Czy gmina Wieliczka powinna kupić drogę na osiedle Kaim?

Czy gmina Wieliczka powinna kupić drogę na osiedle Kaim?

@badtek panbartek.pl #krakow #wieliczka #kaim #historia

30 lipca 2021 odbyła sie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Wieliczce, a na niej dyskusja nad kupnem drogi prowadzącej do byłego wzgórza Kaim. Chodziło o zapłatę dla dewelopera sumy 200 tys zł, za 6 arowy odcinek drogi, który w istocie rzeczy prowadzi jedynie do nowego osiedla, a nie pomnika..

 •  

  pokaż komentarz

  Tak w sumie, to zdania są podzielone, czy na wzgórzu faktycznie doszło do walk. Wiele źródeł wskazuje, że taka "bitwa" nie mogła odbyć się w tym miejscu i czasie. Jak jeszcze żyli moi dziadkowie, to porozmawiałem o tym z nimi i w sumie zgodnie uznali, że coś tam zawsze się o tym mówiło, ale na pewno nie była to taka skala walk, jaką od kilkudziesięciu lat forsują niektórzy historycy. Pomnik to pewnie element propagandy.

 •  

  pokaż komentarz

  Teraz się zastanawiają xD? Gdzie byli, jak sprzedawali te tereny pod budowę (marnych swoją drogą) osiedli? Kraków jaki jest, to jest, ale od jego strony miasto trzyma obszar pomnika i okoliczne tereny w swoim posiadaniu i mimo, że są zarośnięte krzakami, to przynajmniej można tam wejść. A gdyby Wieliczka współpracowała w tym temacie od początku, to wzgórze byłoby zostawione (przynajmniej w najbliższym otoczeniu pomnika) puste, oferując przy okazji fajną panoramę.

  A tak to przychodzisz na punkt widokowy i 5 metrów obok masz bloki xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @BrockLanders: Hej. Mieszkam na tym osiedlu i tak: gdy go nie było, to zbocze południowe (wielickie) zarastały chaszcze na 3 metry, więc i tak widoku na Wieliczkę nie było. Teraz jest, oczywiście z budynkami na pierwszym planie, ale widać więcej niż jeszcze np 3 lata temu. Budynki oddalone są o więcej niż 5 metrów i najbliższe, to domy jednorodzinne. Według mnie od momentu powstania zabudowań teren został "odziczony" oraz w związku z szumem pomnikowym coraz więcej osób dowiedziało się o nim oraz o historii. To zmobilizowało, oczywiście w różnym stopniu włodarzy krakowsko - wielickich do działania w ucywilizowaniu tego miejsca i pamięci o nim.