Powstanie warszawskie i wspomnienia Niemców

Powstanie warszawskie i wspomnienia Niemców

"Płonąca Warszawa to był piękny widok"

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie jako Polaka najbardziej boli to, że większość Polaków całą IIWŚ spłyca do jakiś banałów typu "nie warto było", "Niemcy są złe", "Anglia nas zdradziła". Serio tylko to jesteśmy w stanie wyciągnąć z tej historii?

  •  

   pokaż komentarz

   @director kwestia też tego, że Polacy ogólnie widzą tylko emocje, światopoglądy, podziały na dobro i zło oraz generalizowanie. Doskonale to widać przy dyskusji odnośnie Powstania Warszawskiego, gdzie praktycznie odbiera się możliwość dyskusji o jego słuszności bo "nikt nie ma prawa kwestionować tego bo tam ludzie gineli".
   No i też kwestia o której się w ogóle nie mowi, mianowicie, że ludzie mając wstręt do rozumu nie nadąrzają za związkami przyczynowo skutkowymi. Powoduje to, że jak już o czymś mowimy to skupiamy się nie na przyczynach tylko skutkach, bo to one niosą odpowiedni ładunek emocjonalny

  •  

   pokaż komentarz

   @director kwestia też tego, że Polacy ogólnie widzą tylko emocje, światopoglądy, podziały na dobro i zło oraz generalizowanie. Doskonale to widać przy dyskusji odnośnie Powstania Warszawskiego, gdzie praktycznie odbiera się możliwość dyskusji o jego słuszności bo "nikt nie ma prawa kwestionować tego bo tam ludzie gineli".
   No i też kwestia o której się w ogóle nie mowi, mianowicie, że ludzie mając wstręt do rozumu nie nadąrzają za związkami przyczynowo skutkowymi. Powoduje to, że jak już o czymś mowimy to skupiamy się nie na przyczynach tylko skutkach, bo to one niosą odpowiedni ładunek emocjonalny

  •  

   pokaż komentarz

   do jakiś banałów

   @director: Jakichś:

   tam jest jakiś samochód — liczba pojedyncza
   tam nie ma jakichś samochodów — liczba mnoga

  •  

   pokaż komentarz

   @director: a to jest zły wniosek? Zobacz jak skończyła taka Francja.
   Powstanie dało upust naszej bezsilności, w postaci tego że jak 10letnie dziecko wyskoczyliśmy na solo z zawodnikiem MMA.

   Nie było warto. Przestańmy honorować klęski. Ciekawe czy jakby spytać tych wszystkich poległych co oddali życie za Żydów (obecne roszczenia) czy kraj (a później jako wyklęci chowali się po lasach) to umarliby tak ochoczo jeszcze raz.

  •  

   pokaż komentarz

   "nie warto było"

   @director: Ktoś tak mówi w kontekście całej IIWŚ xD?

   przy dyskusji odnośnie Powstania Warszawskiego, gdzie praktycznie odbiera się możliwość dyskusji

   @Catfish: Na szczęście nie i decyzja o powstaniu jest bardzo ostro kwestionowana (i słusznie).

  •  
   S...........o

   -15

   pokaż komentarz

   @Catfish: w punkt.

   Część wykopków nie potrafi rozróżnić niemca od nazisty, i myślą że niemcy się tym usprawiedliwiają, więc o czym tutaj mówić. Powiesz im o eksperymencie 3 fali, czy o tym kto pierwszy poszedł do obozów koncentracyjnych to zrobią wielkie oczy, i cię zwyzywają, i będą używać podobnych metod generalizowania wobec dzisiejszych niemców, tak samo jak ci którzy podalili europę.

   Dosłownie komentarz niżej:

   źródło: Screenshot_20210802-124235_Chrome.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @K41M: myślę że ludzie którzy pomagali żydom nie robili tego ze względu na wdzięczność Żydów tylko dlatego że to była przyzwoita rzecz do zrobienia dla chrześcijanina.

  •  

   pokaż komentarz

   @Spring_is_coming: a teraz ci sami Żydzi, przyzwoicie wyciągają łapy po dobytek wnuków tychże ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @K41M: co to zmienia dla chrześcijanina? Ma nie pomagać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Catfish: nikomu nie jest na rękę tego zmieniać, bo właśnie w oparciu na zmarłych i związane z tym emocję czerpię legitymizację obecna władza:
   - podpisaliśmy umowę, będziemy płacić za gaz 3 razy tyle co obecnie
   - ale jak to? poj!%%ło was?
   - ale kupiliśmy u amerykanów, żeby nie kupować u ruskuch
   - a, no to hurra i brawo!!111

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie jako Polaka najbardziej boli to, że większość Polaków całą IIWŚ spłyca do jakiś banałów typu "nie warto było",

   @director: a mnie najbardziej martwi, ze uważasz iż większość Polaków jest taka, jak twoi znajomi.

  •  

   pokaż komentarz

   @director: wczoraj byłem z rodzina na rocznicy upamiętnienia powstania warszawskiego, po którym zaczął się przemarsz oraz rozległy się hasła „ jeden Niemiec, jedna kula „ jest to trochę niesmaczne, uważam ze porównywanie Dzisiejszych obywateli Niemiec do niemieckich nazistow z czasów II wś. Jest troszeczkę nie na miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @K41M: A zastanawiałaś się kiedyś co by było gdyby do Powstania Warszawskiego nie doszło?
   - Niemcy uznali Warszawę za linię obrony (miasto według planu Niemców miało zostać i tak zniszczone - plan Pabsta) i mieli bronić się przed Sowietami na linii Wisły. I tak doszłoby do walk na terenie miasta.
   - 3 tygodnie wcześniej miała miejsce operacja "Ostra Brama". Wojska Sowieckie wkroczyły wyzwalać Wilno. Ten kto nie przyłączył się do Armii Berlinga był likwidowany lub zsyłany na Syberię.
   - od stycznia '44 działała Krajowa Rada Narodowa z Bierutem na czele. Tydzień przed wybuchem powstania Stalin przekazał im władze nad WP i ustanowił ich legalną władzą na terenach polskich.
   - Po upadku Powstania wkrótce AK zostaje rozwiązana, bo NKWD skutecznie likwidowała struktury i najważniejszych ludzi.
   - Od momentu powstania konferencji wielkiej trójki Churchill naciska władze II RP na dogadanie się ze Stalinem. Stalin nie uznaje rządu Londyńskiego i odsyła do Bieruta. Stalin jest oficjalnie w sojuszu z Aliantami i cały Zachód pokłada nadzieje w tym, że tylko Stalin jest w stanie rozegrać front wschodni (co się okazało prawdą). Polska zostaje osamotniona na froncie. Po upadku Powstania delegacja Polskiego Państwa Podziemnego spotyka się w Pruszkowie z delegacją rządu Bieruta. Kończy się to Procesem Szesnastu.

   Podczas powstania było wiele rzeczy, których nikt się nie spodziewał. Tego, że Niemcy będą ściągać posiłki. Tego, że Sowieci będą stać na drugim brzegu i się wycofają. Tego, że Stalin będzie blokował lotniska dla somolotów RAFu (zrzuty były dokonywane samolotami lecącymi z Brindisi we Włoszech. Po kilku tygodniach nie było komu latać bo duża część załogi została zestrzelona). Nikt sie też nie spodziewa, że cała Warszawa będzie płonęła (zrzuty z pułapu 200 metrów były prawie że samobójstwiem dla pilotów).

   Powstanie Warszawskie było ostatnią bitwą stoczoną pod szyldem II RP i jednocześnie symboliczny koniec II RP i
   ostatków niepodległości Polski. Wkrótce nawet królowa Brytyjska zaakceptowała rząd Bieruta. Ja traktuje Powstanie jako akt rozpaczy i ostatnie próby ratowania ciągłości państwa. Równie dobrze mogliśmy skończyć jako republika sowiecka. To był ostatni moment.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe czy jakby spytać tych wszystkich poległych co oddali życie za Żydów (obecne roszczenia) czy kraj (a później jako wyklęci chowali się po lasach) to umarliby tak ochoczo jeszcze raz

   @K41M: Pewnie by umarli, bo mieli wyprane mózgi. To stwierdzenie nie ma na celu ich obrazić, bo to nie ich wina, ale taka jest prawda. Cała II RP była budowana na takich durnych ideałach, cały ten polski etos nieudanych powstań i wiecznej walki o niepodległość bez pytania na cholerę właściwie ta niepodległość.
   Zaryzykowałbym stwierdzenie, że gdyby Polska nie wróciła na mapę po IWŚ byłoby znacznie lepiej dla mieszkańców 2/3 tego rejonu Europy. Miliony ludzi przetrwałoby IIWŚ, a kolejne pokolenia miałyby jakąś szansę uniknąć komunizmu gdyby historia potoczyła się inaczej. Do tej pory nikt już by nie płakał za Polską i jej brak znaczyłby dla nas tyle co brak Cesarstwa Rzymskiego.
   No ale mamy niepodległość i tyle z niej porzytku, że dalej można prać mózgi kolejnym pokoleniom żeby przy kolejnej nap%$?#!$ance ginęli bez sensu.

  •  
   kaktusikaa3

   -1

   pokaż komentarz

   @Smutnekrzeslo: Bardzo słaby argument. Poparcie dla nazistów było przeogromne. W 1932 r. uzyskali 37 % głosów. A im było więcej sukcesów wewnętrznych i zewnętrznych tym mieli większe poparcie. Zwykli niemcy kochali adolka i siłę jaka dał niemcom. Nikt nie płakał po zamykanych w obozach i zabijanych chorych psychicznie, cyganach, gejach czy komunistach (do wojny jakieś 200 k.) Wermacht liczył w 1944 prawie 10 mil. żołnierzy. A chłopcy z wermachtu to nie byli jak się teraz wmawia mili honorowi, wojownicy. też rozstrzeliwali cywili, nabijali dzieci na bagnety. Nie jest zaskoczeniem przeszłość Grassa, Ratzingera. Bardzo ciężko o "dobrego niemca" z tamtych czasów.

  •  
   S...........o

   -2

   pokaż komentarz

   @kaktusikaa3:

   Bardzo słaby argument. Poparcie dla nazistów było przeogromne. W 1932 r. uzyskali 37 % głosów.

   37% poparcia przy nie pełnej frekwencji. Przeogromne....

   A im było więcej sukcesów wewnętrznych i zewnętrznych tym mieli większe poparcie.

   Tutaj bez zmian, co by się nie działo.

   Zwykli niemcy kochali adolka i siłę jaka dał niemcom.

   Niemcy z KDP, SDP, czy żydzi cieszyli się najbardziej....

   Nikt nie płakał po zamykanych w obozach i zabijanych chorych psychicznie, cyganach, gejach czy komunistach (do wojny jakieś 200 k.)

   Zdziwił byś się. To że cenzorowano to, nie znaczy, że takie sytuacje się nie zdarzały.

   Wermacht liczył w 1944 prawie 10 mil. żołnierzy. A chłopcy z wermachtu to nie byli jak się teraz wmawia mili honorowi, wojownicy. też rozstrzeliwali cywili, nabijali dzieci na bagnety

   Jak każda inna armia.

   Nie jest zaskoczeniem przeszłość Grassa, Ratzingera. Bardzo ciężko o "dobrego niemca" z tamtych czasów.

   Co nie znaczy że każdy niemiec to nazista, czy morderca. Generalizowanie jest złe zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @director: W 39 do wyboru byli Sowieci albo Niemcy. Polacy wybrali Sowietów. Gdyby ludzie obalili te k%@%y u władzy i poszli z Rzeszą na Moskwę frontu na zachodzie długo by nie było. Niemcy byłby nie pokonane dzięki Radzieckim surowcom, a Polacy za swoje zasługi traktowani by byli jak bohaterowie. Cóż, a tak zostało bohaterskie czołganie się w kanałach mając w ręku cegłę. Doprawdy heroiczny "last stand".

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy i Rosjanie zawsze bedą grali na osłabienie Polski , nie mogą sobie pozwolić z własnych interesów strategicznych żeby miedzy nimi było silne państwo, prawdopodobnie zawsze bedą sie dogadywali ponad naszymi głowami żeby w Polsce był wesoły grajdołek, niestety klasa polityczna w Polsce skutecznie im w tym pomaga i zajmuje się tylko uwłaszczaniem całych rodów polityków na pracy obywateli.. jak widać wyborcy też nie mogą sie uwolnić z pułapki myślenia że albo pis albo po..

  •  
   JerryCanPlay

   +31

   pokaż komentarz

   Niemcy i Rosjanie zawsze bedą grali na osłabienie Polski , nie mogą sobie pozwolić z własnych interesów strategicznych żeby miedzy nimi było silne państwo

   @tosiaczek: ja to widzę trochę inaczej. Największymi wrogami Polaków nie są Rosjanie ani Niemcy, bo z jednymi i drugimi da się ułożyć i prowadzić interesy (z Rosjanami trochę mniej stabilnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Największymi wrogami Polaków są sami Polacy i to od setek lat. Nie wiem co musi się w tym kraju zmienić, żeby zwyciężyły zdrowy rozsądek i mądrość, a nie emocje, głupota i religijne bzdury?
   Przez setki lat mieliśmy bardzo spokojną granicę z państwami niemieckimi. Częściej biliśmy się chociażby z Węgrami, których dziś uważamy za wielkich przyjaciół (raczej jednostronnie).
   Z Rosją jest trochę inaczej, ale i tak uważam, że z Rosją da się i trzeba rozmawiać, bo po prostu nie mamy innego tak silnego sąsiada na wschodzie (do tego mogliśmy trafić gorzej, vide Chiny albo Korea Północna ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
   Polska może być mocna, ale musi być najpierw mądra. Musi obserwować i uczyć się, tak jak robiły to przez lata Chiny Ludowe, a nie ciągle drzeć ryja i wymachiwać krzyżem, stawiając na rozwój uczelni teologicznych zamiast technicznych...

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: oczywiscie masz prawo tak myslec.. ale wg mnie jest to myslenie zyczeniowe.. zastanów sie czy chcialbys sasiadowac ze slaba rosja i slabymi niemcami i narzucać swoje interesy czy odwrotnie.. ich poiltyka zagraniczna dziala tak samo.. chcą miec slabych sąsiadów ktorzy nie stanowia zagrozenia dla nich samych a takze pracuja na ich dobrobyt.. ciezko ich za to winic

  •  
   JerryCanPlay

   +1

   pokaż komentarz

   @tosiaczek: z jednej strony masz rację, ale jest to też myślenie zakotwiczone w przeszłości. Czasy się zmieniły, a miejsca, które były kiedyś zarzewiami konfliktu, są dzisiaj wysokorozwiniętymi państwami, które na swoim podwórku stawiają głównie na rozwój biznesu i kooperację, a nie na konflikt militarny.
   Spójrz na Europę Zachodnią - tam nie było wieku bez wojen. Sam XIX wiek to kilka mniejszych i większych wojen na tym terenie. Skok w mentalności, który nastąpił po II WŚ jest nie do pominięcia. Ludzie zdali sobie sprawę, że lepiej współpracować niż walczyć.
   Wiadomo, że czasem jeszcze emocje oraz zwierzęcy instynkt zwyciężają nad rozumem i warto mieć to na uwadze, zachowując np. silną armię, jednak nie możemy cały czas podchodzić do sąsiadów konfrontacyjnie, bo zaczynamy być traktowani jak niedorozwinięty, agresywny kuzyn, którego nikt nie chce zapraszać na wigilię...

  •  

   pokaż komentarz

   Czasy się zmieniły, a miejsca, które były kiedyś zarzewiami konfliktu, są dzisiaj wysokorozwiniętymi państwami, które na swoim podwórku stawiają głównie na rozwój biznesu i kooperację, a nie na konflikt militarny.

   @JerryCanPlay: to że żołnierze zostali zastąpieni innymi narzędziami nacisku ekonomicznymi, politycznymi itp nie zmienia ich sytuacji geopolitycznej.. bogate , wysokorozwiniete państwa nie chca i nie beda chciały pozbywać sie przewagi kapitałowej , przewagi politycznej , przewagi możliwości nacisku na rzecz państw mniej rozwiniętych.. państwa walczą o to kto na kogo pracuje .. dlatego te same produkty w niemczech sa tańsze niż w polsce pomimo kilkukrotnej przewagi kapitału i możliwości finansowych przecietnego niemca .. my pracujemy na ich dobrobyt a nie odwrotnie.. zmiany przepisów dotyczących kierowców zawodowych doskonale to obrazuje - tam gdzie stajemy sie konkurencyjni zostaja wprowadzone przepisy które nie pozwolą slabszym, biedniejszym krajom żeby być konkurencją dla dojrzałych , bogatych krajów..

   to o czym piszesz to bardzo romantyczne podejście , tez bym chciał zeby tak było , ale tak nie jest

  •  
   JerryCanPlay

   0

   pokaż komentarz

   bogate , wysokorozwiniete państwa nie chca i nie beda chciały pozbywać sie przewagi kapitałowej , przewagi politycznej , przewagi możliwości nacisku na rzecz państw mniej rozwiniętych.

   @tosiaczek: pełna zgoda. Dlatego napisałem, że trzeba zachowywać się jak Chiny - budować swój kapitał, ale robić to w ciszy. Trzeba budować kapitał ekonomiczny oraz intelektualny. p?!@##$enie o wstawaniu z kolan i wspieranie martyrologii zamiast rozwoju uczelni technicznych sprawia, że nie tylko stoimy w miejscu, ale wręcz się cofamy na wielu polach. Świat idzie do przodu, a nasi przyszli "naukowcy" będą rozważać słowa Jana Pawła II zamiast rozwiązywać problemy fizyczne czy chemiczne na drodze naszego przemysłu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   zmiany przepisów dotyczących kierowców zawodowych doskonale to obrazuje - tam gdzie stajemy sie konkurencyjni zostaja wprowadzone przepisy które nie pozwolą slabszym, biedniejszym krajom żeby być konkurencją dla dojrzałych , bogatych krajów..

   Akurat to jest dla mnie temat mocno dyskusyjny, bo warunki pracy polskich (a teraz także ukraińskich czy białoruskich) kierowców były karygodne. Jest parę innych, lepszych przykładów (np. nieuczciwa walka z polskim producentem okien czy owoców).
   Trzeba protestować, kiedy zachodnie firmy łamią zasady, ale trzeba też nauczyć się na tych zasadach grać, bo tak działa cały biznes na zachodzie. To nie są tylko "złe Niemce". Dokładnie tak samo działają firmy z każdego jednego kraju, który ma wolny rynek i kapitał. Amerykanie też np. przejęli polskie firmy lotnicze, które miały szanse wchodzić im w paradę na rynku międzynarodowym i uczynili swoimi montowniami, a co zabawniejsze - zrobili to z pocałowaniem ręki, w ramach tzw. offsetu.
   Niestety - w wielu aspektach jesteśmy jeszcze debilami i na własnej skórze przekonujemy się jak działa brutalny kapitalizm i teoretycznie wolny rynek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nic jednak nie trwa wiecznie i każde imperium kiedyś upada.

  •  

   pokaż komentarz

   budować swój kapitał, ale robić to w ciszy. Trzeba budować kapitał ekonomiczny oraz intelektualny. p?@#$%@enie o wstawaniu z kolan i wspieranie martyrologii zamiast rozwoju uczelni technicznych sprawia, że nie tylko stoimy w miejscu, ale wręcz się cofamy na wielu polach. Świat idzie do przodu, a nasi przyszli "naukowcy" będą rozważać słowa Jana Pawła II zamiast rozwiązywać problemy fizyczne czy chemiczne na drodze naszego przemysłu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @JerryCanPlay: 100% sie zgadzam

   co do reszty niemcy dalem jako przykład i nie ze "złe" niemce tylko ze zachowuja sie tj kazdy poważny kraj by sie zachowywał.. tak samo odciąłbym sie od takiego p?@#$%@enia ze u nas to szkaluja lgbt a u nich nie , u nas to żydów nie lubia a u nich .. bo gówno prawda a nawet jesli to nie ma to wplywu na sile panstwa na zewnatrz a pół polski sie tym zajmuje.. siła państwa idzie z gospodarki i interesów miedzy państwami - cała reszta to jedno wielkie p?@#$%@enie dla lemingów

  •  

   pokaż komentarz

   Polska może być mocna, ale musi być najpierw mądra. Musi obserwować i uczyć się, tak jak robiły to przez lata Chiny Ludowe, a nie ciągle drzeć ryja i wymachiwać krzyżem, stawiając na rozwój uczelni teologicznych zamiast technicznych...

   @JerryCanPlay: Czyli nigdy nie będzie.
   Cała idea istnienia Polski jest oparta o rozdzieranie szat i darcie mordy o sprawiedliwości dziejowej, oraz o cykliczne dostawanie wp#!!!!!u od sąsiadów. I po cholerę? Lepiej by ten teren było oddać Niemcom i niech stawiają fabryki i rozwijają gospodarkę. Wszystkim żyłoby się lepiej.

  •  
   JerryCanPlay

   0

   pokaż komentarz

   @Corranh: no nie do końca. Do początku wieku XVII Polska była zupełnie innym krajem. Niekoniecznie wspaniałym, zwłaszcza dla wartstwy biednych chłopów i mieszczan, ale jednak był to kraj silny i kulturotwórczy (na wschodzie Europy językiem dyplomacji był język polski; nawet w Turcji był to język, którym łatwiej się było dogadać niż jakimkolwiek innym, zachodnioeuropejskim).
   Dopiero upadek z powodu wielu wojen toczonych niemal jednocześnie plus zwycięstwo kontrreformacji, uczyniły z Polski to, co widzimy teraz. Warto przypomnieć, że Niemcy też miały bardzo długi okres rozbicia i słabości.
   Dzisiejsza, bardzo bogata Bawaria, jeszcze 100 lat temu była zacofanym landem rolniczym, a sami Bawarczycy stanowili dla reszty Niemców obiekt żartów.
   To Prusy, wzmocnione potężną imigracją dość bogatych i dobrze wykształconych francuskich protestantów, stały się motorem napędowym rozwoju, a finalnie - zjednoczenia kraju. Sama Bawaria stała się natomiast bogata dopiero po wojnie, głównie dzięki sprawności jednego człowieka, który zadbał o przenoszenie tam przemysłu z zajętego przez Rosjan wschodu Niemiec.
   Także cuda tego typu nie są niemożliwe, ale musimy pokonać głupotę i drzemiące w nas predyspozycje do swar.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: Pytanie po co? Po co robić to pod Polską flagą? Są kraje w któych kultura prawna, gospodarcza i polityczna stoją na wyższym poziomie, a Polska w bółach usiłuje to nadgonić od 30 lat. Nawet nieźle szło, ale właśnie mamy PiSowską całą wstecz, która jest wynikiem właśnie tej uświęconej niepodległości. Prawda jest taka, że dla mieszkańców Polski znacznie lepiej byłoby gdyby UE miała instrumenty by wziąć tą hołotę u koryta za mordę, wsadzić ich za korupcję, ogarnąc sądownictwo, które od 30 lat jest do dupy, a obecnie jest jeszcze bardziej upolitycznione niż wcześniej i skupić się na gospodarce.
   Byłoby jeszcze lepiej gdyby sama UE nie popadała w socjalizm, ale to osobna kwestia.

  •  
   JerryCanPlay

   +1

   pokaż komentarz

   Byłoby jeszcze lepiej gdyby sama UE nie popadała w socjalizm, ale to osobna kwestia.

   @Corranh: i nie realizowała głównie interesów dwóch najmocniejszych krajów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja generalnie jestem bardzo prounijny, ale widzę ile tam jest nierozwiązanych problemów, głupoty i koterii, które o różnych sprawach decydują i myślę sobie, że najchętniej oddałbym władzę w ręce sztucznej inteligencji, bo ludzie to wciąż jeszcze debile (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: Ja się z tym zgadzam, tylko co z tego kiedy Polski rząd rozwala gospodarkę , a na arenie międzynarodowej realizuje interes Rosji?

   Znacznie lepiej byłoby gdyby interes Niemiec i Francji był w jak największym stopniu zbierzny z interesem mieszkańców Polski. Mieszkańców, a nie durnych ambicji rządu, który chce się paść przy korycie.

   Wzrost poziomu życia Polaków na przestrzeni ostatnich 30 lat nie wziął się z genialnej polityki polskich, patriotycznych i niezależnych rządów, tylko z tego, że Niemcy potrzebowali montowni, a amerykanie tańszcyh programistów, którzy nie są idiotami jak Hindusi. W ogromnym uproszczeniu oczywiście.
   Im więcej tych interesów sobie w Polsce Zachód realizuje tym lepiej na tym wychdzi przeciętny Polak, a niepodległość kończy się się tak jak w IIRP. Biedny kraj, z wielkimi ambicjami polityków, którzy kozaczą i robią sobie wszędzie wrogów, a jak przychodzi co do czego to sp%$#@#$ają do Rumuni wmawiając plebsowi, że ma się bić za niepodległość.
   Tylko plebs dalej się nie zastanowił co mu przyszło z tej niepodległości. Nawet z językiem jest pod górkę, bo Polski się nigdzie na świecie nie przydaje i trzeba poświęcać pół dzieciństwa na naukę Angielskiego i Niemieckiego :P

  •  
   JerryCanPlay

   +2

   pokaż komentarz

   @Corranh: masz bardzo dużo racji. Ja bym w ogóle zlikwidował państwa narodowe i stworzył jeden organizm, ale nie mam takiej mocy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: Otóż to. Europejskie państwo federalne na wzór USA.
   Mielibyśmy paszport światowej potęgi, bylibyśmy chronieni za granicą jak Amerykanie, stosunki zagraniczne rozgrywali byśmy z pozycji hegemona, a firmy w których pracujemy wchodziłyby do innych rejonów świata jak po swoje, języka którym byśmy mówili od dziecka uczyliby się inni, a nasi sportowcy dominowali by igrzyska olimpijskie. No ale ch!? z tym wszystkim bo ludzie się przyzwyczaili do kolorków na fladze i łzawej historii ¯_(ツ)_/¯

   I tyle wystarczy żeby z dumą siedzieć z paszportem jakiegoś małego państwa które wszyscy robią jak chcą.

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy kto chce się dogadywać ze szwabami powinien najpierw mieć obowiązek to przeczytać… jeśli nadal chciałbym się dogadywać to powinien tracić polskie obywatelstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: Ciekaw jestem co wnukowie i prawnukowie tamtego pokolenia mają wspólnego z tamtymi wydarzeniami.
   I tak lubie dogadywać się z Niemcami, są racjonalnymi i miłymi ludźmi z którymi możesz mieć przyjacielskie kontakty, jedynie musisz sam coś reprezentować.
   A nie być Polaczkiem cebulaczkiem narodowym wyciągającym wydarzenia z 75 lat temu i próbować obarczać odpowiedzialnością kogoś za coś, kto nie ma niczego wspólnego z tamtymi wydarzeniami.
   A, zapomniałem dziadek z Wehrmahtu, albo wujek z SB to powód by odebrać komuś prawa publiczne, a najlepiej obywatelstwo całej rodzinie do 3 pokolenia.

   IV Rzeczypospolita PIS a'la KRLD.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00 chciałem dla równowagi przytoczyć Ci przykład wnuczka komendanta Auschwitz, Rudolfa Hoessa, ale wyczytałem, że w tamtym roku skazano go za oszustwa związane z ofiarami holocaustu, także pominę ten przykład ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: Twoja wypowiedż a raczej jej poziom dobitnie podkreśla jak ważne jest w życiu zachowanie higieny kontaktów osobistych i dobierania sobie (nawet w internecie) ludzi do dyskusji którzy reprezentują pewnien poziom intelektualny i swojej kultury osobistej. Czego w twoim przypadku występuje poważny deficyt w obu kwestiach.
   Jesteś idealnym potwierdzeniem tezy że musisz sam coś reprezentować by warto było mieć z tobą kontakt, nawet przez internet. Nie dziwię się też, że żaden sensowny Niemiec nigdy by nie miałby ochoty na prowadzenie z tobą dyskusji czy przyjacielskiej rozmowy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: skad taki wymysl? xD
   Od kilku dekad Niemcy to nasz glowny sojusznik w Europie.
   Dopiero w ostatnich kilku latach pisowcy popsuli co sie dalo, ale jak straca wladze najpewniej uda sie odbudowac relacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra też tak myślałem ale ostatnio się trochę zawiodłem. Znajomi z Niemiec przyjechali do Wrocławia, poszliśmy do Hali Stulecia. Fajnie miejsce żeby połazić szczególnie że rynek i okolice widzieli poprzednim razem. W hali jest wystawa dotycząca historii miejsca i trochę powojennego Wrocławia. I na dużym ekranie leci film złożony ze starych kronik, ma dodane niemieckie napisy. Ekipa zaczęła oglądać a potem w połowie wyszła. Byli wk$@$ieni tym że wszystkie materiały podkreślały to że te ziemie są teraz polskie. Serio reakcja była mega emocjonalna, sam się czegoś takiego nie spodziewałem, znamy się od lat, wykształceni normalni młodzi ludzie którzy zareagowali autentyczną złością aż sam poczułem się mega dziwnie. Więc zaczynam się zastanawiać czy rzeczywiście rany sprzed 75lat zarosły i co realnie mogą sobie myśleć obecne pokolenia. Realnie w swoim towarzystwie a nie w rozmowie z Polakiem z którym mają np. jakiś interes do załatwienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00:płonąca Warszawa “to był czysto wizualnie piękny widok”, który odbierał estetycznie, a nie tylko emocjonalnie.

   _Rosyjscy ochotnicy w niemieckich mundurach układali te stosy i podpalali, polewając je wcześniej benzyną lub mazutem. Opisał również jak kobietom wyrywano dzieci z ramion i wrzucano do ognia.
   Gdy zostały zgwałcone, również kończyły w płomieniach.

   ledwo ruszał spękanymi ustami. Dał mu pić, ale nagle pojawiło się SS i zabito Polaka. Dirlewanger wskazał rannego: “Ty dałeś tej świni pić?”

   Zawsze skakał wokół żołnierzy, w tą i z powrotem. Mówiliśmy, że to na szczęście. Trochę pomagał. Któregoś dnia zawołali go esesmani. Śmiali się, kazali mu skakać w stronę drzew. Widziałem z daleka, jak wsuwają mu dwa granaty do torby. Nie zauważył. Skakał, a oni się śmiali: “Schneller, schneller!” (szybciej, szybciej). Wyleciał w powietrze.”_

   Żołnierze wszystkich formacji: Wehrmacht, SS, kozacy od Kamińskiego, chłopcy z Hitlerjugend; gwizdy, nawoływania. Dirlewanger stał ze swoimi ludźmi i się śmiał. Przez plac pędzili pielęgniarki z tego lazaretu, nagie, z rękami na głowie. Po nogach ciekła im krew. Za nimi ciągnęli lekarza z pętlą na szyi. Miał na sobie kawałek szmaty, czerwonej, może od krwi, i kolczastą koronę na głowie. Szli pod szubienicę, na której kołysało się już kilka ciał. Kiedy wieszali jedną z sióstr, Dirlewanger odkopnął jej cegły spod nóg.

   żołnierze Wermachtu opuścili broń, ale SS otworzyło ogień. Oskar Dirlewanger krzyczał jednak do żołnierzy, by oszczędzali amunicję i zabijali dzieci kolbami.

   Jeden wziął kobietę. Była ładna, młoda. Nie krzyczała. Gwałcił ją, przyciskając mocno jej głowę do stołu. W drugiej ręce miał bagnet. Najpierw rozciął jej bluzkę. Potem jedno cięcie, od brzucha po szyję. Krew chlusnęła. Czy wiecie, jak szybko zastyga krew w sierpniu?”

   W latach 80. organizował transporty z pomocą dla Polski. 32 razy wiózł do Polski jedzenie, ubrania i pampersy, ale podkreślał, że długu wobec Polaków nie da się spłacić.

   We wrześniu widział rosyjskie czołgi na brzegu Wisły, miały niemieckie pozycje jak na widelcu, ale nie strzelały.

   ....długu wobec Polaków nie da się spłacić

  •  

   pokaż komentarz

   @thewickerman88: postaw się na miejscu Polaków na wycieczce w Wilnie cz Lwowie.
   Sam miałem podobne reakcje widząc Wilno dziadków i dom rodzinny.
   Mnie Ukraińcy wymordowali rodzinę w bestialski sposób na Wołyniu i tak jak gardzę i będę gardził Ukraińcami którzy wychwalają morderców z UPA i ich władze, to musiałbym być skończonym idiotą by mieć pretensje do Ukrainki która mnie strzygła że jej teoretycznie pradziadek był w UPA, albo że ma ona coś wspólnego z pobratymcami z UPA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: ja bardzo chętnie pozbyłbym się polskiego obywatelstwa... szkoda, że obecnie zmiana obywatelstwa trwa tak długo.

   ale gdybym tylko mógł to zrobić, to nawet setnej sekundy bym sie nie zastanawiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: A zdajesz sobie sprawę z tego, że AK współpracowała z wermahtem przeciwko szpiegom i donosicielom ruskim? Są na to dokumenty i miał o tym program Wołoszański. Na wojnie nic nie jest takie czarno-białe, zwłaszcza jak stron konfliktu jest więcej niż dwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @thewickerman88: no to pomysl teraz jak reagują Polacy na wieść że z ulic Wilna znikają tablice z nazwami ulic pisane po polsku. W życiu przy niemcu nie podkreslałbym że teraz tu jest Polska, bardziej pokazałbym mu jak my, gospodarze tych ziem obecnie dbamy o ich dziedzictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekaw jestem co wnukowie i prawnukowie tamtego pokolenia mają wspólnego z tamtymi wydarzeniami.

   @konradpra: To że ze zbrodni ojców i dziadów czerpią realne zyski po dziań dzisiejszy. Nigdy nie było żadnej nawet próby zadość uczynienia. Bez tego nie może być mowy o przejściu do porządku dziennego nad systemowymi zbrodniami państwa Niemieckiego. Niemy się szybko odbudowały po wojnie, oczywiście przyczynił się do tego plan Marszala ale mimo że fabryki i miasta mieli poburzone to w bankach mieli masę zagrabionego złota i wszelakich dóbr.

  •  

   pokaż komentarz

   @t_e_o_m_o: Jakieś twarde dowody jak na tym ile to mieli zagrabione i pochowane a potem użyli do budowy swojego cudu gospodarczego? Bo gospodarka Niemiec nie dość że była zrujnowana to nawet na początku była dalej rozbierana przez Aliantów przez kilka pierwszych lat. Co więcej Niemcy dostały o wiele mniej w ramach Planu Marshalla niż inni o porównywalnej skali. Takie UK prawie 3 razy tyle.

   źródło: Capture4.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy kto chce się dogadywać ze szwabami powinien najpierw mieć obowiązek to przeczytać…

   > też tak myślałem ale ostatnio się trochę zawiodłem.

   @Singularity00: @thewickerman88: "Lubić" jako nacje to my się nigdy nie będziemy, bo jesteśmy sąsiadami. Romantyzować to sobie możemy Włochy albo Hiszpanię ;)

   To nie znaczy, że nie możemy się "dogadywać", ale jedyne na czym to może polegać to relatywna siła Polski do Niemiec. Musimy być na tyle silni, żeby Niemcy musieli się z nami liczyć i tyle.

   Realnie w swoim towarzystwie a nie w rozmowie z Polakiem z którym mają np. jakiś interes do załatwienia.

   Zdaniem znajomego Niemca, duża część Niemców potępia Hitlera bo... przegrał. Jakby wygrał, to wszystko byłoby cacy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: wielu Polaków lubi mówić, że wymordowano mu rodzinę. Moją niby też, ale jak dopytywałem kogo konkretnie, to niestety nie wiedzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @tekjow: mam Ci konkretnie całą rodzinę od tamtej strony wypisać?
   Dla zaspokojenie twojej niedorobionej ciekawości napiszę Ci że jedyna osoba która przeżyła po tym jak się schowała w gnojówce właśnie jest staruszkiem żyjącym w Londynie.
   Wybacz ale telefonu nie zamierzam co dawać.

   Dlatego będę pluł i szczał na czerwono-czarną szmatę banderowców, która nie nadaje się do podcierania dupy.
   Do młodych Ukrainców nie mam nic dopóki nie czczą morderców bo nie są winni zbrodni jakiś niedorobionych prymitywnych gnojów.
   To samo odnosi się do wnuków niemieckich nazistów, tak długo jak nie są spierd... faszystami gloryfikującymii SS itp, nie mam do nich nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra:
   "Jakieś twarde dowody jak na tym ile to mieli zagrabione i pochowane a potem użyli do budowy swojego cudu gospodarczego?"

   Dobro to niekoniecznie rzeczy.
   Protip to kapitał ludzki:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion

  •  

   pokaż komentarz

   @nauka-transport: Owszem kapitał ludzki jakim są Niemcy jako naród. Nie dyskutuję o Polsce czy innych krajach bloku wschodniego ale wystarczy zobaczyć jakie kraje jak się rozwineły po II WŚ.
   UK dostało 3 razy tyle pieniędzy a i tak było chorym człowiekiem Europy do wejścia do EU.

  •  

   pokaż komentarz

   @konradpra: upa a SS to zupełnie różne tematy. Pamiętaj, że Ukraińcy też byli mordowani przez Polaków. Z jakiej organizacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @tekjow: Symetrysta.
   Jakbyś nie wiedział to sobie sprawdź co to słowo oznacza bo nic pozytywnego o tobie.

 •  

  pokaż komentarz

  Fur deutschland

  źródło: IMG_0508.JPG

 •  

  pokaż komentarz

  A najlepsze w tym wszystkim że Ukry złe bo Wołyń itp, a ci co pracują w Polsce nie maja o tym pojęcia bo nie to pokolenie, natomiast Niemcom co mordowali Polaków jedziemy tyłki podcierać do domu starców i domów opieki i jeszcze się z tego cieszymy że nam pracę dają hahah haah. Wiec co się dziwicie? Gościu na filmie mordował Polaków a teraz nstępne pokolenia Polaków jedzie mu tyłek myć, starsze pokolenie Niemców ma nas za nic i sami taki obraz stworzyliśmy. haha hah

  •  

   pokaż komentarz

   @sirdam: Sobie możecie minusować, ale to o czym piszesz to czysta ekonomia. Wielu ludziom bardziej opłaca się jechać podcierać Niemcowi tyłek za euro niż u nas w polu zbierać cebulę za kilka złotych. Już widzę jak w latach dziewięćdziesiątych setki tysięcy Polaków honorowo zostaje w kraju i żyje od pierwszego do pierwszego zamiast wyjechać na prace sezonowe do Niemiec żeby spokojnie przeżyć. Możesz sobie rozmyślać i podchodzić do życia w sposób romantyczny vel honorowy, a na końcu decyduje pieniądz i geopolityka.

  •  

   pokaż komentarz

   Możesz sobie rozmyślać i podchodzić do życia w sposób romantyczny vel honorowy, a na końcu decyduje pieniądz i geopolityka.

   @Poldi7777: typowa mentalność niewolnika. Mam takiego sąsiada: "no co zrobisz - nic nie zrobisz". Gdyby ludzie nie byli podzieleni to by wywalili pasożyty u władzy - ziemia należy do mieszkańców a nie do okupanta z ul. Wiejskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @aleksiej-trexlebov: To nie mentalnosc niewolnika tylko zdrowy rozsądek. Myslisz że Usa nie ma z Japonią interesów pomimo Nagasaki i Pearl Harbor? Liczy się hajs i władza. Nikogo nie interesuje że twój dziadek umarł za wielką polske xD Tymbardziej młodzieży które w przeciwienstwie do swoich starych chce godnie żyć a nie jeść smalec z chlebem w imie patriotyzmu xD Za ten kraj nie warto walczyć. Za żaden nie warto walczyc.

  •  

   pokaż komentarz

   Ukry złe bo Wołyń itp, a ci co pracują w Polsce nie maja o tym pojęcia bo nie to pokolenie, natomiast Niemcom co mordowali Polaków jedziemy tyłki podcierać do domu starców i domów opieki i jeszcze się z tego cieszymy

   @sirdam: to raczej chodzi o podejście dzisiejszego pokolenia do tamtych spraw.
   Flagi banderowskie wiszą przy gmachach urzędowych zachodnich okręgów (we Lwowie też), a z kolei Niemcy opuszczają swoje flagi państwowe na znak żałoby w dniu wybuchu powstania warszawskiego.

   Gdyby flagi hitlerowskie do dziś powiewały na Reichstagu, a ukraińcy opuszczaliby swoje 11 lipca, podejście byłoby pewnie odwrotne.

   źródło: i.iplsc.com