Chiny budują kolejną setkę silosów rakietowych

Chiny budują kolejną setkę silosów rakietowych

Amerykańscy naukowcy donoszą, że odkryli trzecią lokalizację nowych silosów dla chińskich międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Po 120 silosach w Yumen i kilkunastu na poligonie w Jilantai na zdjęciach satelitarnych odkryto 110 nowych niedaleko miasta Hami w prowincji Sinciang (Xīnjiāng).

 •  

  pokaż komentarz

  Tak umiejscowione silosy mogą być, chyba, wykorzystane tylko do ataku wyprzedzającego. Chociaż z drugiej strony, przy dzisiejszych technologiach rozpoznania, jak wykryją atak na nich, to jest szansa, że zdążą to odpalić, zanim sami oberwą. A z trzeciej, nie będzie czasu na wahania, czy to pomyłka systemu czy prawdziwy atak. Wątpię, czy w Chinach znajdzie się odpowiednik podpułkownika Pietrowa...

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Pietrow

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Tu prawdopodobnie chodzi nie o to żeby faktycznie trzymać w nich rakiety (przynajmniej nie we wszystkich) tylko żeby przeciwnikowi narobić długiej listy celów. Budujesz 100 silosów, a w rakiety uzbrajasz tylko połowę, 10% albo w ogóle żadne. Przeciwnik nie wie, które silosy mają rakiety, więc musi zmarnować 100 swoich rakiety i zniszczyć wszystkie silosy żeby mieć pewność, że nie oberwie atakiem odwetowym.

   BTW, uprzedzając, te silosy są oddalone kilometry od siebie, więc to też nie tak, że przeciwnik walnie jedną dużą głowicą i skasuje całe pole rakietowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:

   Tak umiejscowione silosy mogą być, chyba, wykorzystane tylko do ataku wyprzedzającego.

   Po co silosy w takim przypadku? Główna i kosztowna cecha silosów - odporność - jest całkowicie niepotrzebna, jeżeli rakieta opuszcza silos przed akcją przeciwnika. Do ataku wyprzedzającego lepiej nadawałyby się, na przykład, rakiety schowane w kontenerach na wielkich kontenerowcach.

   Silosy wskazują raczej na chęć przetrwania ewentualnego ataku przeciwnika, lub uczynienia go bardzo kosztownym.

  •  

   pokaż komentarz

   BTW, uprzedzając, te silosy są oddalone kilometry od siebie, więc to też nie tak, że przeciwnik walnie jedną dużą głowicą i skasuje całe pole rakietowe.

   @medevacs: o "Car bombie" nie słyszałeś? Przecież wystarczy, że struktura silosów zostanie naruszona, przysypana i prawdopodobieństwo ich użycia mocno spadnie. A broń wywołująca efekt trzęsienia ziemi istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   Silosy wskazują raczej na chęć przetrwania ewentualnego ataku przeciwnika, lub uczynienia go bardzo kosztownym.

   @anadyomenel: możliwe. Obyśmy się nie musieli o tym przekonać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:

   o "Car bombie" nie słyszałeś?

   Nigdzie nie ma takich bomb na wyposażeniu, a tak dużych jak car bomba to nawet nigdy nie było, to był jednorazowy test propagandowy.

   Przecież wystarczy, że struktura silosów zostanie naruszona, przysypana i prawdopodobieństwo ich użycia mocno spadnie. A broń wywołująca efekt trzęsienia ziemi istnieje.

   Jak strzelasz do arsenału jądrowego przeciwnika to musisz mieć 100% pewności, że go zniszczysz, a nie jakieś bliżej nieokreślone prawdopodobieństwo, że EMP, wstrząsy, etc. być może uniemożliwią odwet. W ogóle już widzę jak chińczycy nie pomyśleli o takich sprawach. Zadzwoń do nich może to im oszczędzisz zmarnowania kolejnych miliardów na bezużyteczne silosy XD

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdzie nie ma takich bomb na wyposażeniu,

   @medevacs: możesz tak przypuszczać, pewności nie masz.

 •  

  pokaż komentarz

  Szacunkowa ilość głowic jądrowych na świecie.

  (DPRK) - Democratic People's Republic of Korea

  źródło: Warhead Inventories 2021.jpg