Biura rachunkowe od 31 lipca będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Biura rachunkowe od 31 lipca będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

(...) muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone...

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli mam dać dostęp do mojego konta biuru rachunkowemu?

  •  

   pokaż komentarz

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: a co, masz coś do ukrycia obywatelu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dedik: Księgowa nie musi wiedzieć o wszystkich moich przelewach. Tak, płacę z firmowego konta za prywatne zakupy. JDG więc to nie ma znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   płacę z firmowego konta za prywatne zakupy. JDG więc to nie ma znaczenia.

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: Ups, znaczy się lubisz przepychanki z US i gęste tłumaczenie się kontroli (dla US transakcje na koncie firmowym są z definicji firmowe)?
   I księgowość nie ostrzegła o tym, że dla spokoju nie należy tak robić, tylko na koncie firmowym wpływy i wypływy mają być firmowe?
   Może jeszcze na to konto firmowe masz wpływy, które wg ciebie nie są wpływami firmowymi tylko prywatnymi, więc nie wykazywałeś ich w działalności?

  •  

   pokaż komentarz

   @badtorro: Z czym? Z tymi wpływali i wypływami z konta, które zostało zgłoszone przez samego przedsiębiorcę jako konto firmowe, czyli do obsługi firmy? Każdy ma prawo do działania wg swojego widzimisię - tylko żeby później skarżyć się w internecie za działania skarbówki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: wpływy rzeczywiście muszą być zgłoszone i odprowadzony pit. Natomiast nie ma obowiązku wrzucania zakupów w koszty

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Wpływy mam firmowe, udokumentowane, innych nie mam.
   A że czasami zapłacę z tego konta za jakąś pierdołę na allegro - no straszne przestępstwo rzeczywiście.
   Zakupu po stronie kosztów w papierach nie wykazuję. A na co wydałem prywatne pieniądze (JDG) to moja prywatna sprawa.
   Przy spółkach to rozumiem że nie można. Ale JDG? Co to przeszkadza? Co to zmienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @badtorro: Zgadzam się, obowiązku nie ma. Ale podczas kontroli jest to niestety punkt zaczepienia dla kontroli - "a dlaczego ten zakup nie jest wrzucony w koszty, skoro jest opłacony z konta firmowego?", "a co to było kupione?", "a proszę udokumentować co to było i ze na pewno nie było to na potrzeby firmy" itp itd. Kontrola jak się nie ma czego czepiać, to się przyczepi wszystkiego, bo to już dla nich jest argument na niestaranne prowadzenie rozrachunków (wiem że naciągane, ale to raz US naciąga byle walnąć karę?)..
   Dlatego moja księgowość zaleciła mi, żebym kasę z konta firmowego zawsze przelewał sobie na prywatne, a stamtąd już mogę robić co zechcę - i jest porządek w papierach, a na rachunku nie ma transakcji nie związanych z DG :) To zalecenie trochę na zasadzie "po co dawać US kij, którym może nas walnąć po grzbiecie?".

   Edit - a jak raz się zapomnisz i podasz konto firmowe np. koledze, żeby oddał ci dwie stówki przelewem, to wtedy już US ma całkiem solidny punkt zaczepienia...

  •  

   pokaż komentarz

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: Tyle tylko, że będą zadawać ci pytania i będziesz musiał na nie odpowiadać - jak lubisz dyskusje i przepychanki z US, to twoja sprawa :) A jak się uprą to z braku z punktu zaczepienia mogą cię odpytać o każdy zakup z ostatnich 5 lat :) To że nie wrzuciłeś zakupu wg nich firmowego w koszty to jedno, ale jak wykażą ci niestaranność w prowadzeniu rozliczeń to drugie :)

   Dlatego ja dostałem zalecenie od księgowości: "Kasę z firmowego przelewaj sobie na prywatne, na koncie firmowym niech będą tylko transakcje firmowe."

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Zasadniczo masz rację. To tylko dowodzi tego jak chory jest ten system.

  •  

   pokaż komentarz

   To tylko dowodzi tego jak chory jest ten system

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: Pod tym mogę podpisać się oboma rękami. Ale ani ja ani ty nie zmienimy systemu, możemy jedynie postarać się przetrwać w zastanej sytuacji. Jak to usłyszałem "po co dawać US kij, którym może Cię walnąć po grzbiecie?", bo zabić nie zabiją, ale co człowieka przegonią to jego.
   A ja już mam na rozkładzie różne przygody z urzędami, np. ZUS - gdzie chcieli mi np. przywalić karę i odsetki za coś, za co nie mieli prawa. Ale próbowali, bo "u nich nie ma na to dokumentów", tyle że ja miałem podstemplowane przez nich kopie wpływu tych dokumentów. Wiesz jaka bezczelna była kobieta na biurze podawczym, gdy przyniosłem podstemplowane kopie? Powiedziała mi "To Pan je zostawi, te już na pewno nie nie zginą". Oczywiście wyśmiałem babkę i stwierdziłem, ze jedynie co może, to zrobić sobie xero - ale to pokazuje mentalność urzędniczą (utrudniłem im życie, bo miałem papiery - jakbym je oddał, to też by "zginęły" i nie musieliby odkręcać kary).

   Ogólnie kontakty z formalnymi przedstawicielami tego państwa, to jak kontakty ze stadem hien - pilnuj swojego tyłka i miej w łapie mocny kij, bo każda z nich tylko kombinuje jak cię zajść od tyłu i zagryźć...

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Dla US transakcje firmowe to te wpisane w księgi. Skąd niby ten głupi wniosek że transakcja z konta jest firmowa i co ona obchodzi us jak uwzględnił jej w księgach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: to chyba jakiś j$$$ny przypirdalacz że skarbówki albo jakiś donosiciel, co podp!#!!?$a wszystkich sąsiadów w okolicy jak se nowa hulajnogę kupią, albo własne drzewo wytną

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Wyjaśni ci to kontrola z US :) Na szybko - https://www.totalmoney.pl/artykuly/7298,konta-dla-firm,co-to-jest-konto-firmowe,1,1
   "Konto firmowe to rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz dla spółek prawa handlowego (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością). Konto firmowe jest wykorzystywane do bieżącej obsługi finansowej związanej z prowadzoną działalnością np. do opłacania składek ZUS, należności podatkowych czy dokonywania rozliczeń z kontrahentami."

   Ty jako przedsiębiorca własnym podpisem potwierdziłeś na zgłoszeniu tego konta, że dane konto służy do spraw firmowych. :)

   Widzę że świadomość wśród JDG nie odstaje od średniej społeczeństwa, jeśli ludzie wykładają się na tak prostej sprawie, jak oddzielenie kont firmowych i prywatnych :)
   I najwidoczniej często nie zdają sobie sprawy, co podpisują i wysyłają do urzędu :)

   To trochę tak, jak ludzie zgłaszają mieszkania prywatne jako miejsca wykonywania działalności, a później są zdziwieni, że kontrola wchodzi jak do siebie o każdej porze dnia i nocy - bo dla nich to nie jest miejsce prywatne zgodnie ze zgłoszeniem przedsiębiorcy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy_expert: Albo gostek, któremu księgowość na początek opowiedziała abecadło czego nie zaleca robić - "jak tak zrobisz, to później się nie dziw i nie zawracaj nam głowy" :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: A jak ktoś potrzebuje "w obrazkach" to kiedyś oglądałem zabawno-edukacyjną serię z tym gostkiem (współwłaściciel kancelarii podatkowej) i widzę, ze cos nagrał nt temat:
   https://youtu.be/HnCcd3KkIXU

   ogólnie polecam starsze filmiki z trym gostkeim, całkiem zabawnie potrafi wyjaśnić różne kwestie związane z prowadzeniem firmy

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Panie ja od lat robię w konsultingu podatkowym a działalność gospodarczą prowadzę od czasów liceum więc jak najbardziej mam świadomość tego jak wyglądają przepisy.

   Od strony wydatkowej nie ma znaczenia czy płaci się z konta firmowego czy prywatnego. Zresztą podczas kontroli US i tak ściągnie wyciągi z banków niezależnie czy są to konta firmowe czy prywatne i je w całości przejrzy. Jeżeli wydatków prywatnych nie wrzucisz w koszty to fiskus nie ma możliwości przyczepienia się do nich. (może jedynie zadać pytanie co to za wydatki) Problem by się pojawił przy pełnej księgowości jedynie gdzie są większe wymagania formalnej ale to dotyczy nie wielu jdg.

   W samym filmie który przesłałeś także nie podano ani jednego przepisu który by zabraniał wykorzystania rachunku firmowego bo takiego po prostu nie ma. Nie jest więc prawdą o jakichś karach za wykorzystanie rachunku firmowego do celów prywatnych.

   Trochę inna sytuacja jest ze stroną przychodową gdzie pojawią się pytania co to za wpłaty ale przy prywatnym też takie pytania się pojawią (sam musiałem takie tłumaczenie na kontroli robić przy płatnościach otrzymanych od znajomych na prywatny)

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą podczas kontroli US i tak ściągnie wyciągi z banków niezależnie czy są to konta firmowe czy prywatne i je w całości przejrzy.

   @Herubin: A to coś ciekawe mówisz - podasz podstawę prawną na takie dowolne sprawdzanie przez US konto prywatnych, które nie są zgłoszone jako firmowe? Bo Internet mówi coś innego:

   "Wpłaty na konto a urząd skarbowy
   Zasadniczo urząd skarbowy nie ma dostępu do prywatnych kont bankowych obywateli. Czym innym jest konto firmowe, które urząd sprawdza w ramach kontroli przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi konto prywatne, jako to oficjalne do realizacji przelewów przedsiębiorstwa, to urząd też może poddać je weryfikacji. Prywatne konto nie podlega tego rodzaju analizom. Trzeba jednak wiedzieć, że urząd skarbowy może sprawdzić konto osobiste. Dzieje się to w określonych przypadkach. Są sytuacje, w których bank musi zawiadomić (nie tylko) urząd skarbowy, o tym, że zaobserwował podejrzane transakcje. Chodzi przede wszystkim o takie zdarzenia i przelewy jak:

   - przelewy na duże kwoty;
   - wykonywane w małych odstępach czasu przelewy na mniejsze kwoty, ale dające w sumie wysoką wartość;
   których nadawcę trudno zidentyfikować;
   - z podejrzanych źródeł;
   - z podejrzanymi tytułami wpłat;
   - przelewy od różnych nadawców, ale na podobne kwoty, które mogą sugerować celową dywersyfikację wpłat na jedno konto.

   Widać zatem wyraźnie, że zwykłe transakcje nie są przedmiotem zainteresowania instytucji publicznych, a jedynie takie, które budzą uzasadnione podejrzenia."

   I OIDP tak właśnie jest - US ma w miarę swobodny dostęp do kont firmowych, natomiast do stricte prywatnych już nie ma swobodnego dostępu, raczej to bank informuje GIIF, a GIIF decyduje czy informować US/prokuraturę/other.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: Tu chodzi o bieżące przeglądanie transakcji które jest ograniczone w przypadku kont prywatnych a nie o działania kontrolne gdzie na wniosek takie informacje są przekazywane organom podatkowym. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą to pojęcie prywatności na kontach bankowych nie istnieje niezależnie czy to konto firmowe czy prywatne.

   Z ustawy o KAS
   Art. 49. [Przekazywanie informacji w związku z kontrolą celno-skarbową]
   Podmioty, o których mowa w art. 48 ust. 1-6, są obowiązane na pisemne żądanie:

   1) naczelnika urzędu celno-skarbowego, w związku z wszczętą kontrolą celno-skarbową w zakresie, o którym mowa w art. 54 ust. 1 pkt 1-3, lub prowadzonym postępowaniem podatkowym,
   2) naczelnika urzędu skarbowego, w związku z wszczętą kontrolą podatkową lub prowadzonym postępowaniem podatkowym,
   3) Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w toku postępowania podatkowego
   - do sporządzenia i przekazania posiadanych informacji dotyczących kontrolowanego lub strony postępowania, o których mowa w art. 48 ust. 1-6, przy czym przepisy art. 48 ust. 7-10 stosuje się odpowiednio.

   Co zresztą jest logiczne bo gdyby nie było możliwości spoglądania w konta prywatne to po prostu by przez nie ukrywano dochody.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: nie ma obowiązku ksiegowania kosztów. W artykule jest napisane wyraznie, ze bedzie to dotyczyć tych którzy prowadzą księgi rachunkowe - czyli głownie spółek.