeś wyżej ale " jak to jest, że przez pokolenia zdecydowana większość ludzi właśnie była niewykształconymi głupkami albo wręcz analfabetami" imo nie do końca nigdy jak w dzisiejszych czasach nie żyło się tak dobrze. Nawet w Polsce, słyszałeś o jakimś przypadku nw śmierci z głodu?

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Odniosę się tylko do drugiej części wpisu bo z pierwszą się zgadzam.
   Nigdy w historii ludzkości nie było takiego momentu jak obecnie. Dlatego spadek ogólnego poziomu IQ jest bardzo prawdopodobny, ponieważ aktualnie najwięcej dzieci rodzi się w Państwach o niskim poziomie ekonomicznym i edukacyjnym. Większość Państw rozwiniętych, ma problemy z zastępowalnością pokoleń. Ludzie wykształceni i lepiej sytuowani ekonomicznie, często wybierają inne sposoby zaspokajania swoich potrzeb niż dzieci (kariera, hobby, podróże). W przypadku posiadania dzieci ograniczają ich liczbę, do takiej która pozwoli im wychować dzieci na jak najwyższym poziomie.
   Oczywiście na IQ nie ma wpływu tylko genetyka, ale także w jakimś stopniu środowisko, w którym wychowuje się dziecko, a większość dzieci rodzi się w rodzinach o niższym poziomie ekonomicznym i intelektualnym. Brak jest w nich zazwyczaj planowania rodziny.
   Film ten jest prześmiewczy i przejaskrawiony ale zwraca uwagę na pewną tendencję która obecnie występuje na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gebur: a przeczytaleś artykuł? Badanie przeprowadzono wsrod Norwegow i starano się odseparować efekt genetyczny

  •  

   pokaż komentarz

   @B____M: nawet jak im się to udało to co z tego? To nadal mała próbka, bardzo konkretnej grupy reprezentacyjnej i zapewne jest wiele innych czynników, które mogą sprawić, że tak pochopne wnioski są nic nie warte.

   @gebur: ziomek ale mnie nie rozumiesz, ja nie twierdzę, że na pewno teraz dzieci są mądrzejsze niż kiedyś, możliwe że jest nawet na odwrót, ja wcale tego nie wykluczam, po prostu mnie bawi ironia losów w, której ludzie próbują się uważać za kogoś inteligentniejszego i lepszego od młodszego pokolenia, samemu wyciągając pochopne wnioski z badania o kompletnie niewystarczającej ilości danych i prawdopodobnie złej metodologii do udowodnienia tej tezy. Moim zdaniem przez to, że testy na przestrzeni lat się zmieniały, nie da się tego raczej w ogóle określić jednoznacznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Jednym z faktów jest fakt przedawniania się części testów np. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0160289620300908?via%3Dihub
   Więc jak mówiłeś średnio można coś na podstawie tego powiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Ale napisałem, że się odnoszę tylko do drugiej części, odnośnie filmu Idiokracja z pierwszą się zgodziłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @konkarne: SPAMowanie tym filmem na wykopie przewija się ze 2 lata, aż w końcu obejrzałem..... muszę powiedzieć warto było, Mirasy wiedzą co dobre. Mocny film "dokumentalny"

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: IQ nie miało znaczenia gdy wszyscy orali pole i nosili wodę w wiadrach. Potem mogłeś zostać co najwyżej kułakiem jako najmądrzejszy z chłopów któremu udało się skończyć 3 klasy i potrafiłeś czytać i pisać.
   W erze krzemu inteligencja powoduje to że osoby które ten krzem opanowały są w stanie szybko zarobić olbrzymie fortuny. Dodaj do tego postęp automatyzacji i masz problem z całą masą ludzi którzy nadają się tylko do stania przy taśmie czy składania kanapek.
   W całej psychologii nie ma bardziej obiektywnego i tak powtarzalnego badania jak IQ. Jeśli w nie nie wierzysz to resztę badań można wyrzucić do śmieci.
   Jeśli masz 83 lub mniej to nie nadajesz się nawet na mięso armatnie do wojska. Teraz zobacz jaki procent populacji ma takie IQ. 1 na 10 osób.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Dobry komentarz, mam podobne odczucia. Wykopki czują się jak alfy i omegi w stosunku do dzisiejszej młodzieży, a nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem więcej jak jedną krótką notatkę xD

  •  

   pokaż komentarz

   @sebmaz_photography: moglbys zagrac jakas pobiczna role w tym filmie po takim tekscie.

  •  

   pokaż komentarz

   ooo ta scena jest najlepsza, weź mi wytłumacz, jak to jest, że przez pokolenia zdecydowana większość ludzi właśnie była niewykształconymi głupkami albo wręcz analfabetami a mimo tego ludzkość szła do przodu?

   @ShadyTalezz: Mylisz wykształcenie z inteligencją. To że masz dostęp do większej ilości informacji niż np. Leonardo da Vinci nie znaczy, że jesteś od niego inteligentniejszy.

   Ludzkość szła do przodu, ponieważ potrafimy przekazywać zdobytą wiedzę dla kolejnych pokoleń.
   Oczywiście brak pisma powodował, że sporo wynalazków było traconych wraz z śmiercią wynalazcy i musiało być wynajdowana od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @antb47: nie, nie mylę, nauka pobudza mózg i rozwija inteligencje, wpływ środowiska na inteligencje jest potwierdzony przez wiele badań

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Ciężko mi w to uwierzyć, gdy spotkałem już ludzi, którzy w analizie danych sprzedażowych za najważniejsze uważają, aby była jak najprostsza - najlepiej na zasadzie tylko "Jeden przycisk" i zrobione.

  •  

   pokaż komentarz

   @antb47: jeśli chcesz podważyć multum badań naukowych jakimś dowodem anegdotycznym to nie mamy o czym rozmawiać

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: Nie wiem jakie multum badań naukowych cytujesz, ani nie próbowałem ich podważyć. Wczoraj z ciekawości poszukałem w internecie i raczej ciągle się spierają o poziom wpływu środowiska i genów.
   Samo badanie inteligencji jest trudne, bo wymaga od badanych wiedzy.

   Środowisko to coś więcej niż szkoła i nauka. Np. człowiek który nigdy nie miał bez kalkulatora będzie lepiej liczył w pamięci niż człowiek z kalkulatorem.

   Możesz dać linka do Twoich badań naukowych? Z chęcią był poczytał.

  •  

   pokaż komentarz

   @antb47:

   Wczoraj z ciekawości poszukałem w internecie i raczej ciągle się spierają o poziom wpływu środowiska i genów.
   o poziom wpływu mogą się spierać, ale tego że środowisko ma na to wpływ nikt nie podważa, a edukacja jest częścią tego środowiskowego wpływu i to prawdopodobnie największą.

   Środowisko to coś więcej niż szkoła i nauka.
   nigdzie nie pisałem, że tak jest

   Możesz dać linka do Twoich badań naukowych? Z chęcią był poczytał.
   po co mam je linkować, jak już sam sobie udowodniłeś swoim reserchem, że badania naukowe biorą pod uwagę wpływ środowiska na IQ.

  •  

   pokaż komentarz

   @ShadyTalezz: żaden naukowiec nie stwierdził, że edukacja ma największy wpływ na inteligencje.

   Edukacje mamy mniej więcej to samo dla wszystkich, a poziom inteligencji jest różny.

   wpływ środowiska to zdecydowanie nie jest tylko edukacja. W szkole spędza dzieciak kilka godzin, to do m liczy się mniej?

   Podlinkuj badania jeżeli możesz - ja czytałem tylko kilka opinii. Bez żadnych informacji jak to sprawdzono.

  •  

   pokaż komentarz

   @antb47:

   żaden naukowiec nie stwierdził, że edukacja ma największy wpływ na inteligencje.
   ja też nie, czytaj ze zrozumieniem, napisałem, że prawdopodobnie z czynników środowiskowych

   Edukacje mamy mniej więcej to samo dla wszystkich, a poziom inteligencji jest różny.
   no to dlatego, że nie jest jedynym czynnikiem i nigdzie tego nie negowałem xD

   wpływ środowiska to zdecydowanie nie jest tylko edukacja.
   a ja nigdzie nie twierdziłem, że tak nie jest xD

   Nie wiem przysrałeś się na siłę od początku i wyciągasz jakieś wnioski z dupy z moich wypowiedzi, jakbyś w ogóle nie potrafił czytać ze zrozumieniem, i jeszcze piszesz mi, że ciężko uwierzyć ci we wpływ edukacji na inteligencje bo kogoś tam spotkałeś w życiu chłopie.
   Clue jest takie:
   nie pomyliłem wykształcenia z inteligencją
   nigdzie nie twierdziłem, że ktoś jest inteligetniejszy od Da Vinciego bo ma dostęp do lepszej edukacji
   środowisko w tym edukacja ma wpływ na inteligencje i to jest niepodważalne
   I koniec dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   @konkarne: 15 lat temu hackowaliśmy co popadnie mając po 15 lat... Dzisiaj znajdź mi dzieciaków, którzy się w to bawią. Nie ma.

 •  

  pokaż komentarz

  Przed wojna internauci byli bardziej inteligentni niz dzisiaj.

 •  
  T.......k

  +177

  pokaż komentarz

  Hehe, ale jaja, a jednocześnie przybywa ludzi z wyższym wyksztauceniem hehehe. Ktoś tu kłamie hehehe, a teraz wybaczcie bo idę oglaac karła z Ekipy. Ma skakac z balkonu do miski z wodą. Bedzie zabawowo!

  No elo mordki i nie dajcie sie!

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystko zależy od metodologii badań IQ. Obecne testy mają np. dużo geometrii badającej wyobraźnię przestrzenną. Czarnoskórzy z Afryki nie rozwiążą tego na poziomie Europejczyka. Za to Europejczyk nie wie jak zbudować pułapkę na małpę.
  Z pokolenia na pokolenie zmienia się też mózg człowieka. Dzisiejsze dzieci intuicyjnie obsługują smartfona, mają też znacznie większą podzielność uwagi. Stary nie będzie jednocześnie słuchał muzyki, rozwiązywał zadań matematycznych, w między czasie odpisywał na wiadomości i planował zadań. Zesra się, a nasze dzieci będą miały jeszcze większą podzielność uwagi ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Za to Europejczyk nie wie jak zbudować pułapkę na małpę.

   @Sekularyzacja: Hehe, aż śmiechłem!

  •  

   pokaż komentarz

   Stary nie będzie jednocześnie słuchał muzyki, rozwiązywał zadań matematycznych, w między czasie odpisywał na wiadomości i planował zadań. Zesra się, a nasze dzieci będą miały jeszcze większą podzielność uwagi ;)

   @Sekularyzacja: Nie prawda. Podzielnośc uwagi zalezy od wielu czynników w tym zdolności do analizowania i przetwarzania danych. Czyli TWOJEGO MÓZGU i tego jak go używasz.

  •  
   L......a

   +62

   pokaż komentarz

   Stary nie będzie jednocześnie słuchał muzyki, rozwiązywał zadań matematycznych, w między czasie odpisywał na wiadomości i planował zadań. Zesra się, a nasze dzieci będą miały jeszcze większą podzielność uwagi ;)

   @Sekularyzacja: Wydaje mi się że ta "podzielna uwaga" to w rzeczywistości w wielu przypadkach po prostu niezdolność do skupienia się a stary sobie wszystko ułoży zaplanuje odrobi po kolei i fajrant zamiast nie raz wykonywać zadania które trwają powiedzmy godzinę przez 3 bo trzeba odpisać czy nowy filmik wleciał

  •  

   pokaż komentarz

   Dzisiejsze dzieci intuicyjnie obsługują smartfona, mają też znacznie większą podzielność uwagi.

   @Sekularyzacja: Mylisz podzielność uwagi z problemami z koncentracją. Co z tego, że gówniak robi 5 rzeczy na raz, gdy i tak żadnej nie jest w stanie ukończyć na poziomie zadowalającym.

   Pisanie pierdół na social mediach, słuchanie muzyki w tle, oglądanie gównianego streamu z jakimś klaunem - to nie są rzeczy wymagające uwagi. Pokaż mi gówniaka, który odrabia lekcje prowadząc jednocześnie treściwą konwersację na dany temat, planując przy tym swój kolejny dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: ale wiedzieli jak zrobic pulapke na murzyna XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: Problemem jest też kwestia tego, że inteligencja często była definiowana jako przystosowanie do otoczenia i może się okazać, że rozwiązywanie jakichś zadań w testach IQ sprzed prawie stulecia może nie mieć nic wspólnego z wykorzystaniem swojego potencjału w innych dziedzinach. W skrócie - prowadzi to wszystko raczej do dyskusji nad pomiarem cechy jako takiej i jej definicji.

  •  

   pokaż komentarz

   @bullsh1t: nie wiedzieli, inni murzyni ich odławiali i wymieniali za koraliki xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: Powiem ci, że jednak takie coś odbija się negatywnie na rezultat i efektywność tego co się robi.
   Lepiej dzielić sobie.
   Testy IQ mają pewną rzecz, gdzie można porównywać je od różnych osób a nawet grup.
   Nie można IQ odrzucać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: test iQ nie polega na nauczenia się przestrzennego myślenia, tylko nad rozwiązywaniem problemu, murzyn z Afryki zrobi pułapkę na małpy, ale już nie wymyśli nic nowego, Europejczyk jest w stanie udoskonalić pułapkę i zrobić coś innego.

   Poza tym testy są różne na cyfrach na równaniach na spostrzegawczości.

  •  

   pokaż komentarz

   @leburaque jak to się mówi... test inteligencji mierzy to, co mierzy test inteligencji :)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @DonMirabello: bardzo halo, bo to nie Europejczycy ich łapali :)
   łapali siebie nawzajem i sprzedawali

  •  

   pokaż komentarz

   bo to nie Europejczycy ich łapali

   @Sekularyzacja: Generalnie polecam doczytać. W łapaniu niewolników przodowali Hiszpanie i Portugalia. Początkiem była próba podbicia archipelagu Bijagós, którą portugalscy handlarze podjęli w 1535 roku. W 1571 roku natomiast Portugalczycy przejęli kontrolę nad południowo-zachodnią Angolą w celu zabezpieczenia swoich interesów w tym regionie.

   Wielu władców odmawiało sprzedawania niewolników czy jeńców europejczykom. Jednym z nich był żyjący w XIX wieku król Jaja z Opobo

   Z plemion Afrykańskich tylko Yoruba, Kongo, Futa Toro, Koya, Khasso, Kaabu, konfederacja Fante i Ashanti się tym zajmowały. Całą reszta czyli regiony
   Senegal i Gambia,Górna Gwinea,Wybrzeże Pieprzowe,Złote Wybrzeże ,Zatoka Beninu ,Zatoka Bonny, Angola ,Mozambik i Madagaskar to robota dla Portugalczyków a nie mijejscowych . Jak zabito ich monopol do interesu weszła Francja.

   Źródła

   Philip Curtin: The Atlantic Slave Trade. University of Wisconsin Press

   Deborah Gray White, Mia Bay, Waldo E. Martin: Freedom on My Mind, Volume I: A History of African Americans, with Documents. Bedford/St. Martins, 20.12.2012, s. 11.

   Keith Bradley, Paul Cartledge: The Cambridge World History of Slavery: Volume 1, The Ancient Mediterranean World. Cambridge University Press, 7 marca 2011, s. 583

  •  

   pokaż komentarz

   Za to Europejczyk nie wie jak zbudować pułapkę na małpę.

   @Sekularyzacja: Taka pułapka nazywa się pięćset plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja:

   Wszystko zależy od metodologii badań IQ. Obecne testy mają np. dużo geometrii badającej wyobraźnię przestrzenną. Czarnoskórzy z Afryki nie rozwiążą tego na poziomie Europejczyka. Za to Europejczyk nie wie jak zbudować pułapkę na małpę.
   Fraza-klucz: test neutralny kulturowo. "Geometria i wyobraźnia przestrzenna" są neutralne kulturowo. Gdyby test opierał się np. na zadaniach werbalnych w języku angielskim - wtedy miałbyś rację. Idealny test IQ ma działać z grubsza jak scena z "Piły" albo wizyta w escape roomie - znajdujesz się w pomieszczeniu z pułapką, obserwujesz otoczenie, mielisz informację w głowie i znajdujesz rozwiązanie (np. wydostanie się z pomieszczenia). O ile architekt zagadki się postarał, nie ma znaczenia czy jesteś Europejczykiem, czarnoskórym, Papuasem i czy umiesz zbudować pułapkę na małpę albo wymienić olej w passacie. Naturalnie testów idealnych nie ma, ale tęgie głowy pracują nad tym, by były jak najbardziej neutralne kulturowo.

  •  

   pokaż komentarz

   Za to Europejczyk nie wie jak zbudować pułapkę na małpę.

   @Sekularyzacja: Porównujesz inteligencje do wiedzy. Zresztą IQ czarnych jest znacznie niższe również w Europie i Ameryce (15 pkt różnicy) mimo że ich przodkowie żyli tam od lat.
   Nie da się też tego wytłumaczyć dochodami, bo czarnoskóre dzieci rodziców zarabiających >200k rocznie, mają IQ na poziomie białych dzieci z rodziny z dochodami <20k rocznie.
   Podobnie z Azjatami, tylko tutaj to biali wypadają znacznie gorzej. Nie da się po prostu oprzeć wrażeniu że IQ jest w ogromnej mierze dziedziczne i niewiele da się z tym zrobić. Tzn z różnicami między ludźmi, bo oczywiście, można za pomocą edukacji, odżywiania itp. podnieść, ale jak się podnosi u jednych to i u innych się podnosi czyli ostatecznie będzie i tak duża nierówność.

  •  

   pokaż komentarz

   mają też znacznie większą podzielność uwagi.

   @Sekularyzacja: Nie, po prostu łatwiej się rozpraszają i trudniej przychodzi im skupienie.

  •  

   pokaż komentarz

   Czarnoskórzy z Afryki nie rozwiążą tego na poziomie Europejczyka.

   @Sekularyzacja: Czarnoskórzy z USA również.
   Jak i czarnoskórzy z każdego innego kraju.

1 2 3 4 5 6 7 ... 22 23 następna