Nowa cząstka elementarna odkryta w CERN.

Nowa cząstka elementarna odkryta w CERN.

Naukowcy z CERN ogłosili odkrycie nowej cząstki elementarnej, egzotycznej cząstki materii o najdłuższej żywotności. To może być prawdziwy przełom w fizyce.

 •  

  pokaż komentarz

  I to jest news wart uwagi. Szarzy ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ogromne znaczenie dla ludzkości mają badania tego typu.
  Szanuję ludzi, którzy pchają świat do przodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski: Boli mnie tylko, że to wszystko na marne i przez chore ambicje włodarzy tej planety niedługo sami siebie wybijemy. A to wszystko dzięki powszechnie szerzącej się głupocie, propagowaniu nieuctwa i nieróbstwa, nie wspominając o potężnym wystrzale roszczeniowości ludzi, którym wydaje się że są na tym świecie najważniejsi...

   Nie.. człowiek jest tylko efektem ubocznym tego świata i wydarzeń do jakich doszło - a gdyby było inaczej to już dawno byśmy latali poza układ słoneczny. Zamiast tego mamy duży problem z lotem na orbitę innej planety, nie mówiąc o zrozumieniu podstaw działania wszechświata.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski: nooo

   SG1 #pdk

   źródło: 300px-Shiva's_statue_at_CERN_engaging_in_the_Nataraja_dance.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Szarzy ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ogromne znaczenie dla ludzkości mają badania tego typu.

   @tomasz-saczynski: Jakie znaczenie dla ludzkosci maja badania tego typu?

  •  

   pokaż komentarz

   @miszczu90 o kurła (ʘ‿ʘ) sztos (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski: elemętarna, ja jusz drugi elementasz musiałem kupić dla dziecka a pieńcet plus sieł skończyło.
   Naukofcy to idioci

  •  

   pokaż komentarz

   Boli mnie tylko, że to wszystko na marne i przez chore ambicje włodarzy tej planety niedługo sami siebie wybijemy.

   @dexter1213: taki cykl życia cywilizacji. Sumerzy myśleli, że już to szczyt cywilizacji. Ale upadli, podbili ich Akadyjczycy i popchnęli trochę do przodu. Później byli Grecy, Rzymianie, teraz my a po nas to kto wie. Może Peruwiańczycy odbudują cywilizację na gruzach.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski: tez szanuje i ciesze sie ale w jaki sposob zmieni to cos dla takich szarakow jak my w tym stuleciu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @el_loco_crooliko tam między upadkiem a podbiciem przez Akadyjczyków była jeszcze wojna jądrową ale to szczegół nie warto o tym wspominać

   pokaż spoiler Tak mnie naszło na lajtową teorię spiskową (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski: Ehh bracie. Ten g0wno portal, gdzie większość patrzy na plusy/minusy bo sprawia im to podnietę. 90% z tych imbecylów nie zrozumie co znaczy te odkrycie. Kolejne 9% to śmieszki które chcą "pluski" za śmieszny obrazek w postaci mema pod wykopaliskiem. Odkrycie przełomowe, ale motłoch tego nie pojmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PodlaskiPapaj: "Tfoje komentasze wnoshą wiele do dyskusji". Gratulacje.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakie znaczenie dla ludzkosci maja badania tego typu?

   @3mortis: Jako ktoś luźno związany z ośrodkami fizycznymi w Europie - nie mam pojęcia. Ale na pewno będzie się wiązało z nowymi grantami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @tomasz-saczynski: Przyłączam się do pytania

  •  

   pokaż komentarz

   @K41M no to wyjaśnij co oznacza to odkrycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski To podaj jakiś przykład. Obecne badania poprawiają jedynie teorie, która jest już tak abstrakcyjna, że nie ma zastosowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Badmojo: @marekmarecki44: @Igielny: @Primek_1980:

   To są badania podstawowe, a nie firma która pracuje nad nowymi gadżetami. Celem jest zrozumienie otaczającego nas świata, a nie wyprodukowanie nowej zabawki.
   "Co z tego będziemy mieli?" Może nic, a może okaże się, że to odkrycie na miarę elektryczności czy energii atomowej i radioaktywności - które swoją drogą też kiedyś były niczym innym jak tylko ciekawostką w laboratorium. A może za 100 lat dzięki temu odkryciu będziemy kolonizować galaktykę. Nie da się tego przewidzieć.

   Zresztą mylicie tutaj naukę z inżynierią - ta pierwsza zajmuje się okrywaniem praw którymi rządzi się otaczający nas świat, podczas gdy ta druga na podstawie nauki stara się rozwiązywać praktyczne problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Szanuję ludzi, którzy pchają świat do przodu.

   @tomasz-saczynski: Teraz bez obrazy i spiny proszę: a czy ty jesteś szarym człowiekiem, który nic o tym nie wie czy raczej naukowcem z dogłębną wiedzą? Zaznaczam, że nie jestem płaskoziemcem i nie neguję badań stricte naukowych, mam natomiast kilka drobnych wątpliwości... Ot na przykład dualizm korpuskularno-falowy... z jednej strony fotony niby są są falami, a z drugiej cząsteczkami-fotonami. No troszkę nie bardzo. Wystarczy spojrzeć w niebo. Na niebie są gwiazdy i to sporo. Gdyby te gwiazdy wysyłały strumienie neutronów, nie moglibyśmy ich wszystkich widzieć... No już zwłaszcza tych odległych o miliardy lat światła... Ale tak naprawdę nie moglibyśmy widzieć nawet tych odległych o kilka lat światła. To wynika z zasady odwrotności kwadratów. Światło jest falą, która zaburza czasoprzestrzeń, a kolejne zaś odkrywane cząsteczki są po prostu kolejnymi, chwilowymi zaburzeniami tej czasoprzestrzeni. Niektóre z nich trwają po kilka mikrosekund, nanosekund i jeszcze krócej i dlatego wciąż są odkrywane, bo mamy takie coraz nowsze urządzenia pomiarowe. Tylko, że one nie odgrywają żadnej istotnej roli, przynajmniej tak mi się wydaje. Pojawiają się i zanikają jako fluktuacje. To trochę tak, jakby analizować wyładowanie elektryczne. Zasada jest prosta - napięcie elektryczne, potencjał, przekracza barierę potencjału i sru - leci, najpierw pilot, potem wyładowanie główne i towarzyszą temu zjawiska praktycznie nieprzewidywalne, jest ich cała masa. Możemy poświęcić życie 100 profesorów na ich zbadanie, a i tak nie dojdziemy do niczego sensownego prócz chaosu jaki się pojawia w skali mikroskopowej.
   A może inaczej: to tak, jakby fale morskie analizować na poziomie molekularnym. No w pewnym sensie ma to sens, ale dopiero to poziomie całych grup cząsteczek i sił na nie wpływających dostajemy falę morską. SIły atomowe są tu istotne, ale dla zbadania samego zjawiska fali morskiej nie mają znaczenia. O wiele ważniejsze są tu siły wyższego poziomu. Oddziaływania międzycząsteczkowe, ciśnienia, różnice temperatur... Ja wiem, że tam głęboko to wszystko się równa, ale dla analizy technicznej makro to przestaje mieć znaczenie. I tak samo ma się sprawa z kolejnymi gluonami, kwarkami i tak dalej (nie ze wszystkim jak leci, spokojnie). W pewnym momencie po prostu zamiast odkrywać nowe cząstki czy fundamentalne prawa, zaczynamy odkrywać po prostu odpryski deszczu na wylocie rynny. SUper, ale nie o to dokładnie nam chodzi,
   Rzeczywistość ma naturę falową. Nie cząstkową. Doświadczenia temu przeczą. Tym gorzej dla doświadczeń. No, chyba, że to po prostu błąd w Matrixie...

  •  

   pokaż komentarz

   Odkrycie przełomowe, ale motłoch tego nie pojmie.

   @K41M: Zadne przełomowe. Za pół roku odkryją kolejne matematyczne równanie które zgadza się z ich własnymi wytycznymi ale juz praktyce nic nie wnosi. Mamy bardzo gruntowne braki w fizyce na podstawowym poziomie. Nikt już nic nie rozumie z nowej fizyki i ilość interpretacji oaz podziałów wśród fizyków jest tak duża że zaczyna to byc podobne do wyznawców religii a nie naukowców. Potrzebny jest nowy Einstein dla kwantów bysmy zrobili jakis większy krok do przodu. Niestety aktualnie fizycy to głównie maszynka do wyciągania dotacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Światło jest falą, która zaburza czasoprzestrzeń,

   @mike78: que? Gdzie taką bzdurę usłyszałeś/wyczytałeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @K41M gdyby to było przełomowe odkrycie to w znalezisku miałbyś link do Science a nie do Interii (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: nigdzie. poj%%?ło mi się po prostu jak pisałem, miałem na myśli, że światło zaburza przestrzeń czy też pole elektromagnetyczne. W końcu z definicji jest ono zaburzeniem tego elektromagnetycznego środowiska. A czasoprzestrzeń jako domena czasu i grawitacji akurat (chyba, bo tego jeszcze do końca nie wiemy, przynajmniej ja nie wiem, nie ma tu nic do rzeczy). Przepraszam za wprowadzenie w błąd. PLUS. I liczę na więcej sprostowań.

  •  

   pokaż komentarz

   SIły atomowe są tu istotne, ale dla zbadania samego zjawiska fali morskiej nie mają znaczenia. O wiele ważniejsze są tu siły wyższego poziomu.

   @mike78: no, ale dlatego dzieli się fizykę na różne 'działy'. Ale zrozumienie działania cząstek podstawowych daje możliwość tworzenia z nich np. nowych materiałów. Lub ew. tworzyć nowe generatory energii.

   A jak już chcesz być taki szczegółowy, to można się odnieść do przenoszenia temp. przed ciecz nadciekłą. Co generalnie burzy podstawowe pojęcie o cieple. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Rzeczywistość ma naturę falową.
   hahah.. powtarzasz coś bezrozumnie (jak większość), a potem tworzą się różne potworki.
   Fala sama z siebie nie może istnieć, musi być nośnik fali. A to, że obecnie uważa się, że fala istnieje sama z siebie, jest tak samo głupie, jak myślenie, że Ziemia vel. nasz układ planetarny jest w Centrum Wszechświata.

  •  

   pokaż komentarz

   że zaczyna to byc podobne do wyznawców religii a nie naukowców.

   @oddalenie: tak jest już od jakiś 50 lat. Feynman sam o tym wspominał pod koniec lat 70.

  •  

   pokaż komentarz

   hahah.. powtarzasz coś bezrozumnie (jak większość), a potem tworzą się różne potworki. Fala sama z siebie nie może istnieć, musi być nośnik fali.

   @szopa123: A kto ci powiedział, że uważam, że fala istnieje sama z siebie? I nie, nie jestem zwolennikiem 19-wiecznej teorii eteru.

  •  

   pokaż komentarz

   hahah.. powtarzasz coś bezrozumnie (jak większość), a potem tworzą się różne potworki.

   @szopa123: Dasz radę to sobie odpuścić? Serio pytam, Bo albo mamy rozmowę, abo bluzgi, a przecież ja też jestem do nich zdolny, tylko nie o to k?$@a tu chodzi. Może mógłbym się czegoś od ciebie dowiedzieć, a może ty ode mnie?

  •  

   pokaż komentarz

   que?

   @szopa123: swoją drogą, możemy przejść na hiszpański, chociaż w naukowym będzie to dla mnie nowe i ciekawe wyzwanie, ale dajesz. Con todo el respeto, amigo.

  •  

   pokaż komentarz

   @dexter1213:

   przez chore ambicje włodarzy tej planety niedługo sami siebie wybijemy

   Spiesz się Elon, spiesz

  •  

   pokaż komentarz

   @dexter1213 zgodzę się że wszystkim z pierwszego akapitu, ale z drugiego już nie.

   Jesteśmy najinteligentniejszym i najbardziej złożonym bytem na tej planecie, byliśmy w stanie ja zdominować i rozpocząć ekspansję poza naszą planetą (podstawy naukowe i pierwsze próby już są za nami).

   My nie jesteśmy efektem ubocznym, a szpicą tejże planety.

  •  

   pokaż komentarz

   Dasz radę to sobie odpuścić? Serio pytam, Bo albo mamy rozmowę, abo bluzgi,

   @mike78:widzę, że kultura 'snow flak'ów' weszła za mocno. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   I wskaż mi, gdzie ja tam bluzgam?

   Serio pytam, Bo albo mamy rozmowę,
   ... albo takie wymyślanie "z dupy". Ktoś zwraca tobie uwagę, a ty łapiesz focha.

   A kto ci powiedział, że uważam, że fala istnieje sama z siebie?
   Tak można wywnioskować z twoich wypowiedzi. Które z powodu braku lepszej znajomości twojej osoby, interpretuję w sposób myślenia 'większości'. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Oczywiście mogłem cię źle zrozumieć, ale wystarczy zwrócić na to uwagę. Co (chyba) zrobiłeś, ale niejednoznacznie. Więc nadal nie wiem, czy tak uważasz czy nie.

   I choć można tak powiedzieć, że generalnie wszystko jest falą. Ale ta fala musi mieć swój nośnik. Co powoduje x dodatkowych niewiadomych odnośnie oddziaływań międzycząsteczkowych. Które 'wypełnia' się tworzeniem nowych tworów (pół, cząstek i różnych durnych hybryd jak np. 'czasoprzestrzeń', aby te niewiadome załatać. Np. debilizm związany z bozonem Higgsa, który nadaje cząstkom masę. Niby ok... ale jak coś co jest mnożone przez ZERO, może mieć inną wartość niż ZERO? A to się właśnie dzieje w fizyce cząstek elementarnych, bo 'wyrugowano' masę z równań, zastępując ją "magiczną" energią. (która bierze się chyba z 'dupy', bo na pewno nie z pędu, gdzie m=0) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A to właśnie pęd jest generalnie używany do zderzeń tych cząstek. Przecież po to właśnie się buduje te potężne akceleratory, aby nadać cząstkom większy pęd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A takich fikołków jest cała masa. Stąd potem ludzie, którzy nie poświęcili na zrozumienie tych zależności za dużo czasu. Powtarzają je BEZROZUMNIE. Nie jest to OBELGA, tylko stwierdzenie faktu.

   Podam ci idealny przykład na tą powszechną 'bezrozumność'. Patrz filmik.
   Gdzie gość tłumaczy grawitację... za pomocą grawitacji. Że niby 'zagięta czasoprzestrzeń' ściąga do centrum masy. Ale już nikt nie mówi jaka niby siła 'ciągnie do środka'.
   Czyli tłumaczy 1 niezrozumiałą siłę, inną 'magiczną'. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A przecież pierwsza zasada dynamiki jest jednoznaczna.

   ps.
   Generalnie urażają się osoby głupie. Bo dosadne wytknięcie ich głupoty, zagraża ich
   'wydumanej' osobowości. A te mądrzejsze mają głęboko w dupie, jakiekolwiek inwektywy swojego rozmówcy. Bo dla takiej osoby istotne jest tylko, czy dana dysputa wnosi coś do jego osobowości lub zrozumienia tematu czy nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A jeżeli np. ktoś wyzmie mnie od głupków, bo napisałem głupotę i to wykażę. To w moim pojęciu wyszedłem w danej kwestii na głupka. I to potrafię przyznać, co nie robi ze mnie zadufanego bufona. A osobę, która 'dała dupy'. A nie myli się tylko ten, co nic nie robi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: żródlo spekulacji podaj. Chętnie o tym bym poczytał.

  •  

   pokaż komentarz

   @dd66 google: fraza "groundbreaking discovery at CERN" i nic nie znalazłem czyli albo kaczka dziennikarska albo odgrzewany kotlet ¯\(ツ)

   pokaż spoiler Mamy sezon ogórkowy w mediach ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @PodlaskiPapaj: nie mam zamiaru, z debilami nie dyskutuje :<

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski Jezu jako patos bez argumentów, kto to plusuje

  •  

   pokaż komentarz

   Szarzy ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ogromne znaczenie dla ludzkości mają badania tego typu.
   Szanuję ludzi, którzy pchają świat do przodu.


   @tomasz-saczynski: To możemy już dzięki temu zbudować ten słynny ...... dynks dla którego prowadzimy te badania?

  •  

   pokaż komentarz

   Jakie znaczenie dla ludzkosci maja badania tego typu?

   @3mortis: Ogromne. Czytaj ze zrozumieniem

  •  

   pokaż komentarz

   I to jest news wart uwagi. Szarzy ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ogromne znaczenie dla ludzkości mają badania tego typu.

   @tomasz-saczynski: Meh. Weźmy takie fale grawitacyjne. Praktyczne zastosowania przy... znacznym... rozwoju technologicznym. Takim że w przypadku braku researchu teraz i tak nie byłoby problemu z wiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   taki cykl życia cywilizacji. Sumerzy myśleli, że już to szczyt cywilizacji. Ale upadli, podbili ich Akadyjczycy i popchnęli trochę do przodu. Później byli Grecy, Rzymianie, teraz my a po nas to kto wie. Może Peruwiańczycy odbudują cywilizację na gruzach.

   @el_loco_crooliko: Nie ma żadnego sensownego porównania świata sprzed i po rewolucji przemysłowej. My nie jesteśmy taką, ot, "tylko kolejną cywilizacją", tak różną od Rzymian jak oni od Greków. Różnica jest fundamentalna, jako tako porównywalna co najwyżej z rewolucją neolityczną jeśli chodzi o znaczenie zmiany.

   Inaczej; co byłoby godne nazwania "kolejną cywilizacją" po naszej? Czym by się miała różnić na tyle by być uznawaną za "inną cywilizację"?

   Mówienie o jakimś upadku jest dość niedorzeczne biorąc pod uwagę ogromne zmiany zachodzące cały czas, które są po prostu uważane za stan "normalny" przez ludzi teraz. A nie jest normalny. Ten postęp trwa ledwie około 200 lat. No i ostatnie 100 lat jest znacznie istotniejsze niż poprzednie stulecie. Niektórzy uważają że aktualnie trwa pewnie spowolnienie - możliwe. Lecz nie powiedziałbym. Wzrost mocy obliczeniowej - co ma i będzie miało ogromne znaczenie - w ciągu ostatnich dekad to nie jest nic.

   Do tego w ciągu ostatnich 10 lat dokonał się niedorzecznie gwałtowny postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji; temat jeszcze prawie w ogóle nie jest "przemielony" jeśli chodzi o zastosowania praktyczne. W ciągu następnej dekady czy dwóch mogą dziać się cuda.

   Motłoch odwalający cyrki nie musi mieć znaczenia, ważniejszy jest postęp technologiczny. Do tego mimo że "wojny kulturowe" mogą być niepokojące, myślę że to jednak w większości są, ot, memy.

  •  

   pokaż komentarz

   dzięki powszechnie szerzącej się głupocie, propagowaniu nieuctwa i nieróbstwa,

   @dexter1213: dokładnie, ale mam wrażenie,że to celowe działanie, nie czaje tego schematu, wątpię by to było tak, że chodzi o możliwość doraźne rządzenie głupimi ludźmi, władza jest tylko kilka lat, odchodzą jedni przychodzą następni, co zyskał taki Busch wysadzając WTC? czy wdrażając politykę terroryzmu, albo idiokracji społeczeństwa, w tamtym momencie coś może zyskał, ale obecnie jest kolejnym prezydentem na emeryturze i gówno z tego ma, a jak juz to same problemy.

   Ktoś kto pociąga za sznurki świata, nie siedzi po tej medialnej stronie i nie zmienia się co dekadę, to tych ludzi powinniśmy się obawiać i z nimi walczyć, partie i prezydenci to marionetki, tylko nie wiem czy świadome, czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Badmojo ty korzystasz z badań z poprzedniego stulecia z tych już nie skorzystasz

  •  

   pokaż komentarz

   Mówienie o jakimś upadku jest dość niedorzeczne biorąc pod uwagę ogromne zmiany zachodzące cały czas

   co byłoby godne nazwania "kolejną cywilizacją" po naszej?

   @Sinity: może się wydarzyć Historia, ta suka się dzieje cały czas. Może nie teraz, ale za 100, 200 lat wybuchnie wojna. Ktoś naciśnie atomowy guzik, użyje broni biologicznej, albo po prostu skończą się zasoby zanim zdążymy opracować alternatywne technologie. Depopulacja i upadek sieci informacyjnej w takim świecie rozpocząłby nowe wieki ciemne. A z gruzów powstała by nowa cywilizacja. Historycy nie mieliby problemu rozróżnić która jest która.

   Mało prawdopodobne. Owszem. Ale mało prawdopodobne rzeczy dzieją się bez przerwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-saczynski To podaj jakiś przykład. Obecne badania poprawiają jedynie teorie, która jest już tak abstrakcyjna, że nie ma zastosowania.
   @wcale2 a jakie zastosowanie miała teoria względności na początku 20 wieku? Żadna teoria nie ma zastosowania bo z samej nazwy to teoria ale połączenie różnych teorii prowadzi czasami do różnych wynalazków a dzisiaj dzięki temu korzystasz z wielu z nich nie zdając sobie sprawy że wiele lat temu były to jakieś brednie szurniętych naukowców

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelmt Wiesz co, ja nie mam nic przeciwko tym badaniom, bo dam się interesuje, ale patrząc na to realnie, to wiedza o kawrkach nie przyda się do niczego innego jak dla siebie samej.

  •  

   pokaż komentarz

   @5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: Kolego, ja niczego nie mylę. W pierwszym poście padło zdanie: "Szarzy ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ogromne znaczenie dla ludzkości mają badania tego typu."
   A ja mówię sprawdzam! I pytam: No jak ogromne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo często ludzie, którzy pieprzą takie banały, zupełnie nie wiedzą o czym mówią.
   I to żaden przytyk w Twoim kierunku, wręcz przeciwnie, właściwie to jestem tego samego zdania co Ty. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @gargantel: nie pisałem o człowieku w skali ziemi tylko w skali globalnej. Jeśli porównasz ziemię do samego układu słonecznego i zrozumiesz skalę różnicy wielkości - wtedy pomyśl sobie że układ słoneczny w galaktyce znaczy może jeszcze mniej, a gdzie tu człowiek? tematy zbyt filozoficzne aby poruszać je na trzeźwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   A to wszystko dzięki powszechnie szerzącej się głupocie, propagowaniu nieuctwa i nieróbstwa, nie wspominając o potężnym wystrzale roszczeniowości ludzi, którym wydaje się że są na tym świecie najważniejsi...

   @dexter1213: Przypominam że niecałe 100 lat temu mieliśmy czystki etniczne, komory śmierci i wojnę światową.
   Teraz żyjemy w najlepszych czasach, postępu medycyny, technologii, globalizacji, coraz to mniejszej ilości wojen, ubóstwa czy głodu.

   Roszczeniowość? k@?@a, nie tak dawno temu patrząc na historię ludzkości niektórzy byli tak roszczeniowi że potrafili drugiego człowieka w kajdany zamknąć aby im usługiwał, zniewolić cały naród, skolonizować i rozkraść jego dobra naturalne.

   A szerząca się głupota? Bo na tiktoku widziałeś durnych nastolatków albo jakaś idiotka na YouTube zarabia duży chajs na głupotach?
   Z edukacją nigdy nie było tak dobrze jak jest teraz, drastycznie zmniejszyła się liczba osób które nie potrafią czytać nawet w ostatnich 2 dekadach.

   źródło: literacy].jpg

  •  

   pokaż komentarz

   może się wydarzyć Historia, ta suka się dzieje cały czas. Może nie teraz, ale za 100, 200 lat wybuchnie wojna. Ktoś naciśnie atomowy guzik, użyje broni biologicznej, albo po prostu skończą się zasoby zanim zdążymy opracować alternatywne technologie. Depopulacja i upadek sieci informacyjnej w takim świecie rozpocząłby nowe wieki ciemne. A z gruzów powstała by nowa cywilizacja. Historycy nie mieliby problemu rozróżnić która jest która.

   @el_loco_crooliko: Ok, nie wziąłem pod uwagę Apokalipsy ofc. tyle że po niej to już może żadna cywilizacja się nie podnieść do poziomu obecnej ze względu na eksploatacje łatwo dostępnych zasobów.

   Z drugiej strony, nie ma za bardzo opcji żeby nie zachowała się spora ilość wiedzy obecnej; po prostu jest tego za dużo wszędzie. Oczywiście jak będzie na prawdę źle, tj. na przykład odpalimy jakieś AI typu paperclip maximizer to w ogóle nie będzie niczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Szanse na taki upadek są spore, jednak jest opcja że się przeturlamy do poziomu gdzie nie będzie tak prosto się załatwić.

 •  

  pokaż komentarz

  przeczytałem, teraz niech ktoś może wytłumaczy co możemy dzięki temu uzyskać

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: My ? Nie wiem ale oni nowe granty ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: tetra kwark to coś bardziej jak proton czy neutron (po 3 kwarki) niż cały atom/pierwiastek i jak sama nazwa wskazuje składa się z 4 kwarków

  •  

   pokaż komentarz

   co możemy dzięki temu uzyskać

   @Primek_1980: lepsze zrozumienie wszechświata, co kiedyś może wreszcie pozwoli nam na teleportację i napęd warp, dzięki czemu będzie można się zgłosić na opuszczenie planety zasiedlonej ignorantami

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolyprzegryw

   dzięki czemu będzie można się zgłosić na opuszczenie planety zasiedlonej ignorantami

   Nie będzie ci żal zostawać samemu?

   pokaż spoiler Żartuję, Mirek (。◕‿‿◕。)


   pokaż spoiler Zostanę z tobą (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   Zostanę z tobą (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   @Grothar: omg, tylko proszę na drugiej półkuli xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: Im mocniejszy zderzacz tym wyższe energie i temperatury a co za tym idzie coraz większa wiedza na temat początku wszechświata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: może tańsze i bezpieczniejsze baterie lub źródła energii...

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolyprzegryw spoko, jakoś się podzielimy (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   omg, tylko proszę na drugiej półkuli xD

   @wesolyprzegryw: drugiej półkuli Wszechświata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980: ogólnie fizyka kwantowa dzieje się w nanoświecie, więc dzięki takim odkryciom będziemy mogli wytwarzać chociażby coraz lepsze materiały o coraz ciekawszych właściwościach

   poza tym pojedyncze odkrycia w nauce niewiele znaczą same w sobie, ich wartość potęguje się z naszą pozostałą wiedzą o świecie i wcześniej czy później ktoś zrobi z tego użytek, jak nie bezpośrednio do wynalazków to do teorii coraz lepiej opisujących wszystko co nas otacza

   a im lepiej opiszemy rzeczywistość tym więcej władzy nad nią mamy

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @wesolyprzegryw:

   będzie można się zgłosić na opuszczenie planety zasiedlonej ignorantami
   by zasiedlić ją nowymi ignorantami ( ͡° ͜ʖ ͡°) homo sapiens jest z definicji zepsutym gatunkiem, więc nic to nie da

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   przeczytałem, teraz niech ktoś może wytłumaczy co możemy dzięki temu uzyskać
   @Primek_1980 a co możemy stracić?

  •  

   pokaż komentarz

   @tamagotchi: yy co?
   Podaj przyklad gatunku ktory nie jest "zepsuty" (z definicji)

  •  

   pokaż komentarz

   @Primek_1980 my nic. To jest już nauka dla nauki. Potwierdzenie równań, które wykorzysta jedynie część fizyki kwantowej. Zdobywanie wiedzy i nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: nie napisałem nigdzie że inne gatunki nie są zepsute ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @tamagotchi: oczywiście, że nie napisałeś.
   Ok, a co w takim razie trzeba by zmienić by ludzkość nie była zepsutym gatunkiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: zrezygnować z prokreacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) znasz doskonale moje poglądy i chyba ci się nudzi z tymi zaczepkami. Tak naprawdę powinienem był napisać wcześniej że nie tyle gatunek homo sapiens jest zepsuty co ogół życia na tej planecie. I możliwe że to samo jest na innych, na których również jest życie. Reasumując - zepsuty jest cały Wszechświat ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   wybacz, ciekawi mnie to, jak rowniez to jakiej metodyki uzyles by dotrzec do takich pogladow

   Reasumując - zepsuty jest cały Wszechświat

   @tamagotchi:
   1. skoro wszystko jest 'zepsute' to jak to w ogóle jesteś w stanie określić że to jest zepsute? Aby coś było 'zepsute' musisz mieć możliwość skontrastowania tego z czymś co nie jest zepsute.... Inaczej juz wrecz sam jezyk traci na znaczeniu
   2. czyli jak ja jestem szczęśliwy, zadowolony z życia, podoba mi ogólnie świat, sytuacja ludzkości, jej rozwój, uważam to za pozytywne i piękne, to twoim zdaniem jestem w błędzie i po prostu nie dostrzegam tego że wszystko jest zepsute?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: wiedziałem że podjedziesz do tego pod tym względem :d znów będziesz mnie wciągał w swoje gówniane gierki. Nie mam na to ani siły ani nastroju. Jest zepsuty, bo istnieje na nim cierpienie. To jest główny wyznacznik. A ty pisząc o swoim szczęściu patrzysz jedynie przez swój pryzmat. Zupełnie jakbyś ignorował całe zło i ludzkie (i nie tylko ludzkie) cierpienie, które toczy się na tej planecie każdego dnia. To jest dopiero krótkowzroczność. I to jest dołujący poziom ignorancji.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dla ciebie jakiekolwiek próby rozumowania z fanatykiem (z tobą) są "gównianymi gierkami" to jednak już podziękuję. Żyj sobie dalej w złudzeniu, skoro tak chcesz.

   PS: i znów manipulujesz, nie napisałem nigdzie że każdy jest szczęśliwy, to ty napisałeś absolut ("zepsuty jest cały Wszechświat"). Ja nie napisałem nigdzie, że "szczęśliwy jest cały Wszechświat".

   Masz problemy z elementarną logiką, nie ogarniasz różnicy nawet pomiędzy stwierdzeniem, że "A zawsze zachodzi" a np. "A zachodzi w części przypadków".

  •  

   pokaż komentarz

   @tamagotchi: i w bonusie trzymaj jeszcze to:

   Wszechświat jest dobry, bo istnieje na nim szczęście. To jest główny wyznacznik. A ty pisząc o samym cierpieniu patrzysz jedynie przez swój pryzmat. Zupełnie jakbyś ignorował całe dobro i ludzkie (i nie tylko ludzkie) szczęście, które toczy się na tej planecie każdego dnia. To jest dopiero krótkowzroczność. I to jest dołujący poziom ignorancji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: jesteś żałosny. Wyzywasz od fanatyków (zdefiniuj jeszcze, wobec czego wyznaję fanatyzm, to może pogadamy) i od tego, że żyję w złudzeniu samemu w nim żyjąc. Oczywiście masz prawdo do takiej oceny (argumentum ad homine), ale już pisałem że lubię nosić różowe okulary, bo nic mi nie da karmienie się złem tego świata. Wystarczy mi że wiem, że ono jest. A ty zdajesz się ignorować ten fakt pisząc o swoim szczęśliwym życiu. Dobrze dla ciebie. Ale twój przypadek nie jest żadnym wyznacznikiem. Za mała próba, o jakieś ponad 7,67 mld. Większość ludzi na Ziemi żyje w nędzy. Z tym nie da się za wiele zrobić bo ludzie zawsze będą ludźmi. Zawsze będzie cierpienie. Jeżeli popierasz prokreację to popierasz zło. Bo dla mnie zło jest sztywnie powiązane z cierpieniem. Rezygnując z prokreacji zerujesz potencjał na wystąpienie tego zła. I to jest czysta logika, której brak mi wypominasz. Zachowanie przeciwnie (natalistyczne) jest moralnie złe i jakich byś fikołków intelektualnych nie czynił, nie zaprzeczysz temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: a ten drugi komentarz to zwykły sofizmat na tak żenującym poziomie, że szkoda mi czasu żeby to komentować

  •  

   pokaż komentarz

   a ten drugi komentarz to zwykły sofizmat na tak żenującym poziomie, że szkoda mi czasu żeby to komentować

   @tamagotchi: XDDDDD piękne samozaoranie, po prostu zamieniłem słowa w twoim komentarzu na przeciwne i od razu "sofizmat" haha, kocham cię xD napisz coś jeszcze, mów mi dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   "nie da się za wiele zrobić bo ludzie zawsze będą ludźmi. " Udowodnij

   PS: a co do twojego glupiego gadania "wszechświat jest zepsuty" to w jaki sposób udowodniłeś, że nie ma żadnej formy życia która nie ma cierpienia (albo nie ma zdolności "wyłaczyc cierpienia") jak roboty, oraz to, że ludzkość nigdy nie osiągnie etapu na którym bedzie mogla zmniejszyc skale cierpienia, albo bezposrednio albo posrednio?

   Ale w sumie po co ja pytam, jak juz na PW ustalilismy ze ty nie potrzebujesz uzasadniania wyznawanych tez

  •  

   pokaż komentarz

   @tamagotchi: Szczerze mnie fascynujesz.

   Jakie ty musisz miec olbrzymie ego, praktycznie w kazdej wiadomosci strzelasz jakimiś niepopartymi niczym stwierdzeniami, zupełnie jakbyś był Wszechwiedzącym Bogiem (Jahwe to Ty?)

   Już od razu w tym poście ogarnąłeś cały wszechświat wiedza i już wiesz że nie ma żadnej formy bytów co jest inherentnie szczesliwa lub nie cierpi
   Już ogarnąłeś całą przyszłość i wiesz że ludzkość nie wyeliminuje cierpienia
   Na PW tak samo

   Absolutnie wszystko wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A nawet nie zaczelismy tematu tego czemu sobie arbitralnie wybrałeś że ilość X cierpienia jest gorsze od X szczęscia ( ͡° ͜ʖ ͡°) to tez bys musial najpierw wykazac by antynatalizm mial sens

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness:

   zamieniłem słowa w twoim komentarzu na przeciwne
   Musiałbym być retardem by tego nie zauważyć. Po samej konstrukcji komentarza zauważyłem, co zrobiłeś. I na tym właśnie polega sofizmat. U ciebie to był nawet niższy poziom, bo jak dziecko jedynie odbiłeś piłeczkę. Musiałbym być wyjątkowo głupi, by stany "cierpienie" i "brak cierpienia" traktować równoznacznie. Nie, żaden poziom szczęścia, poczucia przyjemności i "dobra" nie niweluje cierpienia. Ani też nie sprawia, że jego tworzenie jest moralnie dobre. Tu matematyka nie zadziała, przykro mi. Żyjesz w pułapce próbując wszystko sprowadzać do równań. A czemu zakładam, że ludzie będą zawsze ludźmi? Bo są zwierzętami. Homo sapiens żyje od wielu tysięcy lat. W toku rozwoju jakoś nie udało się osiągnąć stanu, w którym chociaż zbliżylibyśmy się do minimalizacji cierpienia. Wręcz przeciwnie - przez to, że widzimy tylko czubek swojego nosa i kierujemy się chorymi ambicjami jedyne to cierpienie ciągle tworzymy. Wystarczy spojrzeć na to, ilu ludzi żyje na tej planecie. Ludzi jest za dużo. To do niczego dobrego nie prowadzi. Ja nie muszę udowadniać, że antynatalizm ma sens, bo to truizm. Tylko takim zatwardziałym ludziom ze skostniałym myśleniem w dodatku silnie przekonanych o swojej nieomylności, którzy nie są w stanie pojąć, że może być inaczej, niż to sobie wmówili, ciężko przemówić do wyobraźni. Jesteś zwykłym betonem, tylko na poziomie naukowym.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja nie muszę udowadniać, że antynatalizm ma sens, bo to truizm

   @tamagotchi: Super, po raz kolejny osiągnąłeś poziom katola-presupozycjonisty! To piękne jak każdy głupkowaty pogląd można sprowadzić do presupozycjonizmu.

   A jeszcze fajniejsze jest to, że najwięksi fanatycy zawsze mówią "nie muszę udowadniać" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W toku rozwoju jakoś nie udało się osiągnąć stanu, w którym chociaż zbliżylibyśmy się do minimalizacji cierpienia.

   @tamagotchi: To Ty nie wiesz nic o rozwoju medycyny, o tym jak wyglądały porody kiedyś a jak teraz, itp. itd? Twoja ignorancja poraża.

   Tu matematyka nie zadziała, przykro mi.

   @tamagotchi: To co innego zadziała? Bezmyślne przyjmowanie głupich poglądów z neta za prawdę? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zaproponuj alternatywną metode i zademonstruj, że działa.

   Nie, żaden poziom szczęścia, poczucia przyjemności i "dobra" nie niweluje cierpienia.

   @tamagotchi: Poproszę dowód, czemu jest akurat tak a nie inaczej.
   BTW: ja akurat uważam, że wynagradza. Np. mi wynagrodzilo. I co, myle sie? Wiesz lepiej czy mi wynagrodzilo czy nie?

   W ogóle jaka to olbrzymia musi być pycha. Ja nie wypowiadam sie za cała ludzkość, a ty tak XD

   Tylko takim zatwardziałym ludziom ze skostniałym myśleniem w dodatku silnie przekonanych o swojej nieomylności, którzy nie są w stanie pojąć, że może być inaczej, niż to sobie wmówili, ciężko przemówić do wyobraźni.

   @tamagotchi: Przecież to Ty przez cały wątek wysuwasz postulaty co do których jesteś przekonany ze masz 100% racji i uważasz się za nieomylnego.

   Ja zasadniczo tylko pytałem o uzasadnienie.

   Jesteś zwykłym betonem, tylko na poziomie naukowym.

   @tamagotchi: Kolejny zajebisty cytat do zapisania.
   Co to jest "beton na poziomie naukowym" i w takim razie na jakim poziomie ty wykazujesz swoje racje?
   PS: ej a slyszales moze ze nauka opiera sie raczej na badaniu i dowodach i popiera zmiane zdanie? Wiec użycie tu slowa "beton" to trochę taki paradoks ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Siedzisz w mojej głowie? Znasz moją wiedzę?

   @tamagotchi: sam stwierdzasz ze medycyna nie redukuje cierpienia itp, wiec mam powody tak sadzic

   Gdybym był tobą to bym napisał "uzasadnij".

   @tamagotchi: ta wypowiedz swiadczy o tym, ze ty nawet nie ogarniasz do tej pory tego ze nie mozesz sobie od tak palnąć

   Nie moja w tym rola. Nie jest mi to potrzebne do szczęścia.

   @tamagotchi: Chyba sobie kpisz. Doszedles do pewnych wnioskow (antynatalizm), moja metodologie ktora zaproponowalem odrzucasz, odrzucasz nauke, racjonalizm, w ogole potrzebe udowadniania czegos, i teraz piszesz ze nie twoja w tym rola? Czyli juz wprost przyznajesz ze po prostu z dupy wziete poglady masz?

   A chwile pozniej dodajesz

   Wystarczy że mam oczy i rozum.
   @tamagotchi: chlopski rozum at its finest

   No cóż, to chyba tyle. Z "chłopskim rozumem" nie będę dyskutować.Ale było fajnie, jedną wizytę w zoo mi to zastąpiło. No i śmieszy mnie wizja małego otaku żyjącego w 2021 roku i p#@@!%?ącego, że on to już wie że cały wszechświat jest zepsuty, on to już wie że ludzkość się nigdy nie zmieni, on to już wie że większość ludzi nie chce istnieć xD

  •  

   pokaż komentarz

   Dopóki nie przepytasz każdej jednej istoty na ziemi (co jest fizycznie niemożliwe) w tej tematyce, to twoje wnioski będą nic nie warte.

   @tamagotchi: ejjjjjjjj a gdyby (załóżmy) w tym eksperymencie wyszło że jednak zdecydowana większość chce żyć i nie żałuje że się narodziła to byś przestał być antynatalizm ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness:

   odrzucasz nauke, racjonalizm, w ogole potrzebe udowadniania czegos
   Oczywiście że nie jest to prawda. Twój poziom generalizowania mnie załamuje, ale nie po raz pierwszy to robisz, więc to nic nowego. Niestety nie mam siły się tłumaczyć z zarzutów wyssanych z palca. Od zawsze jestem realistą. A pogląd na ogół nauki już wystarczająco szczegółowo opisałem na PW, nie widzę sensu się powtarzać.

   chlopski rozum at its finest
   A to serio potrzeba czegoś więcej by widzieć ludzkie cierpienie? Uzasadnij, dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   gdyby (załóżmy) w tym eksperymencie wyszło że jednak zdecydowana większość chce żyć i nie żałuje że się narodziła to byś przestał być antynatalizm
   Oczywiście, że nie. Tak głupie pytanie wynika z niezrozumienia czym antynatalizm w ogóle jest. Jak już pisałem wystarczy za przykład choć jedna jednostka, która nie chce żyć. I jak już pisałem nie trzeba daleko szukać. Liczba samobójstw w Polsce świadczy o tym najlepiej. Nie zaproponowałeś niczego, czego skuteczność jesteś w stanie wykazać. Za to rezygnacja z prokreacji jest skuteczna. I tego podważyć się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness:

   sam stwierdzasz ze medycyna nie redukuje cierpienia
   Nigdzie tak nie napisałem.

   wizja małego otaku
   Żenujące ad personam. Nie wstydź ci? Ale idąc już tym gównianym tokiem myślenia - co ma to hobby do słuszności bądź braku poglądów, które wyznaję?

   on to już wie że większość ludzi nie chce istnieć xD
   W którym miejscu to napisałem? Jak już manipulujesz to rób to umiejętnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, że nie. Tak głupie pytanie wynika z niezrozumienia czym antynatalizm w ogóle jest. Jak już pisałem wystarczy za przykład choć jedna jednostka, która nie chce żyć.

   @tamagotchi: Czyli wyznajesz tą najbardziej głupkowatą, skrajną formę tego fanatyzmu, która mówi że dopóki istnieje cień szansy że 1 na 10000 osób będzie nieszczęśliwa, to i tak należy zniszczyć ludzkość?

   Piękne, mrrrr. Wykończyć cały gatunek szczęśliwych ludzi w imię ideologii ludzi co nie umieją liczyć.

   Ale i tak najlepsze jest to bezczelne narzucanie swojego zdania każdej innej jednostce. Napisałem ci, że ja uważam że pewna ilość cierpienia nie jest zła i w ostatecznym rozrachunku jak prowadzi do szczęscia to jest ok. Czemu chcesz narzucać całej ludzkości (istniejącej i tej co potencjalnie się narodzi) swoją filozofię chorych psychicznie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: masz coś z łbem i to grubo. Wróć jak zrozumiesz, czym jest antynatalizm. Od dłuższego czasu widać, że nie masz pojęcia, o czym piszesz. Nikt nie chce zagłady żyjących ludzi, a ty sobie coś ubzdurałeś i ciągle na tym bazujesz. Przykra sprawa. Dno.

  •  

   pokaż komentarz

   @tamagotchi: To ty coraz bardziej odlatujesz. Ludzkość to nie tylko ludzie żyjący, ale też całość gatunku i jego trwałość i przyszłość. Ty chcesz zniszczyć ludzkość, chciałbyś by nie było już nikogo za 100 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hopelessness: co w tym złego i czemu ma obchodzić mnie czy kogokolwiek obecnie żyjącego na Ziemi co będzie jak mnie i innych nie będzie? Nikogo nie chcę unicestwiać. Żadna pojedyncza osoba nie pisała się na ten świat. Świat sobie radził doskonale bez niej i poradzi sobie też jak jej nie będzie. Każdy kiedyś umrze. Antynataliści chcą po prostu przerwać ciąg tej głupiej, zepsutej gry.

   No i to sugerowanie że nie radzę sobie w życiu to komedia. To właśnie wynika z głupoty i niezrozumienia tego poglądu filozoficznego. Radzę sobie w życiu najlepiej odkąd żyję. Zatem twój argument jest inwalidą. A dzięki czemu sobie tak radzę? Właśnie m.in. dzięki temu myśleniu. A ty, jedyne co robisz, to bezczelnie i bezpruderyjnie wprost mówisz ludziom, że mają cierpieć i że to jest dobre. Nie, nie jest.

   źródło: youtu.be

 •  

  pokaż komentarz

  Tcc+. Jest tetrakwarkiem - egzotycznym hadronem zawierającym dwa ciężkie kwarki i dwa lekkie antykwarki. To pierwszy taki przypadek znany fizykom.

  Tytuł nieprawdziwy, to nie cząstka elementarna ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Powiem Wam coś szokującego. Wielki Zderzacz Hadronów już nie wystarcza naukowcom i chcą oni wybudować 4 razy większy zderzacz: FCC. FCC będzie gotowy w roku 2040, a łączny koszt budowy ma wynieść, 10 miliardów euro, czyli 45 miliardów złotych. Dla porównania, w zeszłym roku rząd PiS zaciągnął dług w wysokości 290 miliardów złotych. Nie wiem jak Was, ale mnie na przykład to szokuje.
  https://dlug-pis.github.io/

 •  

  pokaż komentarz

  Ja mam tylko jedno pytanie do kogoś kto to ogarnia. Oni rozpędzają protony i jony zderzając je na końcu i badając co z tego wynikło z założeniem że odkrywają coraz to mniejsze cząstki. A co jeśli te wynikowe cząstki elementarne nigdy nigdzie nie istniały i dopiero ludzie je stworzyli? Czy nie da to fałszywego obrazu o budowie wszechświata?
  Tak jakby jakiś prymitywny lud znalazł dom z cegieł i zaczął tłuc cegły licząc że dzięki temu dowiedzą się jak budować domy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szuineg: I tak historia toczy koła ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @szuineg: Jak będą tłuc cegły to dowiedzą się czy w środku są puste czy pełne? czy z jednego materiału, a może w środku jest jakiś inny? Czy w środku są tak samo wypalone jak na zewnątrz? Jak mocno cegły były ze sobą złączone? Wiele się można dowiedzieć roztrzaskując rzeczy na kawałeczki. Metoda troche brutalna i mało wyrafinowana, ale się sprawdza :)

  •  

   pokaż komentarz

   @szuineg: My nic nie tworzymy, my tylko, niestety ODKRYWAMY.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli te wynikowe cząstki elementarne nigdy nigdzie nie istniały i dopiero ludzie je stworzyli?

   @szuineg: Ale dokładnie tak jest! Wiele z uzyskanych cząstek jest niestabilna i nie występuje naturalnie (poza np. wnętrzem gwiazd albo w chwili wybuchu supernowej). To nie jest tak, że zderza się protony żeby zobaczyć z czego się składają. Wiemy bardzo dobrze z czego się składają. Trik polega na tym, że z energii wyzwolonej podczas zderzenia powstają nowe cząstki, zgodnie z E=mc^2, energia zamienia się w materię. Następnie te egzotyczne cząstki rozpadają się, bo są niestabilne, a detektory wykrywają produkty tego rozpadu i na tej podstawie wnioskują o tym, co się rozpadło.

  •  

   pokaż komentarz

   @szuineg: ja to rozumiem tak, że takie zjawiska zderzania cząstek gigantycznych energii mogą być przy np. czarnych dziurach lub początkach wszechświata, mogły one mieć znaczący wpływ na sposób budowy materii i ogólną obecną strukturę wszechświata więc warto to badać, żeby lepiej zrozumieć co doprowadziło do obecnej budowy materii i zrozumieć czy jest coś poza tym

  •  

   pokaż komentarz

   @szuineg: no właśnie że nie
   - po pierwsze przy Wielkim Wybuchu energie były takie że LHC to nawet nie jest przy tym pierdnięcie mrówki
   - po drugie te superegzotyczne cząstki nawet jeśli nie występuje w materii to pozostawiają "cień w oddziaływaniach" poprzez cząstki wirtualne. Przykładowo bozon W ma masę atomu bromu a uczestniczy w rozpadzie beta neutronu który waży jedynie 1 GeV.