Znalezisko zostało zakopane. Głosowanie na treść nie jest już możliwe.

Manipulacja w ocenie skuteczności szczepionki na COVID w Anglii

Manipulacja w ocenie skuteczności szczepionki na COVID w Anglii

Jak media potrafią sprytnie manipulować danymi, aby potwierdzić swoja tezę. Oczywiście takie infografiki trafiają bezmyślnie do różnych innych kanałów jako prawda objawiona.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale za co zakopy lecą? jak oglądałem to wideo z YT to też to zauważyłem i po tej wstawce z infografiką już wyłączyłem. Szkoda strzepić ryja

  •  

   pokaż komentarz

   @derincon: Zakopy lecą, bo ktoś najwyraźniej nie potrafi zrozumieć co jest przedstawiane na wykresie.
   Bardzo ładnie on pokazuje (o ile dane są prawdziwe i nie sa jakoś dobierane pod tezę), że przy zbliżonej ilości zachorowań ilość zgonów dla zaszczepionego społeczeństwa jest wielokrotnie niższe.

   Nie wiem skąd w ogóle pomysł aby porównywać lewą i prawą jednego wykresu.

  •  

   pokaż komentarz

   @venomik: Porównują, bo to jedyne do czego mogą na siłę się przyczepić. Te "promile" (a faktycznie procenty) to rok temu w skali kraju i świata był paraliż lecznictwa i gospodarki. Pokazuje to tylko oderwanie od rzeczywistości. Czubek własnego nosa i nic więcej.

 •  

  pokaż komentarz

  Wrzuciłem w powiązane wykres gdzie można sobie porównać fale pod względem przypadków i zgonów. Po za tym nie tylko o zgony w szczepieniu chodzi a o nie zapychanie szpitali przypadkami. I możliwość normalnego funkcjonowania społeczeństwa bez lockdownu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie jest zmanipulowane. Gdyby obie prawe skale miały inną podziałkę to byłaby manipulacja.
  W szkole mieliśmy mapę polski 3D. Skala pionowa i pozioma też była różna bo inaczej nie byłoby widać ukształtowania powierzchni. To znaczy że też jest zmanipulowana?
  To jest po prostu zobrazowanie. Czy używanie skali logarytmicznej to też jest manipulacja?

 •  

  pokaż komentarz

  Restrykcje covidowe, zmuszajace niejako do siegniecia po szczepionke jako jedyna droge wyjscia przyczyniaja sie do zwiekszenia skali zubozenia narodu i w dalszej perspektywie wielu chorob, ktorych moglismy uniknac, bo badzmy szczerzy - najprosciej oszczednosci znalezc np. na talerzu, poprzez zmiane diety na mniej wartosciowe produkty (junk food) oraz na zdrowiu(zmniejszamy wydatki na zdrowie, sport i rekreacje itd.). Nota bene z braku innych zajec czesciej siegamy po uzywki. Jesli ktos mysli, ze szczepionka jest wyjsciem, niech spojrzy na Chiny, ktore poradzily sobie z pandemia bez niej ( ͡° ͜ʖ ͡°) kosztem jeszcze wiekszej izolacji. Czy ich dzialania bedace wzorem dla swiata okaze sie jak banka peknie i Chiny zdecyduja sie otworzyc na swiat wpuszczajac przy tym nowe mutacje wirusa, na ktore szczepionki maja watpliwa skutecznosc(empirycznie).

  •  

   pokaż komentarz

   @makensis: Mam pewną uwagę:

   W tym wypadku roznica miedzy danymi wynosi w najgorszym wypadku 4 promile, zazwyczaj miesci sie w granicy 1‰, gdy wczesniejszy wykres wskazywal roznice rzedu 15x na korzysc zaszczepionych! Jak wyglada to w rzeczywistym swiecie?

   W przypadku rzetelnych badań powinno się podawać "błąd pomiarowy". Ten błąd może wynikać z różnych przyczyn, ale wiadomo że istnieje. Trzeba by go było oszacować (odczytać, policzyć itd). Zainteresowanych tematem może odeślę do literatury fachowej, np.:

   https://tezeusz.pl/pracownia-fizyczna-henryk-szydlowski

   Tu też ktoś chyba wstawił coś na ten temat (wygląda to jak część czyjejś książki):

   https://ftims.pg.edu.pl/documents/10673/20436990/wstep.pdf

   No i teraz te 4 promile to jest bardzo mała różnica. Praktycznie w ciemno można chyba powiedzieć, że jest to pewnie w granicach błędu pomiarowego. Czyli może być tak, że to wcale nie jest na korzyść zaszczepionych tylko na ich niekorzyść. Ale tego nie wiadomo, bo nie ma oszacowanego błędu pomiarowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie manipulacja tylko prawda pokazana przez pryzmat mediów. Jak w TV powiedzą że człowiek nie zmarł po szczepieniu to i koroner stwierdzi że nie zmarł, tak to działa niestety