Komisja Europejska przeciwko Polsce ws. umów na czas określony

Komisja Europejska przeciwko Polsce ws. umów na czas określony

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie nadużywania umów o pracę na czas określony. Postępowanie wszczęto po skardze Solidarności

 •  

  pokaż komentarz

  Za to nadużywanie umowy zlecenia, umowy i dzieło i wymuszonych umów B2B nie przeszkadza?

 •  

  pokaż komentarz

  No to podpadli. PiS się wk??$i i ich zagoni w niedzielę do pracy w marketach, a TVPiS będzie grillować Solidarność xD

  "Polska jest liderem, jeśli chodzi o liczbę umów tego typu - aż 27 proc. pracowników zatrudnionych jest w ten sposób. To niemal dwa razy więcej niż średnia unijna." - z artykułu.
  Bardzo dobrze! Powinno być jeszcze więcej. Umowy są ozusowane, nie można zmuszać pracodawcy do zatrudnienia na pełen etat, gdy ten potrzebuje ludzi przykładowo do wykopania dziury na działce. Niech się cieszą, że pracodawca skąpy i nie zainwestował w koparkę. To właśnie większość zatrudnienia na umowę o pracę jest patologią, która betonuje gospodarkę. Amerykanie zmieniają pracę kilka razy w ciągu 5 lat, a u nas się przyzwyczaili do "jedna firma, całe życie"

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: do wykopania dziury na działce nie zatrudnia się nikogo na uop. nie ma to sensu, umowa o dzieło lub umowa zlecenie. problemem nie są tutaj koszty a raczej trudności w zwolnieniu kogoś potem. tak zawsze doczekasz do końca umowy w najgorszym razie i nie przedłużysz jak ktoś się nie sprawdza.

 •  

  pokaż komentarz

  No i to jest ten moment, kiedy mimo całej swojej proeuropejskości jestem na nie. Co ma Polska do tego jakie umowy zawieramy? Towarzysze niezadowolone, bo za mało regulacji i komunizmu? Oczywiście podjęba do KE ze strony Solidaruchów. W życiu bym nie podpisał umowy na nieokreślony, żeby potem gnić 3 miesiące na wypowiedzeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mbn-pl Co takiego? Przecież umowę na czas określony wypowiada się w taki sam sposób jak umowę na czas nieokreślony.
   Jeśli umowa jest pierwszą 3 miesięczną to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gridstream: 36 §1kp wskazuje konkretny czas trwania okresu wypowiedzenia: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. 3 miesiące, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata. I ten okres obowiązuje obie strony - przynajmniej tak było kiedyś, gdy pracowałem w Polsce. Po paru latach pracy na określony, HRy proponowały (a nawet naciskały) na czas nieokreślony. Nie mogli się nadziwić, że nie chciałem - przecież taka ochrona pracownika!