Nędza polskich dworków szlacheckich. W jakich warunkach naprawdę żyli...

Nędza polskich dworków szlacheckich. W jakich warunkach naprawdę żyli...

zwyczajni szlachcice? Słysząc o szlacheckich dworkach trudno opędzić się od obrazu eleganckich XIX-wiecznych siedzib ziemiańskich. W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów typowy szlachcic żył jednak w o wiele bardziej skromnych i siermiężnych warunkach. Także utarte wyobrażenia o nowożytnych...

 •  

  pokaż komentarz

  Państwo bez silnego króla, podatków, armii, elit dbających o państwo, do tego gdzie dwóch Polaków to trzy opinie.
  Silni sąsiedzi którzy mają wszystko co powyższe, tylko bez polskiego warchołstwa.
  Rozjechali nas strategicznie, politycznie - często wewnątrz używając naszych własnych "elit", militarnie, gospodarczo, zabrali ziemie i sprowadzili do poddanych w byłym własnym kraju.
  Na koniec nałożyli podatki, o wiele wyższe niż wcześniej szlachta nie chciała płacić na własne państwo i wcielili do swoich armii.

  Zamiast to my łupić innych i być elitą Europy staliśmy się jej pośmiewiskiem.
  I Rzeczypospolita Polska, szlachecki eksperyment który padł dzięki polskiemu podejściu do państwowości i podatków.

  No i oczywiście na koniec pozostała światła idea: Polska Chrystusem Naródów XD.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: Bieda, smród, drogi to mieszanina błota z gównem, gdzie koła wozów grzęzły.
   A ludzie róznych narodów jechali przez ten kraj z chusteczkami przy twarzy
   Wielu zagraniczniaków, opisywało Polskę jako kraj zmierzajacy ku przepaści, jeden z pisarzy napisał, że gdy patrzy na ludzi przy drogach, to myśli, ze co by ich jeszcze niespotkało, to gorzej już być nie moze
   Świat poszedł do przodu, pojawiły się komputery, samoloty, kokaina, ale cóż z tego, skoro jestesmy potomkami ludzi, którzy chodzili z "kołtunem" na głowie pełnym wszy i innych insektów tzw. Polski Warkocz
   To dlatego tak często w naszej historii bylismy atakowani ze wschodu, zachodu, północy, południa, bylismy jak brudna, zapijaczona rodzina na dzielnicy, którą wszyscy chcą eksmitować, tyle ze w tamtych czasach nie było eksmisji ale eksterminacja

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: Początkiem końca II RP była " demokracja" szlachecka. Najbardziej szurnięty system, gdzie ludzie nieprzygotowani i niewykształceni chcieli rządzić. I brak elit, które zginęły w wojnach w XVII w.

   Od średniowiecza czy nawet od starożytności do XVIII w świat niewiele się zmienił; jeżdżono konno, gwoździe robił nadal kowal, a jedzono rękami. Wszędzie to samo i tak samo. Zmieniło się jednak myślenie i zatracenie ideałów. W średniowieczu rycerz-szlachcic. Mieszkał sobie w drewnianej chatce czy zameczku z kilkoma mebelkami. Bo najważniejsza była zbroja i szykowanie się na śmierć. Jak był ciężki, nieurodzajny rok to zmniejszano podatki.

   Natomiast od XVIIIw szlachcic łaził w bogatych szatach, na kredyt, często z peruką na głowie bo złapał syfilis, a że leczono go kiedyś rtęcią i arszenikiem to wypadały po tym włosy. Taka ówczesna chemioterapia. Jak był nieurodzaj, to podkręcano podatki bo kasa na zabawę musiała się zgadzać. Głód doprowadził do wybuchu rewolucji, tak jak podwyżki cen żywności do strajków w Polsce za PRL-u. Zatracono ideały na rzecz rozpusty "oświecenia", które zniszczyło elity, a to pozwoliło wywrotowcom podpuścić głodujący lud do reewolucji czyli rewolucji.

   Próbę odbudowy ideałów podjęto dopiero za sprawą filozofii romantyzmu, ale było już za późno. Chociaż stworzono wtedy świetne dzieła pokazujące jak odbudować elity.

   Dziś dzieła zniszczenia marnych elit dokonuje powszechny hedonizm, postmodernizm, postkomunizm, na zachodzie socjalizm, a wkrótce kalifatyzm. A do tego wszyscy myślą, że są równi, chociaż nie mają własności i żyją na kredycie, to zamawiają limuzynę Juleczce na komunię. Te same upadłościowe ideały co w XVIII w.

  •  

   pokaż komentarz

   Państwo bez silnego króla, podatków, armii, elit dbających o państwo do tego gdzie dwóch Polaków to trzy opinie.

   @konradpra: Oczywiście masz rację i oczywiście zgarniasz plusy od kuców którzy propagują zupełną odwrotność: rozproszona i jak najsłabsza władza centralna, państwo minimum, jak najmniejsze płace dla urzędników, pełna swoboda działań i wszystkie regulacje rządowe są złe. Ale tym razem anarchia i brak silnej państwowości na pewno doprowadzi do sukcesu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @msqs1911: Idziesz z jednej skrajności w drugą. Państwo powinno być państwem minimum. Zapewniać infrastrukturę, prawo, ochronę dóbr i granic, a nie wp@#%%!$ać się w ludzkie życia na poziomie czy ktoś może sobie robić zakupy w niedzielę czy nie.

   Już twój ukochany piss pokazuje jak naczelnik "jest gotów poświęcić gospodarkę dla ideii", bo w dupie ma ludzkie życia. Tak samo wypowiedzi na arenie światowej są nie dla dobra państwa, ale dla dobrego ujęcia w TV rządowej dla swoich betonowych głupich wyborców socjalnych (-‸ლ)

   Właśnie dlatego nienawidzicie samorządów, bo człowiek samodzielny i z własnym budżetem nie jest ślepo posłuszny komunistycznym aparatczykom, którzy najchętniej chcieliby decydować czy i komu zbudować most w Koziej Wólce, a karać za choć cień sprzeciwu (co właśnie się dzieje poprzez reformę podatkową).

   Urzędnicy powinni zarabiać dobrze, ale powinno być ich mniej. Głupie prawo zaś likwidowane, upraszczane i informatyzowane tak by wizyta w urzędzie stanowiła absolutną ostateczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Breda: fajnie się czyta to co napisałeś, dużo w tym prawdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @i_teraz_wchodze_ja_caly_na_bialo ale to przecież nie Ci kołtunem doprowadzili do tej sytuacji. Było zbyt zajęci przeżyciem. Jaśnie Państwo bawili się w najlepsze. Kraj elit żerujących na szaraczkach.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Breda tak bym cofnął do XVI wieki jednak i naszego "Złotego Wieku".

  •  

   pokaż komentarz

   @Breda: ideały średniowiecznego rycerza to najczęściej były gwałty i grabieże, dzieła mówiące o rycerzach pełnych honoru itp. miału na celu poprawienia ich wizerunku i ewentualnego wpływu na przyszłych rycerzy ale to drugie niezbyt się zgadzało.

   Rycerz żył względnie skromnie przez nieustanne wojny, z tego powodu poza królem i naibogatszymi rodami nikogo nie było stać na prawdziwe luksusy i ciężko było skumulować bogactwo.

   Ogólnie wszystko spoko ale spojrzenie na średniowiecze masz strasznie idylliczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: A jak tylko zaczynamy wydobywać się z tego gówna pojawia sie PIS i wpycha nas tam z powrotem....

  •  

   pokaż komentarz

   Państwo bez silnego króla, podatków, armii

   @konradpra: A jak się pan zapatruje na wzmocnienie rządów PiS-u i podwyższenie podatków przez Nowy Ład? Jak to przeprowadzą to będzie państwo z pańskich marzeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Okcydent: Serio? Nie wiedziałem że w XVII były programy socjalne typu 500+ czy Polski Wał.
   Masz jakieś szczegóły, jestem mocno zainteresowany nimi? XD.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: Nie o socjale idzie. Zainteresowany podwyżką podatków? Pis zrobi. Zainteresowany silnym ośrodkiem władzy? Pis przejmie wszystko. Zainteresowany brakiem kłótni politycznych? Odrzucamy głupią demokrację (szlachecką)? Jeśli trzeba to PiS zrobi i to.

   Zawsze to łatwo mówić, że nasi przodkowie zawinili bo jakoś nie mogli się zorganizować tak jak się potomnym wymarzyło. Radzę spojrzeć jednak na siebie. Sami nie chcemy umniejszać naszej wolności. Nie chcemy płacić wyższych podatków. No nie chcemy. Śmiem powiedzieć, że obecne pokolenia Polaków nie udowodniły, iż są lepsze niż poprzednie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Okcydent: Próba przeniesienia obecnych realiów na XVII wieczne (i vice versa) świadczy o kompletnym braku zrozumienia realiów historycznych i doszukiwaniu się analogii na siłę.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: > @Breda: ideały średniowiecznego rycerza to najczęściej były gwałty i grabieże, dzieła mówiące o rycerzach pełnych honoru itp. miału na celu poprawienia ich wizerunku i ewentualnego wpływu na przyszłych rycerzy ale to drugie niezbyt się zgadzało.

   Zgadza się. Etos rycerza to była taka bajka gdzie silny i honorowy jegomość broni bezbronnych niewiast i sierot. Bzdura, ale przydatna bzdura wymyślona i lansowana przez Kościół - taką Unię Europejską ówczesnej Europy. Jak się nie stosowałeś do tej dyrektywy to ci robiono bana i pozwalano złupić twój kraj. Więc mimo wszystko każdy się starał trzymać poziom i tępić tych co mordowali i gwałcili bo zwyczajnie odstraszało to kupców, a jak odstraszało kupców to nie było kasiory z podatków.

   Podobnie jest dzisiaj gdzie Unia lansuje wszechtolerancję. To też nierealny ideał, ale wystarczy aby nikt nie klepał gejów jak się trzymają za ręce w parku, a będzie ok. Inaczej Unia skarci kraj, że nietolerancyjny co odbije się na inwestorach międzynarodowych i sankcjach.

   Rycerz żył względnie skromnie przez nieustanne wojny, z tego powodu poza królem i naibogatszymi rodami nikogo nie było stać na prawdziwe luksusy i ciężko było skumulować bogactwo.

   Nie. Rycerz żył skromnie bo nie miał tyle przywilejów, co później. To że mieliśmy kobiety na tronie to nie że nasz kraj był taki postępowy bo przecież nikt nie chciał aby nim baba rządziła. Za zgodę na to szlachta wytargowała kupę przywilejów i zwolnień podatkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: > Państwo bez silnego króla, podatków, armii, elit dbających o państwo, do tego gdzie dwóch Polaków to trzy opinie.

   Silni sąsiedzi którzy mają wszystko co powyższe, tylko bez polskiego warchołstwa.
   Rozjechali nas strategicznie, politycznie - często wewnątrz używając naszych własnych "elit", militarnie, gospodarczo, zabrali ziemie i sprowadzili do poddanych w byłym własnym kraju.
   Na koniec nałożyli podatki, o wiele wyższe niż wcześniej szlachta nie chciała płacić na własne państwo i wcielili do swoich armii.


   Zamiast to my łupić innych i być elitą Europy staliśmy się jej pośmiewiskiem.
   I Rzeczypospolita Polska, szlachecki eksperyment który padł dzięki polskiemu podejściu do państwowości i podatków.


   No i oczywiście na koniec pozostała światła idea: Polska Chrystusem Naródów XD.

   Państwo bez silnego króla, a jednak cała dynastia Wazów popchnęła ten kraj w ruinę xD a podatki były i to czasami o wiele więcej ich było niż dzisiaj. Z czasem zaczęło się to wypaczać.

   Według mnie były dwie główne przyczyny dlaczego ten projekt się stoczył. Po pierwsze, uwalenie w XV wieku rozwoju polskiego mieszczaństwa. Albo byłeś szlachcicem (biednym lub nie) albo pomyją, która robiła w polu, a prawdziwe pieniądze i przedsiębiorczość rozwijała się w miastach zdominowanych przez ludność niemiecką. Druga sprawa to kwestia podejścia do Bałtyku i całego tematu wybrzeża.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: no to mi przypomina dzisiejszą sytuację hehe

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie dlatego nienawidzicie samorządów, bo człowiek samodzielny i z własnym budżetem nie jest ślepo posłuszny komunistycznym aparatczykom,

   @Tytanowy_Lucjan: xDDD Ta cała reforma samorządowa to największy rak jaki spotkał Polskę. Jak śpiewał Kazik: "Los Angeles ma 20 radnych, a Warszawa ponad 700" (dzisiaj to już pewnie i spokojnie ze trzy więcej licząc wszelkie spółeczki samorządowe i inne przyległości) xD Przy okazji to gigantyczna spalarnia pieniędzy które można wydać na sensowne cele: wojsko, szpitale, autostrady. A im niżej w hierarchii samorządowej tym większe i bardziej skorumpowane i bezczelne głupki - bo tam już ich nikt nie kontroluje. Te wszystkie: aqwaparki, gadające ławeczki, strefy relaksu, betonowanie polbrukiem każdego skrawka zieleni. Czy to ma służyć walce z potęgą Chin czy Niemiec które budują: szybką kolej, satelity, nowoczesną broń? Więcej dzałaczy partyjnych z ZSL-u i PeŁo po zawodówce w gminie zrobi ci nowoczesne państwo?!? No chyba ku**a nie xD I jeszcze może te samorządy się same zinformatyzują xD - samorządy to ostatnie miejsce na ziemi gdzie słyszeli o internecie (no chyba że chodzi ci o taką informatyzację jak farma trolli autorstwa Brejzy w Inowrocławiu). Jak w państwie było rozbicie dzielnicowe to już chyba raz w historii przerabialiśmy. Zresztą jak Niemcy byli rozbici na księstwa to przez kilkaset lat na zachodniej granicy była cisza - jak się zjednoczyli pod przywództwem Prus to Polska zniknęła z mapy. Jeśli ktoś poświęca gospodarkę dla idei to pseudo liberałowie pokroju Tuska i zielona komuna z pakietami klimatycznymi i kretynizmami typu "Fit for 55" czy walutą euro. Dzięki temu wkrótce Europa będzie parobkiem Chińczyka.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zawsze u nas:
  Zastaw sie a postaw sie
  Passat na ulicy a syf w kamienicy;)

 •  

  pokaż komentarz

  W gimbazie o tym opowiadają na historii. Serio ktoś to uważa za jakieś odkrycie, jakieś "obalanie mitów", "odbrązowienie"?

 •  

  pokaż komentarz

  Za to w XX-leciu międzywojennym był ideał. U władzy zamiast szlachty (ziemian) socjaliści, a 3/4 posłów, to byli niepiśmienni chłopi.
  Powiela się mit szlachty odpowiedzialnej za upadek państwa, zapominając o ryjących pod nami Prusach, Wielkiej Brytanii, Rosji. Kolonie UK produkowały mnóstwo zboża, które przywożone do Europy (Anglicy importowali je dla zbicia cen żywności, bo wtedy robotnik z manufaktury wychodził taniej) powodowały zubożenie państw opartych na rolnictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyOny: no tak, wszyscy się na nas uwzięli i nic nie dało się zrobić. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @hermes-trismegistus: No tak, bo rozbiory to same z siebie, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @hermes-trismegistus: Akurat nasi sąsiedzi się uwzięli co udokumentowali nawet w formie traktatów. Prób ratowania sytuacji też było trochę - a to z pomocą Pruską (np. za odstąpienie Kurlandii), a to z Rosyjską (w końcu to caryca się zgodziła na sejm skonferedowany, który przerodził się w Sejm Wielki). Próbowano też z Turkami.

   To nie jest takie proste stanąć do walki, gdy przeciwnik stoi a my jednak leżymy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ZielonyOny: po pierwsze, kto zmusił Polaków do bycia biednymi i zarabiania tylko z rolnictwa, drewna, popiołu czy bydła? Zlikwidowano rodzące się polskie mieszczaństwo, na handlu zarabiali Niemcy. Rewolucja przemysłowa na zachodzie była już w XIV wieku. Ale nawet, moglibyśmy zostać czy produktach podstawowych, tylko różnica była taka, że na zachodzie pospólstwo się usamodzielniło do pewnego stopnia, zaczęło produkować gorszej jakości produkty ale na szerszą skalę i wypierali produkty cechowe. A w Polsce jak w lesie, chłop musiał robić na swojego pana i ciesz się Areczku, że masz w ogóle gdzie robić i całuj stopy, że możesz ze swojej pracy odłożyć sobie trochę jedzenia dla rodziny. A kolonie UK to już tak odległe czasy, że naprawdę aż szkoda gadać. W Polsce był wtedy przemysł ale działo się to co dzieje się dzisiaj, ważne było, żeby kasta rządząca była najedzona.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, bo rozbiory to same z siebie, co nie?

   @ZielonyOny: A rozbiory to podsumowanie kilkudziesięcioletniego upadku państwa. Przecież w momencie gdy nastąpił pierwszy rozbiór to Polska już od ~60 lat była państwem marionetkowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @hermes-trismegistus: Niestety taką mamy edukacje historyczną w szkołach. Większość polskich elit też temu przyklaskuje. Motto Polski jako Chrystus narodów ma się dobrze od końca XVIII. A moim zdaniem trzeba to zmienić, zamiast wytykać palcem na sąsiadów (jakie to polskie sic.) to trzeba się uderzyć w pierś i spojrzeć z szerszej perspektywy, że nasz kraj nie raz zaorał się sam. Tylko głupiec nie wykorzystał by panującej na terenach Polski sytuacji i chaosu w okresie przed rozbiorowym. Polska też święta nie była. Patrz traktowanie Ukrainy, Rosji czy też chłopów pańszczyźnianych. Trzeba z tego wyciągnąć wnioski i zmieniać powoli naszą mentalność.

 •  

  pokaż komentarz

  "WIELKA HISTORIA" "CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE" "NIEZNANA HISTORIA" "SENSACJE HISTORYCZNE"

  XD Każdy interesujący się historią powinien z daleka omijać portale, które tak się nazywają. Tak samo unikać książek z "sensacyjnym", przyciągającym tytułem.